Lifestyle

„Ona jest moim aniołem – mówiła mama. Słowa nie mogą wyrazić mojej wdzięczności dla siostry Olivii”. Pielęgniarka przez kilka godzin czuwała przy umierającej pacjentce

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
28 października 2017
Fot. Screen z Facebook / Megan Smith
 

W środę po wyczerpującej walce z nowotworem wątroby, zmarła 63. letnia Margaret Smith. Przez kilka godzin siedziała obok niej i trzymała ją za rękę pielęgniarka, Olivia Neufelder. Jednak jej obecność dała umierającej Margaret znacznie więcej. Otuchę.

Żeby choć odrobinę ulżyć pacjentce w cierpieniu, gdy leki przeciwbólowe nie miały już największego znaczenia, pielęgniarka trzymała ją za rękę i śpiewała jej wyjątkową, specjalną piosenkę. To był niezwykły gest. Margaret nazywała siostrę Olivię swoim aniołem. Wiedziała doskonale, co mówi.

Film jest niezwykle wzruszający. Olivia śpiewa swoją piosenkę przez łzy.

Po śmierci Margaret jej córka Megan umieściła film na Facebooku, z niezwykłym podziękowaniem. Do tej pory film obejrzano 4 miliony razy.

„Słowa nie potrafią opisać uznania i miłości, którą czujemy do pielęgniarki Olivii, którą mama nazywała swoim aniołem! Twoje poświęcenie dla pacjentów jest ponad wszystkim, co widziałam, naprawdę jesteś promieniem światła i nie mogę Ci wystarczająco podziękować za współczucie, troskę i miłość, które okazałaś mojej matce”. 

Źródło: dailymail.co.uk


Lifestyle

Cierpisz z powodu migreny? Poznaj 13 czynników wyzwalających ataki

Redakcja
Redakcja
28 października 2017
Fot. iStock/MaximFesenko
 

Każdy z nas miał choć raz w życiu nieprzyjemność z silnym bólem głowy. O ile takie dolegliwości pojawiają się od czasu do czasu, spowodowane np. brakiem odpowiedniej ilości snu czy stresem, nie są one niepokojące. Poza zwykłym bólem głowy, który nie trwa długo i nie uniemożliwia zwyczajnego funkcjonowania, mogą pojawiać się również o wiele bardziej bolesne i trudne do uspokojenia migreny. 

Migrenowy ból głowy

Na migreny cierpią ludzie w różnym wieku, nie omija ona nawet dzieci, a predyspozycje do niej są dziedziczne. Ból jest specyficzny, bardzo dokuczliwy, najczęściej występujący w okolicy skroniowej. Sam jej przebieg jest rzeczą bardzo indywidualną, najczęściej towarzyszą temu nudności, nadwrażliwość na światło i połowiczy ból twarzy. Zazwyczaj ataki trwają od 4 do 72 godzin, po czym następuje przerwa trwająca od kilku dni do kilku miesięcy. Napady mogą pojawiać się z tzw. aurą (mroczki przed oczami, szum w uszach, drętwienie twarzy, ciała, uczucie przechodzenia przez ciało prądu, problemy z wysłowieniem się i in.) lub bez niej, czyli po prostu pojawia się nagły i silny ból.

13 czynników wyzwalających atak migreny

Nie poznano do końca przyczyn czynników wyzwalających napady, wiadomo, ze związane są one z nadmiernym wydzielaniem serotoniny regulującej napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Mechanizm powoduje gwałtowny skurcz, a następnie rozkurczenie tych naczyń, co odbierane jest jako silny ból głowy. Wiadomo natomiast, że są czynniki, które u wielu osób powodują uciążliwe napady migreny.

1. Stres

Stres, którego nie brakuje nam na co dzień, w dużym stopniu wpływa na pojawienie się ataku migreny. W ten sam sposób działa zachwianie stanu emocjonalnego, odczuwanie silnego gniewu lub smutku.

2. Zbyt długi sen

Wylegiwanie się w łóżku i sen dłuższy, niż zazwyczaj może powodować pojawienie się tzw. migreny weekendowej. Zaburzenia snu prowadzą do zaburzeń rytmu dobowego organizmu i mogą zwiększyć ilość białka związanego z pojawieniem się bólu migrenowego.

