Lifestyle

10 pytań na temat Ultradelikatnej Suchej Pary (DMS)

Redakcja
Redakcja
31 marca 2022
 

Chcesz ułatwić sobie domowe obowiązki? Jeśli twoją piętą Achillesa jest prasowanie, to wypróbuj systemy do prasowania i generatory pary Laurastar, które do wygładzenia różnego rodzaju tkanin wykorzystują Ultradelikatną Suchą Parę. Dzięki temu prasowanie jest znacznie prostsze i skuteczniejsze. Sucha para nie tylko swobodnie przenika przez tkaninę, ale pozwala też efektywnie zdezynfekować różnego typu przedmioty na przykład dziecięce zabawki czy poduszki.

Co oznacza, że DMS jest suchą parą?

Ultradelikatna Sucha Para DMS wytwarzana przed urządzenia Laurastar jest w 100 procentach gazem i właśnie dlatego nazywamy ją suchą. Nie zawiera żadnych cząsteczek wody w stanie ciekłym. Dzięki całkowitemu braku wilgotności, wyprasowany materiał jest suchy, co zapobiega namnażaniu się mikroorganizmów.

Jak powstaje sucha para?

W generatorach pary oraz systemach do prasowania Laurastar, para wodna podgrzewana jest dwukrotnie. Pierwszy raz w samym generatorze, a drugi w żelazku, osiągając temperaturę ponad 138 stopni (zostaje doprowadzona do stanu przegrzania). W ten sposób tworzy się Ultradelikatna Sucha Para, która szybciej i skuteczniej rozprowadza się na tkaninie w porównaniu do pary mokrej.

Jakie są zalety prasowania na sucho?

Gwarantuje ono najwyższą możliwą jakość prasowania. Nie ma mowy o wyświeceniach na ubraniu, czy np. przypadkowym przypaleniu tkaniny. Co więcej, jest to doskonałe rozwiązanie dla materiałów, które nie lubią wody, gdyż sucha para nie moczy tkanin (np. zamsz). Wygładzone powierzchnie są gruntownie odświeżone, a nieprzyjemne zapachy usunięte. Prasowanie na sucho eliminuje drobnoustroje, co
sprzyja walce z alergiami, a sama para umożliwia dezynfekcję nie tylko ubrań, ale również przedmiotów codziennego użytku.

Dlaczego drobnoustroje nie są odporne na temperaturę pary LAURASTAR?

Wysoka temperatura jest od wielu lat wykorzystywana do usuwania patogenów, takich jak wirusy i bakterie. Badania dowodzą, że większość wirusów ginie już w temperaturze powyżej 55 stopni. Dzięki temu, że Ultradelikatna Sucha Para Laurastar osiąga temperaturę ponad 100 stopni, struktura białek ulega zwyrodnieniu. Warto też wiedzieć, że temperatura oraz czas niezbędny do unieszkodliwienia drobnoustroju nie zawsze jest taki sam, ponieważ każdy organizm ma własny próg odporności na działanie ciepła.

W jaki sposób pozbywamy się wirusów korzystając z Ultradelikatnej Suchej Pary?

Zarazków czy innych drobnoustrojów można pozbyć się, wystawiając tkaniny na długotrwały kontakt z temperaturą powyżej 60°C. Pranie w niskich temperaturach niestety ich nie eliminuje. Krótki cykl w temperaturze 30°C pozwala na pozbycie się tylko 10% drobnoustrojów. Pozostałe mogą okazać się źródłem różnego rodzaju chorób czy alergii. Temperatura Ultradelikatnej Suchej Pary Laurastar (DMS) przekracza 100°C, co pozwala na wyeliminowanie 99,9% wirusów, bakterii i roztoczy. A to wszystko w zaledwie kilka sekund. Działanie odświeżające i dezynfekujące pary Laurastar potwierdzają badania niezależnych laboratoriów.

Czy Ultradelikatna Sucha Para DMS zabija koronawirusa?

Dzięki przeprowadzonym badaniom w niezależnym laboratorium, wiadomo już, że Ultradelikatna Sucha Para DMS (eng. Dry Microfine Steam) zabija 99.9% wirusów z danej powierzchni, w tym koronawirusy. Warto też wiedzieć, że ich wyeliminowanie nie wymaga nacisku stopą żelazka podczas prasowania. To ważna informacja dla wszystkich tych, którzy szukają naturalnego sposobu dezynfekcji, bez konieczności stosowania środków chemicznych.

Czy DMS działa na roztocza?

Ultradelikatna Sucha Para Laurastar pozwala na wyeliminowanie z prasowanej tkaniny100% roztoczy, które w dużym stopniu odpowiadają za rozwój alergii.

