Rozwód Związek

Jak skrócić rozwód?

Życie od Nowa
Życie od Nowa
13 maja 2019
Fot. iStock / PeopleImages
 

Polskie prawo pozwala sądowi jedynie w trakcie trwania postępowania rozwodowego skierować strony na mediacje.

Zatem lepszym i szybszym rozwiązaniem jest skierować swoje kroki do MEDIATORA zanim złoży się wniosek. W przypadku rozwodu właściwe są mediacje przedsądowe, których celem jest ustalenie kwestii spornych oraz poszukanie takich rozwiązań, które są wymagane przez sąd oraz, które będą satysfakcjonowały obie strony.

Przypomina to tworzenie scenariusza, który dostarcza się po zakończeniu mediacji do sądu po to, by zmniejszyć koszty i znacząco przyspieszyć cały proces. Korzystając z mediacji przed rozprawą przygotowujemy wszystko, co będzie potrzebne sądowi do podjęcia decyzji.

W takiej sytuacji, gdy wręczamy wraz z wnioskami gotowe porozumienie mediacyjne, które jest zgodne z prawem i zaakceptowane przez obie strony, nic oprócz dobrej woli sędziego nie stoi na przeszkodzie by je zaakceptować. Tym samym skracamy postępowanie do kilku spotkań zamiast prowadzić sprawę latami w sądzie. Jest to istotny argument w przypadku zaangażowania w rozwód dzieci, które stają się często świadkami kłótni swoich rodziców.

Walka o opiekę nad dzieckiem przypomina czasem wiosłowanie dwóch osób na tej samej łodzi. Każdy trzyma jedno wiosło i wiosłuje w swoim kierunku. Niestety łódź zamiast płynąć do przodu kręci się i wiruje w zależności od tego, kto mocniej zamachnie się wiosłem

Bardzo często w takich sytuacjach „wyciągane” są stare urazy i przewinienia, które służą do oceny, kto jest lepszym rodzicem.

W tym czasie gdzieś w oddali na brzegu stoi dziecko, które przygląda się szamotaninie rodziców. Staje się milczącym świadkiem, który nie tylko czuje utratę stabilności rodziny, ale też może zacząć winić siebie za kłótnie rodziców. Mediator pomaga stronom dostrzec potrzeby dziecka i skierować uwagę na jego podmiotowość, a nie przedmiotowość. Dzięki temu rodzice kierują swoje wysiłki by wspólnie, jak najszybciej dotrzeć do celu i skupić się na tym, co najważniejsze.

Plan opieki rodzicielskiej i inne ustalenia

Przedmiotem rozmów może być funkcjonowanie dziecka w trakcie rozwodu rodziców i po rozwodzie, kwestie rozmów na temat nadchodzących zmian, tego, co to znaczy „rozwieść się”, o tym gdzie i jak będą spędzane święta.

Wizyta u mediatora przed wszczęciem postępowania rozwodowego skróci ten proces, gdyż rodzice trafiają przed sąd już z gotowym dokumentem, który w całości może zostać zaakceptowany przez sędziego. Część ustaleń, mających znaczenie dla sądu, jest nazywane planem opieki rodzicielskiej (art. 58 KRO), który wymagany jest przez sąd, gdy w rozwód są zaangażowane dzieci. Zatem jego sporządzenie jest obowiązkowe i jeśli zostanie wykonane jeszcze przed złożeniem wniosku o rozwód, całość postępowania ulega znacznemu skróceniu.

Dlaczego warto skorzystać z mediacji?

Mediacje to sposób na rozstrzygnięcie konfliktu, wyjaśnienie kwestii spornych lub przygotowanie się do rozpraw sądowych zanim jeszcze do nich dojdzie. Może obejmować całościowe ustalenia dotyczące rozwodu lub prace nad konkretną kwestią sporną. Jest to również idealne miejsce do podzielenia się swoimi opiniami oraz uczuciami z drugim partnerem w bezpiecznych warunkach, na których straży stoi mediator. W sądzie nie ma miejsca na wybuchy uczuć, pretensje do zdradzającego męża lub żony.

Mediacje to spotkania, na których można wreszcie wypowiedzieć swoje zdanie i zostać wysłuchanym, wyrazić emocje, płakać, krzyczeć tak długo, jak nie obraża się drugiej osoby. A od zadbania o bezpieczeństwo i komfort rozmowy jest właśnie mediator.

