Kariera Lifestyle

Paulina Młynarska: Tym, którzy mówią kobietom, że już dość osiągnęły, że wystarczy, że powinny przyhamować mówię: „JESZCZE CZEGO!”

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 kwietnia 2016
Paulina Młynarska: Tym, którzy mówią kobietom, że już dość osiągnęły, że wystarczy, że powinny przyhamować mówię: „JESZCZE CZEGO!”.
Fot. K.Wellman/Paulina Młynarska
 

„Młynarska popłynęła, nie wytrzymała z żadnym z czterech mężów, to teraz będzie się na facetach odgrywać do końca życia” – takie komentarze na pewno pojawią się po wejściu na rynek nowej książki Pauliny Młynarskiej „Jeszcze czego!”. Ją samą te opinie niewiele będą obchodzić, bo pisze przede wszystkim dla kobiet, by pokazać, że ich szczęście nie jest zależne od chrapiącego obok nich faceta.

 Ewa Raczyńska: Lubi Pani mężczyzn?

Paulina Młynarska: Oczywiście, że lubię. Znam wielu fantastycznych facetów.

To dlaczego nie pisze Pani o tych, których lubi, tylko tych najgorszych typach, którzy stają na naszej drodze?

Pewnie dlatego, że o rozedrganiu, romantycznej miłości i rozdartej sośnie już naprawdę wiele zostało napisane. Ile w końcu można? O tym już było, tego już zostałyśmy nauczone, że prawdziwa miłość i szczęśliwe życie, spotka nas tylko przy boku mężczyzny. Książka „Jeszcze czego!” (premiera 12. kwietnia – przypis red.) powstała z potrzeby pokazania kobietom, z jakimi mężczyznami żyjemy na co dzień, z jakimi typami facetów przychodzi nam się mierzyć, że daleko im do ideału. A co więcej –  my wcale nie musimy się z nimi męczyć.

Nie są to historie wyssane z palca. Wszystko, co zostało napisane w tej książce przepuszczam przez własne doświadczenia, te życiowe jak i zawodowe. Od lat w swojej pracy słucham kobiet i proszę mi wierzyć, źródłem ich utrapienia najczęściej bywają właśnie mężczyźni. Mnie samej wiele lat zajęło zrozumienie, jak bardzo pozwalamy sobie na bycie zależną od mężczyzn, na jak wiele złego się zgadzamy, jak zatracamy też siebie budując swój świat wokół mężczyzny.

Należę do tych osób, które muszą się sobie przyglądać, lubią grzebać i analizować. Przeszłam świadomą i głęboką terapię, co pozwoliło mi uwolnić się od myślenia o mężczyznach w stereotypowy dla nas sposób, przekazywany nam przez matki i babcie.

Pewnie mój warsztat pisarski pozwoliłby mi spokojnie napisać powieść, w której mogłabym schować się za bohaterką, ale nie o to tu chodzi. Choć uważam za skandal, że w XXI wieku musimy nadal kobietom drukowanymi literami pokazywać do czego mają prawo i jak mogą żyć.

Bo my jednak nadal czekamy na tego księcia na białym koniu.

Bo tak zostałyśmy wychowane. Ja sama powielałam ten schemat. Wierzyłam, że tylko przy boku mężczyzny znajdę szczęście, że będę spełniona jako kobieta.  Przez wiele lat wstydziłam się, że nie umiem ułożyć sobie życia, czyli według naszej kultury – wytrwać w małżeństwie, dlatego z jednego pakowałam się w kolejne. A to wszystko w wyniku społecznego przymusu, ucieczki przed oceną, że jak sama to wybrakowana i z pewnością nieszczęśliwa.

Paulina Młynarska "Jeszcze czego!"Nie jest to trochę walka z wiatrakami? Mówi się kobietom: macie prawo do szczęścia, do zadbania o własne potrzeby, do bycia sobą. A jednak my nadal przy tym facecie trwamy kurczowo, bo on jest jednak miarą naszej wartości – tak wciąż nam się wydaje.