Z jaką prędkością jest wyrzucana para z żelazka i jak to wpływa na skuteczność prasowania?

Ultradelikatna Sucha Para DMS jest wyrzucana ze stałą prędkością 15 m/s, natomiast maksymalna prędkość wyrzutu to aż 28 m/s (ok. 15 razy szybciej niż w konkurencyjnych urządzeniach). Dzięki temu, molekuły wody przekształcone uprzednio w gaz przenikają przez wiele warstw materiału, umożliwiając dogłębne odświeżenie tkanin.

Jakiej wody powinno się używać do urządzeń Laurastar?

W systemach do prasowania i generatorach pary Laurastar można używać wody z kranu. Urządzenia posiadają filtry (kartridż lub granulat filtrujący), które zapobiegają tworzeniu się kamienia i przeciwdziałają korozji. Co więcej, filtrowanie podnosi jakość generowanej pary.

Co można dezynfekować i prasować suchą parą?

Praktycznie wszystko. Ultradelikatna Sucha Para doskonale poradzi sobie z rozprasowaniem wszelkiego rodzaju zagnieceń niezależnie od rodzaju ubrania. Mogą to być zarówno zimowe kurtki i płaszcze, garnitury, garsonki, jak i delikatne koszule i bluzki. Gorąca para nie tylko rozprostuje zagniecenia, ale i odświeży ubrania, uwalniając je od nieprzyjemnych zapachów i co najważniejsze, zdezynfekuje je. Suchą parą można również z powodzeniem traktować takie powierzchnie jak: wodoodporne blaty, klamki, plastikowe stoliki czy krzesła ogrodowe.


Lifestyle

Orientacja seksualna – czym jest i czy można ją zmienić?

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
31 marca 2022
orientacja seksualna
fot. StudioMikara/iStock
 

Orientacja seksualna – żadna z nich nie jest zaburzeniem i nie powinna być tak postrzegana. Choć przez wielu, za jedną słuszną i prawdziwą uznawana jest ta heteroseksualna, to warto zrozumieć, że niektórzy czują pociąg do osób tej samej płci. Czym dokładnie jest orientacja seksualna, jakie są jej rodzaje i czy można ją zmienić?

Czym jest orientacja seksualna?

To trwały, seksualny i emocjonalny pociąg do osób określonej płci. O ile kilkanaście lat temu, za jedyną „zdrową i słuszną” orientację uznawany był heteroseksualizm, to z roku na rok otwartość i tolerancja społeczeństwa zwiększa się – jednak wciąż homoseksualizm budzi wiele kontrowersji. Orientacja seksualna nie jest kwestią wyboru, który możemy zmieniać w zależności od sytuacji i zachowań. To preferencja uwarunkowana genetycznie, zależna od czynników hormonalnych. Nowszym i zyskującym na popularności terminem jest „orientacja psychoseksualna”, która nie ogranicza się tylko do popędu seksualnego, ale wskazuje także na mocne pragnienie zaspokajania potrzeb psychicznych z drugą osobą – emocjonalnych, uczuciowych.

Orientacja seksualna – rodzaje

Wyróżnia się trzy rodzaje orientacji seksualnej:

  • Heteroseksualizm – inaczej orientacja heteroseksualna, to pociąg płciowy do osób przeciwnej płci. Mężczyznom podobają się kobiety, a kobietom mężczyźni.
  • Homoseksualzim – inaczej orientacja homosekualna, to pociąg seksualny, erotyczny i uczuciowy do osób tej samej płci. Kobiety „przyciągają” kobiety, a mężczyźni – mężczyzn.
  • Biseksualizm – inaczej orientacja biseksualna, to pociąg seksualny zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn. Oznacza to, że osoba bisekusalna może stworzyć związek i współżyć z przedstawicielami każdej z płci.

Ostatnimi czasy, coraz więcej i częściej mówi się o aseksualności czyli orientacji aseksualnej, która stanowi około 1 proc. populacji. Aseksualizm – obok homosekusalizmu, heterosekusalizmu i biseksualizmu – uważany jest za czwarty rodzaj orientacji seksualnej. Osoba aseksualna nie odczuwa żadnego pociągu seksualnego do ludzi – ani tej samej płci, ani przeciwnej. Aseksualizm, choć często mylony jest z abstynencją seksualną, jest zupełnie czymś innym. Osoby asekuslane nie czują do seksu niechęci, jednak nie mają powodu i potrzeby by go uprawiać.

Panseksualizm – co to takiego?

