Lifestyle

10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o partnerze przed ślubem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 marca 2018
Fot. iStock/olegbreslavtsev
Następny

Ślub, ten wielki, piękny dzień, zapada w pamięć do końca życia. Świetnie, jeśli po latach małżonkowie wspominają go z łezką wzruszenia, oglądając stare fotografie. Gorzej, gdy po kilku latach złożonej obietnicy, małżonkowie walczą w sądzie o podział majątku czy prawo opieki nad dziećmi. 

Życie różnie się układa i na pewne rzeczy nie mamy większego wpływu. Jednak jeśli podejmujemy pewne decyzje bez głębszego zastanowienia, wręcz ze ślepego rozpędu, możemy się niemile rozczarować.

Jeszcze przed podjęciem tak ważnej decyzji, jak ślub, warto zadać sobie oraz partnerowi pytania, które pozwolą stwierdzić, jak widzicie najważniejsze kwestie waszego wspólnego życia. To naprawdę pozwala zweryfikować wasze plany i pragnienia przed ceremonią i ewentualnie podjąć konieczne kroki, by coś naprawić lub zmienić. Jest to zdecydowanie bardziej rozsądne, niż wiara w to, że jakoś to będzie. Bo „jakoś” wcale nie musi oznaczać opcji „długo i szczęśliwie”.

10 rzeczy, które powinnaś wiedzieć o partnerze przed ślubem 

1. Jak rozumie wierność i lojalność

Nawet jeśli w twoim rozumieniu miłość i wierność mają konkretną definicję, twój partner może rozumieć te same kwestie zupełnie inaczej. Upewnij się, że wierność jest dla niego tym samym, co dla ciebie. Postaw sprawę jasno, że pod wierność podciągasz nie tylko seks, ale, jeśli tak czujesz, dwuznaczne rozmowy i spotkania z innymi kobietami, wysyłanie erotycznych wiadomości lub oglądanie pornografii. Jasność w tej materii oszczędza wielu rozczarowań.

2. Czy ma jakieś długi

To jedna z najmniej sympatycznych niespodzianek, jakie mogą spotkać kobietę po ślubie. Długi partnera i jego brak szczerości w tej kwestii. Jeśli ma coś za uszami, np. skłonność do wydawania więcej pieniędzy, niż zarabia, albo ciągoty do hazardu, masz prawo o tym wiedzieć.

3. O czym marzy

Powinnaś znać nie tylko nazwę drużyny piłkarskiej, której kibicuje od dzieciństwa czy ulubionej zupy, ale także jego marzenia. Spędzicie przecież ze sobą wiele długich lat i miło będzie, gdy wasze pragnienia nie rozjeżdżały sie w przeciwnych kierunkach. Jeśli ty nie wyobrażasz sobie opuścić ukochanego domu rodzinnego w górach, a on marzy o tym, by na emeryturze zamieszkać nad Bałtykiem, rodzi się poważny problem.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Lifestyle

Już dawno na pytania w stylu: „Czego sobie życzysz”, przestałam odpowiadać, żeby dzieci były zdrowe. Akcja #MiesiącKobiet

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 marca 2018
Fot. iStock/gruizza
 

Mam dzisiaj urodziny. 39-te. Lubię ten dzień, choć staram się unikać tych wszystkich życzeń, uścisków, itd. Lubię spędzić go sama ze sobą, uśmiechając się do siebie. Na spokojnie, bez pośpiechu. 

To też taki dzień, kiedy myślę, co jeszcze chciałabym zrobić. Już dawno na pytania w stylu: „Czego sobie życzysz”, przestałam odpowiadać, żeby dzieci były zdrowe, żeby mąż mnie kochał, i był pokój na świecie. To oczywiste, tylko my tymi okrągłymi odpowiedziami uciekamy od definiowania tego, o czym marzymy, co jeszcze byśmy chciały.

Kończę 39 lat, mam zamiar w końcu zrobić kurs wspinaczkowy. Co najlepsze, jak o tym znowu pomyślałam (bo to marzenie niezrealizowane, bo dzieci małe, bo czasu brak, itp., teraz już nie szukam wymówek), to kilka dni później zadzwonił przyjaciel z propozycją wyjazdu do Włoch: „Powspinamy się, wezmę uprząż, wszystkiego się nauczysz”. Takie sytuacje wprawiają mnie zawsze w osłupienie, bo to przecież nie może być przypadek.