Gdybym uważała, że to walka z wiatrakami, to pewnie ta książka nigdy by nie powstała. Okazuje się, że kobiety potrzebują pokazania im, że można żyć inaczej. Że bycie samodzielną, czy – jak niektórzy lubią nam dokopać – „samotną”, nie musi czynić ich nieszczęśliwymi. Po książce „Kalendarzyk niemałżeński” napisanej z Dorotą Wellman otrzymałam mnóstwo maili od kobiet, które tę książkę przeczytały. Pisały, że dzięki w końcu coś zrobiły ze swoim życiem, że poszły na terapię, otworzyły się na siebie, że w końcu zadbały o siebie, a nie o tego typa rozłożonego na kanapie. Dlatego nie uważam, by takie książki nic nie zmieniały, wręcz przeciwnie – reakcja czytelniczek pokazuje, jak są potrzebne.

Jednak często zdarza się, że mówimy: „chcemy niezależności”, ale nie mamy odwagi nie ugotować obiadu mężowi.

Ale to jest jakieś kuriozum.

Z pewnością, ale niestety dość powszechne. Taki schemat powielają moje znajome, bohaterki, z którymi rozmawiam.

Ma Pani rację, sama mam takie koleżanki, które nie mają odwagi powiedzieć, że nie mają ochoty na seks, bo czują się zmęczone. Obserwuję związki, dla których jedyną racją bytu jest kredyt wzięty we frankach. I nawet gdy ona myśli, żeby się rozwieść, to zaraz pojawia się myśl, czy sobie poradzę, jak dam radę z takim finansowym obciążeniem. To jest straszne. To też pozwala mężczyznom traktować kobiety przedmiotowo. W małżeństwie płacimy za to nasze często iluzoryczne szczęście twardą monetą bitą z kawałków naszej duszy. O tym nikt nie mówi głośno, a ile razy ja słyszę: „Dobra, dla świętego spokoju nastawię mu się, nie będzie marudził”, „Pojęczę chwilę i po sprawie”. Dopóki kobiety będą godzić się na takie traktowanie, takie myślenie o sobie, poniżanie się, to nic się nie zmieni.

Ciężko nam idą te zmiany, bo brak nam odwagi, pewności siebie, bo czujemy się gorsze od mężczyzn.

I tu dotykamy sedna. Mamy głęboko zakorzenione w sobie przekonanie, że mężczyźni są od nas lepsi. Że to oni są stworzeni do wyższych celów, a kobiety do sprzątania, gotowania i usługiwania. Władza deprawuje, a panowie są święcie przekonani, że  mają wadzę nad kobietami. Już trzylatek jest uczony pogardy wobec kobiet, pokazuje mu się, że kobieta niewiele się różni od przedmiotu, że można, na przykład, pokazywać fragmenty jej ciała, aby sprzedać opony , albo klej do tapet.

Mam dwóch synów i zastanawiam się, w którym momencie tę pogardę mogliby zobaczyć. Angażuję ich w domowe obowiązki, sprzątają odkurzają, wieszają pranie…

I świetnie, choć umówmy się, że wieszanie prania nie jest jakimś wielkim osiągnięciem. Każdy powinien to robić bez względu na płeć, nie jest to żaden wyczyn. Ale z tą pogardą, o której mówiłam, chłopcy spotykają się na co dzień, często poza domem. Ona jest we wzruszeniu ramiom, w przewracaniu oczami, w pomniejszaniu ważności tego, co mówią, czy robią dziewczynki. W odzywkach mężczyzn, które przecież oni też słyszą.

To można zmienić, ale trzeba o tym rozmawiać. Kwestionować zastaną rzeczywistość, a nie ją bezmyślnie powielać. Mówić: to zachowanie jest seksistowskie, i tłumaczyć, co takim zachowaniem jest, a nie rechotać przy stole z niewybrednych żartów wujka na temat kobiet i kobiecości w ogóle. Zmiana w traktowaniu kobiet przez mężczyzn to także niegodzenie się na taki sposób rozmawiania o kobietach. W naszym kraju brakuje edukacji seksualnej, w niewielu domach rozmawia się otwarcie z dziećmi o seksie. I nastolatkowie wiedzę o seksie i o tym, do czego i jak użyć kobietę czerpią z filmów pornograficznych oglądanych w sieci przyjmując pokazane w nich traktowanie kobiet za zupełnie naturalne.

