Psychologia Związek

Mężczyzna „kontrolujący”. To nie miłość, to próba dominacji i obsesja

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
24 września 2018
Fot. iStock / RapidEye
 

Chociaż nie ma jednego typu mężczyzny zaborczego, tzw. „kontrolera”, pewne cechy i postawy są wspólne dla mężczyzn, którzy lubią mieć przewagę nad swoimi partnerkami. Niemniej jednak należy pamiętać, że mogą to być bardzo różne osoby pod względem statusu społecznego i ekonomicznego, wieku, wykształcenia, przekonań religijnych, politycznych oraz wykształcenia. Każda z nich wykazuje dominujące i autorytarne zachowania. Czasami ukrywają te postawy za subtelnymi i życzliwymi gestami, innym razem pokazują je bez skrupułów. W każdym przypadku, krok po kroku, tworzą więzienie, w którym zamykają drugą osobę.

Co powinno cię zaniepokoić

Pierwsze oznaki alarmu to negatywność, dewaluacja i odrzucenie partnerki. Sygnały te są ukryte za fałszywą skromnością, i wymówką, że chodzi jedynie o kilka niewinnych komentarzy, które powinnaś wziąć sobie do serca, żeby się… poprawić.  Do tego codziennie kwestionowane są twoje umiejętności, twój zdrowy osąd, rozsądek. Po trochu tracisz swoją tożsamość. Coraz mniejszą wagę przykładasz do tych jego zachowań,  które powodują twoje cierpienie i ból. Zaczynasz ważyć słowa,  by go zadowolić. By być taka, jak powinnaś, jego zdaniem.

Na początku znajomości, zachowania kontrolujące mogą być brane za normalne, traktowane jak troska o partnera. Wysyła wiadomości, dzwoni do ciebie kilka razy dziennie. Sprawdza, gdzie jesteś. Ale gdzie jest limit?

Niebezpiecznie robi się wtedy, powstaje, gdy chęć poznania drugiej osoby staje się obsesją, a zainteresowanie zmienia się w kontrolę. Kontrolująca osobowość zwykle nie ujawnia się na początku związku. Rozwija się w miarę upływu czasu.

„Z kim rozmawiałaś?”

Osobowość obsesyjna twojego partnera przejawia się w jego chęci kontrolowania i sprawdzania wszystkiego wokół. Łatwo się złości i czasami próbuje powstrzymać swoją agresję, ale z reguły mu się to nie udaje.

Musi wiedzieć gdzie jesteś, z kim się spotykasz. Te pytania, jego dociekliwość i ciekawość stają się czymś niezwykle ważnym w związku. Chociaż powiedziałaś mu, co robisz, z kim i gdzie będziesz, on zawsze będzie próbował zweryfikować te informacje. Zada ci milion dodatkowych pytań, wykorzysta rodzinę lub przyjaciół, tylko po to, żeby sprawdzić, czy to, co zostało powiedziane, jest prawdą.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas jest osobą wolną i że nikt nie ma prawa decydować o tym, z kim możemy wyjść i jak się ubrać. Byłby to brak szacunku i zahamowanie naszej wolności.

Niezdrowa zazdrość

Zazdrość, obsesyjna, „chora” jest reakcją na głębokie niedowartościowanie i brak pewności siebie w stosunku do partnera. Zwykle rodzi się wtedy, gdy czujemy, że miłość drugiej osoby jest zagrożona lub gdy doświadczamy jakiegoś lęku. Zazdrośni obawiają się porzucenia, są zależni od emocji i cierpią na chroniczną niepewność.

Chociaż większość ludzi nie jest w stanie relatywizować tego uczucia, ci, którzy są zaborczy odczuwają jeszcze większe trudności, kiedy muszą sobie z nim poradzić. Ostatecznie dają się zdominować zazdrości i pozwalają sobie na krytyczne, kontrolujące, a czasem nawet agresywne zachowania.

Czy zdarza się, że twój partner wpada we wściekłość, gdy nie otrzymuje od ciebie natychmiastowej odpowiedzi na wiadomości czy telefony? Jeśli zdarzy się to na początku związku, najlepiej o tym porozmawiać i zdecydować, czy chcemy by ta relacja się rozwijała. Jeśli dzieje się to w stabilnym związku, trzeba o tym porozmawiać lub/i skonsultować się z profesjonalistą.

Ważne jest, aby pamiętać, że telefon komórkowy komputer, pamiętnik, są rzeczami osobistymi i  że nikt nie powinien kontrolować naszych połączeń i wiadomości, ponieważ są one częścią naszej prywatności. Będąc w związku nie stajemy się czyjąś własnością, nie jesteśmy też drugiej osobie winni składania raportów ze znajomości z naszymi przyjaciółmi.

