Lifestyle Psychologia Związek

Kochankowie, wspólnicy czy rodzice? 6 typów relacji w małżeństwie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
27 kwietnia 2016
Fot. Unsplash / Sweet Ice Cream Photography / CC0 Public Domain
 

Podobno każde małżeństwo składa się z kilku związków. Nie, nie, spokojnie, to cały czas daje nam liczbę partnerów równą dwa. Po prostu, żeby przeanalizować swoje małżeńskie życie warto zastanowić się jak radzimy sobie w różnych rolach, jakie przyjmujemy na siebie wchodząc w związek. Według terapeutów par, możemy wyróżnić 6 głównych typów relacji – elementów małżeńskiego pożycia.

1. Kochankowie

Relacja oparta na namiętności, miłości, pociągu erotycznym i seksie. Gdy szwankuje, mimowolnie wpływa na pozostałe relacje. Często wykorzystywana jest po to, by wymusić lub sprowokować jakieś działania w pozostałych pięciu sferach związku. To spory błąd. „Karanie” brakiem seksu sprawia, że zaczynamy traktować go jako narzędzie manipulacji, a nie sposób na zaspokajanie naturalnej potrzeby czułości i bliskości. Stąd tylko krok do niezdrowej, krzywdzącej relacji między partnerami.

2. Przyjaciele

Relacja oparta na sympatii, lojalności, zaufaniu i poczuciu, że możemy na sobie polegać. Gdy jej brak związek nie rokuje dobrze – swojego partnera nie wystarczy przecież kochać, trzeba go także lubić. Jak bardzo jest to ważne, przekonujemy się szczególnie wtedy, gdy namiętność gaśnie, albo gdy choroba lub inne życiowe okoliczności wymuszają na nas ograniczenie kontaktów fizycznych. Przyjaźń w związku to zatem zobaczenie w partnerze czegoś „więcej” niż jego atrakcyjność i ciało.

3. Wspólnicy w finansach

Kiedy jedno z partnerów wykorzystuje swój lepszy status materialny jako narzędzie ograniczające lub uzależniające od niego drugą osobę, dochodzi do sytuacji, w której możemy mówić o przemocy ekonomicznej (źle jest już wtedy, gdy będąc w związku małżeńskim odczuwamy silny dyskomfort związany z tym, że to drugie zarabia więcej). Dwa osobne konta czy jedno wspólne, to kwestia do dogadania. Stosunek „moje”/”nasze” to już kwestia mentalności, o wiele trudniejsza do zmiany.

4. Towarzysze

Dobre „towarzyskie” relacje z partnerem gwarantują nam miło spędzony czas we dwoje, a nawet nie tylko we dwoje, bo warto być z kimś, z kim po prostu dobrze czujemy się idąc do znajomych, do teatru, czy na kawę… Jeśli wasz związek to nie tylko namiętność i emocje, ale również porozumienie intelektualne czy „pokrewieństwo dusz”, ten element związku zawsze będzie pomocny w rozwiązywaniu konfliktów na innych polach. Po co tracić czas na kłótnię o niezaładowaną zmywarkę, kiedy można zaplanować wspólne wyjście ? 😉

5. Współlokatorzy

O tę zmywarkę tu chodzi… Wspólne mieszkanie to przede wszystkim logistyka i podział obowiązków. Ale także kompromisy, dopasowywanie się pod względem potrzeb, preferencji (ty lubisz słuchać głośno muzyki, on kocha swoje ćwiczenia w domowej mini- siłowni), ustępstwa i wspólne decyzje (gdzie postawimy regał, jak ma wyglądać nasza kuchnia). To naprawdę ważny typ relacji w małżeńskim życiu, często stanowiący odzwierciedlenie problemów w innych sferach (kłócimy się o nieporozumienia w relacji erotycznej, na złość nie załaduję tej zmywarki, niech sobie sam ładuje).