A później jesteśmy oburzone, że to mężczyźni decydują o sprawach, które przecież nas dotyczą – trudno nie zahaczyć o dyskusję wokół aborcji.

Nie do końca się z tym zgadzam. Bo temat aborcji w równym stopniu dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Nie lubię tego uogólnienia, że to tylko sprawa kobiety. Uważam, że skoro ktoś chce podjąć decyzję o karaniu kobiety za aborcję, to karę powinien ponieść także sprawca ciąży, bo dlaczego nie? Dlaczego tylko kobieta ma być karana?

W książce napisanej raczej w żartobliwym tonie, jest jednak bardzo ważny i poważny rozdział o ofiarach gwałtu.

To jak przez setki lat kobiety są krzywdzone zostało zapisane w czarnej księdze dziejów. Mam nadzieję, że  przyjdzie czas, kiedy tę księgę będzie można zamknąć i odstawić na półkę w archiwum dziejów, jak to się stało z publicznymi egzekucjami i paleniem na stosie. W czasie mojej pracy spotkałam setki ofiar gwałtu. Były to kobiety zgwałcone w parku, w domu przez swoich mężów, wujków, ojców, byli mężczyźni zgwałceni jako chłopcy przez księży, bo musimy pamiętać, że ofiarami gwałtu są nie tylko kobiety. Temat gwałtu wracał do nas w „Mieście Kobiet” jak bumerang… Uważam, że jest to bardzo ważny temat i nie ma we mnie absolutnie żadnej zgody na to, by go zamiatać go pod dywan.

Przywołuje Pani przykłady wyroków kompletnie niewspółmiernych do czynów, jakich dopuścili się gwałciciele.

No tak, i znowu wracamy do rozmowy o tym, jak kobiety są traktowane. W książce przytaczam rozmowę z „Miasta Kobiet” dotyczącą skandalicznie niskich wyroków za gwałt, w której to sędzia z wieloletnim stażem zapytany o to dlaczego kobietom – ofiarom gwałtu, każe się opisywać, w co były ubrane, odpowiadał, że tak ustalane są okoliczności zajścia. Przyciśnięty do muru, kiedy pytałam, dlaczego ofiary napadu, czy wypadku samochodowego nie pyta się, jakiej długości miały spódniczkę, przyznał, że tak – strój ofiary gwałtu może być brany pod uwagę przy złagodzeniu kary sprawcy. Tymczasem mężczyzna za udział w gwałcie zbiorowym na dziewięciolatce dostaje wyrok w zawieszeniu, bo ofiara po zgwałceniu przed dwóch innych mężczyzn zdołała uciec, więc on tylko usiłował ją zgwałcić…

Pisze Pani, że najbardziej na tym świecie rozczarowali Panią mężczyźni. Musiała Pani więc też nosić w sobie przekonanie, że istnieją mężczyźni idealni.

Oczywiście, proszę pamiętać, że wychowałam się w domu głęboko katolickim. Mój tata był silnym mężczyzną,  piekielnie inteligentnym, dowcipnym i przystojnym. Kiedy byłam mała uważałam, że nie ma piękniejszego mężczyzny od niego. W naszym domu spotykała się śmietanka tworząca polską kulturę i byli to niemal wyłącznie mężczyźni. Gdzieś przez ten męski świat przebijały się Kalina Jędrusik i Ewa Wiśniewska. Ale to mój tata i jego koledzy byli postrzegani jak półbogowie. I ja też na nich tak patrzyłam.

wellman-88

Zakładając, że ojciec to wzorzec naszego ideału mężczyzny, to miała Pani z czym się mierzyć…

Z pewnością. Myślałam, że wszyscy faceci tacy powinni być – wybitni. I że podział ról w małżeństwie powinien wyglądać tak, jak wyglądał w moim domu – silny mężczyzna i kobiety krzątające się wokół niego. Na własnej skórze przekonałam się jednak, bywało, że dość boleśnie, że to nieprawda. Z czasem przestałam też idealizować mojego ojca. Zajęło mi to jednak bardzo dużo czasu.

