Psychologia Związek

Zanim zamieszkacie razem… W kilku krokach o tym, jak się nie pozabijać razem w czterech ścianach

Anika Zadylak
Anika Zadylak
28 sierpnia 2016
Fot. iStock/standardową licencję
 

Zakochaliście się, dojrzeliście do ważnych decyzji, a więc – bach. Wspólne mieszkanie i… zgrzyt. Gdyby tak wcześniej mieć tę wiedzę  o tym,  jak to zrobić, żeby się nie pozabijać, nie przestać kochać i ciągle dzielić razem cztery ściany…

Jesteście ze sobą już na tyle długo, że czas na zmiany i dalsze decyzje. Wasi rodzice się znają, znajomi zintegrowali się, wy świata poza sobą nie widzicie, a jeśli przyszłość, to tylko razem! Kolejnym krokiem zatem, jest wspólne mieszkanie.  Nic nowego czy zaskakującego, naturalna kolej rzeczy. Nie raz przecież, on zostawał u ciebie aż do obiadu,  a ty masz u niego, połowę swojej szafy. Nie lepiej sobie ułatwić i zamieszkać razem?  Niestety, to co czasem wydaje nam się tak bardzo proste i oczywiste, w praktyce wygląda inaczej. I zaczyna nas przerastać. I prowadzi, do niepotrzebnych kwasów. Ba! Do rozstań, w szale i nienawiści!  A wystarczy przyjąć do wiadomości, kilka złotych zasad. Gotowi?

1. Zanim firma od przeprowadzek i wybór firanek, najpierw chwila spokoju i szczerej rozmowy.

Serio, warto zadać sobie jeszcze raz kilka istotnych pytań, zanim cała machina ruszy. Żeby się upewnić, rozwiać wszelkie wątpliwości, ustalić szczegóły. Dlaczego, chcecie dzielić wspólnie cztery ściany? Jak sobie to wyobrażacie? Czy na pewno, to już właściwy czas?  Jakie macie oczekiwania wobec siebie? Gdzie i jakie ma być, wasze gniazdko? I kwestie finansowe, stać was na to?  Zajmie wam to chwilę, ale za to wniesie, bardzo dużo. Przede wszystkim, pozwoli nabrać pewności, że to dobra, świadoma i pewna decyzja. Albo, pokaże wam, że chyba jednak potrzebujecie jeszcze chwili, że to jeszcze nie ten czas. Zawsze to lepsze, niż tytuł w kronice kryminalnej :” Zabiła swojego chłopaka, bo nie opuszczał deski w toalecie. A wszystko przez to, że zamieszkali ze sobą zbyt szybko” – No, chyba że macie parcie, na wątpliwą raczej karierę i sławę 🙂

2. Malowanie, meblowanie, urządzanie i fakt, że różne gusta, nie zawsze oznaczają kość ogromnej niezgody. 

Krótko i zwięźle. Każdy z nas jest różny i różne rzeczy lubi, bądź nie. Ty wolisz lawendowe ściany i doniczki z kwiatami, gdzie tylko się da a on, chłodne kolory i minimalizm. I ok, nie musicie od razu i w ogóle się o to szarpać, bić, kombinować, czy knuć podstępnych intryg typu – Przestawię to łóżko i komodę, jak tylko on wyjedzie w delegacje, na parę dni. Albo – Niech będzie po jej myśli, pójdzie do pracy, to przemaluje ten mdły błękit, na coś bardziej konkretnego. A po co tak?   Takie słowo jak kompromis, znacie? Polecam zastosować w praktyce plus, sporo dystansu. Wszak we wspólnym życiu, nie o krój zasłonek się rozchodzi.

3. O okupacji łazienki, butelkach po piwie, chrapaniu,  ciągle przesiadujących psiapsiółkach i legendarnych, brudnych skarpetkach, zostawianych gdzie popadnie. 

Spokojnie, wdech i wydech, wszystko da się wyjaśnić, niekoniecznie naukowo, ale  z oczekiwanym skutkiem. My kobiety, pomijając nieliczne wyjątki, lubimy sobie traktować łazienkę, jak klinikę urody. A wiadomo, że każdy zabieg upiększający, chwilę trwa. I nie zawsze wtedy pamiętamy, że on idzie do pracy i wypadałoby, żeby chociaż zęby przed wyjściem umył. Jest kilka rozwiązań ale co za dużo, to niezdrowo, więc wystarczą dwa. Albo ty wstajesz wcześniej i siedzisz, ile potrzebujesz, albo on wskakuje pod prysznic, przed tobą. Zanim wpadną koleżanki na ploteczki, czy kumple na meczyk, zapytajcie, czy aby nie macie innych planów, lub po prostu ochoty, na dodatkowe towarzystwo. Skarpetki zostaw tam, gdzie je zdjął ale nie zapomnij, zostawić mu swoich, koło łóżka. Koniecznie po tej stronie, gdzie śpi. Zresztą, na prawdę muszę wam tłumaczyć, tak istotne rozwiązania? Acha, co do łazienki jeszcze. Od czasu do czasu, nie zaszkodzi skorzystać z niej razem. Zejdzie wam chwilę dłużej, ale uwierzcie mi na słowo, na jakiś czas temat kto i ile w niej przesiaduje, w ogóle przestanie istnieć 😉