W terminologii medycznej takie pojęcie nie istnieje, a tym samym oficjalnie nie jest uznawane za rodzaj orientacji seksualnej. Panseksualizm to seksualny lub emocjonalny pociąg do osób niezależnie od ich płci czy tożsamości. Nie ma to nic wspólnego z patologicznymi potrzebami seksualnymi np. pedofilią. Zdaniem seksuologów, panseksualizm jest bardzo zbliżony do biseksualizmu, dlatego nie traktują go jako nowego rodzaju orientacji.

Coming out – co oznacza?

Coming out lub „wyjście z szafy” to powiedzenie komuś o swojej orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej. Wyjawienie prawdy to kwestia bardzo indywidualna, wymagająca dużej odwagi. Niektóre osoby homo lub biseksulane, już w wieku kilkunastu lat informują rodziców i najbliższych o swoich preferenacjach seksualnych, inne decydują się na „wyznanie” dopiero w życiu dorosłym. Seksulaność w wielu domach jest tematem tabu, stąd też nie ma się czemu dziwić, że niektórzy nastolatkowie nie wyjawiają rodzicom prawdy. Niektóre lesbijki czy geje potrzebują więcej czasu, by „pogodzić się” z tym, że różnią się od zdecydowanej większości społeczeństwa – przyjaciół, rodziny, znajomych. W pierwszej kolejności szukają wsparcia i zrozumienia wśród bliskich sobie osób z podobnym „problemem”, a dopiero później ogłaszają prawdę.

Zobacz również: „Naprawdę nie mam nic przeciwko LGBT+, ale zauważyłam, że w klasie mojej córki obciachem jest być heteroseksualnym. Czy nasze dzieci zwariowały?”

Orientacja seksualna – można ją zmienić?

Czy osoba homoseksulana może stać się heteroseksualną lub na odwrót? Zgodnie z obecną wiedzą naukową, orientacja seksualna nie jest kwestią wyboru, „widzi mi się” i nie ma żadnych sposobów na jej zmianę. Tak więc celowa i zamierzona zmiana preferencji seksualnych swoich lub drugiej osoby nie jest możliwa. Wiele rzeczy zmienia się wraz z wiekiem – smak, gusta filmowe, muzyczne, zainteresowania, wygląd, jednak na orientacje seksualną nie mamy wpływu. Preferencje i upodobania drugiej osoby należy zaakceptować i pokochać ją taką jaką jest, jeśli nawet nam się to nie podoba i się z tym nie godzimy. Każdy ma prawo do bycia sobą.


źródło: wylecz.to, abczdrowie

 


Lifestyle

„Kobieta to organizm ultradoskonały. Potrafi się regenerować po ekstremalnie ciężkich doświadczeniach. Przetrwa wszystko”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
31 marca 2022
rozwój, samorozwój, kobieta
fot. Andrey Sayfutdinov/iStock

W tytule słowa Katarzyny Nosowskiej – autorki ścieżki dźwiękowej naszego życia. Dziś w świece, gdzie kobiety są niezależne, stawiają na rozwój, mogą robić to, co chcą. Ciężko nam wrócić wyobraźnią  do czasów, kiedy nasze prababcie nie mogły głosować. Dziś na świecie nadal są miejsca gdzie kobiety są traktowane nie jako równy mężczyźnie członek społeczeństwa, a jako przedmiot handlu, czy wymian. Fakt ten powinien skłonić nas, kobiety wolne, do tego by doceniać możliwości jakie dał nam świat i wykorzystać je najlepiej, jak umiemy. Na własny oryginalny i piękny sposób.

Pewna bardzo mądra kobieta z mojej rodziny powiedziała mi kiedyś „Jeśli sama nie polubisz siebie, nie pokochasz siebie, to nikt inny też tego nie zrobi”. Wtedy  miałam piętnaście, może szesnaście lat i wydawało mi się że te słowa, choć mądre, to mało realne, bo przecież kiedy wszyscy Cię lubią, to ważniejsze niż to, co ja o sobie myślę.

Dziś, kiedy mam 39 lat wiem, że te słowa to jedna z najmądrzejszych i najważniejszych rzeczy jakie nauczono mnie o kobiecości. Często mówi się o tym, jak ważna jest pewność siebie, ale odpowiedzmy sobie tak szczerze: czy zawsze należy i czy zawsze da się być pewnym siebie? Czy nie jest przypadkiem tak, że zbytnia pewność siebie prowadzi do próżności i tego, że z czasem zacznie nam się wydawać, że już wszystko wiemy i umiemy, a to moim zdaniem hamuje nasz rozwój. A nie tego, nie pewności siebie nauczyło mnie to zdanie. Nauczyło mnie zaakceptować siebie na tyle, na ile potrafię. Zrobiłam to. Zastanowiłam się nad rzeczami, które w sobie lubię, nad cechami, które uważam, że są wartością. Zrozumiałam wtedy, że jestem lepsza niż mi się do tej pory wydawało. Oczywiście znalazłam też wady, ale uznałam, że użalanie się nad nimi nie ma sensu, trzeba nad nimi pracować. Na tyle, na ile to możliwe, a jeśli nie, to akceptacja swoich wad jest jedyną słuszną drogą, bo nie ma ludzi idealnych. I tutaj muszę wejść w polemikę z Panią Nosowską, bo uważam, że nikt nie jest ultra doskonały. Ani my, ani mężczyźni, bo nie ma ludzi idealnych. Jednak myślę, że kilka naszych kobiecych cech zbliża nas do ideału bardziej, niż mężczyzn.

