Go to content

Złe związki czasem zaczynają się od namiętnej miłości i raczej nie mają szczęśliwego zakończenia

Fot. iStock/franckreporter

Nawet na samym początku związku możesz zauważyć pewne niepokojące sygnały mówiące o tym, że twój partner jest skłonny do nadużyć w stosunku do ciebie. Nie ma co wówczas mydlić sobie oczu i mieć nadzieję na to, że „on się zmieni”. Początek relacji to właśnie najlepszy moment, by w razie potrzeby zakończyć tę miłość bez większych komplikacji.

Normalnym jest, że kłócimy się czasem z naszym partnerem, że mamy różne zdania, że bywają trudniejsze momenty. Ale nigdy nie wolno wam pozwolić, aby wasz związek zmienił się w pole bitwy. Wczesne oznaki niewłaściwych relacji są trudne do rozpoznania, zwłaszcza, że towarzyszy nam jeszcze uczucie euforii związane z nowo poznaną osobą. Powinnaś jednak zwróć szczególną uwagę na następujące zachowania i kryteria:

Twój związek „postępuje” bardzo szybko

Jeśli czujesz, że wszystko rozwija się w olbrzymim tempie i twój partner zaczyna rozmowy na temat wspólnego zamieszkania, jakiegokolwiek zobowiązania lub małżeństwa, trzeba być ostrożnym. Oczywiście, to zawsze miło usłyszeć, że osoba, którą kochasz nie boi się zaangażowania i pragnie dzielić się z tobą resztę swojego życia. Ale czasami warto zaufać swoim instynktom. Jeśli uważasz, że wszystko dzieje się za szybko, musisz dobrze przemyśleć tę relację. Złe związki często zaczynają się od intensywnej namiętnej miłości, ale nigdy nie mają szczęśliwego zakończenia.

Twój partner jest ci całkowicie oddany

Kto nie lubi czuć się kochanym? Idealny partner, zasypujący cię dowodami miłości i oddania wydaje ci się prawdziwym skarbem. A jednak, gdy wpadniesz w jego sieci, bardzo trudno będzie ci się z nich wydostać. Szybko okaże się, że musisz robić to, o co cię prosi, że zaczynasz czuć się przymuszana, że akceptujesz zachowania i sytuacje, które tak naprawdę są dla ciebie niekorzystne. Nie zastanawia cię, że on naprawdę rzucił wszystko, by skoncentrować się jedynie na tobie?

Daje ci milion obietnic przyszłości

Wszyscy lubimy myśleć o przyszłości naszego związku, kiedy dobrze się z kimś rozumiemy. Jeśli jednak dopiero co poznałaś swojego partnera, a on już obiecał ci, że nigdy niczego ci przy nim nie zabraknie, że on o wszystko zadba, a ty nie będziesz musiała o nic się martwić, niech zapali ci się światełko ostrzegawcze. Te wszystkie obietnice są głównie odbiciem jego własnych pragnień.

Jednym z wczesnych oznak złego związku jest gotowość drugiej osoby do kontrolowania ukochanej poprzez obietnice, które prawdziwe korzyści przynoszą tylko jednemu z partnerów.

On chce ciebie tylko dla siebie

Bardzo miło jest czuć się pożądanym i ważnym dla naszego partnera. Jeśli jednak ukochany nie pozwala ci spędzać czasu z przyjaciółmi i rodziną, tłumacząc, że wasz związek jest najważniejszy, oznacza to, że jest on zdecydowanie zbyt zaborczy.

Chorobliwie zazdrośni ludzie mają zwyczaj izolowania powoli swojej ofiary od jej pierwotnego otoczenia. To pozwala im przejąć kontrolę nad nią. Zazdrość może ukrywać się pod pozorami czułości lub pożądania. Ważne jest, abyś nadal była tą osobą, którą jesteś. Nie odcinaj się od swoich kręgów społecznych, tylko dlatego, że twój partner cię o to prosi.

Stale cię „poprawia”

Jest to normalne, ponieważ osoba „nadużywająca” chce przejąć kontrolę nad sytuacją. Twój partner nie lubi niektórych twoich postaw i daje ci o tym znać, ponieważ uważa je za nieodpowiednie. Te „poprawki” są często niedostrzegalne na początku, ale stopniowo coraz bardziej bolesne. Doprowadzą do poczucia braku akceptacji, do frustracji i poczucia winy.


Na podstawie: amelioretasante.com