Co jeszcze? Dużo pomniejszych marzeń, ale na pewno wejście na sześć tysięcy metrów – chociaż raz. Na pewno zdążę. To moje marzenia i tego sobie życzę. A wy? Co chcecie jeszcze zrobić? O czym marzycie? Napiszcie w komentarzach

 

Akcja #MiesiącKobiet 

Codziennie będziemy zachęcać was do przyglądania się sobie. Swoim emocjom, radościom, ale też pewnie strachom. Chciałybyśmy, abyście wraz z wiosną budziły się do życia, by móc czerpać z niego jeszcze więcej. By wiedzieć: czego chcę, o czym marzę, co chciałabym zmienić. I nie bać się powiedzieć tego głośno.

To jak? Jesteście chętne? Każdego dnia (do końca marca) umieszczać będziemy codziennie jeden wpis – wyzwanie, które sprawi, że skupicie się na sobie, choćby na chwilę. Ale przecież wszystko zaczyna się od małych kroków i krótkich chwil. Bądźcie z nami, wpisujcie swoje komentarze. Jak zawsze mamy dla was fantastyczne nagrody.

Zadanie na dziś: napiszcie, jakie są wasze marzenia, co byście chciały zrobić jeszcze w swoim życiu?

Nagrody:

5 x zestaw kosmetyków KOBO, w skład zestawu wchodzą:

KOBO PROFESSIONAL PRIMER APRICOT (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL CUSHION FOUNDATION  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 01 GOLDEN SAND HIGHLIGHTER PALETTE  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL 3 MY FAVORITE COLORS 9X EYESHADOW PALETTE (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL BRILLANT LIPSTICK  (1 szt.)

KOBO PROFESSIONAL MATTE TINT  (1 szt.)

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x bon o wartości 300 zł na zakupy w vippidesign.com oraz designerski kubek, notes i kostka biurowa

vippi

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

4 x zestaw kosmetyków profesjonalnych Kiwicha Face Care Set 

Kiwicha Face Care Set mit Day Cream 50ml & Line Smoother Serum 30ml KIWICHA


Kiwicha Face Care Set 

Day Cream – przyjemny i łatwy do nałożenia krem rekonstruuje bariery ochronne skóry odwodnionej, suchej i dojrzałej. Redukuje wysuszenie, zmarszczki, utratę elastyczności i konturu. Nadaje skórze świeżości, gładkości oraz poprawia jej wygląd i gęstość. Łatwo się wchłania, zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami środowiska, sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna, a dzięki efektowi anti-aging nadaje jej młody wygląd. Idealny jako baza pod makijaż.

Line Smoother Serum – bogate i intensywne serum, przeznaczone dla skóry wymagającej odżywienia, odwodnionej i dojrzałej. Wygładza zmarszczki i poprawia rysy twarzy. Chroni przed działaniem wolnych rodników, stymuluje wzrost komórek, regeneruje DNA, spowalnia proces starzenia się skóry oraz chroni kolagen przed degradacją.

1 x  depilacja laserowa 1 sesja – 4 dowolne partie ciała 

1 x depilacja laserowa 1 sesja – pachy + bikini + łydki

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x laserowy peeling węglowy twarz + szyja + dekolt

1 x infuzja tlenowa twarz + szyja + dekolt 

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

2 x Obrotowa loko-suszarka z jonizacją AS200E

Stylizuj i susz jednym ruchem. Poznaj loko-suszarkę AS200E od Babyliss Paris, która umożliwia jednoczesne suszenie i modelowanie Twoich włosów. Od dziś ułożenie idealnej fryzury zajmie Ci dosłownie kilka minut. Sprawdź jakie to proste!

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

1 x Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris

Automatyczna lokówka Curl Secret C1200E od BaByliss Paris to opatentowana technologia, która sprawi, że w kilka minut uzyskasz piękne i delikatne fale.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

3 x Zestaw Prezentowy Baton Warszawski, każdy składający  się z:

– pięciu energetycznych Batonów Warszawskich,

– eleganckiego Kremu Warszawskiego,

– przepysznych prażonych na ksylitolu migdałów z cynamonem lub chilli (100g).

Całość pięknie zapakowana w warkocz z celofanu i wstążkę.Wszystkie produkty są bez glutenu i bez cukru, zdrowe słodycze bez wyrzutów sumienia 🙂

BW-7 BW-4
baton_warszawski_truskawka-2 baton_warszawski_figa z goi-2
Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Odwiedź naszych partnerów na Facebooku i Instagramie

NATURA logo

FB/drogerienaturapl

instagram.com/drogerienatura

FB/VippiDesignPolska

instagram.com/vippidesign

klapp-cosmetics.pl

 FB/KLAPPCosmeticsPolska

 instagram.com/klapppolska

klinikamlodosci.com

 FB/klinika.mlodosci

 instagram.com/klinikamlodosci

 babyliss-totallook.pl/

FB/BabylissPolska

  instagram.com/babylisspolska

 logo

 FB/batonwarszawski

instagram.com/baton_warszawski

Czas trwania akcji: 05.03.2018 – 31.03.2018.

