Go to content

10 prawd o seksie, które powinnaś poznać zanim skończysz 30-tkę

Czy wiecie, że... 22 wskazówki dotyczące seksu, które warto znać
Fot. iStock / FlairImages

Kiedy masz 20 lat, seks jest dla ciebie sferą nie do końca odgadnioną. Na zasadzie prób i błędów uczysz się bliskości z drugim człowiekiem, odkrywasz swoje ciało i poznajesz to, co sprawia ci przyjemność – i to, co jednak ci jej nie daje. Prawdopodobnie masz na swoim koncie kilka udawanych orgazmów oraz kilka głęboko ukrytych pragnień, o które wstydziłaś się poprosić. Wchodząc w kolejny etap życia i stając się 30-letnią kobietą, powinnaś poznać kilka prawd o seksie. Zobacz, o czym lepiej zapomnieć i co sobie uświadomić po to, aby się nim naprawdę cieszyć. Bo masz prawo mieć taki seks, o jakim marzysz.

Seks nie musi być poważny

Mając 20 lat podchodziłaś do seksu poważnie. Chciałaś zapaść się pod ziemię, kiedy z twojej pochwy wydobywały się dziwne odgłosy. Poza tym oboje czuliście się skrępowani, kiedy jego penis się wyślizgiwał z ciebie. A może chciałaś uciec, kiedy poślizgnęłaś się wykonując erotyczny taniec? Zbliżając się do 30-tki już wiesz, że takie sytuacje są normalne i naturalne. Więc po co się nimi przejmować? – Będąc z kimś w łóżku zdarzają się różne sytuacje. Ktoś może z niego spaść, kogoś może złapać skurcz w nodze. Powinniście się z tego śmiać. To jeszcze bardziej was do siebie zbliży – tłumaczy terapeutka seksualna Rena McDaniel. Dlatego nie traktuj seksu zbyt poważnie. Baw się nim i śmiejcie się razem.

Możesz używać dodatkowego nawilżenia

Na początku swojej przygody z seksem wstydziłaś się, że twoja pochwa nie jest dobrze nawilżona? Jednak mimo tego nie używałaś żadnych środków. Wstydziłaś się, że twój partner to źle odbierze i ucierpi na tym twoja kobiecość. – Kobieta nie ponosi porażki, kiedy musi użyć lubrykantu – uspokaja Emily Morse, ekspert ds. seksualności i związków. Radzi, by próbować wiele środków, z których powinnaś wybrać ten najlepszy dla siebie. – Twoje życie seksualne znacznie zyska na jakości, jeśli zaczniecie ich używać – dodaje.

Nie zgadzaj się na seks bez prezerwatywy

To prawda, że prezerwatywy trochę ograniczają odczuwanie przyjemności ze stosunku i wiele kobiet woli uprawiać seks bez zabezpieczenia. Albo dają się namówić partnerom, którzy w przekonujący i słodki sposób potrafią przekonać, że prezerwatywa jest niepotrzebna i znacznie lepszy seks będzie jeśli on ją ściągnie. Jako młoda dziewczyna dawałaś się namówić, często nie myśląc o konsekwencjach bądź się z nimi licząc. Jednak teraz powinnaś mieć świadomość, że masz prawo decydować o swoim bezpieczeństwie i zdrowiu, a żaden facet nie ma prawa cię namawiać do uprawiania seksu bez zabezpieczenia.

Skończ z udawaniem orgazmów

– Udajemy orgazm, bo nie chcemy sprawić przykrości partnerowi i chcemy podbudować jego ego – tłumaczy Morse. Jednak wyrządzasz tym krzywdę sobie i jemu. Bo jeśli on uwierzy, że jest mistrzem orgazmów i taki stosunek bądź pozycja sprawiają, że odpływasz, będzie to robił na okrągło. Dlatego twój teatrzyk może doprowadzić do tego, że szybko nie poczujesz prawdziwego orgazmu. Postaw na szczerość, jednak nie krytykuj go. Pokaż mu jak lubisz być dotykana lub powiedz mu, co sprawia ci prawdziwą przyjemność. Zrób to dla siebie. I dla niego.

Nie powinnaś robić niczego wbrew sobie

Kiedy byłaś młoda, eksperymentowałaś. Zgadzałaś się na nowe pozycje, nowe doznania. Często wbrew sobie. Teraz powinnaś być świadoma tego, że nie musisz się zgadzać na nic, czego nie chcesz bądź co mocno wyciąga cię z twojej strefy komfortu. Masz prawo odmówić swojemu partnerowi, a on powinien uszanować twoją decyzję.

Skup się na przyjemności płynącej ze stosunku

Orgazm nie powinien być czymś, na co czekasz uprawiając seks. Czerp przyjemność z dotyku, słów, które szeptacie sobie w łóżku oraz zbudowanej atmosfery. Seks to coś więcej niż penetracja i orgazmy. Skup się na drodze, nie na celu.

Fot. iStock / vadimguzhva

Fot. iStock / vadimguzhva

Masz prawo do satysfakcji

– To prawdziwa epidemia dotykająca młode kobiety. One wciąż wierzą, że przyjemność z seksu powinien czerpać głównie partner, a one muszą mu ją dać – twierdzi Emily Morse. Przypomina, że w akcie seksualnym biorą udział dwie osoby, które mają takie samo prawo do odczuwania przyjemności. I apeluje do kobiet, aby nigdy nie zapominały, że ich potrzeby są tak samo ważne. Zachęca do tego, żeby głośno mówić, jak chcemy być dotykane i czego chcemy w łóżku.

Masturbuj się, żeby wiedzieć, jaki lubisz dotyk

Skąd twój partner ma wiedzieć, jak cię dotykać, jeśli ty sama tego do końca nie wiesz? Aby poznać swoje ciało i dotyk, który pomoże ci osiągnąć orgazm, masturbuj się. Potraktuj ją jako formę samoopieki.  Poświęć sobie trochę czasu, zadbaj o nastrój i użyj lubrykantu. Baw się dotykiem, pobudzaj zmysły i odkryj jaki nacisk sprawia ci największą przyjemność. Kiedy to odkryjesz, pokaż swojemu partnerowi.

Nie stresuj się wyglądem swojego ciała

Kobiety w każdym wieku martwią się wyglądem swojego ciała. Przez to, że ciągle sią skupione na tym, jak wyglądają, nie oddają się całkowicie przyjemności. I choć możesz znać wszystkie tajemne sztuczki seksualne, myśląc o swoim wyglądzie, nie będziesz do końca otwarta i zaangażowana. Pokochaj siebie, zadbaj o swoje ciało i rozpraw się z kompleksami, które cię blokują. Dzięki temu, że będziesz dla siebie życzliwa, poczujesz się lepiej w swoim ciele i zaczniesz mocniej się angażować. Dzięki temu twoje życie erotyczne zyska na jakości.

Bądź tu i teraz

Podczas seksu łatwo jest odpłynąć myślami. Kiedy on cię dotyka, ty analizujesz swój dzień, myślisz o zbliżającym się projekcie. Aby skupić się na odczuwaniu przyjemności z seksu, powinnaś pobudzić zmysły. Poproś partnera, aby zawiązał ci oczy bądź wykonajcie sobie nawzajem masaż gorącymi olejkami. Pobudzenie innych zmysłów sprawi, że skupisz się na tym co jest tu i teraz.

 

Seks jest naprawdę fajny, dlatego spraw, żeby był jak najlepszy. Nie bój się mówić otwarcie o swoich pragnieniach i rób to, o czym marzysz. Twój partner będzie zachwycony twoją postawą i przemianą.

Źródło:health.com