Związek

Tkwisz w związku z emocjonalnym sadystą? 8 sygnałów, że tak właśnie jest

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
fot. fizkes/iStock
 

Gdy zorientujesz się, że znajdujesz się w relacji z emocjonalnie sadystyczną osobą, musisz od razu położyć temu kres. Nie przedłużaj swojego cierpienia. Nie możesz pozwolić mu przejąć kontroli nad swoimi uczuciami i emocjami. Nie możesz pozwolić mu się dalej dręczyć. Jeśli zauważysz, że poniższe sygnały dotyczą twojego mężczyzny i twojego związku, uciekaj, ile sił w nogach.

W tym scenariuszu, to ty jesteś ofiarą, a on nie jest tak niewinny, jak mu się wydaje. Wykorzystuje twoją słabość i wrażliwość, bo rozumie, jak działają uczucia i emocje. I skorzysta z tej wiedzy, dręczy cię, by osiągnąć to, czego chce, najczęściej twoim kosztem. Związek z partnerem o takich sadystycznych skłonnościach to prawdziwa pułapka. A najgorsze jest to, że nawet nie zdajesz sobie sprawy, że on robi ci te straszne rzeczy celowo. W jego działaniach nie ma nic przypadkowego.

Jeśli uważasz, że w twoim związku występuje co najmniej jeden z tych elementów, poważnie zastanów się nad powodzeniem i przyszłością twojej relacji.

1. Mimo próśb, by zaczął cię szanować, nadal traktuje cię źle, a nawet coraz gorzej

On się nie zatrzyma. Jego nawyki i zachowania w stosunku do ciebie są czymś stałym, będzie chciał, byś nauczyła się z tym żyć, to daje mu satysfakcję. Jest szczęśliwy, kiedy zadaje emocjonalny ból. Czuje się wtedy silny, jest panem sytuacji. Agresywne, krzywdzące uwagi i komentarze są u niego na porządku dziennym.

2. Bezustannie sprawdza, jak łatwowierna jesteś, traktuje cię z wyższością

Będzie starał się stale przesuwać granice tego, jak daleko może się posunąć. Zrobi to, manipulując tobą i twoimi emocjami. Sprawi, że uwierzysz, że cię podziwia i docenia, tylko po to, by się przekonać, jak bardzo naiwna jesteś, jak mocno mu ufasz. To rodzaj jakiejś sadystycznej gry. W najmniej niespodziewanym momencie zada ci ból, zrobi coś nieoczekiwanego.

3. Ilekroć grozisz, że odejdziesz, udaje, że nad sobą pracuje

Kiedy czuje, że zaczyna cię tracić, że orientujesz się mechanizmach, którymi operuje, że masz zamiar uwolnić się z jego uścisku, zaciśnie go jeszcze mocniej, obiecując wszystko, czego tylko zażądasz. Będzie udawał, że nad sobą pracuje, że rozumie swoje błędy. A potem cały proces zacznie się od początku. To błędne koło.

4. Sprawia, że ​​czujesz, że nie zasługujesz na to, by z tobą był

Już on o to zadba. Rzuci kilka złośliwych uwag, najchętniej w towarzystwie. Odsunie się od ciebie, pokaże ci twoje wady. Poczujesz, że robi ci olbrzymią łaskę, że z tobą jest, że gdyby tylko chciał, natychmiast znalazłby kogoś lepszego. To jest jego pasywno-agresywny sposób pokazania ci, że ​​musisz się bardziej postarać, jeśli chcesz nadal z nim być.

5. Kiedy czegoś chce, jest niezwykle miły

A jednak, potrafi być czuły, miły, opiekuńczy, dobry. Możesz być jednak pewna, że jego zachowanie nigdy nie ma źródła w czystych intencjach. Zawsze jest jakiś ukryty motyw, coś, na czym mu zależy, kiedy zaczyna być dla ciebie prawdziwym partnerem. To jakiś tajny plan, który ukrywa przed tobą. Miej się na baczności.

6. Nie wiąże z tobą żadnych emocji

Tak naprawdę interesują go jedynie fizyczne przyjemności i korzyści, które może czerpać z waszego związku. Twoje uczucia, odczucia, lęki, niepokoje nie mają dla niego znaczenia. Nie pomoże ci, gdy będziesz przeżywać trudną emocjonalnie sytuację, nie okaże wsparcia, takiego, jakiego byś oczekiwała od swojego partnera.

7. Wysyła ci sprzeczne sygnały

W jednej minucie gra przywiązanie, oddanie i miłość. W następnej minucie staje się niezmiernie zimny i odległy. Nigdy nie poczujesz, że możesz z nim odnaleźć stabilność i konsekwencję. Zamiast tego odczuwasz niepewność, dziwny lęk i niepokój. Nigdy nie wiesz, czy będziesz mogła na niego liczyć. W ten sposób manipuluje twoim uczuciem.

