Go to content

Czy połykanie spermy jest bezpieczne? Czyli mity na temat seksu oralnego

Fot. iStock/istrejman

Z seksem oralnym bywa różnie. Jedne z nas nie mają żadnych oporów i lubią ten rodzaj intymnych zbliżeń, drugie traktują to jak przykry obowiązek i coś, czego mężczyźni wymagają. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, najprawdopodobniej wierzysz w kilka popularnych mitów na temat seksu oralnego. I tak, jak my chciałybyśmy, żeby faceci wiedzieli wszystko na temat pochwy i łechtaczki, bo i oni mają pewne swoje obawy, tak same powinnyśmy nieco poszerzyć swoją wiedzę. 

Mit 1: Seks oralny chroni przed chorobami wenerycznymi

Nic bardziej mylnego. Szczególnie, jeśli dochodzi do wytrysku w ustach. Wystarczy drobna, niezauważalna ranka w jamie ustnej, by doszło do zakażenia. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu zdrowia partnera, powinnaś zawsze używać prezerwatywy.

Mit 2: „Głębokie gardło” charakteryzuje dobrą kochankę

Każdy, kto choć raz oglądał film pornograficzny, doskonale wie, o czym mowa. Wprowadzenie penisa głęboko go gardła nie zawsze jest możliwe. Wymaga nie tylko treningu, ale i dogodnych warunków. Jeżeli mężczyzna został hojnie obdarzony przez naturę, możesz nie uchronić się przed odruchem wymiotnym w wyniku podrażnienia ściany gardła. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu. A tak naprawdę najbardziej wrażliwa na stymulację jest główka penisa. „Głębokie gardło” działa bardziej na psychikę faceta.

Mit 3: Połykanie spermy jest bezpieczne

Nie, jeśli partner jest nosicielem choroby wenerycznej. W skrajnych przypadkach sperma może także spowodować mdłości i wymioty. Nie tylko ze względu na specyficzny smak i zapach. Może ona delikatnie zmieniać skład w zależności od tego, co je i jaki styl życia prowadzi mężczyzna.

Mit 4: Sperma zawsze smakuje i pachnie odpychająco

Jeżeli mężczyzna jest zdrowy, dba o siebie, stronie od alkoholu i papierosów oraz odpowiednio się odżywia, jego sperma (mimo specyficznego smaku i zapachu) nie powinna być odpychająca. Kobiety często jednak miewają opory natury psychicznej z samym kontaktem z wydzieliną ciała. Niekorzystnie działa też presja ze strony mężczyzn, którzy traktują połknięcie spermy jako dowód zaufania i oddania.

Mit 5: Istnieje duże ryzyko zakrztuszenia

Jeżeli kontrolujesz ruchy penisa w jamie ustnej, ryzyko zakrztuszenia jest niewielkie. Często można przewidzieć po reakcji partnera, kiedy spodziewać się wytrysku.

Mit 6: Kobieta musi brać do buzi

Przede wszystkim nikt nic nie musi. Choć jest to bardzo intymna forma seksu i z całą pewnością zbliża do siebie partnerów, nie warto się zmuszać.

Mit 7: Nie da się źle zrobić loda

Z pewnością powieje grozą, jeśli dojdzie do ugryzienia lub zadraśnięcia zębami penisa. Silny ból i dyskomfort raczej nie pozwolą tego zaliczyć do udanych zbliżeń. Nie ma jednej, uniwersalnej metody na dobry seks oralny. Ważne, żeby rozmawiać, słuchać wskazówek i obserwować reakcje. Samo włożenie do ust szału nie spowodowuje (albo w rzadkich przypadkach).