Książki Kultura

Książka idealna dla wielbicieli historii z dreszczykiem… Instytut

Redakcja
Redakcja
30 stycznia 2020
Fot. Materiały prasowe
 

Najnowsza powieść wydawnictwa Uroboros „Instytut” już jest w sprzedaży! Fabuła, która wciąga od pierwszych stron i zaskakuje przy zakończeniu, spodoba się wszystkim wielbicielom X-Menów, serialu Stranger Things, a także miłośnikom thrillerów o teoriach spiskowych oraz wielbicielom kryminałów.

Teddy Cannon nie jest typową dwudziestokilkulatką – potrafi z niesamowitą precyzją czytać ludzi. Nie zdaje sobie jednak sprawy, że jest prawdziwym medium. Kiedy seria złych decyzji prowadzi Teddy do wpadki z policją, interweniuje tajemniczy nieznajomy. Zaprasza ją do instytutu dla mediów – ściśle tajnej placówki ukrytej u wybrzeży San Francisco.

Studenci uczą się tam telepatii, telekinezy, umiejętności śledczych i taktyki SWAT. A jeśli przetrwają szkolenie, kontynuują służbę na najwyższych szczeblach władzy, wykorzystując swoje umiejętności do ochrony świata. Gdy Teddy czuje, że być może wreszcie znalazła swoje miejsce na ziemi, zaczynają się dziać dziwne rzeczy: dochodzi do włamań, giną studenci… Teddy przyjmuje niebezpieczną misję, która sprawi, że dziewczyna zacznie kwestionować wszystko – swoich nauczycieli, rodzinę, a nawet samą siebie.

Książkę poleca Aneta Jadowska: „Instytut Whitfielda to nie kolejny Hogwart. A jasnowidze to nie czarodzieje. Są dorośli, zdeterminowani i wkrótce będą pracować w FBI. Tylko wcześniej wplączą się w zagrażające życiu tajemnice, międzynarodowe spiski. Intrygujący początek przygody i nowa krnąbrna heroina – Teddy Cannon!”

Książka do nabycia w księgarniach w całym kraju oraz w sprzedaży internetowej: http://bit.ly/Ksiazka-Instytut

Fot. materiały prasowe

Przeczytaj fragment:

Teddy przyjrzała się rozłożonym przed nią kartom. Nie chciała w to uwierzyć, ale one tam były: trzy damy. Nick zabrał jej wszystko.

Zrobiło jej się ciemno przed oczami i przez jedną przerażającą chwilę myślała, że zemdleje – po prostu padnie twarzą na jeden z najlepszych stołów Bellagio. Szybko sprawdziła swój stan: żadnego mrowienia w palcach, żadnych mdłości. To nie był napad, tylko zwykła panika, wywołana przejażdżką kolejką górską, jaką było jej życie.

– E j. – Usłyszała głos Nicka, chociaż miała wrażenie, że mówi do niej z dużej odległości. – Wszystko w porządku?

Spojrzała mu w oczy i szybko odwróciła wzrok.

– Tak – odparła i wstała od stołu. Skoro przejażdżka kolejką górską się skończyła, to ona chciała już wysiąść. Jej nogi były jak z galarety, tak jak wtedy, gdy miała dwanaście lat i wjechała z tatą do Wieży Strachów w Disneylandzie.

               O, moj Boże, tata.

Nie chciała o nim myśleć. Szukała jakiejś odpowiedzi na słowa Nicka, ale nie umiała znaleźć. Nie miała nawet pojęcia, jak powinien wyglądać jej następny ruch – wiedziała tylko, że musi wydostać się z kasyna. Natychmiast.

– Chyba mam już dość na dziś – powiedziała i machnęła ręką w stronę kart.

Kątem oka ponownie dostrzegła Siergieja. Złapała torebkę i ruszyła w stronę wyjścia, które miało zaprowadzić ją na główny korytarz kasyna.

– Proszę pani, chwileczkę! – krzyknął za nią kierownik sali. Odwróciła się i zobaczyła, że przyciskał palcem słuchawkę na uchu; słuchawkę, która łączyła go z ochroną śledzącą podgląd z kamer. Kiwał głową i marszczył czoło.Doigrała się. Cholerne oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. Mogłaby mieć na głowie nawet tęczową perukę, nic by jej to nie dało.

