Kariera Lifestyle

Masz w sobie żyłkę przedsiębiorcy? Sprawdź, czy masz cechy bizneswoman

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 maja 2017
Fot. iStock/Cecilie_Arcurs
 

Myślisz o założeniu własnego biznesu? Sprawdź najpierw czy nadajesz się na przedsiębiorcę. Dr Magdalena Kaczmarek, psycholog z kierunku zarządzanie i przywództwo na Uniwersytecie Z SWPS, przedstawiła listę cech i predyspozycji osób przedsiębiorczych i mających szansę na odniesienie sukcesu.

Jedną z cech kluczowych dla osób planujących założenie własnej działalności gospodarczej jest zgoda na tolerowanie ryzyka i działanie warunkach niepewności. Wiadomo – nigdy nie możemy być do końca pewni sukcesu naszego przedsięwzięcia, choćby z tego względu, że na wiele czynników zewnętrznych nie mamy po prostu wpływu.

Ważna jest także wiara we własne sprawstwo, skuteczności i zdolności. Chcesz być przedsiębiorcą, uwierz, że ci się uda, nawet jeśli początkowo napotkasz na swojej drodze trudności.

Bądź kreatywna, sumienna i nie bój się przewodzić innym. Bądź otwarta na nowe doświadczenia i naucz się efektywnie analizować zjawiska, które obserwujesz. To właśnie te cechy przybliżą cię do sukcesu.

Istotne są oczywiście również inne czynniki, takie jak otoczenie przedsiębiorcy (przyjazny lub wrogi inicjatywom gospodarczym klimat), kultura i ogólne przekonania ludzi (to jak postrzegamy przedsiębiorców, nasze osobiste poczucie bezpieczeństwa i przeświadczenie, że żyjemy w państwie prawa), oraz wsparcie najbliższych (tego ostatniego bardziej niż mężczyźni potrzebują panie, ale też i one potrafią lepiej niż panowie z niego skorzystać).

Wystarczy teraz tylko rozważyć wszystkie „za i przeciw” i nie zrażać się tym,  że życie przedsiębiorcy, to – przynajmmniej na początku – życie w dużej niepewności.


Zródło: centrumprasoweswps.pl

 


Kariera Lifestyle

Miodowanie włosów. Naturalny sposób na ich głębokie odżywienie

Redakcja
Redakcja
12 maja 2017
Fot. iStock / vadimguzhva
 

Od pewnego czasu, triumfy w domowej pielęgnacji włosów święci zabieg olejowania. Teraz czas spojrzeć w stronę dobroczynnych właściwości miodu i coraz popularniejszego miodowania włosów. Dzięki niemu można uzyskać niesamowity i zdrowy wygląd czupryny, w dodatku pięknie pachnący.

Miód to substancja znana od tysiącleci i od równie długiego czasu chętnie wykorzystywana w pielęgnacji ciała i włosów. Jego zalety wynikają z obecności w jego składzie dużych ilości mikroelementów: potasu, chloru, fosforu, magnezu, wapnia, żelaza, molibdenu, manganu i kobaltu oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. Znajdują się tu również kwasy organiczne, olejki eteryczne, związki polifenolowe, a wszystko to wspaniale chroni, wspiera i odżywia organizm, od wewnątrz jak i zewnątrz. Nic więc dziwnego, że po raz kolejny w pielęgnacji sięga się właśnie po ten naturalny specyfik.

Miodowanie włosów – prosty sposób na głębokie odżywienie

Dzięki takiej kuracji, włosy będą bardziej błyszczące, odżywione, nawilżone i delikatne w dotyku, a także delikatnie usztywnione.

Do miodowania potrzebujesz:

  • prawdziwego miodu (najlepiej lejącego się, a jeśli się skrystalizował, włóż słoiczek na kilka minut do ciepłej, ale nie gorącej wody),
  • odżywkę do włosów,
  • opcjonalnie witamina A+E w kapsułkach.

Z podanych składników stwórz miksturę w proporcji 1:1 miód i odżywka plus kilka kropel witaminy. Zrób jej tyle, ile wykorzystasz jednorazowo, np. z jednej łyżeczki miodu i odżywki. Nałóż ją na umyte włosy (najlepiej pod czepek fryzjerski) i odczekaj godzinę. Po upływie czasu, po prostu zmyj miksturę z włosów.

