Go to content

Zamiast obwiniać partnera, pracuj nad sobą

Jak zepsuć związek
Fot. iStock / AleksandarNakic

Co sprawia, że ​​związek jest szczęśliwy, spełniony, a my pragniemy spędzić resztę życia u boku partnera? Jasne, miłość, dobre uczucia, które dla siebie mamy to podstawa więzi. Ale to nie wszystko… Przychodzą przecież trudne momenty, w których mimo całej naszej miłości, tracimy wiarę w sens relacji. I, co najgorsze winimy za to jedynie drugą stronę, zamiast zastanowić się, co my sami moglibyśmy zrobić, żeby było lepiej. Łatwo jest wytykać błędy partnerowi, najtrudniej zobaczyć je w sobie…

Oczywiście,  ważne jest, aby w porę zauważać niebezpieczne zachowania ze strony bliskiej osoby, takie jak choćby chęć kontroli, czy zachowania pasywno -agresywne.  Istotne jest jednak również, aby wziąć odpowiedzialność za własne działania.

Po 40 latach przełomowych badań John Gottman ujawnił siedem zasad, które zapobiegają rozpadowi małżeństwa. Poniżej znajdziecie cztery z nich, które zmieniają dynamikę związku w pozytywny sposób. Pamiętajcie, że jedną z zasad przewodnich Gottmana dla udanego małżeństwa jest stosunek pięciu do jednego – co oznacza, że ​​dla każdej negatywnej interakcji w związku potrzebujemy pięciu pozytywnych interakcji.

Co możesz zrobić, by utrzymać zdrowy i satysfakcjonujący związek:

1. Pielęgnuj sentyment i podziw

Przypomnij sobie o pozytywnych cechach swojego partnera – nawet gdy zmagasz się z jego wadami – i wyrażaj swoje pozytywne uczucia głośno kilka razy każdego dnia. Przecież jest w nim mnóstwo wspaniałych rzeczy, za które go kochasz i z których jesteś dumna. Każdy chce usłyszeć słowa podziwu od ukochanej osoby.

2. Pozwól swojemu partnerowi wpływać na ciebie

Co to znaczy? Nie uciekaj i nie staraj się zawsze postawić na swoim.  Szukaj wspólnej płaszczyzny, a nie nalegaj na to, by wyszło „po twojemu” , gdy się z czymś nie zgadzacie. Słuchaj jego punktu widzenia i unikaj obwiniania. Tylko takie postępowanie rozwija związek.

3. Pokonaj impas

Często trwające w nieskończoność konflikty pozostają nierozwiązane, gdy utkniemy w negatywnych wzorcach relacji, takich jak „przeciąganie liny”, w którym o układzie jedna osoba aktywnie próbuje zmienić drugą osobę, a druga się opiera. W rezultacie nie dzieje się nic, a wy zostajecie ze swoimi problemami  w martwym punkcie. Nie wolno na to pozwolić, trzeba rozmawiać, wspólnie szukać rozwiązań, czerpać z doświadczenia i wiedzy innych.

4. Wspólne twórzcie coś ważnego

Dr Gottman odkrył, że pary, które mają poczucie wspólnego celu, znaczenia, wartości, są ogólnie szczęśliwsze. Tyle możesz zrobić dla swojego związku – dbaj o wspólne rytuały, pielęgnuj wspólne wartości. Poczujcie, że jesteście jednością.

Jeśli twój partner również podejmie wyzwanie, jesteście na najlepszej drodze, by mieć wspaniałą, trwałą relację.


Na podstawie: patheos.com