Zaczęła coraz szybciej przepychać się przez salę do pokera. Gruby strój – gąbka wokół ud i brzucha – spowolnił jej tempo. Kiedy poczuła, że spada jej peruka, nie wysiliła się nawet, żeby ją przytrzymać. Była zbyt przerażona, by się tym przejmować.

Otworzyły się drzwi kina, wylał się z nich tłum widzów z ostatniego seansu. Teddy wmieszała się w ciżbę, pozwoliła, by ludzie ponieśli ją w stronę wyjścia. Przez trzydzieści błogosławionych, zapewniających ratunek sekund jej taktyka się sprawdzała. Widziała już wyjście z kasyna, a nad nim błyszczącą, neonową noc Las Vegas.

Aż wreszcie Siergiej uśmiechnął się do niej krzywo i zablokował jej drogę.

               Naprawdę powinien iść do dentysty.

Teddy rzuciła się w prawo, w stronę damskich toalet.

Chciała zrzucić tyle przebrania, ile da radę, i zwiać.

Właśnie dotarła do toalety, gdy ktoś złapał ją za ramię.

Przekrzywiła głowę i zobaczyła zawodnika NFL, który tak intensywnie przyglądał się jej, kiedy siedziała przy stole i grała w pokera. Zaprowadził ją do strefy niedostępnej dla zwykłych klientów, czyli za potrójny rattanowy parawan.

               Czy jeśli zacznę krzyczeć, ktoś pomyśli, że ten gość chce mnie porwać?

Powstrzymał ją, zanim zdołała otworzyć usta.

– Nie porwę cię – powiedział spokojnie.

Jego spokój ją przeraził. Spróbowała się uwolnić. Jeśli ten facet chciał zrobić jej krzywdę…

– Nie zrobię ci krzywdy, Teddy.

Otworzyła usta ze zdziwienia. Czyżby strach był tak wyraźnie wypisany na jej twarzy? I skąd ten facet znał jej imię? A potem do niej dotarło: nie był żadnym zbokiem ani kanciarzem, lecz gliną.

– Czego chcesz? – spytała.

– Na początek, żebyś się zamknęła.

Nie zachowywał się tak jak inni policjanci. Chociaż nie odczytał przysługujących jej praw, doskonale wiedziała, że wszystko, co powie, może zostać wykorzystane przeciwko niej. Zwłaszcza że złamała zakaz wstępu do Bellagio. Przez kolejne pół roku będzie nosić pomarańczowy kombinezon.

Teddy wyobrażała już sobie czerwoną od płaczu twarz mamy. Słyszała przemowę ojca, zaczynającą się od słów: „Tak bardzo się na tobie zawiodłem”. A Teddy nienawidziła sprawiać zawód rodzicom. Wyglądało jednak na to, że będzie robić to przez całe życie. Wyobrażała sobie, jak odwiedzają ją w więzieniu, i poczuła, jak jej żołądek ponownie się kurczy: chyba nic nie mogło sprawić, by w oczach rodziców upadła jeszcze niżej. No dobrze, jednak było coś takiego: zaczynało się na Siergiej, a kończyło na Żarkow.

Gdy ponownie spróbowała uwolnić się z uścisku mężczyzny, przyszła jej do głowy nowa myśl: Gdyby ten facet naprawdę był gliną, to już dawno by mnie skuł.

– Tym razem mówię poważnie. Puszczaj albo zacznę wrzeszczeć – powiedziała.

– Nie radzę. – Wyciągnął ją zza parawanu. Zobaczyła, że Siergiej idzie prosto w ich stronę. A tuż za nim wściekły kierownik sali i jego ochrona. Teddy gwałtownie nabrała powietrza. Tkwiła w pułapce.

– Spokojnie – rzekł zawodnik NFL cichym i uspokajającym głosem, tak jakby mówił do płochliwego konia. – Po prostu siedź cicho, to nas nie zauważą.

Czy on miał jakieś urojenia, czy jak? Chociaż przyprószone siwizną włosy świadczyły o tym, że był w średnim wieku, był wielki i prawdopodobnie mógłby powalić Siergieja jednym ciosem. Ale biegło do nich również dwóch uzbrojonych ochroniarzy i kierownik sali. Chyba że… Popatrzyła na jego kurtkę, szukając jakiegoś wybrzuszenia na piersi, sugerującego posiadanie broni. Nie chciała znaleźć się w kasynie podczas strzelaniny.

