Go to content

Seks świadczy o jakości relacji. Poznaj 7 sygnałów, które mówią o tym, że coś zaczyna między wami zgrzytać

Fot. iStock / BraunS

Seks to istotny element życia oraz wyznacznik jakości związku. Ludzie, którzy się kochają, przykładają dużą wagę do życia erotycznego, które wzmacnia ich relacje. By seks w związku satysfakcjonował oboje partnerów, potrzeba czegoś więcej, niż tylko znajomości technik seksualnych. Związek cierpi, gdy zbliżenia nie są pełne emocji i bliskości i odwrotnie, gdy w seksie coś zaczyna zgrzytać, można zauważyć sygnały świadczące o tym, że między partnerami coś dzieje się niedobrego.

Gdy więź zaczyna słabnąć, co może zdarzyć się nawet po wielu latach wspólnego życia, pojawiają się problemy, a życie uczuciowe ubożeje. Traci na tym seks, który przecież służy nie tylko w budowaniu bliskości, ale i rozładowywaniu nagromadzonego napięcia, pogłębiania poczucia szczęścia.

Gdy seks przestaje kwitnąć i zamiera intymność, rozpada się również więź emocjonalna między partnerami. To wszystko dzieje się zazwyczaj powoli, a pary nie mają jeszcze pojęcia o tym, że coś szwankuje. Te niewielkie znaki ostrzegawcze, okruchy niezadowolenia i rozczarowania, w dłuższej perspektywie składają się na smutny obraz związku. Jeśli zaczynasz się bić się z myślami czy wasz związek zmierza w dobrym kierunku i przy tym pojawia się gorycz, smutne myśli, a nawet wizja rozstania, spójrz na was obiektywnie. Na pewno wcześniej pojawiły się niepokojące sygnały, które prawdopodobnie oboje zignorowaliście.

1. Pragniesz czegoś innego w seksie, ale nie prosisz o to

Brak szczerej rozmowy między partnerami przekłada się na narastanie niedopowiedzeń. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, ale nie masz odwagi powiedzieć tego na głos, zaczynają się pierwsze kłopoty. Nie możesz ignorować swoich potrzeb i zamykać w sobie pragnień. To zawsze prowadzi do niezadowolenia, braku satysfakcji i rozczarowania.

2. Twój partner przestał się starać

Nie zawsze stajemy na wysokości zadania i seks przekładamy na najpiękniejsze emocje i wyjątkową bliskość. Czasem jest to kontakt czysto fizyczny, podyktowany potrzebą rozładowanie napięcia seksualnego, stresu. Jednak gdy pary nie mają sobie nic więcej do zaoferowania poza pociągiem fizycznym, oddalają się emocjonalnie. Brak zaangażowania sprawia, że druga osoba sprawia się odrzucona, niedoceniana. Wtedy trzeba podjąć kroki, które naprawią relacje i na nowo was rozbudzą. Jeśli czasem partner, zamiast rozmawiać z tobą, woli patrzeć w telewizor, nie oznacza, że już cię nie kocha, ale sam być może obawia się, że nie stanie na wysokości zadania. Takie wątpliwości należy rozwiać jak najszybciej, zanim powstanie między wami mur milczenia.

3. Partner cię nie dotyka, jak wcześniej

Seks to emocje, głęboka potrzeba i pełne zaangażowanie, dzięki temu partnerzy czują się bezpieczni ze sobą. Jeśli partner nie dotyka kobiety, może czuć się ona odrzucona, niepociągająca dla partnera i sama się w odwecie wycofuje.

4. Chcesz szybko zakończyć sprawę

Jeśli stale zasłaniasz się nowymi wymówkami, a seks traktujesz wyłącznie jako zadanie do odhaczenia lub przykry obowiązek, robisz wszystko, akt by trwał to jak najkrócej. To poważne ostrzeżenie dla twojego związku, który może znaleźć się na granicy przetrwania. Seks nie powinien być obowiązkiem a przyjemnością, do czego muszą dążyć obaj partnerzy.

5. Uprawiasz seks według harmonogramu

Nadmiar obowiązków negatywnie odbija się na każdym aspekcie życia pary. Gdy nasze działania dotyczą przede wszystkim dzieci, domu, pracy czy hobby, działanie zgodnie z ustalonym rytmem jest bardzo dobre, bo pozwala nam się nie pogubić. Jednak życie erotyczne nie znosi monotonii i nudy, więc działanie z kalendarzem w ręku nie pomoże sprawie, a wręcz przeciwnie. Rutyna to zabójca namiętności, a planowanie czasu, miejsca a niekiedy i długości seksu z kalendarzem w ręku, staje się zwiastunem prawdziwej katastrofy. Bliskości nie da się odhaczyć ot, tak, między kolacją a prysznicem. Uśmiercenie spontaniczności w związku prowadzi do pogorszenia życia seksualnego, a przyjemność i intymność staje się zadaniem do wykonania, a nie wspólnotą dusz i ciał.

6. Walczysz z partnerem o rodzaj seksu

Walka o to, co i jak będziecie robić w łóżku jest zupełnie bezsensowna i zgubna. Zamiast walczyć ze sobą i stawiać sobie nawzajem warunki, rozmawiajcie o waszych pragnieniach. Być może jesteście po prostu znudzeni tym co mieliście do tej pory, ale pragniecie być nadal ze sobą, co to pozwala skutecznie popracować nad związkiem.

7. Nie odczuwasz przyjemności

Wszechobecny nadmiar obowiązków zabija chęć na wiele rzeczy. Poczucie zmęczenia, przepracowania, ogólna drażliwość i chęć jedynie położenia się do łóżka, nie sprawia, że rozbudzamy w sobie seksualne żądze. Zbliżenie staje się w takim przypadku jedynie obowiązkiem, a partner uciążliwym „dodatkiem”, którego trzeba „obsłużyć”. Jeśli czujesz się wypalona i zmęczona, po prostu potrzebujesz zmiany. Nie chodzi tu o zmianę partnera, ale spróbowanie czegoś innego, co ukoi cię i zaspokoi twoje potrzeby emocjonalne.

źródło: www.mindbodygreen.com, kobieta.wp.pl