4. Uwaga! Wynajęliście razem mieszkanie, a nie więzienie, z całodobowym monitoringiem oraz książką skarg i zażaleń. Podkreślam – wynajęliście – i wyjaśniam prędko, dlaczego podkreślam.

Macie sobie mieszkać, poznawać się, uczyć tolerancji i siebie na wzajem, docierać, być szczęśliwi, dzielić obowiązki, żyć . A nie kazać mu, tłumaczyć minuta, po minucie, co robił i gdzie się przemieszczał, gdy został na chwilę sam. Albo zalecić jej,  sporządzanie  notatek oraz założenie książki meldunkowej, gdzie nawet listonosz z poleconym, ma odnotować kiedy i ile czasu był, podczas twojej nieobecności. Zaufanie i zdrowy rozsądek, to coś, o czym zawsze warto pamiętać. Oczywiście, każdy ma prawo mieć swoje zdanie i ja tego nie neguję ale uważam, że rozsądniej, nie pchać się na starcie w kredyty mieszkaniowe, zobowiązania, rozdzielność majątkową itd. Historia na przełomie wieków, nie raz pokazywała nam, że nawet wieloletnie pary, rozstawały się, bo wspólny dach, obnażał ich bezlitośnie i uświadamiał, że jednak im nie po drodze. Więc chyba łatwiej, spakować w razie czego ze dwie walizki i laptopa, niż włóczyć się po sądach i wydawać krocie, na prawników. Wynajem a nie od razu kupno, pomoże uniknąć ewentualnych rozczarowań lub chociaż, ich nie potęgować. Przetrwacie pod jednym dachem dwa, trzy lata, to zaczniecie obdzwaniać banki, rodziców i dziadków, ewentualnie ciotkę z Ameryki.

5. O tym, żeby nie wariować a po prostu razem być.

Kłóciliście się czasem wcześniej, w czasach gdy każde wracało do siebie? Miewaliście „ciche dni” ? Trzaskałaś drzwiami i znikałaś bez słowa wyjaśnienia, aż kumpeli skończyły się zapasy w barku z alkoholem? Wyłączałeś na kilka godzin telefon, zaraz po tym, jak doprowadzała cię do szewskiej pasji? Ten sam adres, tego nie zmieni. Bo, po pierwsze, to ludzkie i niestety normalne sytuacje, zdarzają się nawet najbardziej zakochanym, przez całe życie. A po drugie, właśnie wprowadziliście się do waszego mieszkania, a nie do szafy, przenoszącej was z teraźniejszości do Narnii.

Nie spinaj się, nie udawaj, nie zmieniaj na siłę. Chyba, że resztę swojego życia, chcesz być aktorem, który przedwcześnie osiwiał, bo pilnował, żeby nie wydało się przypadkiem, że czasem chrapie. W tym właśnie sęk! Dopiero teraz, macie możliwość udowodnić sobie, czy faktycznie, potraficie się znosić codziennie, w różnych, nie zawsze wygodnych sytuacjach. Akceptować swoje ułomności, rozumieć przyzwyczajenia, nauczyć słuchać i szukać ewentualnych rozwiązań, gdy coś będzie was niepokoiło. I uzmysłowić,  czy w tym wszystkim, czyli pracy, sprzątaniu, rachunkach, zakupach – rutynie, nieodzownym i nieuniknionym elemencie życia w ogóle, nadal potraficie się po prostu kochać i szanować. I wspólnie zestarzeć.

I nie rozpaczaj, popadając w długoletnią depresję, jeśli odkryjesz, że coraz częściej zastanawiasz się, co ty tu w zasadzie robisz? Lub złapiesz się na tym, że robisz wszystko, żeby jak najmniej przebywać w tym waszym, imperium miłości. To nie wina mieszkania, lokalizacji, zielonej ściany. To znak, że czas znaleźć drzwi z napisem „ewakuacja”.  A do walizki, zamiast jej poćwiartowanych zwłok, spakować swoich kilka rzeczy. To nie koniec świata, tylko związku, który prędzej czy później, i tak by się rozsypał. I szansa, że chociaż nie wyszło, bo zwyczajnie miało prawo, to nadal potraficie się lubić.