Była tak skołowana, że niemal przegapiła to, co się potem wydarzyło. Czyli… nic. Siergiej zwolnił. Jego uśmiech zbladł. Teddy popatrzyła mu w oczy, spodziewając się zobaczyć tę samą zimną wściekłość, którą widziała kilka minut wcześniej. Zamiast tego rozglądał się niewidzącym wzrokiem, jego źrenice przypominały dwie czarne dziury.

Potem spojrzała na kierownika i jego ochroniarzy – wszyscy mieli takie same nieobecne wyrazy twarzy. Popatrzyła więc na zawodnika NFL, który obserwował, jak mężczyźni ich mijali. W jego wzroku dostrzegła taką samą intensywność jak wtedy, gdy przyglądał się jej podczas gry w karty. Jej serce zaczęło szybciej bić. Nie chciała w to uwierzyć, ale czy ten facet właśnie rzucił czar? Taka magia w prawdziwym życiu? Gdyby nie była pod takim wrażeniem, jeszcze bardziej by się przestraszyła. Gdy tylko mężczyźni znaleźli się poza zasięgiem głosu, przerwała ciszę.

– Co to, u diabła, było?

Puścił ją.

– Mamy dwie, może trzy minuty, zanim przypomną sobie, kogo szukali.

– Jak ty…?

– Później. Po pierwsze: nie jestem tu po to, żeby cię aresztować.

Nabrała powietrza.

– Ale jesteś gliną, prawda?

Pokiwał głową.

– Byłym. Na emeryturze. Służyłem w wydziale policji Las Vegas Metro.

Podniosła podbródek, chociaż w żadnym razie nie miała jak spojrzeć na niego z góry.

– Skoro jesteś gliną, albo byłym gliną, to dlaczego miałabym ci ufać?

– Teddy, gdybyśmy mieli czas, zacząłbym od początku.

Ale go nie mamy. A tak w ogóle, to jestem Clint. Clint Corbett.

– Wyciągnął rękę, a gdy Teddy ją zignorowała, westchnął.

– Nie jestem tu po to, żeby cię aresztować. Jestem tu po to, aby cię zwerbować.

– Do gry w pokera czy coś? – spytała. – W takim razie muszę ci powiedzieć, że mam zakaz wstępu do Bellagio. I do większości innych kasyn w Vegas. Tak więc nie będzie ze mnie zbyt dużej korzyści.

– Nie do pokera. – Rozejrzał się po korytarzu. – Pracuję dla szkoły w San Francisco. I chcemy ciebie.

               Dlaczego mnie?

Nie wypowiedziała na głos pytania, które prześladowało ją od czasu, gdy dowiedziała się, że została adoptowana, że gdy była bardzo mała, została oddana do domu dziecka. Po śmierci biologicznych rodziców nikt z dalszej rodziny, nikt z przyjaciół rodziców nie chciał sprawować nad nią opieki.

Wyglądało jednak na to, że Clint już o tym wiedział.

– Jesteś jedną z najlepszych kandydatek, jakie widziałem.

– Wcale tak dobrze się nie uczę – odparła, tak jakby jej problemy dotyczyły nauki, a nie przestępczości.

               Ten facet najwyraźniej nie ma pojęcia, że zostałam wykopana ze Stanfordu za założenie kółka hazardzistów.

– Nie mówię o Stanfordzie – powiedział. – Działam z ramienia Instytutu Szkoleń i Rozwoju Egzekwowania Prawa imienia Whitfielda. Daję ci szansę na wyjście z tej matni.

– Egzekwowania prawa? – Zaczęła się śmiać. Ten pomysł był tak absurdalny, że poczuła ulgę. To tyle w kwestii czytania w jej myślach. – Najwyraźniej nie masz pojęcia, z kim rozmawiasz.

– Theodoro Delaney Cannon, doskonale wiem, z kim rozmawiam.

– No dobrze, posłuchaj, dziękuję za pomoc z tymi kolesiami i za propozycję – machnęła ręką – nauki w tym Instytucie

Whitferna też, ale gadasz z niewłaściwą osobą. Nie lubię glin. Gliny nie lubią mnie. To relacja zbudowana na wzajemnej pogardzie.