6. Rodzice (nie tylko w znaczeniu wychowawczym, ale również jako prowadzący razem wspólne przedsięwzięcie takie jak rodzinny biznes)

Nie jest dobrze, kiedy nie zgadzamy się w kwestiach wychowawczych. Badania wykazują, że nieporozumienia na tym tle stanowią pokaźny (ok 49%) odsetek wśród głównych powodów konfliktów w małżeństwie. Równie niszczące dla związku są problemy związane z odmiennymi koncepcjami prowadzenia rodzinnej firmy. Dlatego mówi się, że sprawa wychowania dzieci to jedna z podstawowych kwestii jaką przyszli małżonkowie powinni omówić przed ślubem.

Czemu służy taki podział relacji małżeńskich? Określenie, w której z tych sześciu sfer występuje konflikt może pomóc parze ustanowić swoje własne strategie zapobiegania nieporozumieniom i przyczynić się do lepszej komunikacji w związku. Te sześć relacji w naszym małżeństwie to sześć pól w obrębie których toczą się nasze małe małżeńskie konflikty. Jedną z najbardziej użytecznych strategii ich rozwiązywania, jest zatem odkrycie tego elementu, w którym idzie nam najgorzej. Pamiętajmy jednak zawsze, że tak jak przyjaźń nie powinna być wykorzystywana w celu rozwiązywania problemów na polu seksualnym, tak seks nie powinien regulować problemów związanych na przykład z nieporozumieniami w relacji „współlokatorskiej”.


Lifestyle Psychologia Związek

Dlaczego powinnaś myć twarz w wodzie gazowanej? Urodowy trik na doskonałe oczyszczenie

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 kwietnia 2016
woda gazowana
Fot. Pixabay / yunjeong / CC0 Public Domain
 

Oczyszczanie skóry twarzy, to podstawa codziennej pielęgnacji i higieny. Jej właściwe przeprowadzenie jest bardzo istotne, aby skutecznie usunąć makijaż i tłustą warstwę ze skóry. Dobrze oczyszczona twarz jest świeża i rzadziej sprawia kłopoty z wyglądem.

W innym przypadku, zafundujcie swojej twarzy:

 • zaburzenia regeneracji
 • zmniejszone przenikanie w jej głąb aktywnych substancji z kosmetyków,
 • zatykanie ujść gruczołów łojowych,
 • pojawienie się zaskórników i pryszczy,
 • nieestetyczne błyszczenie się cery,
 • wysuszenie i niedotlenienie skóry,
 • szary, ziemisty koloryt i zmęczony wygląd,
 • pojawienie się stanów zapalnych
 • szybsze starzenie się skóry

Do oczyszczania twarzy, poza zwykłą wodą z kranu, najczęściej stosujemy mydła, płyny micelarne, toniki czy żele, które mają także inne, pielęgnacyjne aspekty. Pewnie myślicie, że sama woda, to zbyt mało, żeby mówić o dokładnym oczyszczeniu. A próbowałyście umyć twarz w … gazowanej wodzie mineralnej?

Japoński pomysł, który podchwycił świat – woda gazowana do mycia skóry

Czyli mycie skóry twarzy wodą mineralną z bąbelkami, okazuje się być dobrym sposobem na oczyszczenie skóry i ujędrnienie jej.

Jak to zrobić?

woda gazowana


Fot. Pixabay / LV11 / CC0 Public Domain

1. Wodę gazowaną z wodą kranową lub niegazowaną, wymieszaj w proporcji 1:1 (jeśli cera będzie podrażniona, dodaj więcej wody niegazowanej)

2. Zamocz twarz w wodzie tak długo, na ile wytrzymasz pod wodą,

3. Osusz skórę.

Stosuj takie oczyszczanie nie częściej niż 1-2 w tygodniu, ponieważ to może okazać się drażniące dla cery.

Co otrzymasz w zamian?