Więcej na temat mediacji podczas Konferencji „Życie Od Nowa” już 6 września w Warszawie.

Celina Szumska opowie o mediacjach i komunikacji w rozwiązywaniu konfliktów. Będzie o możliwościach prawnych rozwiązywania konfliktów okołorozwodowych (podział majątku, opieki nad dziećmi itp.), o psychologicznych aspektach konfliktu. Celina pokaże jak łatwo zmienić perspektywę rozmówcy i osiągnąć sukces. Nauczy jak przyjąć zrobić „krok wstecz” aby w efekcie końcowym osiągnąć sukces.

Zapraszamy: https://www.facebook.com/events/267814307506140/

Autor: Celina Szumska


Rozwód Związek

Strażnik moich granic…

Życie od Nowa
Życie od Nowa
23 maja 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Pierwszy raz usłyszałam o miłości do siebie, gdy zaczęłam proces pracy nad sobą. Może to i śmieszne, ale zwrot „kochaj siebie” był dla mnie tak zaskakujący, że nie mogłam wyjść z podziwu myśląc: „Jak to? Ja mam kochać sama siebie?? Przecież to inni są od kochania mojej osoby, a ja jestem od kochania innych…”

Przekonanie, że powinnam przede wszystkim kochać innych było we mnie silnie zakotwiczone…

Wyzbycie się przyzwyczajenia do postrzegania własnej miłości, jako objawu egoizmu, zajęło mi sporo czasu. Zostałam wychowana na grzeczną dziewczynkę. Stworzoną do bycia posłuszną innym.

Naprawdę trudno zmienić w sobie coś co towarzyszy ci prawie od urodzenia…

Wyobraź sobie, że ktoś nagle mówi tobie, że palenie papierosów jest zdrowe….. Właśnie… Ja też pukałam się w czoło, gdy tłumaczono mi, że miłość do siebie jest czymś najważniejszym w moim życiu… Coś, co postrzegałam jako egoistyczne i zarozumiałe miało być dla mnie dobre??? Na szczęście jestem typem poszukiwacza i zaintrygowana tematem zaczęłam drążyć.

Pokochaj siebie! Znajdź drogę do siebie! Odnajdź swoje wewnętrzne ja! Żyj w zgodzie ze sobą!

Tego typu slogany i hasła pojawiały się w książkach i artykułach, które czytałam. Jednak nadal czułam niedosyt wiedzy, bo nikt nie tłumaczył czym jest ta droga do siebie i moje wewnętrzne JA… Punktem zwrotnym był trening asertywności.

Nie rób nigdy nic w brew sobie i zawsze słuchaj swojego wewnętrznego głosu.

Od zakończenia treningu zaczęłam wprowadzać zmiany w podejściu do siebie. Byłam bardziej uważna i skupiona na swoim wnętrzu. Gdy stawałam przed jakimś wyborem to kierowałam uwagę do środka na swoje odczucia i sugerując się nimi podejmowałam decyzję. I wiecie co? Odkąd tak robię to jeszcze żadnej z tych decyzji nie żałuję. Zamiast „biczować” się za popełniony błąd, wyciągam z niego pozytywne wnioski, a uwierzcie mi, z każdego błędu takie dla nas płyną.

Bądź dla siebie jedną z najważniejszych osób na świecie.

Byłam osobą, która zawsze potrzeby innych stawiała na pierwszym miejscu. Swoje odsuwałam na bok. W efekcie końcowym wszyscy byli zadowoleni, tylko nie ja…. Zaczęła narastać we mnie frustracja i gniew. Nawarstwione negatywne emocje po czasie musiały gdzieś wyjść, więc nieraz wystarczyła niewielka iskra, by nastąpił niekontrolowany wybuch okraszony morzem łez. W takich momentach miny najbliższych oddawały doskonale to, co myśleli na mój temat w danej chwili, a moje poczucie winy było ogromne.

Aby być szczęśliwym człowiekiem zacznij zaspokajać swoje potrzeby.

Długo tkwiłam w toksycznym związku. Skupiona na potrzebach partnera i na udowadnianiu światu jaka to ja jestem wielkoduszna i wspaniała. Nie dostrzegałam jak moje cenne życie ucieka mi przez palce, a ja wypalam się dzień po dniu w usługiwaniu osobie, która w wyrachowany sposób wykorzystywała moją miłość.

