Go to content

My o niebie, oni o chlebie – o czym marzą w miłości kobiety, czego chcą mężczyźni

Fot. Unsplash / Alex Hockett / CC0 Public Domain

Jedna z teorii głosi, że my – kobiety, jesteśmy z Wenus, a oni – mężczyźni, są z Marsa. No cóż, to by wiele tłumaczyło, ale chyba jednak lepiej jest myśleć, że wszyscy jesteśmy z tej samej planety i mówimy tym samym językiem. Co wcale nie znaczy, że mówimy tak samo i to samo. Bo choć w miłości każdy ma jakieś pragnienia, oczekiwania i dążenia, to w zależności od płci wyglądają one trochę inaczej.

O czym marzą kobiety?

Sporym uproszczeniem byłoby powiedzenie, że kobietom do szczęścia wystarczy przystojny książę na białym koniu – pewnie nie miałybyśmy nic przeciwko, ale czasami nawet korona na głowie nie pomoże,  jeśli facet nie będzie myślał o związku poważnie i nie przestawi swoich priorytetów. Bo dla kobiet w miłości liczy się „my” a nie „ja”. Kobiety chcą działać w duecie, tworzyć nową rzeczywistość z kimś, kto będzie je kochał, szanował i wspólnie planował przyszłość. Tak już mamy, tak jesteśmy skonstruowane. Dlatego nasz wymarzony mężczyzna nie musi być z bajki, ale powinien…

Być oddany i zaangażowany w związek

To bardzo proste – nasz partner chce spędzać z nami czas, okazuje nam zainteresowanie, szanuje naszą pracę, naszą rodzinę i przyjaciół. Zależy ma na tym, by naprawdę nas poznać i by razem iść przez życie.  I nie chodzi nam tutaj o wielkie słowa i płomienne deklaracje, bo liczą się czyny! Kochający mężczyzna będzie stał za nami murem, wspierał, motywował i całym sobą okazywał, że gramy do tej samej bramki.

Być szczery i prawdomówny

Można się naśmiewać z kobiecego pytania „o czym myślisz?”, ale nas to naprawdę interesuje! I nie chcemy słuchać wtedy wykrętów i wymyślonych odpowiedzi, ale poznać prawdę. Szczerość i uczciwość to podstawa. Nawet wtedy, gdy w związku coś zaczyna zgrzytać i sypać się, wolimy o tym dowiedzieć się prosto w oczy  – może i nazywają nas słaba płcią, ale silne z nas babki i damy sobie radę.

Okazywać hojność

Hojność, w której chodzi nie tylko o pieniądze i obsypywanie podarunkami, choć nie ma co ukrywać, że i to lubimy i doceniamy. Prawdziwym skarbem jest dla nas mężczyzna, który potrafi i lubi sprawiać nam przyjemność – nie tylko materialną. Symboliczne już kwiaty bez okazji albo śniadanie do łóżka, komplementy, prawdziwe zainteresowanie naszymi sprawami i empatia znaczą o wiele więcej – to znak, że partner o nas myśli, chce sprawić nam trochę radości, okazuje swoje uczucia. Z pewnością docenimy takie gesty i okażemy zasłużoną wzajemność.

Zapewnić nam satysfakcjonujący seks

Bo choć w miłości ważne jest dla nas połączenie dusz i umysłów, to i połączenie ciał ma niemałe znaczenie. Dla każdej z nas satysfakcjonujący seks będzie znaczył coś zupełnie innego, ale facet, który w sypialni wyczynia z nami cuda, to prawdziwe spełnienie marzeń.

Czego chcą mężczyźni?

Zapewne dla nikogo nie będzie szokiem, że mężczyźni mają w miłości zupełnie inne pragnienia i oczekiwania. Dla nich przestawienie się z „ja” na 'my” nie jest takie oczywiste i potrzebują na to nieco więcej czasu i wysiłku (i motywacji ze strony swojej partnerki). Te międzypłciowe różnice nie są jednak przeszkodą, by stworzyć trwały i dobry związek, a ich poznanie będzie najlepszym początkiem do uzyskania równowagi i porozumienia. Oto cztery rzeczy, których chcą mężczyźni:

Seks

Faceci chcą seksu. To jest ich stałe pragnienie, bardzo istotne dla relacji z kobietą, źle znoszą nasze „nie dzisiaj kochanie”, „nie teraz” i „boli mnie głowa” – czują,, że ich potrzeby zostały zlekceważone, a oni sami odrzuceni. Ten popęd jest też powodem, dla którego panowie oglądają się za młodszymi partnerkami, z którymi będą mogli zaspokoić swoje żądze, podczas gdy ich dojrzałym już żonom słabnie libido i zmniejsza się chęć na miłosne igraszki.

Wolność

Paradoksalnie, mężczyźni w związku potrzebują wolności. My chcemy być z nimi coraz bliżej i bliżej, dopytujemy, planujemy, a oni czują się tym stłamszeni, jak zamknięci w jakiejś pułapce. Pytania „gdzie byłeś?”, „dlaczego nie odpisałeś?’ czy „co robimy wieczorem?” mogą traktować jako zamach na ich wolność i swobodę.

Przebaczenie

Kobieta może wybaczyć, ale nigdy nie zapomni – znacie to zdanie? Wywlekanie na światło dzienne zamierzchłych spraw i urazów sprzed lat to domena niektórych pań. Pamiętają dokładnie co, kiedy i jakiej sytuacji powiedział ich facet i nie zawahają się mu o tym przypomnieć. Tymczasem dla mężczyzn istotna jest umiejętność przebaczenia, zapomnienia o pewnych sprawach i nie chowania urazy do końca życia.

Szacunek i docenienie

Mężczyźni chcą być chwaleni i szanowani przez swoje kobiety. Nasze pochwały muszą być szczere i prawdziwe, bo nie tylko my lubimy, gdy parter jest prawdomówny i oddany. Dobrze sprawdzi się tutaj życzliwe podejście wobec partnera, podziwianie, komplementowanie, a czasem nawet i „głaskanie” naszego ukochanego dobrym słowem i wymownymi gestami. Wbijanie mężczyźnie szpili i głoszenie złośliwych komentarzy sprawi tylko, że poczuje się on niedoceniony i sfrustrowany. Drogie panie, od dzisiaj, dla dobra miłości, koniec z docinkami!


Na podstawie: www.psychologytoday.com

Zapisz