 • dobrze oczyszczone pory w skórze
 • jędrną i sprężystą skórę, którą skutecznie wymasują bąbelki
 • większe dotlenienie skóry, poprawę krążenia w skórze
 • odświeżoną skórę i zmniejszenie opuchlizny

Jeśli nie jesteś fanką zanurzania twarzy pod wodą, zamiast tego, możesz zrekompensować brak tego zabiegu, przecieranie twarzy płatkiem nasączonym gazowaną wodą mineralną wymieszaną z niegazowaną.


Lifestyle Psychologia Związek

14 przepisów na ekologiczne środki czystości. Bądź eko!

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
27 kwietnia 2016
Fot. iStock / Luka Lajst

Niezależnie od tego, czy kochasz sprzątanie, czy starasz się o nim zbyt często nie myśleć, rady nie ma, musisz to robić. Ład i porządek w domu, pozwala na lepiej zorganizowane funkcjonowanie w jego ścianach i zwyczajnie zdrowsze życie, gdy regularnie pozbywamy się brudu, pleśni i groźnych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Co zawierają w sobie popularne środki czystości?

Najczęściej w naszej szafce zawierającej środki czystości, trzymamy opakowania wypełnione po same brzegi chemią. I w sumie nic dziwnego, bo przecież lepiej się sprząta ze świadomością, że nic nie umknie spod groźnego roztworu chloru, oraz innych substancji, których gryzący zapach nas samych przyprawia czasami o mdłości. Co więc znajdziemy w znanych, silnie działających środków chemicznych do czyszczenia? Najczęściej chlor, lub podchloryn sodu, będące najczęstszymi przyczynami podrażnień i alergii, a także zatruć wziewnych. Poza tym lista jest o wiele dłuższa, obejmująca środki powierzchniowo czynne, barwniki, konserwanty, barwniki zapachowe. Owszem, nie da się im odmówić skuteczności czyszczenia i mordowania zarazków, jednak nie są obojętne ani dla naszego zdrowia, ani tym bardziej dla środowiska. Przecież ich resztki spływają do kanalizacji, a opary unoszą się w powietrzu.

Zamiast używać chemikaliów, postaw na naturalne sposoby 

Tradycyjne metody, stosowane z przymusu przez nasze babki, wcale nie są nieskuteczne! One obie doskonale radziły, my też możemy brać zdrowy przykład. Bardzo dobre rezultaty przynoszą działania podjęte za pomocą wilgotnej ściereczki, oraz tego, co znajdziecie w kuchennej szafce.

Co do czego?

Sól. Posiada właściwości ścierne, antyseptyczne i dezynfekujące.

 Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / kaboompics / CC0 Public Domain

Cytryna. To naturalny wybielacz, który w połączeniu z sodą oczyszczoną lub solą, wykazuje wielką moc czyszczenia. Dobrze radzi sobie z plamami i tłuszczem.

Ocet spirytusowy. Pełni rolę wybielacza, środka usuwającego tłuszcz, dezynfekującego i usuwającego pleśń. Pozbywa się plam i brzydkich zapachów.

Soda oczyszczona. Wykazuje właściwości ścierne i czyszczące, poradzi sobie z plamami i przykrymi zapachami. Połączenie sody i octu świetnie sprawdzi się w czyszczeniu łazienki.

 Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain

Soda kaustyczna (wodorotlenek sodu). Jest znakomitym udrażniaczem rur, rozpuszczającym złogi mydła i tłuszcz w odpływach.

Mydło naturalne. Produkowane na bazie oliwy z oliwek lub innego niezwierzęcego tłuszczu, nadaje się zarówno do prania, a jego roztwór do czyszczenia.

Olejki zapachowe. Naturalne, typu eukaliptusowy, lawendowy i inne, mają właściwości antybakteryjne, i przeciwgrzybicze, w zależności od rodzaju olejku.

 Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / evitaochel / CC0 Public Domain

Boraks. To alkaliczna sól mineralna, która może podrażnić skórę. Należy więc zachować ostrożność podczas usuwania plam  lub dezynfekcji przedmiotów boraksem.

14 przepisów na ekologiczne środki czystości

Czyli, jak wykorzystać naturalne produkty w czyszczeniu różnych powierzchni?

