Lifestyle

12 sygnałów, że utknęłaś w situationship. Czy to na pewno nowy rodzaj związku?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
20 września 2017
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Na jakim etapie jest twój związek? Jeśli czujesz, że utknęłaś w martwym punkcie i bardzo wiesz co dalej, czego powinnaś się spodziewać, być może razem z twoim partnerem tworzycie „situationship”. To taka dziwna „niby relacja”, w której bierzemy od siebie to, czego potrzebujmy w danym momencie, ale… nic nas ze sobą nie wiąże.  Czy to w ogóle możliwe? Owszem, i nawet dość częste.

Jeśli nie jesteś pewna siebie lub partnera, oto kilka wskazówek, które pomogą zorientować ci się w sytuacji

1. Już nie chodzicie na randki

Spotykacie się już tak długo, że na kolację jadacie tylko kanapki, a premiery filmowe oglądacie na Netflixie. Sama łapiesz się na tym, że wkładasz coraz mniej wysiłku w to, żeby organizować wspólne wyjścia czy spotkania.

2. Nie potrafisz określić tego związku, ani tego kim w nim jesteś

A kiedy ktoś pyta, kim jesteś dla twojego partnera, on sam odpowiada wymijająco. Bo nie wie co właściwie powiedzieć. Znajoma? Koleżanka? Partnerka do łóżka?

3. Unikacie rozmów o przyszłości

Nie wiesz, na czym stoisz, ale przeczuwasz, że na dłuższą metę „nic z tego nie będzie”. Na wszelki wypadek nie podejmujesz tematu. Po co zaśmiecać sobie głowę negatywnymi emocjami?

4. Robisz plany na przyszłość, nie myśląc o nim

Planujesz wyjazd za granicę, podróże, kolejny etapy swojej kariery nie biorąc swojego partnera pod uwagę. Wiesz, że w końcu się rozstaniecie.

5. Odczuwasz w stosunku do niego wiele pozytywnych emocji, ale nie miłość

Dbasz o niego, ale twoje serce nie cierpi, gdy go nie ma w pobliżu. Marzysz o wielkiej miłości, jesteś przekonana, że gdzieś na ciebie czeka. Ale to nie on. Nie, na pewno nie on.

6. Nadal chodzisz na imprezy samotnie

Wesela, przyjęcia świąteczne, urodziny – we wszystkich uczestniczysz samotnie. No, chyba, że się umówicie inaczej.

7. Nie spotykasz się z nikim innym

Ale wiesz, że jeśli kogoś spotkasz, bez problemu zostawisz dla niego obecnego partnera. Kiedyś się zakochasz. Teraz jest po prostu fajnie. 

8. Mimo to, regularnie ze sobą sypiacie

A rano prawdopodobnie pijecie razem nawet kawę, albo jecie śniadanie. Możesz nawet mieć u niego swoją szczoteczkę do zębów. Ale ze sobą nie zamieszkacie. 

9. Waszą podstawową formą kontaktu są SMSy lub Messenger

I to dość przypadkowe. Nie ma tu rutyny „Dzień dobry, Kochanie”. Ot, zwykła przyjacielska pogawędka. Ewentualnie ustalacie plan na przyszły tydzień. 

10. Nie znacie swoich przyjaciół.

Twoi bliscy znajomi wiedzą, że się z kimś spotykasz, ale nie przedstawiasz im go. W ten sposób dajesz do zrozumienia, że to nic poważnego.

11. Umawiacie się, że kiedy trzeba, uczestniczycie wspólnie w różnych wydarzeniach

Jesteś dla niego, kiedy potrzebuje partnerki na „wyjście” z pracy. A on służy ci swoją obecnością na przyjęciu weselnym przyjaciółki.


Na podstawie: bold.com

 


Lifestyle

„Łap za biust” i wypłyń na morze możliwości! O tym dlaczego warto walczyć o swoje marzenia i się nie poddawać

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
20 września 2017
Fot. Facebook/Iwona Xiężopolska- Krzyżańska
 

Żyć pełną piersią i łapać wiatr w żagle! Tylko i aż tyle wystarczyłoby za życiowe motto każdego z nas, prawda? Kto by nie chciał tak żyć. Ale zupełnie innego wymiaru nabierają te słowa, gdy mówią je kobiety po mastektomii, po podwójnej mastektomii, które walczą z rakiem piersi, z jego nawrotami, które chcą czerpać z życia wszystko to, co najlepsze, choć spotkało je najgorsze.