Problem polega na tym, że oprócz poczucia władzy, mężczyźni zostają uzbrojeni od najmłodszych lat w przekonanie o swojej mądrości….

To dziewczynkom się mówi, że są śliczne, a chłopcom, że są mądrzy.

Proszę zauważyć, że nie ma żeńskiego odpowiednika słowa mędrzec.

Mędrczyni?

To brzmi nienaturalnie. A przecież takie jest znaczenie słowa „ wiedźma” – ta która wie! To słowo zostało przez kulturę zabarwione pejoratywnie i przesunięte do kategorii bytów baśniowych! W szkole dzieciom się wpaja, że  nauki ścisłe to domena chłopców. W końcu Kopernik nie był kobietą. Gdyby jednak założyć, że był, to pomimo swojej inteligencji, zdolności i talentu „Kopernika” nie miałaby szans podzielić się ze światem swoją wiedzą z tej prostej przyczyny, że gdyby miała brata, choćby ten był przygłupem, to i tak rodzice właśnie jego wysłaliby do szkoły, a nie mądrą Kopernikę. Kobiety nie miały wstępu na uniwersytety. One były od rodzenia dzieci, zajmowania się domem, to mężczyźni mieli być  „mądrzy”.

Mnie samej wiele czasu zajęło uporanie się z takim myśleniem o sobie, że skoro nie mam matury, nie mam żadnego dyplomu w ręce, to nie jestem dość mądra. A przynajmniej nie taka mądra jak mężczyźni, których spotykałam. Ale kiedy przyjrzałam się sobie, przeanalizowałam swoje życie: w końcu pracowałam w wielu miejscach, zajmowałam się reklamą, byłam aktorką, dziennikarką radiową, telewizyjną, wydaję siódmą książkę,  poradziłam sobie na emigracji, samotnie wychowałam córkę, to pomyślałam: „Cholera w końcu nie mogę być gorsza, i na pewno nie jestem”. Zawsze wolałam zarabiać kasę, żeby być niezależną i żyć na odpowiednim poziomie, niż kończyć szkołę, która w wielu przypadkach okazała mi się kompletnie niepotrzebna. Owszem, przez brak wykształcenia niektóre stanowiska są dla mnie dzisiaj nieosiągalne, ale to tylko zmusza mnie do jeszcze większej kreatywności.  Okazuje się, że mądrość nie jest zależna od płci. Znam wiele mądrych i głupich kobiet. Ale znam też wielu mądrych i głupich mężczyzn.

Zdarza się niestety, że z rozmawiam z ważnymi mężczyznami, profesorami, politykami, wśród których jest wielu baranów. Zamiast mózgu mają dwie kulki, które jak się już w końcu stukną ze sobą, to wynika z tego ustawka na piwo z kolegami z ław sejmowych, gdzie podczas niezbyt inteligentnych rozmów podejmują decyzję o tym, czy nastolatka, która w wyniku zbiorowego gwałtu zaszła w ciążę, ma urodzić dziecko!

A może my teraz tylko się zacietrzewiamy, bo rząd uderza w kobiety podejmowaniem za nas decyzji o stosowaniu antykoncepcji, prawie do in vitro czy aborcji, a za tym nie idą żadne realne działania?

Ja myślę, że już sama dyskusja, która została wywołana, to duży krok do przodu. To, że my rozmawiamy o aborcji, o antykoncepcji, to nie jest nic! To, że kobiety wychodzą z kościoła, że piszą listy do Pani Premier, że solidaryzują się w walce o własne prawa uwalnia nową energię.