Znana brytyjska Perfekcyjna Pani Domu, Anthea Turner na wszelki brud w domu, stosuje jeden prosty przepis*

 • 2 łyżki octu spirytusowego
 • 2 łyżeczki boraksu
 • 2 szklanki wody
 • 3 krople olejku lawendowego
 • 3 krople olejki z drzewa herbacianego.

Miksturę należy przelać do butelki ze spryskiwaczem i już jest gotowa do użytku.

Poznaj inne przepisy na domowe środki czystości:

W łazience zastosuj:

 1. Mieszaninę 0,5 szklanki sody oczyszczonej, 2-3 łyżki octu, do czyszczenia sanitariatów i kafelek.
 2. Zamiast „domestosu” 0,25 szklanki sody oczyszczonej wsyp do miski klozetowej, dodaj 1 łyżeczkę octu. Po pół godzinie wyczyść miskę i zmyj specyfik.
 3. Połączenie 2 szklanek ciepłej wody i łyżeczki octu, doskonale wyczyści lustro.
 4. Papka z sody oczyszczonej i wody plus szczoteczka do zębów, rozprawią się z brudnymi fugami. Jeśli fugi są bardzo brudne, zostaw na jakiś czas papkę, niech zdąży zadziałać.
 5. Pół szklanki wody i 4 łyżki octu usuną pleśń, np. z brodzika
 6. Kamień ze słuchawki prysznica usunie zanurzenie go w roztworze litra gorącej wody i pół szklanki octu. Włóż do niego słuchawkę na 15-30 minut.

W kuchni sprawdzi się:

 1. Kwasek cytrynowy w ilości 30 g ze 100 ml wody, lub ocet – pół na pół z wodą, zagotowane, odkamienią czajnik.
 2. Sok z cytryny wyczyści naczynia ze stali szlachetnej.
 3. Soda oczyszczona lub mielona kawa umieszczona w lodówce, skutecznie pochłania nieprzyjemne zapachy.
 4. Ekologiczny płyn do mycia naczyń:
  1. sok z trzech cytryn,
  2. 1,5 szklanki wody,
  3. 1 szklanka soli drobnoziarnistej,
  4. 1 szklanka białego octuZmieszaj sok z cytryn z wodą, solą i octem. Gotuj w garnku przez około 10 minut,  mieszając, aż płyn się zagęści. Jeszcze ciepły płyn wlej do szklanego naczynia.
 Fot. Pixabay / laterjay / CC0 Public Domain


Fot. Pixabay / laterjay / CC0 Public Domain

W pokojach możesz wykorzystać:

 1. Mieszanka pół litra wody, 4 łyżek octu i 2 łyżek soku z cytryny, wlana do spryskiwacza, poradzi sobie z brudnymi szybami. Możesz ją również nanieść na zmiętą gazetę i tak czyścić szyby.
 2. Sodę oczyszczoną rozsyp na dywanie i suchą szmatką wetrzyj ją okrągłymi ruchami. Zostaw na całą noc a rano odkurz dywan.
 3. Drewniane podłogi oczyścisz połączeniem dwóch litrów ciepłej wody, 1,5 szklanki octu, 20 kropli olejku eterycznego. Umyj tym podłogi.

   Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain


  Fot. Pixabay / jarmoluk / CC0 Public Domain

Skorzystacie z tej ściągawki?


Źródło:Perfekcyjna pani domu. Lekcje nowoczesnego zarządzania domem. Anthea Turner, Wydawnictwo Filo 2008;  dziecisawazne.pl


Zobacz także

„Widzieli śmierć czyhającą na każdym kroku. Radość mieszaną z desperacją. W powstaniu zostawili cząstkę siebie”. Dziewczyna z warkoczami

W domu nie mówiliśmy po polsku, czyli rzeczywistość polskiej emigracji lat 80-tych. Polecamy książkę „My, superimigranci”

O co kłócimy się najczęściej? Oczywiście, że o pierdoły