Nie ma takiej siły, jak ta którą dają kobietom inne kobiety. Nie ma takiego wsparcia i zrozumienia wśród kobiet, które wiedzą, że każdy dzień życia jest ważny, że one są ważne.

Dlaczego o tym piszę? Bo spotkały się fantastyczne babki. Pięć kobiet, które postanowiły, że przeżyją przygodę swojego życia, które ich nie rozpieszczało. Między innymi:

Iwona – podwójna mastektomia, rekonstrukcja piersi, osiem chemii, osiem operacji.

Ewa – rak odebrał jej mamę i starszą siostrę, badała się regularnie, będąc nosicielką  genu BRC1 zdecydowała się na rekonstrukcję piersi, nie doczekała się, rak dopadł i ją, dzisiaj mówi kobietom, jak ważna jest profilaktyka. Teraz choruje jej córka…

Iwona – kolejna, wykryty nowotwór i wydawałoby się zaleczony, wrócił, nadal walczy i nie ma zamiaru się łatwo poddawać.

Danuta – w trakcie chemioterapii, i też nie ma zamiaru łatwo zrezygnować z walki.

Wszystkie łączy jedno – ogromna radość życia. I to właśnie z tego powodu zdecydowały się wziąć udział w rejsie po Chorwacji. Dwie z nich przechodzą kolejną chemiotrapię, jedna radioterapię. I nic nie jest łatwe – z jednej strony, a z drugiej – tak wiele mogą przezwyciężyć.

Skąd pomysł na rejs? Z akcji organizowanej przez Gazetę Wyborczą „Łap za biust”, jej pomysłodawczyni Kamila Sierocka, dziennikarka GW, postanowiła jak najszerzej propagować profilaktykę raka piersi, bo ten wcześnie wykryty daje aż 90% szans na wyleczenie, wcale nie musi być wyrokiem. Musimy tylko się badać. W 2016 roku zorganizowano w Łodzi pierwszy piknik, gdzie na fantomach kobiety uczuły się jak wykonać samobadanie piersi. Akcja zyskiwała na popularności, włączył się do niej Szpital im. Mikołaja Kopernika w Łodzi, łódzki NFZ, lekarze onkolodzy. A wiecie, jak to jest? Kiedy robisz coś dobrego, coś mądrego, co jest realną pomocą dla innych, spotykasz na swojej drodze fantastycznych ludzi. I tak w ramach akcji „Łap za biust” pojawiło się małżeństwo Edyta i Adam Jakubik – kapitanowie żeglarstwa, którzy zaproponowali zorganizowanie rejsu dla kobiet dotkniętych rakiem piersi i to w dodatku rejsu po chorwackim wybrzeżu!

I teraz pomyślcie, choć wiem, że to mało popularne myślenie, ale zupełnie abstrakcyjnie. Bierzecie prysznic i wyczuwacie guzek, malutki, ale niepokojący. Trafiacie do lekarza, na badania i dowiadujecie się, że to rak piersi. Przechodzicie operację, chemioterapię, być może pierś trzeba usunąć… O czym myślcie? Żeby żyć? Że jak tylko ten cholerny rak was uwolni, to jedyne czego chcecie, to oddychać pełną piersią? Nabrać powietrza w płuca i poczuć wszystkie zapachy otaczającego was świata? Myślicie: „Ale jeszcze nie teraz, za szybko, nie mogę się poddać, przecież tyle chciałam zrobić, zobaczyć przeżyć”. I kiedy walczycie, by czarne myśli nie zawładnęły waszą głową i ciałem dostajecie propozycję: rejs po chorwackim wybrzeżu, rejs, dzięki któremu będziecie mogły pokazać innym kobietom, z innej części Europy, jak ważne jest samobadanie piersi, bo ty jesteś przykładem na to, że za biust powinniśmy się łapać, dbać o niego, a tym samym o siebie. Bo wiesz, ile kobiet, które spotykałaś na oddziale onkologicznym odeszło, ale też wiesz, ile dzięki profilaktyce z tego wyszło i dzisiaj cieszy się życiem.

To może spotkać każdą z nas. Historia dziewczyn, które chcą popłynąć w rejs, może za chwilę być naszą historią. I nie ma co przed tym uciekać, lepiej zdać sobie z tego sprawę i badać się!

Rozpoczęcie rejsu zaplanowane zostało na siódmego października. Zbierane są pieniądze na to przedsięwzięcie różnymi sposobami, także poprzez zbiórkę na www.odpalprojekt.pl. Dziewczyny szukają sponsorów, chcą nagłaśniać sprawę, cały czas mają nadzieję, że się uda, że odetchną morską bryzą, poczują wiatr w żaglach i wystawią swoje ciało na trochę słońca.

