Lifestyle Zdrowie Związek

Kiedy w wasze życie wkrada się rak. Czy masz prawo okazać słabość, gdy ukochana osoba choruje?

Anna Wójtowicz
Anna Wójtowicz
31 maja 2017
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Wiadomość o tym, że ukochana osoba ma raka, jest ciosem. Nic już nie jest takie samo. Zmienia się codzienność, priorytety, marzenia. Pojawia się strach przed tym, co was teraz czeka. Co mówić w takiej sytuacji? Jak się zachowywać? Pokazywać swój smutek czy nie płakać? Poznaj tych kilka wskazówek, które pomogą ci przetrwać ten ciężki czas.

Nadszedł moment, byś zapomniała o wszystkim, co wiedziałaś o walce z rakiem

Nie ma dwóch takich samych doświadczeń w walce z rakiem. Możesz słuchać historii innych chorych, ale ta nigdy nie będzie taka sama. I choćbyś przeczytała wszystkie podręczniki i książki, to nie będziesz przygotowana na to, co was czeka. Każdy przypadek jest inny, każdy przechodzi chorobę inaczej, nie ma schematów.

Osoby chore na raka chcą rozmawiać o innych rzeczach niż rak

Czasami twoja bliska osoba chce rozmawiać o tym, co przechodzi. Ale rak nie powinien być waszym jedynym tematem. To, że teraz choroba jest czymś, co zawładnęło waszym życiem, nie znaczy, że nie możecie rozmawiać o książkach, filmie i plotkować. Dajcie sobie trochę normalności. Oboje tego potrzebujecie.

Czasami wystarczy, że po prostu będziesz słuchać

Osoba chora jest świadoma, że nie do końca zrozumiesz, przez co ona przechodzi. Dlatego nie zawsze musisz dawać dobre rady. Czasami wystarczy, że po prostu wysłuchasz i będziesz obok. Tak, żeby ona czuła, że ją wspierasz i może na ciebie liczyć.

Osoba chora potrzebuje od ciebie wsparcia, nie porady

Od udzielania rad jest lekarz i specjaliści. Nikt nie wymaga od ciebie, żebyś wiedziała wszystko na temat raka. Bądź, wspieraj, okazuj swoją miłość – tyle wystarczy, naprawdę.

Mały akt dobroci ma znaczenie

Mały gest, taki jak podwiezienie rano świeżych bułek bądź gazet, wiele znaczy dla chorej osoby. Daje jej to poczucie, że nie jest sama w walce z rakiem, że ma kogoś, komu na niej zależy. Dzięki takim gestom czuje, że chce walczyć, bo ma dla kogo.

Bądź uważnym obserwatorem

Osoby zmagające się z chorobą często nie chcą się przyznawać, że źle się czują bądź jest im po prostu smutno. Dlatego obserwuj mowę ciała i gesty. Jeśli zaobserwujesz coś niepokojącego, nie musisz nic mówić. Wystarczy przytulić i zadać pytanie: „Czy mogę się tobą zaopiekować?”.

Bądź cierpliwa

Choroba to stan nowy zarówno dla chorej osoby, jak i jej bliskich. Każdy musi się odnaleźć w nowej sytuacji. Niemoc i bezradność mogą doprowadzić do tego, że czyjeś zachowanie może być nieracjonalne i odbiegać od tego, jak zachowywał się do tej pory. Dlatego bądź wyrozumiała i cierpliwa.

Zachowaj optymizm

Choć to trudne w tej sytuacji, myśl pozytywnie i zachowaj uśmiech. Dziel się nim z chorą osobą i bliskimi. Nie bój się, że nie wypada, że jak tak w ogóle możesz. Ktoś musi dawać nadzieję i zarażać pozytywnym nastawieniem. Zobaczysz, że za niedługo inni zaczną inaczej patrzeć na tę sytuację.