– Nigdy się nie zastanawiałaś, dlaczego tak dobrze idzie ci odgadywanie kart przeciwników? Przewidywanie ich kolejnych ruchów? Nie zastanawiałaś się, dlaczego możesz robić rzeczy, których inni ludzie nie potrafią?

Oczywiście, że tak. Każdego dnia. Ale starała się wszystko racjonalizować. Bała się, że jeśli pomyśli inaczej, zostanie skonfrontowana z czymś niewytłumaczalnym.

– Nie ma prostego sposobu, żeby to ująć – rzekł. – Powiem więc tak: uczymy jasnowidzów.

Gapiła się na niego z otwartymi ustami. Jasnowidzów?

Ale ona nie była jasnowidzką. Miała świetne instynkty, to wszystko. I właśnie teraz jej instynkty kazały jej uciekać. Spojrzała na podłogę kasyna. Jeśli teraz rzuci się do ucieczki, może uda jej się ujść z tego cało. Clint stanął przed nią, jego masywna sylwetka zablokowała jej drogę ucieczki.

– Ty, Teddy Cannon, jesteś jasnowidzką.

Pokręciła głową.

– Gdybyś miał pojęcie, jak bardzo…

– Jak bardzo porąbane jest twoje życie? Wiem, Teddy. To dlatego, że nigdy nie nauczyłaś się radzić sobie ze swoją mocą.

Nie poruszył się. Po wszystkim, co musiała przejść, teraz była uwięziona za parawanem z wielkim, szurniętym…

– Jak sądzisz, dlaczego cały czas wygrywasz w pokera? – spytał. – Bo masz szczęście? Nie. Wygrywasz, bo czytasz w myślach innych graczy przy stole, i nie mówię o umiejętności obserwacji. Wiesz, kto blefuje. Wiesz. Za każdym razem, cały czas.

– Nie przez cały czas. Najwyraźniej właśnie przegrałam sporo kasy. – Ale gdy to powiedziała, uświadomiła sobie, że wygrywała, tak jak zwykle, aż do chwili, gdy on się pojawił.

– Jak myślisz, co tam robiłem? – spytał Clint.

I wtedy to się zaczęło – znajome drżenie. Poczuła mrowienie w dłoniach i stopach. I dreszcze. Niedługo będzie miała atak. Stres zawsze tak na nią działał. Wyciągnęła rękę, by przeczesać palcami włosy, ale dotknęła lepkiego kleju i wsuwek po peruce.

– Muszę się stąd wydostać – powiedziała, szukając tabletek w torebce.

– Teddy, nie jesteś epileptyczką. Jesteś jasnowidzką. Tak jak ja. Tyle że twoje ciało właśnie w ten sposób reaguje na zmysłowe, i pozazmysłowe, przeładowanie, gdy nie umiesz odpowiednio pokierować energią.

– Oszalałeś – odrzekła.

Przekrzywił głowę i zaczął przyglądać jej się w sposób, w jaki zawsze patrzył na nią nauczyciel. Tak jak to robili jej rodzice. (I przyjaciele jej rodziców, i rodzice jej przyjaciół, i w zasadzie każdy dorosły, który znał ją dłużej niż dwadzieścia minut). Spojrzenie, które oznaczało, jak wielki byłby jej potencjał, gdyby… no cóż – nie ona sama.

– Teddy, nie masz wyjścia. Teraz Siergiej pójdzie do twoich rodziców. Rozumiesz? Dzisiaj przegrałaś. Ktoś musi za to zapłacić.

Oczywiście, że to rozumiała. I nie, nie mogła, nie wolno jej było narazić rodziców na niebezpieczeństwo. Dostatecznie dużo się przez nią nacierpieli.

– Teddy – powiedział Clint, ponownie zwracając na siebie jej uwagę. – Dobrze mnie posłuchaj. W Instytucie Whitfielda pracujemy z jasnowidzami takimi jak ty z całego kraju. Szkolimy ich w zakresie technik egzekwowania prawa i uczymy ich, jak wykorzystywać swe dary, aby uczynić świat lepszym miejscem. Jeśli się zgodzisz, dopilnuję, żeby twoja kartoteka została oczyszczona i żeby Siergiej już nigdy nie nękał ani ciebie, ani twoich rodziców. Daję ci jeszcze jedną możliwość: nie Siergiej, nie więzienie, ale szkoła.

