Go to content

Jak zrobić szydełkową podkładkę ze sznurka? Pomysł na dekorację wielkanocnego stołu

Fot. iStock

Szydełkowa podkładka ze sznurka ozdobi stół nie tylko od święta. Jak w prosty sposób wykonać podkładkę ze sznurka, pokazuje Agnieszka Gaczkowska, promotorka rękodzieła i założycielka inicjatywy Oplotki.

Jeśli należysz do grona osób, które nigdy w życiu nie trzymały w ręku szydełka, a samodzielne wykonanie podkładki wydaje Ci się czystą abstrakcją, krótka instrukcja jak ją zrobić samodzielnie, pokaże Ci jak łatwo możesz wejść do świata rękodzieła.

„W rękodziele nie chodzi o efekt. Celem jest proces twórczy, który pozwala zanurzyć się
w innym świecie. Dodatkowo tworzysz własnoręcznie, wysokiej jakości dekoracje, które będą cieszyć oko i służyć na lata” – opowiada Agnieszka Gaczkowska.

Co przygotować?

  • 40 m bawełnianego sznurka o grubości 5 mm – tyle potrzeba na 1 szt.
  • szydełko grubości 8-10 mm
  • nożyczki
  • ewentualnie igła i nitka w kolorze sznurka

Podana ilość jest orientacyjna, ponieważ w zależności od sznurka, szydełka, których użyjesz, ale również indywidualnych preferencji czy nawyków, ilość zużytego sznurka może być mniejsza bądź większa.

Instrukcja krok po kroku

Zacznij od magic ring.

Fot. Materiały prasowe

Pierwszy rząd: w magic ring zrób 3 oczka łańcuszka oraz 12 słupków, zakończ oczkiem ścisłym.

Fot. Materiały prasowe

Drugi rząd: zacznij od 3 oczek łańcuszka. Następnie w każdym oczku poprzedniego rzędu zrób 2 słupki. Zakończ rząd oczkiem ścisłym (24s) .

Fot. Materiały prasowe

Trzeci rząd: wykonaj 3 oczka łańcuszka. W następnym oczku zrób 2 słupki (2w1). Wykonaj pojedynczy słupek w kolejnym oczku, powtórz to jeszcze 11 razy pracując dookoła (powtarzaj sekwencję 2w1 – 1, 2w1-1, itd.) Zakończ rząd oczkiem ścisłym (36s).

Fot. Materiały prasowe

Czwarty rząd: zacznij od 3 oczek łańcuszka. W następnym oczku zrób 2 słupki (2w1). Wykonaj po jednym słupku w dwóch kolejnych oczkach, powtarzając sekwencję 2w1 – 1 -1 pracuj do końca okręgu. Zakończ rząd oczkiem ścisłym (48s).

Fot. Materiały prasowe

Po zrobieniu 4 rzędów podkładka powinna mieć ok 25-27 cm średnicy.

Jeżeli uznasz, że rozmiar jest za mały, możesz dorobić 5 rząd, analogicznie do poprzedniego wykonując sekwencję 2 słupki w jedno oczko oraz pojedyncze słupki w 3 kolejne oczka (2w1-1-1-1).

Więcej informacji:

Strona www: https://oplotki.pl/
Facebook: https://www.facebook.com/oplotki
Instagram:  https://www.instagram.com/oplotki/
Pinterest: https://pl.pinterest.com/oplotki/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCOxoZqHf8vKnPu5ze-IMxzg