Myślę że mamy w sobie moc. Taki ładunek, który, jeśli jest dobrze pielęgnowany przez nas same i nasze otoczenie, ma szansę na spektakularny wybuch. To tak, jakby mieć ziarno najlepszej rośliny, jeśli mamy słońce, odpowiednią glebę i wodę, to roślina wyrośnie i wyda dobre plony. Tak jest z nami. Jeśli pracujemy nad sobą i mamy wokół życzliwych nam ludzi, to nasza kobieca siła wybuchnie. Erupcja tej siły może być różna, tak jak my jesteśmy różne.

Niektóre kobiety chcą być dobrymi matkami, żonami. Tkie jest ich marzenie i sens życia. I fajnie, nie wszystkie musimy zmieniać świat, a one, mimo wszystko zmieniają, może nie ten wielki świat ale świat swoich rodzin. Jeśli kobieta jest kochana, szanowana, czuje spełnienie, to w znamienitej większości przypadków zrobi dla ukochanej osoby wszystko. Każda dobra matka też. Zrobi wszystko dla swoich dzieci, męża dla swojej rodziny. Takie są super mamy. Ale te supermamy potrzebują też siebie, by rozwój mógł się dziać. Mam takie marzenie, by polskie mamy zaczęły bardziej dbać o siebie, bo szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko, szczęśliwa rodzina. I pamiętajcie o sobie mamuśki, bo bez was ani rusz.

Inne kobiety stawiają na siebie, na swój rozwój, chcą spełniać się w pracy, pracować nad sobą i żyć według własnego planu. Bardzo szanuje takie kobiety. Pokazują siłę, to że jeśli bardzo czegoś chcemy, to potrafimy. Czasy się zmieniły, dziś coraz więcej kobiet zajmuje najwyższe stanowiska W tym roku jedną z głównych kandydatek w wyborach prezydenckich jest kobieta! To coś mówi, o tym że, się zmienia na lepsze. Nie wiem czy wygra, ale sam fakt, że jest silną konkurencją dla mężczyzn daję nadzieję na to, że z tymi zmianami pójdziemy o krok dalej. Mamy pełne prawa, ale czy na pewno? Czy kobiety na wyższych stanowiskach zarabiają tyle, co ich koledzy na tym samym stanowisku? Otóż nie i to jest praca domowa dla nas drogie Panie. Należy zrobić wszystko, by skończyć z tą niesprawiedliwością.

Jest jeszcze jedna rzecz w nas, kobietach która mnie, zachwyca. Potrafimy tworzyć między sobą fantastyczne związki. PRAWDZIWA, kobieca przyjaźń istnieje i ma się dobrze. Istnieje dość popularna opinia co do tego, że kobiety są kłótliwe, czy fałszywe. Nie zgadzam się z tym. Fakt, zdarza się, że my kobiety nie do końca umiemy się ze sobą dogadać i, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie rozwiązujemy takich konfliktów od razu. To czasami powoduje ich nawarstwianie się, nieprzyjemną atmosferę między dwiema stronami. Jednak  znam prawdziwe i piękne przyjaźnie między kobietami. I nie mówię tu tylko o przyjaźniach z pracy, szkoły, podwórka. Sama mam to szczęście, że moimi dwiema najlepszymi przyjaciółkami są kobiety z mojej rodziny, są moją inspiracją. My, kobiety potrafimy być dla siebie powierniczkami, terapeutkami, ale jeśli trzeba potrafimy się nawzajem kopnąć w … I to jest właśnie siła prawdziwej kobiecej przyjaźni Bo kiedy spotkają się dwa kobiece wulkany, to erupcja może być jeszcze bardziej spektakularna, prawda?


Zobacz także

"Życie jest bardzo proste, to my upieramy się, żeby je utrudniać"

„Życie jest bardzo proste, to my upieramy się, żeby je utrudniać”

5 grzechów pielęgnacyjnych, które bardzo szkodzą cerze naczynkowej

Kobiety ogarnijcie się! Czy naprawdę musicie się przeglądać w JEGO oczach, żeby znać swoją wartość?