Go to content

Seks poprawia pamięć, więc lepiej o nim nie zapominaj

Fot. iStock / franckreporter

W ostatnim czasie nie po raz pierwszy odkryto związek między seksem a naszą pamięcią. Okazuje się, że osoby aktywne seksualnie mają większe szanse na lepszą pamięć. Także lepiej nie rezygnuj z seksu po 50-tce. 

Mark Allen, wykładowca w szkole psychologii na Uniwersytecie w Wollongong w Australii, przeprowadził badania na ponad sześciu tysiącach osób, z których wszystkie miały więcej niż 50 lat. Analizował ich zdrowie, dietę, aktywność fizyczną i aktywność seksualną. Dodatkowo uczestnicy badania przeszli także test pamięci – dwa razy w odstępie dwóch lat.

Na podstawie badań Allen doszedł do wniosku, że podczas gdy wszyscy dorośli w pewnym wieku wykazują oznaki utraty pamięci, to jednak ci mający bardziej seksualne i intymne relacje zdecydowanie lepiej wypadały w testach sprawdzających pamięć.

To pokazuje, że w krótkim czasie częsty seks może mieć pozytywny wpływ na retencję pamięci. Czy może jednak w dłuższej perspektywie spowolnić kłopoty z pamięcią – to wymaga bardziej zaawansowanych badań.

Co ciekawe, w 2016 roku badanie przeprowadzone przez zespół z McGill Uniwesytetu w Kanadzie wykazało, że kobiety, które uprawiają seks, mają lepsze wspomnienia.

Hm, to bardzo ciekawe.


 

źródło: Independent