– Przecież już ci mówiłam – odparła. – Nie jestem jasnowidzką.

Spojrzał na nią.

– Możesz tutaj zostać i stawić czoło Siergiejowi i ochronie kasyna albo pójść za mną. Zaparkowałem pod daszkiem przy głównym wejściu. Ciemnoniebieski taurus sedan na kalifornijskich numerach. Mam nadzieję, że dokonasz właściwego wyboru.

Od kiedy wsiadanie do samochodu z obcym mężczyzną to dobry wybór? Teddy patrzyła, jak Clint wychodzi z kasyna. Gdyby uciekła się do racjonalizacji, musiałaby przyznać, że nigdy nie miała wszystkich objawów epilepsji, a jej leki nigdy nie działały tak, jak powinny.

Jasnowidzka.

Spróbowała zapomnieć o jego słowach. I może by jej się to udało, gdyby jej ciała nie ogarnęło nowe uczucie – nie zdenerwowanie, nie pierwsze objawy ataku, ale coś innego, coś zupełnie nowego. Nadzieja.


Książki Kultura

Najlepsze sposoby na przeziębienie? Tych trików na pewno nie znacie

Wyższy Poziom Zdrowia
Wyższy Poziom Zdrowia
30 stycznia 2020
Fot. iStock / Izabela Habur

Brrr. Zimno. Masz wrażenie, że chłód wchodzi ci aż pod skórę. Dreszcze, lekki ból głowy, gardła. Próbujesz odegnać z głowy myśli, że właśnie “rozbiera” cię przeziębienie. Działasz na zasadzie: jak nie będę się tym skupiać, to może samo przejdzie.

Jeśli jednak nasze samopoczucie się pogarsza, zaczynamy myśleć, co nas szybko postawi na nogi. W tym jednak przypadku szybko, niekoniecznie znaczy dobrze, bo organizm daje nam sygnał, że coś jest nie tak, że z czymś nie daje sobie rady.

Fakt, że już od wczesnej jesieni jesteśmy bombardowani przez wszelkiego rodzaju media reklamami leków, które tych, którzy je zażywają, błyskawicznie stawiają na nogi. Nie mówię, że to niemożliwe, ale zawsze zastanawiam się na jak długo.  

Szybko nie znaczy dobrze

Tak, jak wspominałam – szybka pomoc połączona z wizytą w aptece i zażyciem leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych nie zawsze musi być dobrym wyborem. Nim zdecydujemy się na taką formę wsparcia, warto pomyśleć nad innymi, bardziej naturalnymi. Pamiętam, gdy mój syn pierwszy raz się przeziębił, poszłam do lekarza. Usłyszałam wtedy, że najlepiej podać antybiotyk. Intuicja podpowiedziała mi, że może nim tak inwazyjnie wejdziemy w organizm, spróbować czegoś innego. Spytałam o to lekarza, który odpowiedział, że jest taka możliwość, tylko wychodzenie z przeziębienia będzie trwało dłużej niż wyzdrowienie przy pomocy anybiotyku. Zaryzykowałam mając jednak dziecko pod obserwacją pediatry. Zaczęliśmy inhalacje, syn pił ziołowe herbaty, dostał tylko syrop z naturalnych składników. I… doszedł do siebie. Co więcej, choć dziś jest nastolatkiem, nigdy nie chorował na grypę, nie miał zapalenie płuc i innych chorób. Za każdym razem, gdy przychodziło przeziębienie, pojawiał się katar, sięgałam najpierw po naturalne metody i wiem, że dzięki temu jego układ odpornościowy się wzmacniał.

