Go to content

Jeśli dajesz z siebie zbyt wiele, twój związek może stać się toksyczny

Fot. iStock / kieferpix

Toksyczne związki sprawiają, ze podważasz swoją wartość, a nawet zastanawiasz się, czy w ogóle zasługujesz na miłość. Starasz się przystosować i żyć „normalnie”, jednocześnie poddając się dynamice relacji, która może mieć dla Ciebie katastrofalne skutki.

Czasem, bywa że nieświadomie, tak mocno poświęcamy się dla związku, dla partnera, że ta sytuacja zaczyna być dla nas niebezpieczna. Oczywiście, naturalne jest to, że chcesz się czasem wypłakać na ramieniu ukochanej osoby, lub że potrzebujesz wsparcia emocjonalnego czy nawet finansowego. Równie naturalne jest, kiedy to ty swój czas i wysiłek koncentrujesz na osobie, którą kochasz, kiedy to ona desperacko potrzebuje twojej pomocy. Jednak sytuacja staje się toksyczna, gdy jedno z partnerów daje z siebie wszystko, a drugie…  nie daje nic w zamian.

Na początku twoja pomoc jest doceniana, ale z czasem twój partner może zacząć traktować ją jako coś oczywistego. Będziesz cierpieć widząc, jak cię wykorzystuje. Co jeszcze może się wydarzyć?

Ciągłe martwienie się o czyjeś potrzeby jest wyczerpujące, szczególnie gdy nie dostajesz tego samego w zamian. Zastanów się, czy czasem nie spędzasz zbyt dużo czasu rozwiązując problemy ukochanej osoby i czy nie odkładasz na bok swoich problemów i obowiązków. Jeśli tak właśnie się dzieje, nie widzisz nawet ile tracisz.

Dbanie o bliską osobę powstrzymuje cię od dbania o siebie i twoje potrzeby oraz zabiera ci czas, który powinnaś poświęcić samej sobie. A kiedy nie dbasz o siebie odbija się to na twojej samoocenie, sposobie, w jaki postrzegasz siebie i swoje zdrowie psychiczne w ogóle. W pewnym momencie może ci być nawet trudno postrzegać siebie jako kogoś odrębnego od partnera. Nie wyobrażasz sobie, że mogłabyś żyć bez niego, egzystować jako singielka. To jest jak emocjonalne uzależnienie.

Może nawet nie zdajesz sobie sprawy, że jesteś w związku, w którym jesteś dawcą, a twój partner jest biorcą. I nie rozumiesz, skąd bierze się to wyczerpanie i skąd pochodzą twoje negatywne uczucia. Nie do końca potrafisz określić, co jest nie tak.

Dlatego najważniejsze, jeśli chcesz dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tą sytuacją, jest potwierdzenie i przyznanie przed samą sobą, że się w niej znalazłaś. Następnie powinnaś zadać sobie pytanie, dlaczego zawsze odczuwasz potrzebę dawania i trzymania buzi na kłódkę, kiedy nic nie dostajesz w zamian.

Jeśli jesteś w nowym związku, od razu wyznacz  granice. Nie inwestuj swoich uczuć i energii zbyt wcześnie, to znaczy zanim poznasz swojego partnera lepiej i zanim będziesz pewna, że będzie cię wspierać tak samo, jak ty jesteś gotowa to robić.


Na podstawie: brightside.me