Dom i wnętrze Porady

Domowe sposoby na porządek w domu

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Nie wszystko co “bio”, “eko”, “zdrowe” jest droższe niż standardowy produkt. Przykład? Środki czystości. Te samodzielnie zrobione są nie tylko bezpieczniejsze dla naszego organizmu, ale przede wszystkim naturalne: nie drażnią naszej skóry i nie wywołują alergii i wysypek. Od czego więc zacząć, aby je przygotować? Delecta podpowiada jak za pomocą sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego, a także octu i olejków eterycznych  uprzątnąć cały dom.

Samodzielne tworzenie środków czystości jest nie tylko zdrowsze, ale i tańsze od tych gotowych, dostępnych w sklepach. A co istotne, składniki niezbędne do ich produkcji znaleźć można niemal w każdym domu. Soda oczyszczona nie tylko czyści, ale też neutralizuje i odświeża powierzchnie. Dodatkowo, zmiękcza wodę, usuwa niechciane zapachy, a także świetnie sprawdza się w walce z tłuszczem, plamami i innymi zabrudzeniami. W połączeniu z octem spirytusowym, który działa antybakteryjne i rozpuszcza tłuszcz, tworzy zestaw idealny. Dodanie kwasku cytrynowego wzmocni działanie antybakteryjne, ułatwiając usuwanie tłuszczu i kamienia, zaś kilku kropli olejku eterycznego – nada piękny zapach naszej „chemii”, którą można wykorzystać w każdym zakamarku domu.

Kuchnia

Mycie naczyń

Do bardzo gorącej wody dodajemy 1 łyżkę sody oczyszczonej i kilkanaście kropli olejku cytrynowego. W gotowym roztworze myjemy naczynia, które następnie opłukujemy w drugiej komorze wypełnionej octem (odkazi i nabłyszczy naczynia, zaś zapach szybko się ulotni).

Odświeżanie ściereczek kuchennych

Ściereczki po użyciu płuczemy w roztworze: soda oczyszczona (np. Delecta) i gorąca woda. Jeśli są mocniej zabrudzone – warto zostawić je w takim roztworze na noc.

Przypalone jedzenie

Do garnka wlewamy zimną wodę, dodajemy sporą ilość sody oczyszczonej (np. Delecta), doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10-20 minut. Całość zostawiamy na noc i rano czyścimy garnek.

Łazienka

Środek do czyszczenia armatury

Miękką szmatkę maczamy w roztworze 0,5 szklanki sody oczyszczonej i 2-3 łyżki octu. Przy czyszczeniu sedesu dobrze jest pozostawić na około 30 min, następnie przetrzeć i zmyć.

Mycie lustra

Do butelki ze spryskiwaczem wsypujemy 1 łyżeczkę octu i dodajemy 1,5 l ciepłej wody. Wilgotne okna najlepiej wycierać… gazetą – dzięki temu unikniemy smug.

Czyszczenie odpływu

Do odpływu wsypujemy 0,25 szklanki sody oczyszczonej. Zalewamy 0,5 szklanki octu i przykrywamy na 15 minut. Po tym czasie zalewamy odpływ 2 litrami wrzącej wody.

Salon

Mycie podłóg

Do mycia podłóg najlepiej wykorzystać roztwór składający się z 2 l ciepłej wody, 1,5 szklanki octu oraz 20 kropli wybranego olejku eterycznego.

Odświeżanie dywanu

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z dywanu wystarczy posypać go grubą warstwą sody oczyszczonej (np. Delecta) i po 15 minutach odkurzyć dywan.

Mycie okien

Do mycia okien wykorzystujemy ten sam roztwór co przy myciu lustra.

Less waste nie jest chwilową modą, a raczej zwrotem w stronę postaw, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu prezentowały nasze mamy i babcie. To one w trosce o rodzinne gniazdo mogły bazować tylko na produktach dostępnych w domu, a nie na sklepowych półkach. Zwrot ten wyjdzie z korzyścią nie tylko dla planety, minimalizując ilość odpadów, ale i też dla naszego portfela.