I niech wam przenigdy, nie przyjdzie do głowy super pomysł, z cyklu „Tak, zamieszkajmy razem! Z moimi lub twoimi rodzicami” . Bo choćby ze złota byli, zbyt duże jest jednak ryzyko, totalnej katastrofy. Ale o tym, może innym razem.

Koniecznie dajcie znać, jak wam się mieszka 😉


Psychologia Związek

Nieidealne dziewczyny i idealna bielizna. Jak odważyć się być sobą

Agnieszka Sierotnik
Agnieszka Sierotnik
28 sierpnia 2016
fot. Screen z Instagram/ – Screen z Facebook Lonely Lingerie
 

To nie jest kolejna reklama bielizny z piękną, a do tego graficznie „ulepszoną” modelką. Tym razem koronkowe cuda znalazły się na ciałach gwiazd serialu „Dziewczyny”. Lena Dunham i Jemima Kirke z dumą zaprezentowały się w kampanii Lonely Lingerie. Bez kompleksów i przerażenia.

Świat mody powoli, acz konsekwentnie otwiera się na dziewczyny o pełniejszych kształtach. I chwała mu za to! Choć daleko jeszcze do idealnej wersji wydarzeń, w której to krągłe dziewczyny występują na pokazach mody największych projektantów, coś się ruszyło. Idealnym tego potwierdzeniem jest najnowsza kampania marki z Nowej Zelandii. Zamiast idealnych modelek, marka postawiła na normalne dziewczyny.

Na swojej stronie przedtsawiciele Lonely podkreślają, że te inspirujące kobiety bieliznę noszą na zdjęciach tak, jak chcą. Bez pomocy stylistki, tak jak w normalnym życiu.

Lena Dunham słynie z akceptacji samej siebie. Bardzo często w wywiadach akcentuje, że zdaje sobie sprawę ze swoich niedoskonałości, ale jest sobą – i to dla niej najważniejsze.

Na Instagramie już hula #LonelyGirlsProject, pod którym kryją się zdjęcia zwykłych dziewczyn ubierających bieliznę po swojemu. Odważyłybyście się dodać swoje?

An outtake of our Lonely Girls, Lena & Jemima ? Shot by @zaraeloise for #lonelygirlsproject

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Lonely Lingerie (@lonelylingerie)

Vibes in mom jeans . ? @earthen_warrior Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ana Bacic (@eatpreyfck)

 

Beautiful student Josephine in our Harper Underwire #LonelyGirlsProject #LonelyLovesWellington

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika The Lonely Girls Project (@lonelygirlsproject)


Psychologia Związek

Sięgając po marzenia, człowiek siłą rzeczy udaje się w podróż. Czasem wędruje latami, czasem wędrować nie przestaje

Agata Sliwowski
Agata Sliwowski
27 sierpnia 2016
Fot. iStock / fcscafeine

Jakoś tak się porobiło, że pomiędzy marzeniami i życiem jest przepaść. Ogromna i przerażająca przestrzeń, która skutecznie powstrzymuje nas przed tym, by najzwyczajniej w świecie sięgnąć po marzenia. Bo życie tak nas nauczyło, a i rozum też tu się chętnie wypowiada, że sięganie po marzenia wcale nie jest takie najzwyczajniejsze na świecie. Jest za to straszne, niepewne, nieokreślone i co najgorsze, nie wiadomo czym się potencjalnie skończyć może.

No bo właśnie! Co takiego stać się może, jaki scenariusz nam grozi, gdy wbrew rozumowi i społecznej świadomości zbiorowej, jednak weźmiemy dobry rozbieg i jednym susem wylądujemy na drugim brzegu?

Żeby nie być gołosłowną, zrobiłam tak kiedyś. Siedziałam wówczas na brzegu A, na całkiem przyzwoitej sędziowskiej posadzie i zionęłam nieszczęściem jak smok ogniem. Wypłata jednak była, może jeszcze nie europejska, ale obiektywnie prawie przyzwoita, rutynę też miałam, życie miało jakiś rytm. Wszystko znane, obwąchane, człowiek we śnie mógł takim życiem zarządzać, bo na autopilocie sunął jak statek przez jakieś niewzburzone morze. Gdyby nie dusza pewnie już dzisiaj byłabym wypasionym, przemądrzałym sędzią, wyrokującym w sądzie, w domu, w sklepie i na ulicy… zgodnie z zawodowym skrzywieniem.

