Go to content

Pomysł na przygotowanie grzybów – najlepsze przepisy

Fot. Materiały prasowe

Sezon na grzyby trwa dość krótko, co smuci każdego smakosza grzybowych potraw. Żeby więc nacieszyć się ich niepowtarzalnym smakiem, przygotuj z nich niecodzienne dania. Oprócz tego, że grzyby wybornie smakują, świetnie komponują się zarówno z rybami, mięsem, jak i makaronami. Charakteryzują się też cennymi wartościami odżywczymi. Podajemy najlepsze grzybowe przepisy.

Sezon na grzyby – wartości odżywcze grzybów

Grzyby uwielbiane są za swój smak. Nic nie może równać się z aromatyczną grzybową zupą czy pysznym sosem grzybowym dopełniającym smak potrawy. Kryją też w sobie cenne wartości odżywcze. Warto zbierać je na terenach leśnych położonych z dala od ruchliwych ulic, budynków gospodarczych czy dużych skupisk ludzkich (grzyby kumulują w sobie metale ciężkie). Grzyby to pomocnicy drzew, którzy dbają o równowagę w przyrodzie, wzbogacając glebę w próchnicę i rozkładając martwą materię. Są też pożywieniem dla wielu zwierząt i domem dla licznych bezkręgowców.

Grzyby to przede wszystkim źródło dobrze przyswajalnego białka. W przeliczeniu na suchą masę, białko stanowi w nich od 10-40%. Najwięcej tego składnika odżywczego znajduje się w grzybach uznawanych za najszlachetniejsze, czyli np. w borowiku szlachetnym i koźlarzu czerwonym. Białko obecne w grzybach ma pełen zestaw aminokwasów egzogennych (tych, których organizm sam nie potrafi wyprodukować), a zawartość niektórych z nich jest wyższa niż w niektórych warzywach (w kalafiorze czy marchewce).

Witaminy i minerały

Co jeszcze decyduje o tym, że grzyby to wartościowy pokarm? Przedstawiciele tego królestwa (grzybów nie zalicza się do roślin) zawierają błonnik pokarmowy wpływający na prawidłowe działanie układu trawienia oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (głównie kwas oleinowy i linolenowy). Grzyby to także skarbnica wartościowych witamin i minerałów. Uzupełniają dietę w takie pierwiastki jak potas, fosfor, wapń i magnez. Najcenniejszym źródłem potasu jest borowik szlachetny, koźlarz babka i pieprznik jadalny. Grzyby z rodzaju boczniaka zawierają natomiast największe ilości miedzi.

„Leśne mięso”, jak czasem określa się grzyby, to organizmy bogate również i w witaminy. Znajdują się w nich witaminy z grupy B (B2, B3, B9), niewielkie ilości witaminy C, D2 oraz E. Najlepszym źródłem witamin z grupy B jest pieczarka dwuzarodnikowa, boczniak ostrygowaty i twardziak jadalny, czyli gatunki uprawne. Z dziko rosnących najwyższym stężeniem witamin może pochwalić się maślak zwyczajny.

Grzyby zalicza się do żywności funkcjonalnej, czyli takiej, która może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie. Wśród właściwości prozdrowotnych wymienia się działanie przeciwnowotworowe, antyoksydacyjne, ochronne dla serca i naczyń krwionośnych, obniżające poziom cholesterolu we krwi, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, przeciwcukrzycowe oraz ochraniające wątrobę.

Najlepsze przepisy – jak przygotować grzyby

Po zebraniu grzybów, warto od razu je oczyścić i przygotować do spożycia. Grzyby łatwo się psują i pleśnieją, dlatego też, zanim zabierzesz się za ich przyrządzanie, przechowuj je w suchym i przewiewnym miejscu. Sos z grzybów leśnych czy każdą inną potrawę grzybową zjedz najlepiej tego samego dnia, kiedy była ugotowana. Dań z grzybów nie powinno przechowywać się dłużej niż 1 dzień nawet w lodówce, ponieważ się psują i powstają w nich toksyczne substancje.

Jak zatem przygotować grzyby do gotowania? Najpierw oczyść je pędzelkiem i ewentualnie krótko przepłucz pod wodą. Delikatnie usuń nożykiem cienką skórkę z grzybów pokrytych śluzem (głównie maślaków). Jeśli przygotowujesz pieczarki, możesz śmiało namoczyć je w wodzie, żeby dokładnie je umyć. Nie musisz ich już obierać. Grzyby możesz przyrządzić na różne sposoby – obgotować je i przygotować z nich sos grzybowy, usmażyć i zrobić np. omlet lub jajecznicę z kurkami lub upiec je w piekarniku. Ponieważ ściana komórkowa grzybów zbudowana jest głównie z chityny, trudno grzyby rozgotować. Nawet po wielu godzinach duszenia, grzyby nadal zachowują swoją zwartą konsystencję. Jak zrobić pyszne dania z grzybami leśnymi? Poniżej 3 najsmaczniejsze grzybowe przepisy.