Artykuł powstał we współpracy z Delecta


Dom i wnętrze Porady

Jak rozpoznać, że twojemu mężczyźnie brak pewności siebie

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Przemoc domowa nie dotyczy tylko kobiet. Kiedy mężczy
Fot. iStock / sanjeri
 

Niepewna siebie osoba to ktoś, kto często w siebie powątpiewa. Jeśli lekceważysz to, że twój partner ma problem z wiarą we własne siły i możliwości, nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak to może wpływać na wasz związek. Nie domyślasz się, jak wiele toksycznych zachowań taka niepewność może powodować. Jeśli zauważysz te kilka rzeczy u mężczyzny, z którym jesteś, prawdopodobnie nie czuje się on bezpiecznie i pewnie w waszej relacji. A zatem wpływa negatywnie również na siebie.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, czy:

On naprawdę nie ma żadnych przyjaciół

Większość ludzi zazwyczaj nie lubi spędzać czasu z toksycznymi i niepewnymi siebie ludźmi. I to jest powód, dla którego i on jest sam. Nie zdziwiło cię nigdy, że nie poznałaś jego znajomych?

Zbyt często pyta o twoje poprzednie związki

Bo zawsze chce się porównywać z innymi. Osobiście, jest bardzo niezadowolony z tego, jak wygląda jego życie i  z tego, kim jest. Dlatego ciągle cię pyta o twojego „byłego”. Jest mu to bardzo potrzebne do wzmocnienia ego, jednak takie wzmocnienie jest iluzoryczne.

Wyznaje ci miłość na bardzo wczesnym etapie waszej relacji

Chce się upewnić, że nie będziesz miała wystarczająco dużo czasu, aby zmienić zdanie na jego temat. Dlaczego? Ponieważ uważa, że ​​w końcu zdasz sobie sprawę, jak bardzo jest beznadziejny… Tak właśnie widzi siebie.

Uważa, że jesteś jego „całym życiem”

Żyje dla ciebie i tego związku. Nie ma solidnej kariery. Nie ma hobby ani pasji, w które mógłby się zanurzyć. Nie ma nic poza tobą. To dość przerażające, prawda?

Ciągle oczekuje od ciebie potwierdzenia twoich uczuć

Zawsze dopytuje, czy na pewno go kochasz. Ciągle chce wiedzieć kim dla niego jesteś. Upewnia się, że nie odejdziesz, nie zostawisz go. Trochę „gra”, żeby cię zatrzymać, związać ze sobą.

Jest bardzo zazdrosny

Denerwuje go, kiedy chcesz poświęcić swój czas na coś zarezerwowanego tylko dla ciebie. Powinnaś przecież spędzać z nim cały swój wolny czas. Czuje się jeszcze bardziej niepewny, gdy znikasz mu z pola widzenia. Nie wierzy, że kochasz go na tyle, by zostać z nim i być mu wierną.

Ciągle pragnie uwagi

Czuje, że nie znaczy wiele, jeśli nie skupiasz się na nim. Karmi się twoją uwagą, to ona daje mu siłę do działania i energię.


 

Na podstawie: relrules.com


Dom i wnętrze Porady

Zdrowy styl życia polskiej młodzieży pozostawia wiele do życzenia! Wyniki najnowszej rundy badań HBSC

Redakcja
Redakcja
9 kwietnia 2019
Fot. iStock / Imgorthand

Jak wynika z najnowszych badań HBSC, samoocena zdrowia i zadowolenia z życia u polskich nastolatków pogarsza się wraz z wiekiem. Ma to odzwierciedlenie także w niekorzystnym stylu życia. Zaobserwowano spadek odsetka polskich nastolatków aktywnych fizycznie oraz nastolatków spożywających zbilansowane posiłki.

Niewiele ponad 1/3 polskich nastolatków spożywała owoce (38,2%) i warzywa (34,2%) na zalecanym poziomie. Prawie 2/3 nastolatków spożywało słodycze częściej, niż raz w tygodniu (69,9%), a niemal połowa z tą samą częstotliwością piła dosładzane napoje (44,9%).