Miłość nie ma nic wspólnego z posiadaniem, potrzebą kontroli, ale wiąże się z wolnością, szacunkiem i zaufaniem. W każdym związku powinniśmy postawić granice. Nasz partner nie powinien nas zmieniać, nie powinien wymagać od nas, byśmy odkładali na bok nasze marzenia, przyjaciół i wszystko to, co jest dla nas ważne. 


Na podstawie: nospensees.fr


Psychologia Związek

Nowoczesna i kompleksowa pielęgnacja męskiej skóry

Redakcja
Redakcja
25 września 2018
Fot. Materiały prasowe
 

Już za pięć dni Dzień Chłopaka! Narzekamy nieustannie, że 8. marca czekają na nas „tylko” kwiaty i czekoladki… Miłe Panie, to idealny moment,  żeby pokazać panom, jak się robi miłe prezenty! Jeśli nie macie pomysłu na prezent dla swojego mężczyzny, genialnie sprawdzą się męskie kosmetyki z klasą!

Linia KLAPP MEN to nowoczesna i kompleksowa pielęgnacja męskiej skóry, efekt najnowszych badań laboratoryjnych oraz specjalnej kompozycji najwyższej jakości składników aktywnych o skoncentrowanej sile działania. Wielofunkcyjne i praktyczne kosmetyki spełnią oczekiwania najbardziej wymagających mężczyzn, zarówno tych zapracowanych i zestresowanych, jak i tych o imprezowym stylu życia. Gwarantują doskonałe nawilżenie i wygładzenie skóry, natychmiastowe odświeżenie oraz usunięcie oznak zmęczenia.

WASH & SHAVE – ŻEL DO MYCIA 2 W 1
bardzo aktywny, zawsze w drodze …

Niezwykle praktyczny żel do mycia 2 w 1 jest podstawą zadbanego wyglądu, czystej skóry i wsparcia podczas golenia. Łączy zalety żelu do mycia i żelu do golenia. Receptura zawiera ekstrakt z zielonej kawy i sok brzozowy o właściwościach odżywczych i oczyszczających. Zapewnia długotrwałe odświeżenie – idealny dla aktywnego mężczyzny! Pojemność: 100 ml Cena: 139 zł

MOIST & MATT – BEZTŁUSZCZOWY FLUID
wiele spotkań, brak czasu …

Beztłuszczowy fluid z ekstraktem z zielonej kawy i kory afrykańskiego drzewa Enantia chlorantha reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje błyszczenie, zwęża pory i poprawia stan skóry, nadając jej matowy wygląd. Stworzony specjalnie dla skóry błyszczącej,  nierównej, o rozszerzonych porach. Pojemność: 50 ml

Cena: 166 zł

ALL DAY LONG – 24 H KREM NAWILŻAJĄCY
dużo stresu i papierosów…

Sucha, napięta i niemiła w dotyku skóra to często efekt stresu i niezdrowego stylu życia. 24h – krem, zawierający ekstrakty z zielonej kawy i buraka cukrowego, kwas hialuronowy,  skrobię kukurydzianą oraz Avocadyn, intensywnie nawilża, zapobiega przesuszaniu, uspokaja i chroni skórę – również po goleniu. Pojemność: 50 ml

Cena: 166 zł

Fot. Materiały prasowe

SOFT & SMOOTH – KONCENTRAT NA SKÓRĘ SZYI I TWARZY
dużo pracy i wyzwań…

Koncentrat SOFT & SMOOTH to idealna pielęgnacja dla mężczyzn z zarostem, którzy borykają się z problemem zwiotczałej skóry szyi oraz szorstką brodą. Preparat doskonale pielęgnuje zarówno zarost jak i skórę pod nim. Dzięki bogatej recepturze, zawierającej m.in.:  ekstrakt z zielonej kawy, kwas hialuronowy, korzeń kudzui i chelidonina, preparat remodeluje kontur twarzy, wygładza zaczerwienienia i poprawia stan zarostu. Dla mężczyzn bez zarostu poleca się stosowanie koncentratu jako łagodną pielęgnację after-shave. Pojemność: 30ml

Cena: 166 zł

HANGOVER – SERUM ANTI-AGE
mało snu, przepracowana noc…

Przepracowanie, wycieńczenie i brak snu widać na Twojej twarzy – występują obrzęki, głębsze zmarszczki, a skóra na policzkach i szyi jest zwiotczała. Eksplozję świeżości i „turbo-start” zapewni przemęczonej skórze HANGOVER SERUM ANTI-AGE z ekstraktem z zielonej kawy i perskiego drzewa jedwabnego, kwasem hialuronowym, sokiem z brzozy oraz kombuchką. Ekspresowo usuwa oznaki zmęczonej skóry, wygładza ją i napina, dodając skórze energii na cały dzień. Pojemność: 50 ml