Rzecz w tym, że po drugiej stronie, na brzegu B, na łące rozległej i soczystą trawką porosłej, jak słodkie baranki marzenia się pasły. Niczego tam więcej nie było, tylko te łąki rozległe i te barany rozanielone. No i wielka niewiadoma. A jednak skusiłamnie jakoś. Wiec wzięłam rozpęd i śmignęłam na drugi brzeg. Stare życie tylko westchnęło, uznając mnie za szalony, zwyczajnie stracony przypadek. Nic więcej się jednak nie zadziało, kataklizm nie nastąpił.

Ja tymczasem wylądowałam w Ameryce. Jeśli więc sięganie po marzenia oznacza nieznane, niezbadane tereny, to nawet nie metaforycznie, ale jak najbardziej dosłownie, na takim terenie wylądowałam. Bach! Jestem. Świat dookoła inny. Ludzie w innym języku mówią, wieżowce na Manhattanie jak drzewa w lesie, szumią nieznaną mi melodię. Ale kusi mnie ona wiec idę za ciosem. Idę tam gdzie słyszę muzykę, jakiś kierunek obrać przecież muszę. Mijają dni, tygodnie, miesiące i lata. Jestem u siebie. Życie znów ma rytm. A ja, nie tylko przetrwałam, ale nawet nie zadrasnęłam się przy upadku! Zachęcona tym nieoczekiwanym sukcesem zaczynam więc jakby trochę więcej skakać. Z brzegu na brzeg. Za tymi barankami, no wiecie… Bo tylko pierwszy skok jest w gruncie rzeczy trudny. Później człowiek już nie ma oporów. Barana sobie upatrzy i myk, jednym szusem już jest przy nim. Podekscytowany jak dzieciak, gotowy na te najpiękniejsze z chwil.

Bo to, że takie to są chwile, to pewnie każdy śmiałek zaświadczy. Coś się bowiem dzieje, coś magicznego prawie, gdy człowiek tak zrzuca te kajdany i pada w objęcia przygody nie bacząc na konsekwencje, których notabene, przewidzieć raczej nie może. Zresztą, nawet nie musi, bo porwany przez wir zdarzeń dostaje od losu tylko to co najlepsze. Otwierają się przed nim jedne drzwi, drugie drzwi, drzwi dziesiąte. Pomysły doskonałe z rękawów się wysypują, właściwi ludzie wychodzą zza zakrętu, siadają obok w autobusie, podają nam rękę na osiedlowym party. No nie przesadzę, jak powtórzę oklepane to zdanie, że cały wszechświat tak kombinuje, by ten człowiek odważny, akrobata od marzeń, nie poczuł się rozczarowany.

Jasne. Nie przeczę… Jest mały hak. Lecz gdzie go nie ma kochani? Ten konkretnie, wymaga od nas wzięcia za życie odpowiedzialności. Niby brzmi niegroźnie ów hak, tak na papierze nazwany, ale w życiu wszystko przecież jest zawsze inaczej. No i najtrudniej chyba na świecie jest za to życie głową odpowiadać. Tymczasem trzeba, bo bez tego, nie ma zmiłuj się. Za zdradę lub uniki w tym temacie, nawet i największy marzyciel do systemu jak skazaniec powrócić będzie musiał.

Tymczasem, sięgając po marzenia, człowiek siłą rzeczy w podróż się udaje. Czasem wędruje latami, czasem wędrować nie przestaje. Może to jest właśnie owa konsekwencja? A może po prostu nagroda? Ktoś, kto spogląda na świat z tego stacjonarnego brzegu, ktoś kto nigdy nie założył skrzydeł, pewnie myśli o naszym śmiałku, że pogubiony z niego człowiek, taki bez stałości w życiu, bez żadnego oparcia. Nie wie on jednak, że życie to przecież jest podróż, a nie zasiedzenie, jakie wygodne by ono nie było. Że życie to ruch, to rwący strumień, cztery pory roku, które nieustannie się zmieniają. Życie to noc i dzień, narodziny i śmierć. Ten zaś, kto raz w podróż podobną się udał, kto raz zasmakował podróży marzeń, nie chce już wracać do świata constans. Taki ktoś zna bowiem życia sekret, taki ktoś aż za dobrze wie, że wszystko płynie. Panta rhei….


Zobacz także

Choć walczę tak mocno, nie umiem zapomnieć twojej zdrady. Wybacz, jeśli odejdę

7 sygnałów, które świadczą o tym, że facet jest dla ciebie stworzony

Marianna Dufek o Kamilu Durczoku: „Chorował na żylaki przełyku. Nie chciał transplantacji wątroby, bo musiałby przestać pić”