Przepyszny sos grzybowy

Najlepszy sos grzybowy to ten z borowików. Jednak w tej potrawie wybornie smakować będą też podgrzybki, kanie, maślaki i kurki. Przepis jest prosty i nie wymaga (wbrew opinii, że grzyby trzeba bardzo długo gotować) wielu godzin gotowania. Kilka prostych składników, a pyszny sos grzybowy z kurek czy z podgrzybków podkreśli smak dania mięsnego i rybnych potraw. Będą Ci potrzebne:

  • dowolne grzyby leśne
  • cebula
  • masło i oliwa z oliwek
  • słodka śmietana
  • przyprawy i natka pietruszki.

Na rozgrzany tłuszcz wrzuć posiekaną cebulę i usmaż ją na złocisty kolor. Dodaj jeszcze łyżkę masła i pokrojone w plasterki grzyby. Smaż je cały czas mieszając ok. 5 minut. Dodaj śmietanę i przyprawy i gotuj, aż potrawa zgęstnieje. Na koniec dodaj posiekaną pietruszkę.

Zobacz także: Sprawdzony przepis na sos grzybowy

Makaron z grzybami leśnymi

Jeśli nie przepadasz za skomplikowanymi potrawami i długim staniem w kuchni, to danie spełni Twoje oczekiwania. Grzyby z makaronem nie tylko wybornie smakują, ale i dają się szybko i łatwo przyrządzić. Nie masz pomysłu na elegancką potrawę, a właśnie mają wpaść goście z niezapowiedzianą wizytą? Czas zatem na makaron z grzybami. Do tego dania potrzebujesz:

  • szerokiego i długiego makaronu np. tagliatelle
  • świeżych grzybów
  • słodkiej śmietany
  • cebuli i czosnku
  • przypraw i świeżego tymianku do dekoracji.

Oczyszczone grzyby pokrój w plasterki i ugotuj makaron według przepisu na opakowaniu. Posiekaną cebulę delikatnie podsmaż, a na koniec dodaj do niej czosnek. Wrzuć grzyby, przypraw je i smaż do zrumienienia. Na koniec wlej śmietanę i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut, aż całość zgęstnieje. Przed końcem gotowania dorzuć makaron i dokładnie wymieszaj.

Pyszne i pożywne, a do tego eleganckie, danie z grzybami leśnymi gotowe.

Cały przepis zobacz tu: Przepis na makaron z grzybami leśnymi

Nietypowy przepis na kurki – omlet z kurkami

Kiedy słyszysz słowo kurki, przepisy, które przychodzą Ci do głowy to pewnie jajecznica i risotto z kurkami. A czy kiedykolwiek próbowałeś zrobić z nimi omlet? Ten pyszny przepis na kurki wypróbuj w dzień wolny od pracy. Warto w spokoju rozkoszować się smakiem tego prostego, a jednak wytwornego dania. Do przygotowania tego mistrzowskiego śniadania potrzebujesz:

  • jajek
  • śmietany
  • masła klarowanego i zwykłego
  • kurek
  • pomidora malinowego i cebuli
  • przypraw.

Oczyszczone kurki zblanszuj przez 5 minut w gorącej wodzie. Rozgrzej masło na patelni i dodaj cebulę oraz kurki. Całość usmaż, dodaj pokrojonego pomidora i dolej śmietanę. Po doprawieniu potrawy solą i pieprzem duś danie ok. 5 minut, aż wyparuje z niego cały płyn. Jajka ubij ze śmietaną i usmaż na maśle. Kiedy omlet zetnie się od spodu, dodaj farsz z kurek. Następnie całość wstaw do nagrzanego piekarnika i zapiekaj przez 3 minuty. Omlet z kurek podawaj posypany posiekanym koperkiem.

Przepis znajdziesz tu: Przepis na omlet z kurkami.

Grzyby to wartościowy i aromatyczny składnik wielu potraw. W sezonie grzybowym wypróbuj różnorodne przepisy z prawdziwków i borowików, kurek i maślaków. Twórz dania, których do tej pory nie miałeś okazji spróbować i ciesz się wytwornym smakiem i aromatem tych leśnych darów.


Artykuł sponsorowany