Uwaga! Miód może rozjaśniać delikatnie pasemka włosów, a po kuracji nie zaleca się wychodzenia na słońce.


 

źródło: www.ofeminin.pl, portal.abczdrowie.pl


Kariera Lifestyle

9 rzeczy, które chcą ci powiedzieć twoje piersi

Redakcja
Redakcja
12 maja 2017
fot. innaharlamoff/iStock

Piersi, cycki, melony, dziewczynki czy też maleństwa — tak, są różne określenia na część kobiecego ciała, od której nie tylko mężczyźni mogą oderwać oczu. Nie da się zaprzeczyć, że są one bardzo ważne dla naszego poczucia kobiecości. Pewnie przeglądając się w lustrze, nie raz poprawiałaś stanik, aby twoje piersi prezentowały się jak najlepiej.

Dla większości z nas są one powodem do dumy, o który dbamy jak najlepiej potrafimy. Jednak wiedza na temat zdrowia piersi nadal nie jest zbyt powszechna.

9 rzeczy, które powiedzą ci piersi

Piersi „komunikują się” z nami poprzez różne symptomy, dolegliwości z ich strony. W zależności od tego, co akurat jesteś wstanie zaobserwować, mogą to być niewiele nieznaczące dolegliwości lub objawy poważnej choroby, takiej jak np. rak piersi. Sygnały takie jak guzki w piersi, swędzenie, wysypka na skórze, mogą być niepokojące. Jeśli obserwujesz u siebie któryś z nietypowych objawów, nadszedł czas, aby przyjrzeć się dokładniej swoim piersiom. Być może rozwiązanie problemu cię zaskoczy swoją prostotą, jak np. koniecznością zakupu nowego stanika lub zmianą kosmetyków czy eliminację alergenów z pożywienia. Dlatego sama się przekonaj, co twoje piersi próbują powiedzieć!

1. Tkliwość piersi

Tkliwość piersi jest zwykle spowodowana zmianami hormonalnymi związanymi z cyklem miesiączkowym i zwykle dotyka obu piersi. Uczucie ciężkości i bolesności obu piersi, może towarzyszyć przyjmowaniu hormonalnej terapii zastępczej. Tkliwość mogą powodować również tabletki antykoncepcyjne, ciąża, a także m.in. leki przeciwdepresyjne.

2. Ból w piersi

Może go powodować niedopasowany stanik, zbyt intensywne ćwiczenia, zaburzenia hormonalne lub niedobór żelaza, w związku z zaburzoną pracą tarczycy. Ostry ból w jednej piersi może wynikać z urazów mięśni, stawów lub kości w szyi, klatce piersiowej, plecach oraz ramionach i może być bardziej dotkliwy podczas poruszania się. Jeśli ból odczuwalny jest w jednej piersi, mogą go powodować zmiany nowotworowe i wymaga to konsultacji z lekarzem.

3. Guzki i zgrubienia 

Zawsze należy się przyjrzeć bliżej takim objawom. Czasem guzki lub opuchlizna piersi wynika ze zmian hormonalnych. Jednak w przypadku gdy zmiany są trwałe i nie „uciekają” pod naciskiem palca, powinny być powodem do niepokoju, sygnalizując istnienie nowotworu. Opuchlizna w okolicy węzłów chłonnych może wskazywać na infekcję toczącą się w organizmie, a guzek może być cystą lub torbielą, która często rozwija się u kobiet powyżej 35 r.ż. Inne rodzaje guzów mogą być gruczolakowłókniakami (łagodne guzy, które mogą przemieszczać się pod naciskiem po piersi) i ropniami (wypełnione ropą, bolesne obrzęki powodowane przez infekcje bakteryjne). Takie zmiany zawsze wymagają wizyty u lekarza.