Daj przestrzeń, kiedy będzie tego potrzebować

Staraj się nie odbierać tego osobiście, kiedy chora osoba cię odepchnie. To nie jest jej celem. Ona po prostu potrzebuje chwili, żeby się odnaleźć w nowej sytuacji. Szanuj tę potrzebę i nie denerwuj się. Każdy na swój sposób próbuje zrozumieć to, co się teraz dzieje.

Nie twierdź, że rozumiesz, przez co przechodzi

Nie wiesz tego, więc nie udawaj, że rozumiesz. Każde doświadczenie raka jest inne, więc nie możesz wiedzieć, co się dzieje z organizmem chorej osoby, z jej psychiką. Nie wypowiadaj się, ale słuchaj. Daj osobie możliwość opowiedzenia tego, co przeżywa. I nie bagatelizuj nigdy tego, co usłyszałaś.

Wspieraj ją w decyzjach – nawet, jeśli się nie zgadzasz

Ostateczne decyzje o leczeniu powinna podejmować osoba chora. Ma prawo do tego, żeby sama ustalać, co będzie się z nią działo. Nie krytykuj jej za podjęte decyzje nawet wtedy, kiedy wydają ci się głupie. Ona chwyta się wszystkiego, co może jej pomóc przeżyć.

Ty też potrzebujesz wsparcia, ale nie szukaj go u osoby chorej

Kiedy dowiadujesz się o chorobie bliskiej osoby, możesz się załamać. I masz do tego prawo. Musisz uporządkować swoje emocje, ponieważ niełatwo jest opiekować się chorym i radzić sobie ze swoimi uczuciami. Ty też potrzebujesz wsparcia. Porozmawiaj z przyjacielem, innym członkiem rodziny bądź profesjonalistą. Tylko wtedy, kiedy złapiesz równowagę, będziesz wsparciem. Musisz być silna, żebyście oboje mieli siłę przejść przez leczenie.

Ta osoba, choć się zmienia na zewnątrz, jest dalej tą samą osobą

Pamiętaj o tym, że choroba wpłynie na wygląd ukochanej osoby. Będziesz patrzeć, jak zmienia się jej twarz i ciało, a oczy tracą blask. Jednak nadal to jest ta sama osoba. Musisz być przygotowana także na to, że zajdą zmiany w jej osobowości i charakterze. Bądź na to przygotowana i nie odtrącaj.

Przede wszystkim daj sobie czas i prawo do przeżywania cierpienia. Ta sytuacja jest ciężka dla was obojga, więc nie trzymaj w sobie emocji. Masz prawo przeżywać chorobę bliskiej osoby na swój sposób. Ale zawsze bądź wsparciem.


 

Źródło: lifehack.org


Lifestyle Zdrowie Związek

Istnieje co najmniej 9 powodów, dla których lepiej się rozwieść niż tkwić nieudanym związku

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
31 maja 2017
Fot. iStock/KatarzynaBialasiewicz
 

Kiedy zastanawiasz się czy odejść, trudno nie skupić się na negatywach. Myślimy: jak sobie sama poradzę, jak dam sobie bez niego radę, jak ta decyzja wpłynie na moje dzieci, czy już zawsze będę sama? Te obawy są zrozumiałe, jednak warto zwrócić uwagę na pozytywne strony tej trudnej decyzji.

Dlaczego? Jest co najmniej 9 powodów, dla których lepiej się rozwieść niż tkwić w niezdrowym i nieszczęśliwym związku.

Małżeństwo może dać poczucie bezpieczeństwa, ale rozwód daje ci szansę na lepsze życie

Trwanie w złym małżeństwie może nam zapewnić bezpieczeństwo, ponieważ mimo, że złe, jest przewidywalne. Rozwód daje nadzieję, nadzieję na lepsze życie, na radość, na spotkanie kogoś, z kim będziesz szczęśliwa.

