Go to content

Jak karmić szczeniaka? Porady dla opiekunów

Fot. Materiały prasowe

Szczenię w domu to ogromne szczęście, wiele radości i wzruszeń. To jednak także odpowiedzialność, która przyświeca opiekunom w jak najlepszej opiece nad nowym członkiem rodziny. Jak karmić szczeniaka? Jaka karma dla szczenięcia będzie najlepsza? Ile razy dziennie powinien jeść? Oto pomocne porady dla kochających opiekunów!

Małe psy to wielkie potrzeby – nie tylko w przenośni, lecz także dosłownie. Szczenięta mają większe (proporcjonalnie) zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż psy dorosłe. Ich organizmy niezwykle intensywnie się rozwijają, a potencjał zbudowany w pierwszych miesiącach życia ułatwi im budowanie oraz utrzymywanie zdrowia przez długie lata. Warto zatem rozpatrzyć żywienie młodych psów pod co najmniej kilkoma względami. Jak karmić szczeniaka? Przede wszystkim warto wiedzieć, że:

  • Przez pierwsze tygodnie życia szczenięcia, za jego karmienie odpowiada matka – jej mleko jest dla niego najlepszym pokarmem. Niestety, zdarza się, że maluchy tracą szansę dostępu do wspomnianego tu mleka (np. z powodu odłączenia od matki lub problemów z karmieniem). Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie mamki zastępczej, czyli innej suki, która akurat karmi swoje dzieci i mogłaby pomóc także naszemu szczenięciu. Jeśli się to nie uda, należy podawać psu specjalistyczne preparaty mlekozastępcze, które dostępne są w klinikach weterynaryjnych lub sklepach zoologicznych (nie podajemy psu mleka krowiego!).
  • Po około 3-4 tygodniach życia szczenięcia, można zacząć podawać mu także produkty stałe. Jak karmić szczeniaka na samym początku? Przede wszystkim karmami mokrymi, jak np. PEDIGREE® Junior Zdrowy Start, lub suchymi karmami pełnoporcjowymi, które dodatkowo namoczymy – pierwsze stałe posiłki powinny mieć wręcz półpłynną formę.
  • Pomiędzy 6. a 8. tygodniem szczenię całkowicie przestaje przyjmować mleko matki. Wtedy jego dietę stanowią już tylko posiłki stałe – powinny być kompletne i zbilansowane, co pozwoli zdrowo rosnąć naszemu ukochanemu psu oraz dawać mu siły do codziennej zabawy i odkrywania świata!

Jak karmić szczeniaka, by mógł się prawidłowo rozwijać?

Jak to zostało wspomniane, karmy dla szczeniąt powinny być pełnoporcjowe, zbilansowane i kompletne. Oznacza to, że muszą spełniać potrzeby odżywcze, które odpowiadają danemu etapowi rozwoju zwierzęcia. Co ważne, nie każdy pies osiąga dorosłość  w tym samym czasie (jako wyznacznik przyjmujemy masę ciała odpowiadającą dorosłemu psu jego rasy). Szybciej odbywa się to u psów małych (nawet w wieku około 6-9 miesięcy), znacznie później u czworonogów ras dużych i olbrzymich. Bernardyny czy nowofunlandy osiągają dorosłość nawet dopiero około 2. roku życia – do tego czasu należy karmić je zgodnie z potrzebami, jakie wykazują psy wciąż rosnące.

Co ważne, jeśli zastanawiasz się, czym i jak karmić szczeniaka, przede wszystkim postaw na sprawdzone karmy stworzone przez ekspertów. To właśnie one pozwalają zachować odpowiednie zbilansowanie oraz kompletność psich posiłków. Oznacza to, że dostarczą prawidłową ilość makroskładników, witamin oraz substancji mineralnych, w tym np. prawidłowe proporcje wapnia i fosforu, które wspierają zdrowy rozwój kości naszego szczenięcia.

Jak karmić szczeniaka? Dodatkowe wskazówki:

  • Szczenię je częściej, lecz mniejsze porcje niż pies dorosły (wiąże się to m.in. z niewielkim żołądkiem).
  • Początkowo powinno się karmić szczenię 4-5 razy dziennie, około 8. tygodnia życia można przejść na system 2-3 razy dziennie. Od mniej więcej 7. miesiąca można postawić już tylko na dwa posiłki w ciągu dnia – chociaż, co ważne, psy większych ras mogą pozostać przy 2-3 posiłkach.
  • Zawsze pamiętaj o świeżej wodzie – pies powinien mieć do niej stały dostęp. Dzięki temu zdrowie, energia i błysk w oku naszego psiego towarzysza będą gwarantowane!

Artykuł partnera