Go to content

Kiedy przyjaźń damsko-męska zmienia się w zdradę emocjonalną? Zobacz czy właśnie nie wpadłaś w jej sidła

Fot. iStock

Parafrazując naszego wieszcza: czy to jest przyjaźń, czy to już kochanie? I nie chodzi o początki znajomości, o ewentualne budowanie związku jako nowej karty. Co to, to nie. Chodzi o zdradę emocjonalną, o której coraz częściej się mówi, zwłaszcza w dobie internetu, gdzie łatwo utrzymywać kontakt na przykład z dawnym znajomym, z miłością sprzed lat, nagle odnalezioną, a nawet kolegą czy koleżanką z pracy. Niby nic, ot taka sobie rozmowa… przecież seksu nie było. Tyle tylko, że związek bez seksu może być tak samo intensywny, jak przy jego udziale. I bardzo często dynamika związków opartych na zdradzie emocjonalnej, przechodzi także w fizyczną namiętność i pożądanie.

Istnieje co najmniej 10 znaków ostrzegawczych, które pokazują, że ta wydawałoby się bezpieczna przyjaźń staje się zdradą emocjonalną wobec naszego partnera.

Tłumaczenie sobie i mówienie, że jesteście „tylko przyjaciółmi”

Jeśli myślisz lub mówisz: „jesteśmy tylko przyjaciółmi”, pomyśl jeszcze raz. Te słowa są niebezpieczne dla twojego małżeństwa, a ty usprawiedliwiasz się lub okłamujesz siebie i innych, tak naprawdę czując w środku, że ta relacja nie jest do końca w porządku w kontekście twojego związku.

Zwierzanie i dzielenie się intymnymi problemami

Dzielenie się najgłębszymi obawami, nadziejami, pasjami i problemami pogłębia intymność, buduje więź emocjonalną między dwojgiem ludzi, ale nie w związku, tylko poza nim. Zwierzanie się z bardzo prywatnych i istotnych dla nas rzeczy, jest niewiernością, zdradą zaufania. Wzdrygasz się uważając, że to nieprawda? Tyle, że intymność emocjonalna jest najsilniejszą więzią w relacjach międzyludzkich, znacznie silniejszą niż seksualna. Omawianie niepokojących aspektów małżeństwa i partnera.

Mówienie o problemach w swoim związku

Rozmowa na temat tego, czego brakuje ci w twoim związku, czego brakuje twojemu partnerowi, wysyła bardzo wyraźną wiadomość wiadomość, że jest się otwartym dla kogoś, kto będzie o nas dbał i nas kochał. To także naruszenie zaufania. I, podobnie jak plotki, tworzy fałszywe poczucie wspólnego połączenia i iluzję, że ty, twoje szczęście, twój komfort i potrzeby są całkowicie doceniane przez tego niby „przyjaciela”, kiedy tak naprawdę to wcale nie zostało sprawdzone.

Porównywanie „przyjaciela” z partnerem

Kolejny znak ostrzegawczy, to znajdywanie w „przyjacielu” więcej pozytywów i właściwych dla ciebie cech, a deprecjonowanie ich u partnera. Taki schemat myślenia buduje argument „za” przyjacielem i „przeciw” partnerowi.

Obsesyjne myślenie lub marzenie o tej osobie

Jeśli nie możesz się doczekać spotkania z tą osobą, rozmowy, by podzielić się z nią wiadomościami, zastanów się, co powiesz jej, gdy będziesz w separacji. To poczucie oczekiwania, podniecenia, oczekiwania uwalnia dopaminę w centrach nagrody w mózgu, wzmacniając toksyczne wzorce. Obsesyjne myślenie o kimś innym jest oczywistym sygnałem, że coś jest nie tak. W końcu nie masz tak ze znajomymi, prawda?

Rezygnacja z czasu spędzanego z z partnerem, rodziną

Będąc pochłoniętym pragnieniem spędzania coraz więcej czasu na rozmowach, dzieleniu się tym, co cię spotkało, naturalne, że zaczynasz odczuwać niechęć do czasu spędzanego na obowiązkach domowych. W rezultacie zaczynasz się wycofywać lub usprawiedliwiać, że nie dołączasz do wspólnej zabawy, wyjść, z partnerem i rodziną. Oni widzą, że jesteś wycofana, drażliwa i nieszczęśliwa.

Zachowaj to, co robisz, w tajemnicy, nie zostawiaj śladów

Sama tajemnica jest znakiem ostrzegawczym. Tworzy wyraźną bliskość między dwojgiem ludzi, a jednocześnie zwiększa dystans między nimi a innymi. Tajemnice tworzą szczególną więź, najczęściej niezdrową. Można na przykład mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego i zaufania, a tym samym niczym nieuzasadnioną nieufność wobec tych, którzy chcą ingerować w twoją „przyjaźń”.

Fantazjowanie o miłości lub seksie z „przyjacielem”

W tej niby nikomu nieszkodzącej relacji, w pewnym momencie ktoś albo oboje zaczynacie fantazjować o miłości, związku lub seksie ze sobą. Możecie nawet zacząć o tym rozmawiać, co zwiększa intensywność, intrygę i odurzające uzależnienie.

Kupowanie prezentów dla „przyjaciel”

Znakiem ostrzegawczym może być sytuacja, w której obsesja wpływa na twoje zachowania zakupowe, przez co zaczynasz podczas zakupów, co jemu kupić, co on by wybrał, z czego by się ucieszył. Prezenty wybrane z dużą uważnością wysyłają sygnał, że jesteście blisko siebie i że wasza relacja jest wyjątkowa.

Planowanie wspólnego spędzenia czasu

Jeśli taka myśl się pojawi, nie lekceważ jej. Pomysł na wspólny wyjazd, kolację, wyjście do kina, cokolwiek z tych rzeczy, najczęściej popycha do przekroczenia linii związku platonicznego i wejścia w romans, w którym obecny jest także seks. Pomimo dobrych intencji i obietnic, że nie pozwolicie, aby „coś” się wydarzyło, to tylko kwestia czasu…