8. Twój instynkt mówi ci, że coś jest nie tak

Naucz się ufać swoim samej sobie. Twoja podświadomość próbuje cię ostrzec, bo czasem dostrzega o wiele więcej niż ty. Po prostu naucz się zwracać uwagę na jakiś wewnętrzny głos, który podpowiada ci, że z nim nigdy nie będziesz cieszyć się dobrym związkiem.

 


Na podstawie: relrules.com


Związek

10 dowodów na to, że mu na tobie zależy. Jeśli tego nie widzisz… sama wiesz, co robić

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
fot. yacobchuk/iStock
 

– Przejrzyjcie na oczy, kochane, bo czasem żal tego słuchać – powiedział mój mąż, kiedy na wieczornym winku dziewczynom zaczęły się rozplątywać języki i ruszyła fala narzekań na facetów. Początkowe złe i zbuntowane, w końcu siedziałyśmy z szeroko otwartymi oczami i słuchałyśmy… W końcu, kto nas tak dobrze uświadomi w „tych sprawach”, jak właśnie facet. Oczywiście to żart, ale przyznać musimy, że chyba trochę racji w tym jest…

Przede wszystkim, dla facetów to tzw. oczywista oczywistość: jeśli przychodzi do głowy, żeby zastanawiać się nad tym, czy on cię kocha, czy mu zależy, to w 99 proc. można przyjąć, że… nie kocha i mu nie zależy. Jeśli bowiem mu zależy i kocha, na pewno będzie to czuła całą sobą i nie będziesz musiała zadawać sobie ani jemu tego pytania.

Pomyślałybyście, że to takie proste? My też nie… Idźmy dalej!

 • Dlaczego on nie dzwoni? Bo może nie ma czasu, jak znajdzie choć chwilę na pewno wyśle chociaż gifa na Mesengerze.
 • Nie jest gotowy, żeby ze mną zamieszkać. Serio, po co zawracać sobie głowę kimś kto nie ma ochoty żyć z nami. Jak kocha, to chce razem mieszkać. Kropka.
 • On już się o mnie nie stara, nie zabiega, ciągle ma focha. Jeśli mówicie o swoich żalach, a on nic – to bierzcie nogi za pas. Jemu już nie zależy, nawet jeśli tkwi w relacji z wami.

„Naprawdę zrozumcie, może jesteśmy skryci, rzadziej dążymy do totalnej symbiozy, potrzebujemy wolności, niezależności, mamy za sobą popieprzone dzieciństwo, które wpływa na nasze postępowanie. Może. Ale jeśli nam zależy– walczymy z tym. I staramy się. Jeśli on nie stara się zanadto– kopnijcie go w tyłek. Nic dobrego z tego nie będzie. Nic tak nas nie denerwuje niż biegająca za nami kobieta, która obchodzi nas średnio” – mówi On.

Facet, który kocha:

 1. Interesuje się tobą, pyta, chce ci we wszystkim pomóc 
 2. Chce się z tobą dzielić tym, co ma
 3. Chce spędzać z tobą czas
 4. zawsze szuka w tobie zalet, wady bagatelizuje
 5.  Wychodzi z inicjatywą. „Wyjedźmy na weekend”, „Spotkajmy się”
 6. Broni cię przed innymi
 7. Nie zajmuje się ocenianiem ciebie
 8. Uwielbia seks z tobą
 9. Opiekuje się tobą. Albo przynajmniej próbuje
 10.  Jeśli przeżywacie kryzys, też dąży do tego, żeby go pokonać


Związek

Lagun na drzewie i rola stereotypów w żartach. O poczuciu humoru #poswojemu

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2021
White modern interior with dresser and decor. 3d render illustration background mock up.

Artykuły o siejącym postrach krakowskim rogaliku-lagunie pojawiły się w czołowych telewizjach i gazetach Europy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Okazuje się, że mimo różnego charakteru, pochodzenia czy wyznania, wszystkim nam w codziennym życiu towarzyszy humor. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego tak jest i jaki wpływ na poczucie humoru mają stereotypy!

Każdy, niezależnie od tego, gdzie się urodził i kim jest, ma poczucie humoru. Bez niego nie byłoby uśmiechu, który stanowi ozdobę wszystkich ludzkich twarzy i nieodłączną część życia. Kiedy się śmiejesz, wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, redukuje się poziom hormonu stresu, dotlenia się mózg i poprawia praca układu krwionośnego.

Czym jest poczucie humoru?

Poczucie humoru, czyli inaczej zmysł komizmu, to „zdolność dostrzegania zabawnych stron życia”. Nie sposób nie zauważyć, że nie wszystkich natomiast bawią te same żarty. Zdarzyło się, że Twoja opowieść rozbawiła Twoich przyjaciół, a w pracy wywołała zniesmaczenie i pełną dezaprobaty reakcję? Nic dziwnego! Poczucie humoru zależy od wielu czynników, w tym od środowiska, wiedzy o świecie, a także osobowości. Ważne jest również to, w jaki sposób się nim posługujesz. Otóż zmysł komizmu może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, np. jako:

 • mechanizm obronny w stresujących sytuacjach,
 • forma komunikacji z innymi,
 • narzędzie wywierania wpływu na osoby w otoczeniu,
 • pomysł na rozwiązanie konfliktów,
 • próba zaadaptowania się w nowym środowisku.