Jeśli zechcecie wspomóc ten projekt, choćby złotówką (a wiadomo, że złotówka do złotówki może czynić cuda), zajrzyjcie na www.odpalprojekt.pl. Być może wpadnie wam do głowy sponsor, który chciałby wspomóc dziewczyny, wówczas prosimy o kontakt z [email protected]

Rejs nie ma być tylko przyjemnością, ma być świadectwem jak ważna jest profilaktyka raka piersi. W każdym najmniejszym porcie dziewczyny będą wyrzucać na brzeg fantomowe piersi i pokazywać, jak poprawnie wykonać samobadanie. Niech usłyszy o nich Chorwacja i reszta świata, bo na to zasługują!

Wszystkie szczegóły dotyczące tego projektu znajdziecie TUTAJ. Prosimy – podajcie dalej i łapcie się za biust!

thumb_66166ff_resize_1920_1080


Lifestyle

4 zaskakujące fakty o bólu gardła. Najwyższy czas zmienić swoje nawyki

Redakcja
Redakcja
20 września 2017

Nie ma mocnych, których ominąłby w sezonie jesienno-zimowym ból gardła. Znienawidzony, bo wyjątkowo dokuczliwy, pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i zamienia proste czynności, takie jak mówienie, czy przełykanie w prawdziwe katusze. Gardło boli, piecze, drapie i koniecznie trzeba działać, aby się tego pozbyć.

Gdy czujemy, że coś się zaczyna dziać podejrzanego, zanim zawędrujemy do apteki, sięgamy po domowe sposoby. Gorące mleko z miodem i sok z czarnego bzu, dużo czosnku i owijanie szyi chustą czy szalikiem, nie zawsze się sprawdzają, a nawet, zamiast pomagać szkodzą. Oto mity dotyczące zwalczania bólu gardła, które mogą zaskakiwać.

4 zaskakujące fakty na temat bólu gardła

1. Ciepły napój nie pomaga

Jeśli dotychczas w pierwszej kolejności sięgałaś po kubek gorącego płynu, aby poratować obolałe gardło, mogłaś sobie bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Okazuje się, że gorące napoje mogą powiększyć obrzęk, który powstaje przy stanie zapalnym. Dlatego chwilowo mogą przynieść ulgę, ale mogą także nasilić objawy chorobowe. Ciepło poszerza również naczynia krwionośne i przez to ułatwia przemieszczaniu się dalej bakteriom czy wirusom. Inną kwestią jest ryzyko poparzenia i tak wrażliwego obszaru.

2. Lody nie wyleczą anginy

Wbrew utartej opinii, że lody są świetne na anginę, nie wpływają znacząco na szybsze zdrowienie. Lody i zimne napoje mają działanie uśmierzające ból, przez co odczuwa się chwilową ulgę. Natomiast nie zatrzymują procesu choroby, choć zmniejszają rozprzestrzenianie się stanu zapalnego poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych.

3. Zimne napoje nie są bezpośrednią przyczyną problemów

Teoria głosi, że picie zimnego napoju przy gorącym posiłku lub w upalny dzień, to główna przyczyna powstania stanu zapalnego i np. anginy. Zimne napoje faktycznie zaburzają proces termoregulacji organizmu, ale jeszcze bardziej dotkliwe jest np. przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu i wyjście na upał latem. Do takiego osłabienia, musi dołączyć jeszcze czynnik chorobotwórczy, czyli wirus, bakteria lub grzyby.

4. Dorośli chorują z powodu wirusów, a dzieci częściej bakterii

Dorośli cierpią na zapalenie gardła w ponad 90% z powodu wirusów. Bakterie są przyczyną zaledwie w 5-10% przypadków. U dzieci około 30% zachorowań, to wina bakterii. Te dwa typy infekcji mogą się łączyć, ponieważ wirusy mogą „przygotowywać” grunt pod zakażenie bakteryjne, a nawet grzybicze. Dodatkowo sprawę pogarsza podrażnienie przez dym tytoniowy, alergeny, leki, suche powietrze czy choroba refluksowa.

źródło: www.hellozdrowie.pl


Zobacz także

Poruszające słowa Adele na temat kobiet: „Uwielbiam je i potrzebuję ich coraz więcej”

„Mamoooo, ja się nudzęęęęę”. Spraw, by ten rodzinny wyjazd był inny niż wszystkie

Bilans życiowy przez czterdziestką? Nie ma czego się bać

Bilans życiowy przed czterdziestką? Nie ma czego się bać