Tylko czy nie jest to jedynie chwilowy zryw? Obawiam się, że my teraz sobie pokrzyczymy, a większość z nas i tak wróci do gotowania tego przywołanego wcześniej obiadu.

Dlatego ja uważam, że każda kobieta, która dzisiaj włącza się w dyskusję, która się oburza, protestuje, powinna zapisać sobie w kalendarzu datę kolejnych wyborów. I nie szukać wtedy wymówki, że akurat wyjeżdża na wakacje lub, że nie może zagłosować, bo coś jej wypadło. Osobiście, mam nadzieję, że taki właśnie skutek przyniesie obecna dyskusja wokół spraw tak bardzo związanych z kobietami. Głęboko wierzę, że wszystkie pójdziemy do kolejnych wyborów.

Ja jeszcze przed ostatnimi wyborami pisałam o tym, ze PiS to partia, która nienawidzi kobiet. Moi konserwatywni znajomi mówili, że przesadzam. Serio?  Jak partia, którą popiera kościół ma szanować prawa kobiet? Przecież kościół to instytucja, w której kobiety nie mają nic do powiedzenia, nie mają żadnej władzy, ani dostępu do pieniędzy. W moim rodzinnym domu katolickie wartości były bardzo silnie zakorzenione, więc  dla mnie oderwanie się od tych wartości, wyjścia poza to, co zostało mi wpojone, było trudnym procesem. Mam nadzieję, że więcej kobiet zacznie krytycznie patrzeć na to, co kościół im proponuje.

I mam nadzieję, że to co się dzieje nareszcie „oczyści” słowo feminizm z fałszywych znaczeń, które do niego w Polsce przyrosły.

Zdumiewa mnie, kiedy słyszę od dziennikarki, która jest od wielu lat związana z prasą kobiecą: „Powiedz, czym dla ciebie jest, ten taki, wiesz… no taki, spokojny, mądry feminizm?”. Co to za pytanie? Nie ma mądrego czy głupiego feminizmu, są ewentualnie mądre i głupie feministki, bo i takie się trafiają. Od innej kobiety – bardzo ważnej i wysoko postawionej w mediach kobiecych słyszę: „Wiesz, sorry, ale przeciętne Polki hejtują prawa kobiet.”. Na miłość boską, nawet jeśli ona tak myśli, to nie powinna tego w ogóle mówić głośno. To nie do wyobrażenia w żadnym kraju na zachód od Warty, by osoby pełniące ważne stanowiska w mediach wygłaszały takie rzeczy.

A ja? Dzisiaj rozmawiamy – jestem w moim warszawskim mieszkaniu, jutro jadę do domu w górach. Jest mi dobrze ze sobą. Jestem szczęśliwa. Dużo pracuję, kocham swoją robotę i mam z czego żyć.  Choć straszono mnie, że będę nikim, że będę zerem, że będę zdychać pod mostem, że zostanę zniszczona i skompromitowana. Jak widać żadna z tych gróźb się nie sprawdziła. A tym, którzy mówią kobietom, że już dość osiągnęły, że wystarczy, że powinny przyhamować mówię:„JESZCZE CZEGO!”.


banerek do maila


Kariera Lifestyle

Podsumowanie akcji „Zadbaj o siebie naprawdę”. Masz problem? #SlimemGO

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
7 kwietnia 2016
#SlimemGO
Fot. iStock / Lorado
 