3. Odwodnienie

Zbyt niskie spożycie wody zwiększa częstotliwość i natężenie ataków migreny. Odwodnienie powoduje zmniejszenie przepływu krwi do mózgu i utratę elektrolitów, które mogą powodować skurcz naczyń krwionośnych w mózgu i atak. Zaleca się wypijanie małymi porcjami przez cały dzień 1,5-2 litry wody.

4. Wino i czekolada

Wino i czekolada smakują wyśmienicie, ale zawierają  azotany, które u osób cierpiących na migrenę łatwiej rozkładają się na azotyny i przekształcają się w tlenek azotu, który ma związek z migrenami. Co więcej, tyramina obecna w czerwonym winie i innych napojach wysokoprocentowych, zwiększa dopływ krwi do mózgu, co może nasilić objawy.

5. Sery i wędliny

Podobnie jak wino i czekolada, zarówno sery (szczególnie dojrzewające, np. pleśniowe, feta, mozzarella, parmezan i in.) oraz wędliny zawierają tyraminę, która nasila objawy. W dodatku wędliny zawierają konserwanty, które mogą zwiększać dopływ krwi do mózgu i wywoływać ataki.

6. Nadmiar wysiłku fizycznego

Umiarkowana aktywność fizyczna w przypadku osób cierpiących na migreny bywa zbawienna. Jednak przesadzenie z ilością oraz intensywnością ćwiczeń może zadziałać jako wyzwalacz ataku, ponieważ rozszerzają się naczynia krwionośne głowy, szyi i czaszki, co skutkuje podwyższeniem ciśnienia.

7. Palenie papierosów

Dym papierosowy zawiera nikotynę, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu, co jest główną przyczyną pojawiania się migren.

8. Zbyt wysoka temperatura

Wysoka temperatura otoczenia zwiększa ryzyko ataku migreny. Badania pokazują, że wzrost temperatury o każde 5°C zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy o 7,5%. Natomiast spadek ciśnienia częściej wyzwala zwykły ból głowy, nie związany z migrenami.

9. Silne zapachy

Zapachy pobudzają układ nerwowy i wcale nie musza być drażniące (kurz, zapach farby), bo nawet te przyjemne (zapach perfum i pewnych gatunków kwiatów) mogą być czynnikiem wyzwalającym atak.

10. Głód

Pomijanie najważniejszych posiłków dnia z powodu braku czasu, to nie tylko zbrodnia dla zdrowia organizmu, ale bilet do ataku migrenowego. Brak dobrej energii i spadek cukru we krwi mogą przyczyniać się do pojawienia się ataku.

11. Zmiany hormonalne

Z tego powodu najczęściej cierpią kobiety. Spadek poziomu estrogenów, który występuje w okresie przed miesiączką, może wywołać atak migrenowy.

12. Zła postawa ciała

Zgarbiona sylwetka i przekrzywiona postawa ciała np. podczas pracy przy biurku czy niesienia siatek z zakupami może zwiększyć napięcie mięśni szyi i ramion, co z kolei powoduje atak.

13. Nadmiar kofeiny

Wpływ kofeiny na pojawienie się migreny to kwestia wybitnie indywidualna, ale wielu migreników potwierdza tę zależność. U jednej osoby nawet filiżanka spowoduje problemy, a drugiej pomoże w ich zwalczeniu, tym bardziej, że wiele środków uśmierzających bóle migrenowe zawiera kofeinę.


 

źródło: www.womenshealthmag.co.ukmigrenicy.plwww.abcmigrena.pl


Lifestyle

Jego „Eks” może namieszać w waszym związku bardziej niż myślisz

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
28 października 2017
Fot. iStock/lolostock

Zapewne pomyślałaś sobie właśnie o jego byłej partnerce, która nieustannie daje o sobie znać i myśli tylko o tym, jak sprawić, by do niej wrócił. Nie o takim mąceniu będzie mowa. Czasem ściągamy ją myślami, ponieważ brakuje nam wiary w siebie i w szczerość naszego faceta. Nieświadomie sabotujemy własny związek, ponieważ targają nami nieuzasadnione lęki. 