Postanowiłam również podpytać Dorotę Mirską-Królikowską redaktor naczelną portalu “Naturalnie o zdrowiu”, która od lat rozmawia z ekspertami na temat naturalnego wspomagania organizmu, jakie naturalne metody warto zastosować od pierwszych objawów przeziębienia. I oto kilka skutecznych porad :

1. Rozgrzej organizm

Gorąca kąpiel lub prysznic zdziałają cuda. Najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych takich jak eukaliptusowy, lawendowy lub sosnowy. Wszystkie mają udowodnione naukowo działanie wirusobójcze. Gorąca, wonna para w dodatku zdezynfekuje drogi oddechowe (także zatoki) i pomoże lepiej oddychać. Nie ma szans na kąpiel? Znakomicie rozgrzeje cię także wymoczenie nóg w wywarze z imbiru. Kilka plastrów (ok 2 cm) korzenia imbiru gotuj przez ok 10 min, dolej potem chłodnej wody, ale tak, by płyn nadal był gorący i mocz nogi do czasu aż poczujesz rozchodzące się po ciele ciepło. Zaraz potem wytrzyj stopy do sucha i załóż ciepłe skarpety.

2. Wypij rozgrzewający napar ziołowy

Warto mieć w apteczce działające rozgrzewająco i wirusobójczo zioła takie jak np. lipa, macierzanka, krwawnik czy bez czarny. Picie bogatej w lecznicze składniki, flawonoidy lipowej herbatki działa silnie napotnie, warto więc popijać ją od razu gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia. Lecznicze działanie naparu wzmocnisz jeśli zaparzysz lipę razem z czarnym bzem – rośliny te zawierają wzajemnie uzupełniające się lecznicze składniki. Opcja dla dorosłych: błyskawicznie rozgrzeje także i zadziała leczniczo kieliszek nalewki sosnowej.

3. Zadbaj o mikrobiom jelitowy (czyli dobre bakterie żyjące w układzie pokarmowym)

Zimą najlepszym ich źródłem są kiszonki – warto więc zjeść kilka ogórków kiszonych, albo kapustę kiszoną (najlepiej domowej roboty) jako dodatek do obiadu czy kolacji. Świetnym źródłem probiotyków jest także zakwas buraczany – można zrobić samemu, ale jeśli nie mamy pod ręką, bez problemu dostaniemy go w sklepach ze zdrową żywnością. Najlepiej podgrzać go i pić kilka razy dziennie. Pamiętaj – im lepiej działa twój mikrobiom, tym szybciej organizm pokona infekcję.

4. Ssij olej

Brzmi dziwnie? Tymczasem jest to stara metoda polecana przez mistrzów tradycyjnej medycyny hinduskiej – Ajurwedy. To najlepszy sposób na oczyszczenie jamy ustnej z zarazków. Wystarczy łyżeczkę oleju kokosowego (bio, tłoczonego na zimno) wziąć do ust i płukać starannie każdy zakamarek. Po kilku minutach ciecz wypluj do toalety i umyj zęby. Olej oblepia zarazki, zawarty w nim kwas laurynowy dodatkowo je niszczy. Im mniej zarazków w ustach, tym mniej dostanie się ich do wnętrza organizmu i tym mniejsze ryzyko powstania infekcji gardła.

5. Pokochaj goździki

Po pierwsze mają znakomite działanie antyseptyczne – czyli ssanie goździków złagodzi stan zapalny powstający podczas infekcji w jamie ustnej i gardle. Po drugie w medycynie chińskiej goździki wchodzą w skład wielu mieszanek rozgrzewających organizm – usuwają z organizmu zimno i wilgoć. A więc wszystko to o co nam w zwalczaniu przeziębienia chodzi:-) Dodawaj więc goździki do naparu z imbiru, do rosołu, ssij jak tabletkę na ból gardła, dodawaj do rozgrzewającej porannej owsianki na mleku kokosowym. Wzmocnisz ich działanie, łącząc je z cynamonem. Cynamon w dodatku ma działanie antydepresyjne i poprawiające nastrój! Trudno utrzymać dobry humor, gdy walczymy z infekcją, ale uśmiech (to także udowodnili naukowcy!) to kolejny sprzymierzeniec układu odpornościowego. Im częściej się śmiejesz, tym szybciej wracasz do zdrowia 🙂

6. Weź leki homeopatyczne

Chcąc szybko zadziałać warto sięgnąć po lek homeopatyczny w granulkach od pierwszych objawach przeziębienie i grypy – ma działanie przeciwwirusowe i wzmacnia odporność. Jeśli masz dreszcze i czujesz, że przemarzłaś do szpiku kości zażyj Nux vomica. A jeśli przewiał cię suchy, zimny i przenikliwy wiatr i masz gorączkę – Aconitum napellus. Z kolei gdy zmarzłaś w wilgotną pogodę np. przemokły ci buty, albo cały dzień byłaś na nartach lepszym wyborem będzie Dulcamara. Jeśli masz stan podgorączkowy, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśni i oczodołów przyjmij Gelsemium sempervirens razem z Eupatorium perfoliatum.