Bycie samotnym rodzice jest lepsze niż zakorzenianie dzieciom niezdrowego związku

Dla dzieci nasze relacje są modelowe, prędzej czy później utkną w tym samym, co poznały na naszym przykładzie. Zapytaj siebie, co chcesz im dać, co chcesz, by naśladowały. Tkwienie w związku, w którym są nieszczęśliwe, czy odwagę w podejmowaniu własnych decyzji i bycia odpowiedzialnym za swoje wybory.

Rozwód otwiera drogę do poznania właściwego partnera

Rozwód jest zawsze bolesny. Ale gorsze jest oczekiwanie na moment, kiedy już to się skończy, kiedy zapadnie ostateczny wyrok. Potem przychodzi ulga. To poczucie uwolnienia się pozwala na swobodę w poznaniu kogoś nowego, przy kim będziesz mogła być sobą.

Rozwód pozwala skupić się na sobie

Po rozwodzie odnajdziesz się na nowo, pokochasz i uwierzysz w siebie. Znajdziesz spokój oraz szczęście, których nie byłaś w stanie doświadczyć przez lata trwania w nieszczęśliwym związku.

Rozwód nie jest najgorszą, jaka może się zdarzyć twoim dzieciom. Trwanie we wrogim życiu domowym jest

Rozwód nie jest najgorszą rzeczą, która może się zdarzyć Twoim dzieciom. Życie we wrogim domu jest

Dla dobra dzieci – to najczęstszy argument, żeby jednak zostać razem, bo boimy się, jak nasze dzieci poradzą sobie w sytuacji rozwodu, nie chcemy usłyszeć: to twoja wina, że taty z nami nie ma. Ale warto pamiętać – każda rzeczywistość jest dla dziecka lepsza niż trwanie w domu, gdzie panuje wzajemna wrogość, gdzie każdy z domowników jest nieszczęśliwy.

Pamiętaj, że istnieje duża różnica między samotnością a samotnością

Paradoksalnie rozwód pozwala cieszyć się samotnością, bo to radość z bycia w zgodzie ze sobą, a nie poczucie osamotnienia, pomimo tego, że z kimś jesteśmy.

Po rozwodzie możesz skierować swoją energię na ważne dla ciebie obszary życia

Jeśli zrobiłaś wszystko próbując ratować swoje małżeństwo, wiesz, ile energii cię to kosztowało. Ale już koniec z tym, skierują swoje chęci i siłę w rzeczy, które wynagrodzą twoje zaangażowanie, w relacje, które cię budują i są dla ciebie ważne.

Zasługujesz na partnera, który inwestuje w relację tyle samo, co ty

Rozwód zawsze jest lepszy niż małżeństwo bez miłości, bo każdy z nas zasługuje na to, by być kochanym.

Stracisz męża, ale nie stracisz szczęścia

Rozwód przynosi szczęście, bo pozwala się na nie otworzyć, bo w końcu decydujesz, czego chcesz, kim jesteś. Pomyśl, czy marnować czas, którego nie mamy za wiele, na zły związek, w którym nie jesteś szczęśliwa, czy lepiej rzucić wyzwanie życiu i zawalczyć o siebie?


źródło: huffintonpost.com


Lifestyle Zdrowie Związek

Niektórzy, z miłości zbierają gwiazdy…Ten krótki film wzrusza, bo przekazuje prostą prawdę o życiu, które się kończy

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 maja 2017
Fot. screen z YouTube

Co jest w życiu najważniejsze? Kochać i dzielić z ukochaną osobą najpiękniejsze chwile, szczęście, prostą codzienność i poezję jednocześnie. Te dwie minuty przypomną wam, że właśnie to liczy się naprawdę, zwłaszcza, gdy nadchodzi nieuniknione. Zatrzymajcie się na chwilę i obejrzyjcie filmik, który wzrusza prostotą przekazu.


Zobacz także

Partner z odzysku. Rozwód może nas nauczyć, jak być lepszym w kolejnym związku

Kto za nas decyduje o nas, naszym zdrowiu i dlaczego to nie tylko my?

Miłość nie może być ciągłym patrzeniem sobie w oczy, w miłości trzeba stale do siebie wracać