Wiesz, że byli ze sobą długo i że ich związek nie należał do najłatwiejszych. Być może wciąż mają ze sobą kontakt, ponieważ łączą ich wspólne dzieci. Chociaż wiesz, że związał się z tobą z miłości, wciąż czujesz na szyi oddech byłej. W waszym związku mąci jednak nie ona, a ty. I faktycznie wszystko może runąć, jeśli w porę się nie opamiętasz.

Boisz się, że zostawi cię i wróci do byłej

Brzmi to trochę jak paranoja, ale zdarza się częściej, niż mogłoby się wydawać. Szczególnie, gdy ex jest byłą żoną, z którą twój partner dużo przeszedł i łączą ich wspólne dzieci. Możesz obawiać się, że jesteś chwilową odskocznią, a on w końcu pójdzie po rozum do głowy i wróci do niej. Cóż, takie historie się zdarzają. Nieustanne rozmyślanie nad tym nie doprowadzi jednak do niczego dobrego. Zasada jest prosta – albo mu ufasz albo nie. Podważając jego intencje prędzej pchniesz go w ramiona byłej, niż zatrzymasz przy sobie.

Czujesz, że cię porównuje

To normalne, że porównujemy naszych byłych i obecnych partnerów. Ty też na pewno to robisz. Ważne jednak, żeby swoje przemyślenia pozostawić we własnej głowie. Głośne porównywanie zawsze kończy się źle. Czy nie jesteś przypadkiem tak, że to nie on porównuje cię do niej, tylko robisz to sama? Co więcej, nieświadomie zaczynasz z nią konkurować. Jeśli ona robiła coś źle, ty będziesz robić to dobrze. Jeśli coś było jej mocną stroną, ty postarasz się, żebyś była w tej kwestii perfekcyjna. Zamiast więc być sobą i żyć swoim życiem, rywalizujesz z kimś, o kim już dawno oboje powinniście zapomnieć.

Czujesz się od niej gorsza

Naprawdę trudno powiedzieć, skąd biorą się takie pomysły. Najprawdopodobniej niskiego poczucia własnej wartości. Niektóre z nas obawiają się tego, że ich partnerzy znajdą sobie nowe, lepsze partnerki, podczas gdy całe grono innych boi się powrotu do ex. Szczególnie, gdy to ona zerwała. On przecież wcale nie chciał się rozstawać – mówił ci o tym. Jeśli czujesz się gorsza, będziesz ciągle oczekiwała od swojego faceta zapewnień, że jesteś najwspanialsza na świecie. To nie jest dobra metoda. Problem jest w tobie, nie zwalaj wszystkiego na byłą partnerkę.

Masz żal

Gdyby ona go nie zdradziła, on nie byłby dzisiaj tak nieufny i podejrzliwy. To prawda. Często jednak zapominamy, że każdy człowiek wyposażony jest w bagaż doświadczeń, który kształtuje jego charakter, a także podejście do życia i innych osób. Zamiast skupiać się na budowaniu waszej relacji, ciągle wypominasz mu, że ty nie jesteś nią. Naprawdę chcesz, żeby twoja rola sprowadzała się do ciągłego udowadniania mu, że jesteś kimś innym? Pamiętaj o tym, co przeszedł, ale nie pozwól, by to zdominowało wasze wspólne życie.

Miej świadomość, że w jego życiu był ktoś ważny, zanim pojawiłaś się tym. Oddziel to grubą kreską. Nie pozwól, by przeszłość determinowała przyszłość.


 

Na podstawie: Psychology Today


Zobacz także

12 nawyków nieszczęśliwych ludzi – wyeliminuj je ze swojego życia czym prędzej!

Zorkownia powstała z czysto egoistycznych pobudek. Bardzo chciałam przychodzić do hospicjum, ale nie dawałam sobie rady z emocjami.

Kiedy odchodzi człowiek, który jest dla nas całym światem – umieramy wraz z nim

8 sposobów na to, by zapomnieć o przeszłości, a raczej nauczyć się z niej mądrze korzystać