Czym jeszcze warto się wspomóc

Kiedy nie było jeszcze dostępnych leków, nasze babcie najczęściej robiły nam wodę z miodem. I to był i jest fantastyczny pomysł. Miód, zwłaszcza lipowy, ma działanie antybakteryjne, przeciwkaszlowe, a także przeciwgorączkowe. Do tego działa napotnie. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dodawać go do gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura niszczy jego zdrowotne właściwości.

Idealny na przeziębienia jest także czosnek. Nie od dziś wiadomo, że to naturalny antybiotyk zawierający allicynę i tiosulfinat. Nie ma co jednak przesadzać z jego ilością, wystarczą dwa – trzy ząbki na dobę. Czosnek najlepiej rozgnieść lub cienko pokroić i zjeść z chlebem z masłem. Nie można też zapomnieć o imbirze, który ma właściwości rozgrzewające, ale w przypadku gorączki potrafi świetnie balansować przywołując nasz organizm do równowagi. Imbir można  dodać do herbaty, naparów ziołowych.


Książki Kultura

Niedokrwistość w ciąży – dieta i suplementacja

Redakcja
Redakcja
30 stycznia 2020
Niedokrwistość w ciąży – dieta i suplementacja
Fot. iStock – Niedokrwistość w ciąży – dieta i suplementacja

Ciąża to piękny, ale i bardzo ważny okres w życiu kobiety, podczas którego należy szczególnie zadbać o organizm. To prawdziwe wyzwanie dla kobiecego ciała. Nic dziwnego, że bardzo często mierzymy się z typowo ciążowymi dolegliwościami. Jedną z najbardziej popularnych jest niedokrwistość w ciąży, czyli anemia.

To, w jaki sposób podczas ciąży się odżywiamy ma wpływ na naszą kondycję, rozwój płodu i zdrowie dziecka. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Należy do nich żelazo, niezbędne do życia.  Żelazo jest składnikiem hemoglobiny i wielu enzymów odpowiedzialnych za transport tlenu do wszystkich narządów w naszym organizmie.  W czasie ciąży odpowiedzialne jest za dotlenienie macicy i prawidłowe funkcjonowanie łożyska.

Niedokrwistość w ciąży

Utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza w ciąży jest konieczne dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka w zakresie rozwoju ruchowego i neuropoznawczego. Wpływa na szybkość uczenia się i pamięć dziecka.  Konsekwencją niedoboru żelaza w ciąży może być mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka,  przedwczesny poród, a nawet poronienie.

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wzrasta nawet dwukrotnie i jest szczególnie ważne w III trymestrze. W tym czasie u dziecka dojrzewa mózg i system nerwowy.

Żeby nie doszło do niedokrwistości /anemii/ organizm w ciąży powinien przyswoić ok. 2 mg żelaza dziennie.  Nie jest to łatwe, ponieważ tylko 10% żelaza zawartego w pokarmie się przyswaja. Żeby przyswoić  2 mg żelaza należy dostarczyć do organizmu  aż 20 mg.

Niedokrwistość w ciąży – dieta

Przy bilansowaniu diety w ciąży ważne jest więc dostarczanie właściwego, łatwiej przyswajalnego, dwuwartościowego żelaza hemowego. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: wątróbka, polędwica wołowa, łopatka cielęca, czy dorsz.

W produktach pochodzenia roślinnego /fasola, biała, kasza gryczana, szpinak, buraki, płatki owsiane/ występuje trójwartościowe żelazo niehemowe, które trudniej się przyswaja w naszym organizmie.

Żeby ułatwić przyswajanie żelaza należy dietę wzbogacić w produkty zawierające witaminy z grupy B i witaminę C. Źródłem witaminy B są zielone warzywa: brokuły, zielona sałata. Witaminę tę znajdziemy również w niektórych owocach suszonych: morelach, daktylach, pestkach z dyni lub słonecznika; pełnoziarnistych produktach zbożowych /kasze, płatki owsiane, pieczywo razowe/ oraz warzywach strączkowych /soja, fasola, groch/.