Trening asertywności był jak zimny kubeł wody.

Nie byłam świadoma tego, że nie ważne co mówią o mnie inni. Ważne jest to, co ja myślę sama o sobie. Dotarło do mnie, że przekonanie „Co inni powiedzą” kontrolowało moje życie. Zrozumiałam, że gdy dbam o swój komfort psychiczny moja jakość życia bardzo się zmienia… Na lepsze.

Stawianie granic nie jest łatwe, ale daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Stawianie granic zaczęłam od najbliższych mi osób. Czyli od mojej rodziny. Nie był to łatwy moment w moim życiu. Członkowie rodziny przyzwyczajeni do mojej uległej wersji nie mogli zaakceptować faktu, że umiem odmówić, że zaczęłam dbać o moją prywatność, że robię to co chcę i wyglądam jak chcę. W życiu nie usłyszałam tylu słów krytyki pod swoim adresem. Było to dla mnie jak bieg przez poligon, gdzie musiałam pokonywać przeszkody.

Nie poddałam się i teraz mam najlepszego przyjaciela, który zawsze mnie rozumie.

Odkrywając własne granice uczyłam się od nowa co JA lubię. Zaczęłam dbać o swój komfort psychiczny. Było to naprawdę ciekawe doświadczenie. To tak jakbym poznawała nową osobę, a tą osobą byłam JA. Po pewnym czasie zrozumiałam, że nie potrzebuję już nikogo, by czuć się bezpiecznie. Zostałam swoim własnym „bodyguardem”. Jak lew, który dba o swoje terytorium. Dobrze mi z tym do dziś 🙂 Naprawdę, fajnie jest przyjaźnić się ze sobą 🙂


Autorka: Barbara Kania
coach, trener mindfullness, współautorka bloga „Serce Wszechświata” i oczywiście członek zarządu Fundacji

„Jestem po to, by wspierać osoby po trudnych przejściach. Wbrew pozorom trudne doświadczenie życiowe może nas pchnąć ku dobrym zmianom. Gdy jedne drzwi się zamykają, otwierają się inne. Wiem to z własnego doświadczenia.

Moją pasją jest medycyna naturalna, fizyka kwantowa, oraz terapia równoważenia energii w ciele, wpływająca na stan zdrowia i sukcesy zawodowe. Jestem współautorką procesu „Inside Healing” polegającego na świadomym i nieświadomym procesie przemiany wewnętrznej.

Prywatnie mama dwóch wspaniałych córek i właścicielka kilku zwierzaków”

Basia będzie jedną z prelegentek na naszej Konferencji „Życie Od Nowa”, na którą serdecznie zapraszamy już teraz! Najbliższe spotkanie już 6 września w Warszawie, kolejne w Szczecinie, Gdańska, Wrocław, Kraków, Poznań

https://www.facebook.com/events/267814307506140/


Rozwód Związek

Zapraszamy na konferencję „Życie od nowa. Zbuduj lepszą przyszłość po rozstaniu i rozwodzie”

Życie od Nowa
Życie od Nowa
7 kwietnia 2019
Zapraszamy na konferencję „Życie od nowa. Zbuduj lepszą przyszłość po rozstaniu i rozwodzie"
Fot. iStock / pixelfit

Kiedy pojawia się kryzys związany z rozstaniem, chcielibyśmy szybko zapomnieć o tym co było, przestać czuć nieprzyjemne emocje i wejść w nowy związek.
Prawda jest taka, że tylko podjęcie refleksji nad wcześniejszymi doświadczeniami i wzięcie za nie odpowiedzialności, a także praca nad sobą pozwala stworzyć fundament nowego, lepszego życia. Kryzysy są po to, aby wyciągać z nich mądrość i bazując właśnie na niej, tworzyć swoją nową rzeczywistość.

Najnowszy projekt Fundacji Życie Od Nowa (link www.fundacjazycie.eu) powstał z myślą o osobach, które doświadczyły rozstań, rozwodów lub nie potrafią odejść z toksycznych związków.  Pomysł zapoczątkowała Dorota Pawelec, założycielka platformy Babski blues (www.babskiblues.pl ), która jest prezesem fundacji.