Zakończyliśmy naszą akcję „Zadbaj o siebie naprawdę. #SlimemGO”. Przez cały marzec zachęcaliśmy was do aktywności fizycznej, do zadbania tym razem o wasze ciało. Często zapominamy o tym, że to my dla siebie jesteśmy najlepszym przyjacielem, a zwłaszcza nasze ciało, które służy nam wiernie każdego dnia. Jeśli nie będziemy o nie dbać, to choćby nie wiem, ile było w nas zapału do zmian, do działania, do podejmowania wyzwań, to nie udźwigniemy żadnego z pomysłów, jeśli nasz organizm odmówi nam posłuszeństwa – zwyczajnie z przemęczenia, przez nasze zaniedbanie. Kiedyś w trakcie rozmowy psycholog przywołała mi sytuację, gdy została spytana podczas jakiś warsztatów, czy przytula swoje ciało. Była zaskoczona pytaniem, ale uświadomiła sobie, jak bardzo rzadko dziękujemy naszemu ciału za to, że jest przy nas i nas wspiera. Kiedy w ten sposób będziemy myśleć o sobie, to zasadność zadbania o swoje ciało nabiera bardzo ważnego znaczenia.

Choć akcja się zakończyła mamy nadzieję, że będziecie nadal ją kontynuować i że jak najczęściej będzie przytulać i rozpieszczać swoje ciało – przecież na to zasługuje.

Przy akcji wsparła na firma Eveline – producent między innymi kosmetyków do pielęgnacji ciała. To właśnie tymi kosmetykami chciałybyśmy nagrodzić:

 1. Paulina Hausmann
 2. Małgorzata Strzelecka
 3. Patrycja Gabryel
 4. Karolina Majchrzak
 5. Joanna Pliszka‎
 6. Aga Hausmann
 7. Patrycja Tomaszewska
 8. Aniela Muszalska‎
 9. Marta Theresa Serafin
 10. Martyna Slota

Laureatów prosimy kontakt mailowy w celu odbioru nagród w ciągu 7 dni od daty ogłoszenia wyników, tj do dn.: 14.04.2016 roku. Prosimy o przesłanie danych do wysyłki nagrody (imię i nazwisko, adres i nr telefonu) na adres e-mail: [email protected]. Otrzymanie danych potwierdzamy w odpowiedzi zwrotnej.

Prosimy o dołączenie w treści wiadomości poniższego oświadczenia:
Wyrażam zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych uzyskanych w związku z organizacją Konkursu, wyłącznie na potrzeby organizowanego Konkursu, zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.).

#SlimemGO

Fot. Materiały prasowe

Skoncentrowane serum antycellulitowe MEZOTERAPIA & ULTRADŹWIĘKI – kosmetyk, którego innowacyjna formuła pomaga zwalczyć powstawanie cellulitu na każdym etapie i zapewnia kompleksowe ujędrnianie, działa na komórki tłuszczowe jak ultradźwięki. Rozbija je, stymuluje mikrokrążenie, oraz zdecydowanie redukuje tkankę tłuszczową

Antycellulitowe serum liftingujące PRESOTERAPIA – kosmetyk inspirowany zabiegami medycyny estetycznej polegającymi na uciskowym masażu mającym na celu rozbijanie tkanki tłuszczowej, pobudzenie usuwającego toksyny drenażu limfatycznego oraz redukcję obrzęków i cellulitu

Intensywnie wyszczuplające serum remodelujące LIPOSUKCJA KOSMETYCZNA – kosmetyk inspirowany metodami metodą liposukcji. Substancje aktywne zawarte w serum hamują aktywność komórek tłuszczowych, stymulują lipolizę i co bardzo istotne przeciwdziałają tworzeniu stanów zapalnych, które mogą inicjować  powstawanie cellulitu

Ujędrniający balsam+peeling pod prysznic 2w1 KRIOTERAPIA WYSZCZUPLAJĄCA – kosmetyk nawiązujący do metody wyszczuplenia przy pomocy chwilowego działania bardzo niskich temperatur dzięki, którym partie ciała objęte cellulitem i nadmiarem tkanki tłuszczowej ulegają wyszczuplaniu i poprawie jędrności skóry.

Intensywne serum powiększające i poprawiające strukturę biustu MEZO PUCH-UP, MEZO TERAPIA – kosmetyk gwarantujący spektakularne rezultaty powiększenia i ujędrnienia biustu. Przeciwdziała skutkom upływającego czasu, takim jak opadanie i wiotczenie oraz pozwala na długo zachować piękny wygląd biustu, przywraca jędrność, modeluje i wypełnia

Chcesz o siebie zadbać naprawdę? #SlimemGO.

