Go to content

10 rzeczy, które robisz w życiu dobrze, nawet jeśli tak nie uważasz

Fot. iStock/domoyega

Czasami sprawy w naszym życiu nie układają się tak, jakbyśmy tego chciały. Tracimy pracę, nasze małżeństwa, albo po prostu nie udało nam się osiągnąć upragnionego celu. Takie momenty niosą ze sobą przykre uczucie porażki i zawodu. Wydaje się nam wtedy, że nic w życiu nie zrobiliśmy dobrze. Cytując klasyka mogłabym tutaj powiedzieć, że „sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu”. Pozwolę więc sobie okopać drzemiący na dnie twojego serca entuzjazm i przypomnieć ci, że mimo wszystko nie jest z tobą aż tak źle.

Oto 10 rzeczy, które robisz w życiu dobrze, nawet jeśli tak nie uważasz:

1. Jesteś teraz w nowym, lepszym miejscu swojego życia

Nawet jeśli teraz jeszcze tego nie czujesz, to już wkrótce przekonasz się, że tak właśnie jest. Życie polega na zbieraniu różnych doświadczeń. Te złe istnieją tylko po to, by nas czegoś nauczyć. Każda przeszkoda, którą pokonałaś doprowadziła cię do tego, gdzie teraz jesteś. Do tego KIM teraz jesteś. Idź dalej tą drogą z wiarą i ufnością, bo niezależnie od tego, jak wyboista by ona nie była, to jest to tylko twoja droga. Na jej drugim końcu, czeka na ciebie osoba, której jeszcze nie znasz, choć wkrótce ją poznasz. Osoba, którą zawsze miałaś się stać.

2. Masz gdzie spać

Wydaje nam się to oczywiste, że mamy gdzie spać. Bo przecież wygodne łóżko i miękka poduszka należą się nam, jak psu miska. Pamiętam, jak nieco ponad rok temu siedzieliśmy z naszym przyjacielem z Nepalu i czekaliśmy na telefon od jego rodziny. To były najgorsze chwile w jego życiu – nie wiedział nawet, czy ktokolwiek z jego najbliższych przeżył trzęsienie ziemi. I czy cokolwiek zostało z jego domu. Kilka godzin później zadzwonił telefon. Szczęśliwie nikomu nic takiego się nie stało, ale nikt też nie myślał o powrocie do domu. Po pierwsze nie było wiadomo, czy konstrukcja się nie zawali, a po drugie w mieście było tyle osób potrzebujących pomocy, że nie było mowy o tym, by ich tak zostawić. Przez kilka dni zmuszeni więc byli spać na ziemi, na brudnej podłodze, w skrajnych warunkach. To doświadczenie zmieniło mój sposób patrzenia na moje łóżko. Być może zmieni i wasze.

3. Starasz się być lepsza

Być może czujesz się tak jak się czujesz, ponieważ nie udało ci się osiągnąć tego, co zamierzałaś. Albo zwyczajnie nie widzisz efektów swojej pracy. Ale to, że czegoś nie widać, że czegoś nie ma. Dałaś z siebie wszystko, podjęłaś kolejną próbę. Starałaś się być lepszą wersją siebie. I dopóki będziesz trzymać się tego kursu, możesz być pewna, że twoje marzenia w końcu się spełnią. Musisz po prostu jeszcze trochę na to poczekać.

4. Masz/miałaś pracę

Jakikolwiek by na to nie spojrzeć, nadal wygląda to raczej jak wygrana, a niżeli porażka. Jeśli masz pracę – świetnie! Tak trzymaj! Ciesz się z tego, bo wielu ludzi nie ma tego szczęścia. Jeżeli natomiast niedawno ją straciłaś, nie martw się. Miałaś przynajmniej jedną pracę, a to oznacza, że możesz mieć i drugą. Prędzej czy później uda ci się ją znaleźć. Tylko nie przestawaj szukać!

5. Masz to w małym palcu

W dzisiejszych czasach możemy nauczyć się praktycznie wszystkiego. Oczywiście o ile tylko bardzo tego chcemy. Wiedza jest kluczem, który otwiera wiele różnych zamków. Zdobądź ten, który otwiera drzwi do spełniania twoich marzeń. Ucz się z doświadczeń, jakie napotykasz w swoim życiu.

6. Masz co jeść i pić

Do póki masz co położyć na swoim talerzu, powinnaś być za to wdzięczna. Pomyśl chwilę o tym, jak się czułaś, gdy przez cały dzień nie zdążyłaś nic zjeść. Po czym wpadłaś do domu i pierwszą rzeczą, o której marzyłaś było zrobienie sobie zwykłej kanapki z masłem. Szczęście? Chyba tak można by to nazwać. Bo szczęście najczęściej ukrywa się właśnie w takich małych rzeczach, a jak zwykła kromka z masłem.

7. Masz możliwość wyboru

Arystoteles powiedział kiedyś „Doskonałość nigdy nie jest kwestią przypadku. To zawsze efekt jakiejś celowej intencji, szczerego zaangażowania i inteligencji; to dokonanie słusznego wyboru, spomiędzy wielu możliwości. Bo to właśnie wybór, nie okazja, decydują o naszym przeznaczeniu.” Zrób użytek ze swego prawa do wyboru. Wybieraj mądrze.

8. Masz o czym opowiadać

Uczucie zakochania to jedno z tych doświadczeń, których nie sposób opisać słowami. A jednak w dalszym ciągu staramy się to robić. Bo tak mocno zapisuje się ono w naszej pamięci. Jest dla nas tak ważne, że nie potrafimy o nim zapomnieć. To niezwykłe szczęście móc doświadczyć tego uczucia. Nawet jeśli już się zakończyło, możesz cieszyć się z tego, że cię to nie ominęło. A do tego jeszcze długo będziesz mogła o tym opowiadać.

9. Masz możliwość, by komuś wybaczyć

Wszyscy mamy ten dar, ale nie wszyscy chcemy z niego skorzystać. Wyobraź sobie jakim miejscem byłby ten świat, albo chociaż twoje życie, gdybyś nie była w stanie wybaczyć innym (a zwłaszcza sobie) pewnych błędów. Myślę, że spokojnie moglibyśmy powiedzieć, że byłoby to po porostu piekło na ziemi. Nie funduj sobie takiego piekła. Wybacz i idź dalej. Masz ten dar. Korzystaj z niego.

10. Masz marzenia

I jest to coś, czego nikt ci nie odbierze. Nie rezygnuj z nich. Nigdy. To właśnie z nich biorą się najlepsze rzeczy na tym świecie 😉


Źródło: lifehack.org