Go to content

Siedem sygnałów, że facet, którego kochasz, jest toksyczny. Jego miłość również

Fot. iStock /demaerre

Żadna z nas nie chce być kobietą, która zwiąże się z toksycznym facetem. Chcemy zdrowej relacji, dobrej miłości. Niestety często zdarza się tak, że trafiamy w ramiona mężczyzny, który na początku wydaje się nam doskonały, by z czasem przekonać się, że związek, który z nim budujemy nie jest dla nas niczym dobrym. Jest kilka sygnałów, które mówią, że powinnyśmy jak najszybciej wyplątać się z relacji, która nas rani, a w efekcie zniszczy nasze poczucie własnej wartości.

Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe

Znasz to? Obsypuje cię prezentami, jest bardzo opiekuńczy tłumacząc, że jesteś dla niego całym światem? Mówi to, co chcesz usłyszeć? Tyle tylko, że tym samym zamiata wszystkie problemy pod dywan i w ten sposób unika konfrontacji na temat trudnych dla ciebie sytuacji? Być może próbuje cię zmanipulować i zamknąć w swojej klatce, z której trudno jest się wydostać.

Mówi ci, że jest złym facetem, nieudacznikiem

Jeśli mężczyzna mówi ci takie rzeczy, po prostu mu uwierz. Nie próbuj przekonywać go ani siebie, że jest inaczej, naprawdę. Wszystko, co musisz wiedzieć, on ci powiedział.

To ty przyciągasz toksycznych facetów

Jeśli uważasz, że możesz zmienić złego chłopca, cóż – często współczujesz mężczyznom, z którymi się umawiasz i wierzysz, że miłość zwycięża wszystko. Tym samym przyciągasz toksycznych facetów. Upewnij się, że twoje wyobrażenie związku jest realne, a nie idealne, bo na księżniczki marzące o księciu z bajki właśnie czyhają toksyczni mężczyźni.

Czujesz niepokój pod skórą

Powiedzmy, że mężczyzna, z którym jesteś, robi jakaś delikatną uwagę, która wydaje ci się błędna, niesprawiedliwa. W tym momencie twoje syreny ostrzegawcze powinny wyć na cały głos. Nie udawaj, że nie słyszysz, dopytuj chcąc poznać istotę tego, co powiedział. Jeśli nie chcesz mu pokazać, że wątpliwości są po twojej stronie, możesz powiedzieć: „A co, gdyby ktoś inny się z tym nie zgodził?”. Słuchaj tego, co on mówi, bo to da ci odpowiedź, jakim naprawdę jest człowiekiem.

Traktuje się w skrajny sposób

Z jednej strony obsypuje cię komplementami, z drugiej obraża mówiąc, że żartuje. Wyrzuca z siebie słowa, jakby z kimś się ścigał. Powtarza część twojego zdania, nim zdecyduje się na odpowiedź, jakby potrzebował czasu na wymówkę, a jego głos jest monotonny. Warto wiedzieć, że te sygnały mogą wskazywać, że jest toksyczną osobą.

Jesteś piękna, inteligentna, utalentowana

Nie ma szczepionki na toksycznego faceta. Żadna kobieta nie jest zbyt błyskotliwa, zbyt piękna, zbyt życzliwa ani zbyt niesamowita, by potrafić uniknąć takich mężczyzn, jeśli nie zna znaków ostrzegawczych. Czy jesteś utalentowana muzycznie? Toksyczny mężczyzna nigdy cię nie doceni. Genialny lekarz? Toksyczny partner nie będzie cię szanował. Nauczycielka w przedszkolu? Uważaj, abyś nie wzięła pod swoje skrzydła toksycznego faceta. Ważne: nie myśl, że to ci się nie przydarzy.

Zmieniasz się

Kiedy masz do czynienia z toksycznym mężczyzną, gromadzisz w sobie negatywne emocje, ale nie zostają one w tobie na zawsze. Pomyśl o kimś, kto cię denerwuje przez minutę, a następnie spójrz w lustro. Co widzisz? Zaciśnięte usta? Sztywna postawa? Zmarszczone czoło? Zaczniesz tak wyglądać, jeśli twój związek zamieni się w koszmar. Jeśli znajomi zaczną regularnie pytać: „Wszystko w porządku? Wyglądasz na zdenerwowanego”, przyjrzyj się swojemu związkowi.