Regulamin znajduje się tutaj.


Kariera Lifestyle

Spotkał się raz dojrzały człowiek z egoistą na kawie… Który z nich ma wysokie poczucie wartości?

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
7 kwietnia 2016
Spotkał się raz dojrzały człowiek z egoistą na kawie... Który z nich ma wysokie poczucie wartości?
Fot. Picjumbo / Victor Hanacek / CC0 Public Domain

Zna swoją wartość, ceni i potrafi z tego korzystać… Jesteś pewien, że potrafisz ich odróżnić? A może każdy z nich zbudował swoją osobistą wartość godną pozazdroszczenia?

Jeśli myślisz, że egoista wygra te zawody – jesteś w błędzie. Egoista, jest egoistą – dlatego, że ma niskie poczucie swojej wartości. Ile razy spotkałaś na swojej drodze osoby aroganckie i egoistyczne, które na każdym kroku wręcz manifestowały swoją „fajność”, niezwykłość i niewymowną potrzebę całego świata, aby oni po prostu byli (bo bez nich świat  by się co najmniej zatrzymał)? Im głośniej wykrzykiwali, że są fantastyczni, tym trudniej było w to uwierzyć. A jak rozróżnić dojrzałe wysokie poczucie własnej wartości od kamuflowania i udawania za pomocą nakreślonego dużymi literami „JA”?

Sprawdź, co świadczy o dojrzałości twojego ego, być może warto kilka kwestii doszlifować – i jeszcze mocniej uwierzyć w swoje siły. Bo w życiu chodzi o to, by fajnie żyć, a nie udawać dobre życie przed światem (i lustrem).

Różnice między człowiekiem dojrzałym a egoistą

JA – czyli kim naprawdę jestem i jak się z tym czuję?

Oglądasz film przyrodniczy, w którym Krystyna Czubówna swoim aksamitnym głosem opowiada, o zwierzęciu, które w chwili zagrożenia nastrasza futro, by wyglądać na bardziej groźne i wielkie – a przed oczami coraz wyraźniej maluje ci się obraz szefa. Tego samego, który dziś rano zrobił awanturę i idiotów z całego zespołu przed „samą górą”. Oczywiście poszło o poprawki, które zlecił wam wprowadzić po swojemu, a zostały zakwestionowane (przez was) i samego szefa szefów… Znajome? A może przypomina ci się wyścig po awans? Nieważne jak, po trupach do celu – przecież „komuś” się należy… „Może nie zawsze (czytaj, bardzo często) gram fair, ale przecież są rzeczy ważne i ważniejsze, prawda?”, „Nie można pokazać swojej słabości, dać się komuś, bo cię zjedzą”.

Na pewno – zjedzą każdego, kto udaje siłę. A egoista bardzo lubi stroszyć piórka. I musi to robić nieustannie – bo przecież oprócz reszty świata do swojej wielkości musi przekonać przede wszystkim siebie!

Egoista musi udawać, nie wierzy w siebie. Musi to podkreślać, potrzebuje poklasku, by samemu w to wierzyć. Często powtarzane kłamstwo i iluzje stają się łudząco podobne do rzeczywistości.
Dojrzały człowiek nie musi nikogo ani siebie oszukiwać. Naprawdę wierzy w siebie. Nie potrzebuje do tego innych.

TY – czyli, czy dla mnie w ogóle istniejesz?

– Refleksja, porażka, rozluźnienie? Nie, przecież to hamuje i spowalnia dążenie do celu – powie egoista. – Nie muszę przepraszać za swoje błędy, mam dość zasług na swoim koncie.

Egoista ma problem z bezwzględnym szanowaniem innych. Wartościuje, bo zakłada, że jest (musi, powinien być, wreszcie chce być) lepszy.
Dojrzały człowiek szanuje. Każdego. Siebie i drugiego człowieka.

