Psychologia Związek

Nie oszukujcie się, że wy będziecie inni. Kłóćmy się, dyskutujmy, spierajmy, ale zawsze z happy endem – nic tak nie zbliża

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
25 grudnia 2015
Fot. iStock / CSA-Printstock
 

Nie ma par idealnych. Takich, gdzie brak konfliktów, kłótni, chowanych żali i pretensji. To niemożliwe, by przez kilkadziesiąt lat żyć ze sobą w wiecznej harmonii, pełnej zgodzie.

Tak, wiem – bardzo byśmy chcieli wierzyć, że takie związki istnieją, że do tego ideału my też podążamy. Ale może zamiast stawiać sobie tak wysoko poprzeczkę i dążąc do niemożliwego, lepiej pogodzić się z tym, że się różnimy. Że miewamy odmienne zdanie w przeróżnych kwestiach. Że to, co wkurza nas, może zupełnie nie przeszkadzać naszemu partnerowi.

Myślimy naiwnie – my się o te skarpetki kłócić nie będziemy. A później okazuje się, że skarpetki to pikuś, przy tym, o co kłócić się potrafimy. Więc może zamiast się frustrować, przyjąć, że kłócą się wszyscy, co prawda jedni mnie, drudzy więcej. Tamci bardziej ekspresyjnie, a inni spokojniej. Żyjemy razem, zmieniamy się przez lata, zmienia się nasze postrzeganie świata, stawiani jesteśmy wobec nowych, bywa, że trudnych sytuacjach i konflikt jest czymś zupełnie naturalnym.

O co kłócimy się najczęściej?

O pieniądze

O to, że ktoś wydaje za dużo, a ktoś inny za mało. O to, że nie ustalamy między sobą większych wydatków. Dla jednego pieniądze to poczucie bezpieczeństwa, pewnej stabilności, a dla drugiego narzędzie do zaspokajania swoich potrzeb. Kłócimy się to, że jedno z nas jest rozrzutne zbyt bardzo naszym zdaniem albo o to, że jest zbytnim skąpcem. Pieniądze mają dla każdego z nas różną wartość. Są tacy, którzy mówią: „jakoś to będzie”, a inni myślą o tym, by mieć choć małe oszczędności na czarną godzinę. Jeśli oboje jesteście rozrzutni, konflikt rodzi brak pieniędzy. Jeśli zbyt oszczędni – odczuwacie frustrację, bo ile można odkładać, oszczędzać. Tak źle i tak niedobrze. A jeśli jeszcze miewamy do siebie pretensje o to, że jedno zarabia więcej, inne mniej… Nie umiemy rozmawiać o pieniądzach. Okazuje się, ze bardzo rzadko ten temat poruszamy, a jak już zaczniemy, to kończy się wielką awanturą i pretensjami.

O dzieci

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jakimi będziemy rodzicami. Możemy zakładać, chcieć być wyrozumiałymi, kochającymi, wspierającymi, cierpliwymi, ale rzeczywistość koryguje te nasze wyobrażenia o sobie i… niestety często o partnerze. Okazuje się, że jednak mamy odmienne wizje wychowania naszych dzieci. Ty jesteś tą łagodną, on stanowczy. Macie do siebie nawzajem pretensje, że na dużo/zbyt mało pozwalacie, że nagroda/kara to skuteczna metoda. Kłócicie się o pół godziny przez telewizorem, godzinę przed komputerem waszego dziecka. „Tak, ty wiesz wszystko najlepiej – matka idealna” – rzuca on, „W ogóle się nie angażujesz, a później chcesz zaistnieć jako ojciec w pięć minut” – krzyczy ona. Tylko, że w tym konflikcie jest ktoś jeszcze – dziecko. Które to bez wątpienia kochacie i chcecie dla niego jak najlepiej. Może zamiast udowadniać sobie, kto jest lepszym czy gorszym rodzicem, warto pamiętać o dziecku.

O teściów

O teściową, która uwielbia wrzucać swoje trzy gorsze w wasze małżeństwo. O to, że on biega na każde jej zawołanie, a ty nie masz ochoty iść na kolejny niedzielny obiad u teściowej. O to, że za mało/za dużo pomagają, że są interesowni, że więcej dają siostrze/bratu niż wam. Partnera bierzmy w całym jego rodzinnym zestawem… Wiem, teściów się nie wybiera. Tylko po co się o nich kłócić?

O seks

O to, że go za mało – to on najczęściej, że za szybko – to ona. Nad seksem, jak i nad związkiem trzeba pracować, żeby nie popaść w rutynę, w nudę, w niechęć. Myślimy: „Gdzie te czasy, kiedy było mi z nim tak dobrze”. No właśnie one już były, minęły. Jest tu i teraz. Z seksem lepszym i gorszym, z seksem dla świętego spokoju, bez seksu, bo zmęczenie, ból głowy. A rano wstajemy, jak gdyby nigdy nic nie chcemy wracać do tego, co wieczorem. On ma pretensje, że go nie pragniesz, nie wykazujesz inicjatywy. Ona – że traktujesz ją przedmiotowo, nie okazujesz czułości, nie zdobywasz jej codziennie. A przecież seks jest tak ważny w związku. Nie umiemy o nim rozmawiać, często nie potrafimy, nie chcemy urazić. Czasami słyszę: „Daj spokój, ja mu tłumaczę, a on i tak swoje”.