„Sama przeszła trudny rozwód, zrealizowała więc pilotażowy projekt pomocy kobietom „na zakręcie” (https://www.youtube.com/watch?v=aUfuYQLpYBU)

Projekt polegał na odnowie wewnętrznej i zewnętrznej. Kobiety dostały wsparcie terapeutyczne oraz pomoc dietetyka i trenera osobistego. Wisienką na torcie była zmiana wizerunku. Zgłaszały się głównie kobiety, które samodzielnie wychowują dzieci. Czasem ta samodzielność wynikała z brania na siebie wszystkich obowiązków rodzicielskich, a czasem to rozwód powodował nową rzeczywistość, w której trudno było się im odnaleźć. Dlatego powstał pomysł pomocy osobom, które znalazły się w sytuacji rozwodu, czy rozstania.

„Doskonale rozumiem ogrom trudnych sytuacji, z którymi mierzą się osoby po rozwodzie, wiem też, że kluczem do ulepszania własnego życia jest praca nad sobą. Wierzę w to, że można wtedy otworzyć się na czucie własnych potrzeb, nauczyć się radośnie żyć, wpływając tym samym na budowanie świadomych relacji, realizację siebie i swojego potencjału.”

Motto Fundacji Życie Od Nowa brzmi: „Najtrudniejsze życiowe doświadczenia mogą stać się naszą największą szansą”.

Najnowszy projekt Fundacji zakłada serię konferencji zatytułowanych ”Życie od Nowa”

Pierwsza odbędzie się już 7 czerwca w Warszawie. Na każdej z konferencji chcemy wyłonić po 2 osoby, które wezmą udział w programie przemiany.  Pracują one z terapeutą, coachem, dietetykiem, trenerem osobistym. Wybrane osoby również mają możliwość skorzystania ze wsparcia mediatora, który w sposób bezkonfliktowy pomoże przejść przez rozwód.

Oprócz zmiany wewnętrznej członkowie projektu otrzymują także pakiet zabiegów upiększających oraz pracują nad zmianą wizerunku.

JEŚLI…

  • Nie możesz dojść do równowagi po rozwodzie
  • Jesteś w trudnym, toksycznym związku
  • Jesteś w trakcie ciężkiej rozprawy rozwodowej
  • Jesteś ofiarą przemocy ekonomicznej
  • Chcesz stworzyć szczęśliwy i spełniony związek
  • Potrzebujesz wsparcia, aby podjąć właściwą decyzję na temat twojego związku – rozstać się albo może pracować nad nim

.. to nasza konferencja jest właśnie dla CIEBIE!

TEMATY, które poruszymy podczas konferencji:

Jak „zbudować się” na nowo po rozwodzie? Jak zadbać o siebie i swoje potrzeby?
Mediacja jako jedna z najskuteczniejszych metod rozwiązywania sporów, otwierająca nowe perspektywy, pozwalająca osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące dla obu stron
Jak być osobą zadbaną finansowo? Budować niezależność i poczucie bezpieczeństwa, zarządzać finansami
Osoba pewna siebie i swojej wartości
Poznaj swoje prawa: przemoc ekonomiczna – niealimentacja
Czy dobry związek po rozwodzie jest możliwy? Jakiej trzeba dokonać zmiany w sobie, aby mógł zaistnieć na nowych, lepszych warunkach?
Metody na radzenie sobie ze stresem
Rozwód a dziecko, czyli jak przejść przez ten trudny czas bez szkody dla dzieci

Wśród naszych prelegentów znalazły się: Katarzyna Malinowska, Celina Szumska

Justyna Żukowska, Sylwia Wurst, Monika Kowalik, Barbara Kania, Joanna Godecka, Magda Adamowska

GDZIE?
Hala Sportowa „Koło”
ul. Obozowa 60
01 – 423 Warszawa

KIEDY:
6 września, godz 9.00-18.00

LINK DO ZAKUPU BILETU:
https://evenea.pl/imprezy/konferencje/warszawa/konferencja-zycie-od-nowa-zbuduj-lepsza-przyszlosc-po-rozstaniu-i-rozwodzie-221067/?source=directory

NASI PARTNERZY:
Sympatia.pl
Stowarzyszenie „Dla naszych dzieci”
Oh!me.pl
Babski blues.pl
Angora

Wkrótce szczegółowy program wystąpień!