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.


Lifestyle

5 zachowań dorosłej osoby, która w dzieciństwie doświadczyła traumy

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
17 marca 2018
Fot. iStock/kupicoo

Trauma, czyli psychiczny uraz, trwale rzutuje na psychikę człowieka i sprawia, że trudno jest ty, którzy zostali nią dotkniętej zwyczajnie funkcjonować. Przyczyn traumy może być wiele, ale cechą wspólną jest fakt, że trudno samodzielnie przezwyciężyć jej skutki. Osoby w różny sposób skrzywdzone, mają w tyle głowy obawy i wyuczone zachowania, które wynikają z trudnych doświadczeń.

Najbardziej dokuczliwe są urazy z dzieciństwa, bo od wczesnych lat trwale zmieniają psychikę człowieka. Niezależnie od tego, czy ofiara doznała przemocy, cierpiała z powodu rozwodu rodziców, zastraszania, zaniedbania, choroby, czy była świadkiem traumatycznego wydarzenia, cierpi z powodu zmienionego spojrzenia na własną osobę i otaczający świat. Mimo upływu lat, wydarzenia z dzieciństwa nie uciekają pamięci, a są ukrywane nadal w podświadomości. Czasem wystarczy impuls, by wszystko wróciło.

5 zachowań dorosłej osoby, która w dzieciństwie doświadczyła traumy 

1. Przewlekłe napięcie

Trauma doświadczona w dzieciństwie pozostawia trwały ślad w psychice. Osoba dorosła odczuwa stałe napięcie, niepewność i niepokój, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. Na skutek traumatycznych doświadczeń mózg przez cały czas utrzymuje sieci neuronowe w stanie nadpobudliwości, zachowując się tak, jakby zagrożenie pozostało.

2. Wycofanie społeczne

Znęcanie się przez rodziców lub emocjonalne odrzucenie w dzieciństwie, może rzutować na stosunki z otoczeniem w wieku dojrzałym. Osoba dotknięta takimi doświadczeniami wycofuje się społecznie, izoluje, z powodu odczuwanego niepokoju i strachu. Przede wszystkim obawiaj się bycia obserwowanym i osądzonym, stąd wybór bezpiecznej samotności.

3. Odczuwanie silnego niepokoju

Osoby z trudnymi doświadczeniami na wiele zwykłych sytuacji patrzą w ogromną obawą, odbierają je jako realne zagrożenie. Ktoś odczuwający stały niepokój może wpadać w panikę z powodu otrzymania negatywnej informacji np. na temat swoich działań. W dodatku nakręca się w tym i nie jest w stanie skoncentrować się na niczym innym, niż na zadaniu, jakie ją czeka. To nie pozwala na zdrowy dystans od nadmiaru spraw.

4. Paniczne unikanie zagrożeń

Normalne jest, że zazwyczaj unikamy ryzyka, wybierając bezpieczeństwo i spokój. Jednak osoby, które doznały traumy w dzieciństwie, np. na fotelu dentystycznym, w dorosłości mogą reagować panicznie na wyrost, myśląc już o samej wizycie u stomatologa. Niekiedy wolą cierpieć z powodu bólu, niż pojawić się w miejscu, które napawa ich przerażeniem.

5. Brak wiary w swoje możliwości

Osoby, które doświadczyły traumy w dzieciństwie, mogą prezentować odbiegające od normy zachowania, które wpływają na zmniejszenie szans na satysfakcjonujące życie i trudności z osiągnięciem stabilizacji finansowej. Przykre doświadczenia odbierają wiarę we własne możliwości, podcinają skrzydła i sprawiają, że takie osoby częściej narażone są na spędzenie życia w taki sposób, z którego nie będą zadowolone.

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć leczyć rany z przeszłości i w takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Podejmowanie działań może być trudne, ale właściwe leczenie może pomóc zostawić za sobą trudne doświadczenia i funkcjonować w bardziej harmonijny sposób.

źródło:  www.powerofpositivity.com


Zobacz także

„#Każdy plakat pomaga” w edukacji uczniów z domów dziecka!

Zawalczę o nasz związek, o nas. Chcę, żeby było w końcu dobrze, dlatego obiecuję, że…

Bierzesz czy dajesz? Sprawdź, gdzie uciekają twoje endorfiny. Akcja #ŁapENDORFINY, wyzwanie #29