O pracę

A raczej o czas, jaki pracy poświęcamy z pretensją, że nic poza pracą nie jest dla nas ważne. Boli, gdy druga osoba mówi: „Tak, praca dla ciebie jest najważniejsza”, a ty wiesz, że inaczej na razie nie możesz, że musisz się zaangażować bardziej. Brak zrozumienia. Poczucie niesprawiedliwości, że ona pracuje tak mało, a ja muszę tyrać po kilkanaście godzin dziennie i gdybym nie ja (facet), to byśmy nie mieli kaso na to (pod TO kryje się mieszkanie, wakacje, nowe buty, itp.) wszystko. A jak już jedno z was pracuje mnie, to drugie wymaga od niego, żeby bardziej zaangażował się w funkcjonowanie domu, wychowanie dzieci. Ma być po równo, każdy ma dawać tyle samo. Ja pracuję, ty zajmujesz się domem. Ja wychowuję dzieci, ty zarabiaj więcej na wakacje, żebyś mógł być z nami. I tak w kółko.

Terapeutka od par małżeńskich powiedziała mi kiedyś, że „komunikacja ważna jak miłość”. A ja pod jej słowami podpisuję się obiema rękami. Rozmawiajcie ze sobą. Do niczego nie prowadzi udawanie, że wszystko jest w porządku, niekończące się ustępowanie partnerowi. Kłótnia nie jest zła, gdy prowadzi do konstruktywnych rozwiązań, kiedy uczy, jak wypracować kompromis.

Wypiszcie sobie na kartce rzeczy, które was wkurzają, o które najczęściej się kłócicie, albo chcielibyście się kłócić. I zacznijcie od góry listy, choćby dzisiaj wieczorem. Usiądźcie i rozmawiajcie. To może być bardzo trudne na początku, ale uwierzcie, że warto. Może krzykiem, może żalem, może usłyszycie rzeczy, których słyszeć byście nie chcieli. Ale poczujecie moc. Na koniec. Rozwiązywanie konfliktów wzmacnia miłość, zbliża. Proszę, kłócicie się i rozwiązujcie wasze problemy. Mówcie o pretensjach, żalach. Znajdujcie wspólne rozwiązania i szukajcie kompromisów. Powodzenia.


Psychologia Związek

Do bólu prawdziwe ilustracje komentujące rzeczywistość. Warto obejrzeć

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
26 grudnia 2015
FacebookSteve Cutts
 

Steve Cutts w dobitny sposób ilustruje naszą rzeczywistość. Trudno przejść obok jego rysunków obojętnie. Artysta nie pozostawia nam złudzeń komentując ilustracjami codzienność. Prawda bywa porażająca… Pewnie dlatego tak trudno te prace się ogląda…

Zaczynamy od rysunku na czasie…

Wesołych Świąt

 

Merry Christmas to all!

Posted by Steve Cutts on 23 grudnia 2014

Co z nami zrobi ewolucja

 

Evolution

Posted by Steve Cutts on 30 stycznia 2015

Na czym polega prawdziwy recykling

 

Recycling

Posted by Steve Cutts on 19 lutego 2015

A życie kołem się toczy

 

The Circle Of Life

Posted by Steve Cutts on 27 lutego 2015

Pułapka…

 

The Trap

Posted by Steve Cutts on 13 marca 2015

Co dziś w telewizji?

<

Wonder what’s on the TV tonight…

Posted by Steve Cutts on 18 marca 2015

Szczęśliwego piątku

 

Happy Friday 🙂

Posted by Steve Cutts on 19 czerwca 2015

Na własność

 

Owned

Posted by Steve Cutts on 3 lipca 2015

 

 

Szokujące? Ale jakie prawdziwe… niestety.


Psychologia Związek

Dobro wraca, nie tylko w Święta! Obejrzyj niesamowity bajkowy filmik

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
25 grudnia 2015
Fot. Screen z YouTube/Loterías y Apuestas del Estado

Wierzycie w mądrość bajkowych opowieści? Czasem warto się nimi zainspirować w prawdziwym życiu.

Justino to pracownik fabryki manekinów, ochroniarz z nocnej zmiany. Pewnego dnia wpada na pomysł, który ma na celu przynieść drobinę radości przychodzącym co rano do pracy kolegom. Przygotowuje zabawne scenki – ich głównymi bohaterami są właśnie manekiny.  Ten niesamowity gest zostanie w końcu wynagrodzony…

Obejrzycie bajkowy i napawający nadzieją spot reklamowy Hiszpańskiej Loterii Gwiazdkowej. Dobro wysłane w świat do nas wraca, nie tylko w święta!


Zobacz także

10 ukrytych powodów, przez które nie możemy być szczęśliwe

Z cyklu : Podpatrzone – „MIŁOŚĆ Z KOMUNIKATORA”

Zachowania pasywno-agresywne – oto 6 objawów męskiej „agresji nie wprost”