Go to content

Smalec z fasoli – dwa przepisy na „wege smalec”, które pokochasz

Smalec z fasoli - wege smalec z jabłkiem lub śliwką
Fot. iStock

Smalec z fasoli, nazywany także wege smalcem, to zdrowa pasta do chleba, która smakiem, a nawet wyglądem, do złudzenia przypomina klasyczny smalec. Przepis na smalec z fasoli z jabłkiem czy śliwką, przypadnie do gustu nie tylko osobom niejedzącym mięso. To zdrowa alternatywa dla niezdrowego smalcu, i warto choć raz przyrządzić taki roślinny smalec, by samemu przekonać się, że to świetny pomysł na zdrowe smarowidło do pieczywa.

Połączenie fasoli z jabłkiem lub śliwką i nazwanie tego smalcem może się wydawać dziwne, ale w praktyce te składniki pasują do siebie idealnie. Ponadto pasta z fasoli jest prosta w przygotowaniu i naprawdę zdrowa. Jej głównym składnikiem jest fasola, która zawiera witaminy A, D, C, K, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6) oraz minerały takie jak: wapń, potas, magnez, fosfor, selen, mangan. Niestety ma też swoje minusy — jest ciężkostrawna i powoduje w wielu przypadkach problemy ze wzdęciami i gazami. Jednak dodanie do pasty z fasoli owoców takich jak jabłka lub śliwki, bogatych w błonnik i pektyny, usprawni trawienie po takim posiłku.

Smalec z fasoli - wege smalec z jabłkiem lub śliwką

Fot. iStock

Smalec z fasoli z jabłkiem — przepis

Połączenie fasoli i jabłka dostarcza do organizmu wiele cennych witamin i minerałów. Jabłka są źródłem witamin takich jak: A, C, K oraz witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, B9). Dostarczają również ważne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, cynk, fosfor,  potas,  magnez, mangan, a także sód, miedź i fluor. Jabłka obfitują również w związki polifenolowe, katechiny, flawonole, kwasy fenolowe (kwas galusowy oraz kwas chlorogenowy) wpływające ochronnie na zdrowie. Jabłka zawierają także błonnik i pektyny, co sprawia, że wpływają na poprawę pracy układu pokarmowego i hamują odczuwanie głodu. Doskonale komponują się z białą fasolą, która nie należy do lekkostrawnych pokarmów.

Smalec z fasoli - wege smalec z jabłkiem lub śliwką

Fot. iStock

Smalec z fasoli z jabłkiem — składniki:

  • 1 szklanka suchej białej fasoli lub puszka konserwowej
  • 1 jabłko
  • duża biała cebula
  • majeranek
  • pieprz mielony
  • sól
  • odrobinę sosu sojowego — opcjonalnie
  • olej do smażenia

Przygotowanie: 

  1. Świeżą fasolę zalej wodą i zostaw na całą noc. Następnego dnia wypłucz i ugotuj do miękkości w świeżej wodzie. Pod koniec gotowania możesz dodać sól. Dodanie soli wcześniej sprawi, że fasola będzie mięknąć dłużej. Fasolę z puszki odsącz z zalewy.
  2. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i zeszklij na oleju.
  3. Jabłko pokrój na małe kosteczki, lub zetrzyj na tarce i dodaj do zeszklonej cebuli. Smaż razem przez chwilę, by się połączyły i przypraw  majerankiem, pieprzem i solą.
  4. Ugotowaną fasolę (lub osączoną fasolę z puszki) zblenduj na gładką masę. Dodaj cebulę z jabłkiem i wymieszaj. Przypraw do smaku odrobiną sosu sojowego, pieprzem i jeśli jest konieczność — solą. Pastę przechowuj w lodówce maksymalnie do 5 dni.

Smalec z fasoli ze śliwką — przepis

Śliwki suszone, bo takie potrzebne są do przygotowania pasty z przepisu, mimo sporej zawartości cukru i wysokiej kaloryczności, mają wiele dobrego dla zdrowia. Śliwki suszone to skarbnica witamin i minerałów. Zawierają witaminę E, witaminy z grupy B, i aż 5 razy więcej witaminy A, niż świeże owoce. Dostarczają minerały takie jak: potas, żelazo, fosfor, wapń i magnez. Suszone śliwki zawierają aż 7 razy więcej błonnika, świeże śliwki. Nie brakuje w nich antyoksydantów chroniących przed nowotworami i przedwczesnym starzeniem się komórek organizmu.

Smalec z fasoli - wege smalec z jabłkiem lub śliwką

Fot. iStock

Smalec z fasoli ze śliwką — składniki:

  • 400 g białej fasoli Jaś
  • 100 g suszonych śliwek
  • 2 cebule
  • jabłko
  • łyżeczka suszonego majeranku
  • łyżeczka suszonego lubczyku
  • olej
  • sól
  • pieprz mielony

Przygotowanie: 

  1. Świeżą fasolę zalej wodą i zostaw na całą noc. Następnego dnia wypłucz i ugotuj do miękkości w świeżej wodzie. Pod koniec gotowania możesz dodać sól. Dodanie soli wcześniej sprawi, że fasola będzie mięknąć dłużej. Fasolę z puszki osącz z zalewy. Ugotowaną fasolę (lub osączoną fasolę z puszki) zblenduj na gładką masę.
  2. Cebulę drobno posiekaj i zeszklij na oliwie, dodaj majeranek, lubczyk, sól i pieprz. Jabłko obierz i zetrzyj na tarce o dużych oczkach, wrzuć do cebuli i przesmaż chwilę razem.
  3. Dodaj cebulę z jabłkiem do fasoli i wymieszaj, zblenduj krótko. Na koniec dodaj pokrojone na małe kawałki suszone śliwki.

źródło:  www.przyslijprzepis.pl