Cena: 166 zł

EYEZONE RESCUE – ODŚWIEŻAJĄCY FLUID NA OKOLICE OCZU
przemęczenie po udanej imprezie …

SOS dla delikatnej skóry okolic oczu – zaczerwienionej i obrzmiałej, z widocznymi zmarszczkami i workami pod oczami jako wynik niewyspania i przemęczenia. Odświeżający fluid z ekstraktem z zielonej kawy, kwasem hialuronowym i jedynym w swoim rodzaju kompleksem substancji aktywnych połączonych specjalnie dla poprawy konturu męskich oczu – kory z perskiego drzewa jedwabnego, sigesbeckia orientalis i euprasia, chłodzi okolice oczu, usuwa obrzmienia, uspokaja, zmniejsza worki pod oczami. Pojemność: 10 ml

Cena: 93 zł

Kosmetyki KLAPP MEN dostępne są w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych na terenie całego kraju, a także na stronie http://www.klapp-cosmetics.pl

Fot. Materiały prasowe


Artuykuł powstał we współpracy z Klapp Cosmetics


Psychologia Związek

Być jedynakiem – ciężar czy przywilej

Redakcja
Redakcja
24 września 2018
Fot. iStock/ulkas
Rodziny wielodzietne to już rzadkość, a model dwa + jeden zdaje się dominować. Coraz częściej wolimy wychować jedynaka i zapewnić mu jak najlepsze warunki rozwoju, dobrą edukację i wszystko to, czego sami w dzieciństwie nie mieliśmy, niż wychować kilkoro dzieci i dzielić między nie swoją uwagę i miłość. Jakie są tego konsekwencje?

W przypadku rodzin składających się z więcej niż dwojga dzieci powszechna jest sytuacja, w której starsze rodzeństwo zajmuje się młodszym, odciążając nieco rodziców.

Korzyści z bycia jedynakiem

Jedyne dziecko w rodzinie nie musi być kapryśne, ani egoistycznie nastawione wobec innych. Jeśli otrzyma dobre wskazówki od swoich rodziców, jasno określone granice oraz bezwarunkową miłość, może być naprawdę wspaniałym dorosłym, otwartym i świadomym siebie. Jest kilka czynników, które przemawiają na jego korzyść:

Jedynacy zazwyczaj otrzymują więcej uwagi od swoich rodziców. Mama i tata nie muszą dzielić swojego czasu i zajęć między dzieci. Ta niepodzielność uwagi daje jedynakowi wyższą samoocenę.

Jedynacy mają tendencję do szybszego rozwoju intelektualnego. Wynika to z faktu, że częściej przebywają z dorosłymi, zwłaszcza we wczesnym dzieciństwie, zatem szybciej uczą się słów i efektywnej komunikacji niż inne dzieci.

Jedynacy są również prawie zawsze bardziej uporządkowani i odpowiedzialni. Ponieważ nie mieszkają, nie przybywają stale  z innymi dziećmi, często przyjmują model porządku i pracy, który przekazują im rodzice. 

Jedynacy wiedzą, jak przystosować się do samotności i rozwijać hobby, które wymaga pracy intelektualnej. Samotność jest dla nich negatywna jedynie wtedy, gdy oznacza brak wsparcia i zrozumienia. Pozytywna samotność oznacza możliwość lepszego poznania siebie samego i większej niezależności.

Wady bycia jedynakiem:

Jedno dziecko jest na ogół bardziej egocentryczne. Trudno mu zrozumieć, że każdy ma swoje prawa, każdy może uczestniczyć w zabawie, co więcej, każdy ma prawo używać wspólnych zabawek.

Czasami trudno mu się przystosować do grup, nie potrafi w nich odszukać swojego miejsca.

Bywa, że zbyt szybko dojrzewa emocjonalnie, co może być negatywne, gdy nie może już sobie pozwolić na „robienie głupich rzeczy” i zostaje z poczuciem utracone dzieciństwa.

Bywa skąpe. Jest przyzwyczajone do tego, że inni rozwiązują jego własne problemy i potrzeby. Trudno mu dzielić to, co ma, czy to materialne, czy emocjonalne. Nie „oddaje się” innym łatwo.

Można wychować szczęśliwego jedynaka, pod warunkiem, że nie izoluj się go od innych, oraz obdarza się go dobrą miłością.


Na podstawie: nospensees.fr


Zobacz także

7 rytuałów szczęśliwych par. Czy w waszym związku są obecne?

Ten cholerny patchwork. Dlaczego nikt nie mówi, jak to wygląda od środka?

Jak uzyskać w łóżku dokładnie to, czego się pragnie?