Egoista dba tylko o siebie. To wartość nadrzędna
Dojrzały człowiek dba o siebie, bo jest asertywny. Nie czyimś kosztem.

Egoista ma swój plan i go realizuje. Bezwzględnie. Inni są na jego drodze albo narzędziem, albo przeszkodą. Z narzędzi się korzysta, a przeszkody usuwa, proste prawda?
Dojrzały człowiek potrafi budować swój sukces w zespole. Korzysta z zasobów innych, uczy się od nich.

Egoista unika odpowiedzialności, szczególnie za swoje porażki.
Dojrzały człowiek bierze odpowiedzialność za siebie (gdy trzeba za innych).

Rozwój – czyli dokąd zmierzam?

No przecież do cholery wszyscy gramy do wspólnej bramki – krzyczysz na zebraniu, gdy po raz kolejny kolega wykłada wasze projekty, bo coś mu nie pasuje… Czyżby? Jeśli masz do czynienia z egoistą sytuacja prawdopodobnie wygląda inaczej. Podobne zdanie pada podczas planowania wyjazdu z przyjaciółmi na weekend (a to hotel ni eten, a to cena zła, nie ten standard – to w ogóle nie wchodzi w rachubę! – mimo, że rozkład głosów to 1:5).

 1. Wszyscy gracie do jednej bramki, oprócz egoisty, którą swoją wyznaczył gdzie indziej.
  lub
 2. Wszyscy gracie do bramki egoisty (choć celowaliście zupełnie gdzie indziej)

Egoista pławi się w komplementach, wymusza je. Potrafi prowokować innych by składali mu laurki. Nieustannie sam musi się upewniać w swojej wartości za pomocą drugiej osoby. Stoi w miejscu.
Dojrzały człowiek docenia komplementy.

Egoista kocha tylko swój sukces. Każdy inny jest zagrożeniem, niewdzięcznością lub nie są nawet warte uwagi. Przecież co to za sukces, phi?
Dojrzały człowiek potrafi mówić dobrze i o sobie i o innych. Troszczy się. Wie, że cudzy sukces, może być dla niego wartościowy i budujący, zyskuje na nim.

Egoista swoje potrzeby i prawa stawia zawsze na pierwszym miejscu – bez względu na okoliczności.
Dojrzały człowiek potrafi mówić dobrze i o sobie i o innych. Troszczy się. Wie, że cudzy sukces, może być dla niego wartościowy i budujący, zyskuje na nim.

Uwaga egoista!

Cechy szczególne? Jak go rozpoznać? 
– agresywnie reaguje na oczekiwania wobec niego
– szybko i skutecznie egzekwuje swoje oczekiwania
– zawsze stawia siebie na pierwszym miejscu – ON jest najważniejszym motywem (dosłownie wszystkiego)
– lekceważy innych
– jest nieempatyczny
– sztywno i nieustępliwie realizuje swoje założenia i plany
– nie mówi dobrze o innych, tylko o sobie
– sukcesy innych traktuje z pogardą
– nie zauważa świata i życia, które toczy się bez jego udziału
– nie poświęca się dla nikogo, nawet dla bliskich
– jest nierefleksyjny
– ma problem z życzliwością wobec drugiej osoby
– jest zazdrośnikiem
– nie jest skłonnych do  pochwał, chyba, że jest to dla niego konieczne narzędzie do osiągnięcia celu.

Chcesz zbudować prawdziwe poczucie własnej wartości? Zapamiętaj – egoizm, to droga w drugą stronę. A popularny tzw. zdrowy egoizm, to nic innego jak dojrzałość. Wysokiego poczucia własnej wartości nie da się udawać, nie warto próbować.


Zobacz także

Panowie, wspierajcie swoje partnerki. Problemy kobiet to dużo więcej niż złamany paznokieć

To dzieci uczą nas, jak okazywać miłość i wsparcie w trudnych chwilach. Wzruszający film

10 sposobów, na naturalny zastrzyk oksytocyny, hormonu miłości

10 sposobów, na naturalny zastrzyk oksytocyny, hormonu miłości