Psychologia Związek

Jeśli zdradził raz, zdradzi ponownie – czy to prawda?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 maja 2018
Fot. iStock/Vasyl Dolmatov
 

Jeśli zostałaś oszukana przez partnera, wiesz dobrze jak trudno odbudować nadszarpnięte zaufanie. Znajomi lub bliscy przestrzegają cię zapewne, że ktoś, kto raz zdradził, prawdopodobnie dopuści się zdrady po raz kolejny. Chcesz odejść, ale nie możesz, bo wciąż trzyma cię przy nim uczucie. I nadzieja, że to się nie powtórzy… Co na to nauka?

Nie mamy dobrych wieści.  Badania opublikowane w Archives of Sexual Behavior jasno pokazują, że u osób, które były niewierne w związku występuje trzykrotność szans na niewierność w następnej relacji, w porównaniu do tych osób, które nigdy wcześniej nikogo nie zdradziły. To samo tyczy się lojalności wobec partnerów, którzy zdecydują się z niewiernym ukochanym zostać. Psycholodzy uważają, że jeśli zostaniesz zdradzony raz, prawdopodobieństwo, że zdrada się powtórzy wynosi ok 69%. Trzeba także zaznaczyć, że większość „powtórnych” zdrad wydarza się jako skutek samospęłniajacej się przepowiedni. Osoba zdradzona, nawet jeśli chce, nie jest w stanie do końca zaufać i jest wręcz chorobliwie podejrzliwa, prowokując tym samym nieszczęście (co oczywiście w żaden sposób nie usprawiedliwa zdradzającego, który ma wolną wolę i podejmuje świadome decyzje).

Oczywiście, każdą relację należy traktować indywidualnie i pamiętać, że wszyscy mamy szansę się zmienić. Wspólna terapia, praca nad sobą, dobra wola – wiele par udowodniło, że związek po zdradzie można odbudować i że może być on udany.

Podchodząc jednak do sprawy zdrady czysto statystycznie, należałoby pozbyć się złudzeń i rozpocząć całkiem nowy, żywiowy etap. Jeśli taki „recydywista” od zdrad  złamie ci serce, zatrzęsie całym twoim światem i sprawi, że stracisz wiarę w siebie, a potem zrobi to jesze raz, to za tym drugim razem już się tak łatwo nie podniesiesz.


 

Na podstawie: psychologytoday.com


Psychologia Związek

Badania potwierdzają: pizza pomoże ci schudnąć. To jaka dzisiaj, hawajska czy pepperoni?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
28 maja 2018
Fot. iStock/Maica
 

Dobre wieści! Jedząc pizzę, możesz łatwiej osiągnąć wymarzoną wagę. I to wcale nie chodzi o to, że pizza nagle stała się w oczach badaczy zdrowa jak sałatka. Niedawne badania wykazały po prostu, że ci, którzy pozwolili sobie na dzień „odpustu” podczas diety, byli bardziej skłonni do wytrwania przy diecie długoterminowej i w ogóle osiągali lepsze efekty w odchudzaniu.

Według Men’s Health , uczestnicy eksperymentu, którzy przerwali dietę na jeden dzień (po dwóch tygodniach rygorystycznej diety) i mogli zjeść wszystko, na co mieli ochotę, byli bardziej zmotywowani do utrzymania jej przez cały następny tydzień.

Jak widać, odrobina wyrozumiałości dla samego siebie nigdy nikogo nie skrzywdziła. Pomysł wyznaczenia konkretnego dnia na zjedzenie twojej ukochanej pizzy, zamiast dietetycznej zdrowej żywności pozytywnie wpłynie nie tylko na twoją motywację, ale i samopoczucie – poczujesz się dowartościowany i szczęśliwy.

„Kluczem do sukcesu jest planowanie z wyprzedzeniem i wyznaczenie konkretnego dnia na złamanie zasad” – twierdzi autorka badania Rita Coelho do Vale. Jeśli tego nie zrobisz, nie oczekuj cudów.

Nie można zaprzeczyć, że utrzymanie zdrowego stylu życia nadal będzie wymagało dyscypliny i determinacji, ale przynajmniej zostaniesz za swój wysiłek wynagrodzona. A jeśli masz ochotę, swoją pizzę przygotuj sama, ze świeżych składników – tak, by w pełni kontrolować sód, tłuszcz i węglowodany.


Na podstawie: simplemost.com

 


Psychologia Związek

4 znaki zodiaku, które zawsze zachowują pokerową twarz

Redakcja
Redakcja
28 maja 2018
Fot. iStock/shapecharge
Następny

Każdy z nas zna osobę, która cokolwiek by się nie działo, zachowuje zimną krew. Ta umiejętność jest godna podziwu, bo są takie sytuacje, w których okazanie emocji nie pomaga, a nawet może zaszkodzić. Cokolwiek by się nie działo, na pytanie, jak dana osoba się czuje, odpowiedź jest jedna — ok., bez histerii, dramatów i eksplozji radości.

Taki mechanizm obronny, umiejętność utrzymania emocji na wodzy jest cenna. Astrologia i ma na ten temat własne zdanie. Według znawców tej materii, istnieją cztery szczególne znaki zodiaku, które perfekcyjnie opanowały zachowanie emocji dla siebie

źródło: themindsjournal.com

Zobacz także

Czy naprawdę wszyscy jesteśmy hejterami ?

Jeśli dajesz z siebie zbyt wiele, twój związek może stać się toksyczny

Co dla kobiet tak naprawdę oznacza seks? Jest kilka rzeczy, które faceci powinni wiedzieć