Umiejętność żartowania jest niezwykle przydatna w codziennym życiu. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszą się rozmaite gadżety z zabawnymi grafikami, takie jak np. dostępna w Empik Foto kolekcja autorska Bazgram. Szablon „Zakochane dinozaury” to krótki komiks opowiadający historię prehistorycznych stworzeń, które wyznały sobie miłość na chwilę przed zagładą. Połączenie dramatycznej sytuacji oraz beztroskiego podejścia zwierząt bawi i… rozczula. To zdecydowanie jedna z ulubionych form żartu! Wyznania miłości u każdego wyglądają nieco inaczej, więc wykorzystaj poczucie humoru i powiedz, że kochasz #poswojemu!

Jak humor wpływa na relacje międzyludzkie?

Poczucie humoru od kilku lat jest numerem jeden w badaniach psychologów. Specjaliści nieustannie podkreślają jego znaczenie w komunikacji między ludźmi oraz budowaniu relacji, np. w pracy lub szkole. Dzięki zmysłowi komizmu np.:

 • rozpoznasz, czy coś Cię łączy z daną osobą,
 • złagodzisz konflikty oraz wyciszyć emocje,
 • stworzysz pozytywną atmosferę w zespole,
 • zintegrujesz ludzi i zachęcisz ich do współpracy.

Możesz również wykorzystać poczucie humoru, aby wywrzeć dobre pierwsze wrażenie na nowych pracownikach i nawiązać z nimi relację. W tym celu świetnie sprawdzi się np. kubek z autorskiej kolekcji Rynn Rysuje pt. Herbaciarze vs Kawosze. Na widok zabawnej grafiki, współpracownicy z pewnością od razu chętnie zaczną z Tobą rozmawiać, a dzięki temu z łatwością zapamiętają Twoje imię!

Co bawi ludzi?

Zastanawiasz się, o czym zacząć rozmawiać z innymi? Nie wiesz, czy Twój żart zostanie dobrze odebrany w gronie nowych osób? Mimo różnic w poczuciu humoru, jest coś, co bawi wszystkich ludzi na całym świecie, a mianowicie stereotypy. Choć generalizowanie nie jest mile widziane, to właśnie stereotypy ułatwiają funkcjonowanie w społeczeństwie i są główną tematyką dowcipów i żartobliwych grafik.

Świetnie rozumie to np. Magda Danaj autorka kolekcji Porysunki. Szablon „Aperol” w żartobliwy sposób podsumowuje uwagi, jakie często otrzymują bezdzietne osoby. Zapytanie „Kto mi poda na starość szklankę aperola” jest nawiązaniem do popularnego i niegrzecznego pytania zadawanego ludziom, którzy nie chcą mieć dzieci. Równie zabawnie prezentuje się autorska kolekcja Ptaszek Staszek. Szablon „Aż tak mnie nie boli” przedstawia bohatera podczas wizyty u lekarza, który na propozycję ćwiczeń nagle cudownie zdrowieje! „Terapia” błyskawiczna 😉

 

Czym różni się prawdziwy uśmiech od wymuszonego?

Zastanawiasz się, czy ludzie, którzy często się uśmiechają, rzeczywiście są szczęśliwsi? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Osoby, które się śmieją są przede wszystkim zdrowsze, a co za tym idzie lepiej się czują. Dodatkowo regularne uśmiechanie się pomaga im utrzymać poziom endorfin na stałym, wysokim poziomie, dzięki czemu przez cały czas mają dobry humor3.
Jednak nie każdy uśmiech, który widać na twarzy innych, jest prawdziwy. Istnieją również fałszywe uśmiechy, które polegają na zaangażowaniu wyłącznie mięśni policzków i warg. Możesz je zaobserwować np. u fotografa. Natomiast, kiedy śmiejesz się naprawdę, aktywujesz mięśnie całej twarzy oraz ciała. Prawdziwy uśmiech rozpoznasz nie tylko po rozciągniętych wargach i uniesionych kącikach ust, ale również tzw. kurzych łapkach oraz błyszczących oczach. Chyba więc nie masz wątpliwości, który uśmiech jest lepszy?

Poczucie humoru to świetny sposób na to, żeby nadać rzeczywistości barw. I choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na poszczególne rodzaje żartu, czy to nie jest w nas ciekawe? Pozwól więc i kolekcjom rozbawić Cię do łez. Śmiech to zdrowie, więc śmiej się do woli i rób to całkiem #poswojemu.

 


Zobacz także

Zawsze wybieraj miłość. Zawsze. Przykazania miłości, o których zapominamy

Jak się ponownie otworzyć na miłość, po tym jak zostałeś zraniony

Żaden związek nie jest idealny i nigdy nie będzie. Można tylko uczynić go zdecydowanie lepszym, jeśli pewne rzeczy odpuścimy