4. Swędząca skóra

Swędząca skóra piersi, a także samych sutków, może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych zaliczamy: stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków, używanie bielizny ze sztucznych tkanin, drobne urazy, oparzenie słoneczne, czy różne choroby skóry. Swędzenie w niektórych przypadkach może wskazywać również na obecność nowotworu. Jeśli zauważysz zaczerwienienie, obrzęk towarzyszący swędzeniu, bolesność i rozgrzanie skóry, możesz cierpieć z powodu zapalenia sutka, spowodowanego infekcją bakteryjną. Mogą towarzyszyć temu objawy grypopodobne, takie jak bóle, dreszcze i gorączka. Jeśli podejrzewasz zapalenie sutka, odwiedź lekarza, który najpewniej przepisze kurację antybiotykami.

Fot. iStock / Zhenikeyev

Fot. iStock / Zhenikeyev

5. Podejrzana wysypka

Najczęściej powoduje ją reakcja alergiczna lub podrażnienie skóry. Może także wskazywać na pojawienie się zakażenia grzybiczego, zapalenia sutka lub, sporadycznie, nowotworu. Jeżeli wysypce towarzyszy ból, gorączka lub inne, niepokojące objawy, nie wolno zwlekać z konsultacją lekarską.

6. Wydzielina z sutka

Wydzielina z sutka powinna zaniepokoić, o ile nie wynika z produkcji pokarmu w końcówce ciąży lub karmienia piersią. Zdecydowanie należy się przyjrzeć temu, ponieważ wydzielina może mieć niegroźne, choć wymagające konsultacji lekarskiej przyczyny — zmiany hormonalne, podwyższony poziom prolaktyny, niedoczynność tarczycy oraz wynikać z przyjmowania leków. Rzadziej może być wynikiem raka piersi, więc należy zachować szczególną czujność, szczególnie gdy obserwujemy wyciek ze śladami krwi i tylko z jednej piersi.

7. Rosnące piersi

Przybieranie na wadze, także z powodu ciąży, jest najczęstszą przyczyną powiększenia rozmiaru piersi. Różnice można wyczuć także w czasie cyklu miesięcznego, gdy mają miejsce wahania hormonalne. Ten wpływ często odczuwają kobiety przyjmujące tabletki z estrogenem lub progesteronem.

8. Malejące piersi

Przyczyn należy szukać m.in. w spadku masy ciała, np. podczas odchudzania. Piersi składają się z tkanki gruczołowej (tzw. ciała sutka) i otaczającej  go tkanki tłuszczowej (tzw. ciało tłuszczowe) oraz podścieliska — podtrzymującej tkanki łącznej oraz nerwów, naczyń krwionośnych i naczyń limfatycznych. Z tego powodu, gdy chcemy pozbyć się nadmiaru tłuszczyku z ciała, piersi również na tym cierpią. Zmniejszenie wielkości może być spowodowane również spadkiem estrogenu w organizmie, w wyniku menopauzy lub odstawienia tabletek antykoncepcyjnych. Ten sam problem mogą mieć kobiety cierpiące na PCOS, ponieważ za wysoki poziom testosteronu negatywnie wpływa na cechy żeńskie organizmu.

9. Zmiana kształtu

Tylko możemy pomarzyć, że nasze piersi będą takie same przez całe życie. Z początku jędrne, tracą swój kształt z wielu powodów. Dużą rolę odgrywa ich wielkość, wiek kobiety, a także historia przebytych ciąż i karmienia piersią. Tycie i gwałtowne chudnięcie również mogą wpływać negatywnie na piersi, powodując zmiany kształtu, a przy tym nieestetyczne rozciągnięcie skóry i obwisanie. W tym przypadku można poprawiać kształt doskonale dobranym stanikiem, odpowiednimi ćwiczeniami lub, co niesie ze sobą ryzyko powikłań, oddać się w ręce chirurga plastycznego.

Zadbaj o siebie i nie czekaj dłużej niż tydzień lub dwa, a jeśli stwierdzisz kombinację dwóch lub więcej objawów, umów się na wizytę u lekarza jak najszybciej.


 

źródło: www.womanandhome.com, portal.abczdrowie.pl, mojepiersi.com.plwww.nowotwor24.pl


Zobacz także

Zakochujesz się w niewłaściwych facetach? Życie to lekcja za lekcją, ważne, by uczyć się na własnych błędach

Mieszkanie jak z katalogu

9 typów samotnych facetów po 30-tce. Którego właśnie spotkałaś?