Go to content

Jak przestać się mylić w miłości i znaleźć lepszego (niż zazwyczaj) partnera

fot. Morsa Images/iStock

Spotkać kogoś i wiedzieć na pewno, że to jest osoba, z którą chcemy być, z którą będziemy szczęśliwi, to jak wygranie losu na loterii. Taka pewność nie zdarza się często, a droga do dobrego, udanego związku prowadzi często krętymi ścieżkami, pełnymi pomyłek i dość przypadkowych, toksycznych relacji. Żeby znaleźć miłość, trzeba się tego nauczyć.

Poznaj mechanizmy, które kieruję twoimi wyborami

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często przyciągają nas różni ludzie, z niewłaściwych powodów. I jak często te właśnie powody przysparzają nam cierpienia, gdy jesteśmy już w związku. Wielu z nas podświadomie wybiera partnerów, z którymi natychmiast wchodzi w dobrze znane, znajome i niezdrowe relacje. Czujemy potrzebę bycia z ludźmi, dzięki którym możemy „odtworzyć” dobrze znaną, negatywną dynamikę związku. Na przykład, gdy pociąga nas ktoś, kto wydaje nam się tajemniczy i intrygujący, zazwyczaj okazuje się, że to osoba, która nie potrafi okazywać uczuć, jest „zimna” i nieprzystępna. Ważne, żebyśmy potrafili zdać sobie sprawę z tych mechanizmów.

Zastanów się dwa razy nad swoim wyborem

Wielu z nas ma dość jasne wyobrażenia o tym, z kim powinniśmy się umawiać. Możemy chcieć być z kimś inteligentnym, życzliwym, odpowiedzialnym. Możemy również podać pewne konkretne kryteria dotyczące wyglądu lub zachowania potencjalnego partnera, które zawężą jeszcze bardziej naszą ocenę i sprawią, że odrzucimy kogoś z bardzo niewłaściwych powodów. Skąd biorą się te podświadome kryteria? Zazwyczaj związane są z doświadczeniami z przeszłości. Powinniśmy spróbować bardziej otworzyć się na tych ludzi, którzy nie wywołują od razu przyspieszonego rytmu serca. Powinniśmy „próbować” z kim czujemy się naprawdę dobrze i blisko.

Wyjdź poza strefę komfortu

Bo prawdą jest, że szukając miłości, zbyt często idziemy „na łatwiznę”. Przełam się i bądź odważny w nawiązywaniu nowych kontaktów. Traktuj nowych znajomych z życzliwością, okaż optymizm. Staraj się wykorzystać szansę, która pojawia się na twojej drodze. Podejmij wysiłek. Co takiego masz do stracenia proponując spotkanie?

Dobra miłość jest… prosta. To naprawdę nic skomplikowanego. To brak dramatów na każdym kroku, to poczucie spokoju. Warto się postarać, by ją znaleźć.


Na podstawie: psychologytoday.com