Bogatym źródłem witaminy C jest większość warzyw i owoców: ziemniaki, pomidory, zielona pietruszka, papryka, cytrusy, czarna porzeczka, truskawki.

Ważne jest, aby każdy posiłek zwierał porcję produktu zawierającego żelazo i porcję owoców lub warzyw. W ciąży należy zrezygnować  z napojów gazowanych typu coca-cola, kawa, czarna herbata. Obniżają one poziom wchłaniania żelaza. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo zbilansowana dieta zapobiegnie niedokrwistości w ciąży i po urodzeniu dziecka, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią.

Anemia w ciąży – czy należy się jej obawiać?

Spadek poziomu hemoglobiny w ciąży jest normalnym stanem fizjologicznym ciąży.  Nie należy go jednak lekceważyć, a co miesięczne badania zlecone przez lekarza pozwolą na kontrolowanie poziomu żelaza i hemoglobiny. W sytuacji, gdy dojdzie do anemii w ciąży, potwierdzonej przez wyniki badań, którym towarzyszyć będzie ogólne osłabienie, przyspieszona praca serca, bladość, suchość skóry, szybkie męczenie się lekarz może zalecić suplementację żelaza.

Żelazo jest składnikiem bardzo wielu preparatów witaminowych dostępnych w aptekach. Warto sięgnąć po jak najbardziej naturalne preparaty. Te zawierające syntetyczne żelazo nie są obojętne dla zdrowia. Ponieważ wiele z nich jest dostępnych bez recepty nie należy stosować ich na własna rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Ostateczną decyzję jaki produkt wybrać podejmuje lekarz.

Floradix żelazo i witaminy – naturalne rozwiązanie problemu niedoboru żelaza

Floradix to odżywczy tonik będący źródłem naturalnego żelaza, wyciągów ze starannie dobranych ziół, smacznych soków owocowych, witamin, kultur drożdży, alg oceanicznych, kiełków pszenicy i dzikiej róży. Przyswajalność żelaza zawartego w preparacie Floradix jest wysoka – między innymi dzięki obecności w nim wyselekcjonowanych wyciągów roślinnych i witamin.

Skład Floradixu jest bardzo bogaty. Zawiera w 54% wyciągi wodne z: marchwi (Daucus carota), liści pokrzywy (Urtica dioica),szpinaku (Spinacia oleracea),korzenia perzu (Agropyron repens),kopru (Foeniculum vulgare),alg oceanicznych (Macrocystis pyrifera),kwiatu malwy afrykańskiej (Hibiscus sabdariffa). 29,4% to kompozycja koncentratów soków owocowych z :gruszki, jabłek, winogron, czarnej porzeczki, jeżyn, wiśni, pomarańczy, cytryny a także buraków.

Floradix Żelazo i witaminy tonik zawiera żelazo pod postacią  glukonianu  żelaza II, które jest formą szczególnie dobrze absorbowaną przez organizm. Ze względu na płynną formułę jest łatwy w użyciu i pomaga zachować równowagę żelaza i witamin B1, B2, B6, B12 i C w organizmie. Produkt jest całkowicie naturalny. Nie zawiera: alkoholu, sztucznych barwników, konserwantów, żadnych dodatków syntetycznych.

Nie powoduje zaparć!

W trosce o kobiety ciężarne i  planujące ciążę  dostępny jest również Floradix tabletki z żelazem wzbogacone kwasem foliowym.   Osoby nietolerujące laktozy i będące na diecie bezglutenowej mogą teraz sięgnąć po nowość FLORADIX FLORAVITAL produkt bezglutenowy.

Floradix żelazo i witaminy 500 ml


Artykuł powstał we współpracy z Floradix


Zobacz także

Dezerter – historia o tym, że każdy ma swoją granicę

Fot. Łukasz Bąk, Zdjęcia z planu zimna Wojna

Wystawa zdjęć z planu filmu „Zimna wojna”. Tylko przez 4 dni będzie można ją obejrzeć

Zimna wojna dostała Oscara! Oscary 2019: Zimna wojna / Fot. Materiały prasowe

Oscary 2019: Zimna wojna nie wróci z Oscarem. Trzy nominacje to olbrzymi sukces