Go to content

Jak nadać sypialni przytulny charakter?

Jak nadać sypialni przytulny charakter?

Sypialnia powinna być przede wszystkim przytulna, ponieważ jest właściwym miejscem odpoczynku. Odpowiednią atmosferę w pokoju można stworzyć zaledwie z pomocą kilku elementów. Pościel, oświetlenie czy dekoracje okien i ścian to wyposażenie, na które warto zwrócić uwagę.

Podstawowe wyposażenie każdej sypialni

Sypialnia to szczególne miejsce każdego domu. Jest to intymna przestrzeń, w której można się zrelaksować i odpocząć. Aby sypialnia spełniała swoje przeznaczenie, musi być odpowiednio zaaranżowana. Projektowanie wnętrza najlepiej zacząć od wybrania podstawowych elementów wyposażenia.

Centrum sypialni stanowi łóżko. Zazwyczaj nie przybiera ono składanej konstrukcji, a więc pościel znajduje się na widoku i tym samym odgrywa dużą rolę w całej aranżacji. Warto zadbać o to, aby prześcieradła i poszewki na poduszki oraz kołdry były eleganckie, a także dopasowane do kolorystyki całego wnętrza.

Dodatkową ozdobą łóżka są pledy i koce. Narzuta częściowo przykryje pościel i tym samym sprawi, że łóżko będzie wyglądało na starannie zaścielone. Natomiast pled doda całemu wnętrzu nieco elegancji oraz przytulności.

Jakie oświetlenie nada sypialni przytulnej atmosfery?

Prześcieradła, poduszki czy koce to obowiązkowe elementy sypialnianego wnętrza. Jednak wyposażenie samego łóżka nie zbuduje klimatu całego pomieszczenia. Dużą rolę w tworzeniu przytulnej aranżacji odgrywa również oświetlenie.

Warto zamontować w sypialni lampy z żarówkami o ciepłej barwie światła. Taki kolor ma znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na samopoczucie, a także nastrój. Żółty odcień pozwala na odprężenie czy zrelaksowanie, które są niezwykle ważne wieczorną porą.

Dodatkowo warto zdecydować się na kilka źródeł światła. W sypialni sprawdzą się zarówno lampa sufitowa, jak i modele stojące, kinkiety czy mniejsze lampki na szafkę nocną. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia będzie nie tylko aranżacyjnym strzałem w dziesiątkę, ale także funkcjonalnym rozwiązaniem. Dzięki kilku lampom będzie można zrezygnować z włączania dużego oświetlenia, które nie jest potrzebne np. podczas czytania książki w łóżku.

Dodatki do klimatycznej sypialni

W celu wykreowania pożądanej atmosfery w sypialni warto zatroszczyć się także o dodatkowe elementy dekoracyjne. Przytulny charakter zapewnią m.in. świece zapachowe, obrazy, firany czy lustra z ozdobnymi ramami. Rośliny w pokoju również mogą poprawić jego odbiór. Wybierając odpowiednie kwiaty, da się nawet poprawić komfort swojego snu – niektóre gatunki znakomicie oczyszczają powietrze.