Tylko jedna czwarta ankietowanych uczniów (26,3%) codziennie spożywa z rodzicami co najmniej jeden posiłek.

 

Intensywną aktywność fizyczną, co najmniej 4 dni w  tygodniu, podejmuje 10% mniej dziewcząt, niż chłopców. Różnica na niekorzyść dziewcząt zwiększa się wraz z wiekiem. Wśród ogółu badanych nastolatków 64,6% nie miało nadwagi i  nie istniała obiektywna potrzeba podejmowania przez nich działań w  celu schudnięcia. Tymczasem częstość podejmowania zachowań ukierunkowanych na zmniejszenie masy ciała była w tej grupie podobna, jak w całej badanej populacji – odchudzał się też prawie co piąty (19,2%) badany, a  co czwarty (23,7%) dostrzegał taką potrzebę.

 

Badane dziewczęta częściej niż chłopcy w życiu piły alkohol oraz upijały się. Uwzględniając w analizach płeć badanych osób wykazano, że o ile w wieku 11 i 13 lat próby picia częściej podejmowali chłopcy niż dziewczęta, o tyle w wieku 15 lat znacznie częściej miały je za sobą dziewczęta (66,3%).

Z wiekiem zwiększa się także odsetek młodzieży podejmującej próby palenia z 6,3% u 11-latków do 18,9% i 39,1% u 13 i 15 latków. Uwzględniając w analizach płeć badanych osób zaobserwowano, że o ile w wieku 11 i 15 lat próby palenia częściej podejmowali chłopcy niż dziewczęta, o tyle w wieku 15 lat niekorzystna sytuacja występuje wśród dziewcząt 40,2% (u chłopców 37,8%).

Pytania na temat subiektywnej oceny zdrowia prowadzą do spójnych wniosków – podobnie jak w poprzednich rundach badań, dziewczęta oceniają swoje zdrowie gorzej niż chłopcy, ale różnice związane z płcią pojawiają się dopiero około 13 roku życia.

Nowy model badań HBSC integruje cztery główne perspektywy; psychospołeczną (styl życia w kontekście społecznym), populacyjną (zdrowie publiczne i kontekst epidemiologiczny badanych zjawisk), mikrospołeczną (analizowanie wyników badań z różnych poziomów) i rozwojową (z uwzględnieniem rozwoju biologicznego i dojrzewania).

Opublikowany najnowszy raport z badań HBSC (Health Behaviour In School-Aged Children) dotyczy zdrowia uczniów w 2018 roku na tle nowego modelu badań HBSC.  Jest to kompleksowa publikacja dotycząca zdrowia i rozwoju, z uwzględnieniem zachowań prozdrowotnych, zachowań ryzykownych oraz społecznego kontekstu zdrowia. Badania HBSC realizowane są od 1982 roku cyklicznie co cztery lata we wzrastającej liczbie krajów. Obecnie członkami sieci badawczej jest 49 krajów lub regionów (www.hbsc.org) z  Europy oraz Ameryki Północnej. Polska jest członkiem sieci HBSC od 1989 r., co pozwoliło na przeprowadzenie tych badań już osiem razy.

Łączna próba z  2018 roku obejmuje 7767 uczniów w wieku 11-18 lat, w czterech rocznikach szkolnych, w tym 1700 uczniów II klas szkół ponadpodstawowych zbadanych poza protokołem międzynarodowym. W prezentowanym raporcie ograniczono się do trzech typowych grup wiekowych HBSC (11, 13 i  15 lat) oraz tylko do przypadków zatwierdzonych w  Międzynarodowym Banku Danych HBSC
w Bergen (próba 5225 uczniów).

W dalszych publikacjach planowane jest omówienie dodatkowych pytań nie uwzględnionych w tym raporcie oraz pełnej próby zbadanej w Polsce.


Zobacz także

Pionowy odkurzacz? Dobry czy zły pomysł?

Jak odmienić wnętrze bez wydawania całej wypłaty?

7 sposobów na plamy, czyli wszystko co musisz wiedzieć o ich usuwaniu