Związek

Jedno pytanie, które może uratować twój związek

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Jasmina007
 

Czy słowa mogą uratować związek? Oczywiście, równie dobrze mogą go zniszczyć… To, jak do siebie mówimy i co sobie mówimy jest odzwierciedleniem naszej relacji. Brak szacunku widać w słowach jak na dłoni. Słów  nie da się cofnąć, choć można je wybaczyć. Jednak jak kropla, która drąży skałę, szkodliwe słowa, powtarzane uparcie szkodzą miłości. A te dobre, sprawiają że trwa.

Gdybyście mieli pomyśleć o jednym pytaniu, które mogą uratować związek, jakie byłoby to zdanie? „Czy wciąż mnie kochasz”?”Czy jeszcze pamiętasz, jak było między nami kiedyś”?” Czy nadal chcesz być ze mną”? Nie, często na takie pytania dla związku w kryzysie jest już zbyt późno. Ale nigdy nie jest za późno na to, by pokazać partnerowi, że nadal jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie, jego cele, jego wyzwania i codzienne problemy.

Kluczem do zbudowania trwałego związku jest zaufanie, które zdobywa się, zadając proste, znaczące pytania dotyczące codziennych doświadczeń, zmagań i problemów partnera. Wystarczy zapytać: „Jak ci minął dzień?”, a następnie uważnie wysłuchać odpowiedzi. Taki gest pokazuje prawdziwe zainteresowanie i uwagę. Badania naukowców wykazało, że to nie samo opisywanie swojego dnia sprawiało, że partnerzy czuli się lepiej, ale raczej słuchanie i skupienie drugiej strony na tym, co mówią. Szczere zainteresowanie zwiększa poczucie satysfakcji ze związku, przekonuje nas, że jesteśmy kochani i że się liczymy.

Pamiętajmy, żeby codziennie pokazywać partnerowi, że jest dla nas ważny, że interesuje nas jego życie. To swoista „inwestycja” w przyszłość relacji, a przede wszystkim jeszcze jeden sposób, by okazać miłość i troskę.


Na podstawie: mindful.org


Związek

Jak telefon komórkowy może zepsuć twój związek

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Marco_Piunti
 

Znacie to denerwujące uczucie, kiedy wasz partner, choć tuż obok, staje się zupełnie nieobecny? Udaje tylko że słucha, ale rozkojarzony wzrok i ręka na telefonie zdradzają prawdę: nie ma pojęcia, co dzieje się wokół. Uzależnienie od telefonów komórkowych zepsuło już niejeden związek, a przynajmniej znacznie wpłynęło na jego jakość.

Jakie zachowania związane z używaniem telefonów komórkowych mogą zepsuć waszą relacje? Zerknij na poniższą listę kontrolną i zastanów się, czy sama nie balansujesz niebezpiecznie na linie…

Nie jest dobrze, jeśli oboje lub jedno z was:

1. Nie pokazuje partnerowi, z czego się śmieje

Takie zachowanie sprawia, że ​twoja połówka czuje się nie tylko niezręcznie, ale również ma poczucie odrzucenia. Sytuację można jednak łatwo zmienić, dzieląc się ze swoim partnerem tym, z czego się śmiejesz. Ostatnie badania potwierdziły, że pary, które się razem śmieją, pozostają razem dłużej, więc dziel się tym, co cię śmieszy z ukochaną osobą.

2. Zawsze nosi przy sobie telefon

Wszyscy to zrobiliśmy choć raz: wychodząc z pokoju, zabierasz ze sobą telefon, absolutnie bez powodu. Czasami wydaje się, że jest przyklejony do naszych dłoni. Ten nawyk ma kilka konsekwencji, z których pierwszą jest to, że twój partner może czuć, że coś ukrywasz, a to powoduje brak zaufania, zazdrość i wzrost napięcia między wami dwojgiem.

Po drugie, jeśli zawsze masz przy sobie telefon, prawdopodobnie natychmiast zareagujesz na powiadomienia, zapominając o prawdziwym świecie i swoim partnerze, który fizycznie na Ciebie czeka. Zamiast spędzać czas z najważniejszymi dla ciebie osobami, zawsze jesteś rozkojarzona – sprawdzając, co dzieje się na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

3. Stale przegląda powiadomienia i wiadomości

To, co kilka lat temu było to całkowicie nie do przyjęcia i niegrzeczne, teraz jest tak powszechne, że przestaliśmy na to zwracać uwagę. Jeśli ukochana osoba chce z tobą przeprowadzić ważną rozmowę, a ty nie jesteś w stanie oderwać wzroku od ekranu telefonu – nie zasługujesz na ten związek.

4. Ma ciągle włączone powiadomienia i natychmiast je sprawdza

Postaraj się nadać priorytet powiadomieniom, ponieważ nie wszystkie są naprawdę ważne. Kiedy jesteś z bliską osobą przełącz telefon w tryb cichy – twój kontakt z partnerem będzie pełniejszy.

5. Odpowiada na wiadomości e-mail związane z pracą w godzinach wolnych od pracy

Ty i twój partner prawdopodobnie jesteście codziennie zajęci i prowadzicie bardzo dynamiczne życie zawodowe. Trudno jest oceniać znaczenie kariery dla niektórych osób.

Nawet jeśli twoja praca nie może czekać, nie zapomnij, że jest ktoś, kto pragnie twojej uwagi. Poczekaj więc do rana, a nawet do poniedziałku, aby odpowiedzieć na e-maile służbowe, a wieczorem i w weekendy upewnij się, że jesteś nie tylko ciałem razem z tymi, którzy są dla ciebie najważniejsi.

6. Sprawdza telefonu podczas kolacji

We współczesnym świecie ludzie ciągle się spieszą, więc wieczorny posiłek  jest rzadką okazją do wspólnego spędzenia czasu. Ważne jest, aby podczas obiadu trzymać się z daleka od telefonu. To niedorzeczne, jak ludzie mieszkający pod jednym dachem mogą stać się zupełnie obcymi tylko z powodu braku komunikacji i możliwości wspólnego spędzania czasu.

7. Zastępuje prawdziwą czułość emotikonami

Pod wpływem smartfonów zaczynamy zapominać o czułości, trosce oraz okazywaniu miłości i wsparcia. O prawdziwym dotyku. Z czasem okazuje się, że łatwiej jest przesłać zdjęcie niż je pokazać, zamienić pocałunek na małe emotki.

Psychoterapeuci są przekonani, że współcześnie tworzymy emocjonalne więzi z urządzeniami elektronicznymi, co jest niezdrowe i prowadzi do różnych problemów w związkach Jeśli chcesz mieć zdrowy związek, pamiętaj, że uścisków, pocałunków, dotknięć i prezentów nie można zastąpić komunikacją cyfrową.


Na podstawie: brightside.me


Związek

Kobiety, które mówią dużo, żyją dłużej – pokazują badania

Redakcja
Redakcja
8 lutego 2020
Fot. iStock/Portra

Następnym razem, gdy ktoś będzie narzekał, że za dużo mówisz, przyjmij to jako najpiękniejszy komplement i wspaniałą wiadomość. Mówienie nie tylko pomaga tworzyć i pielęgnować głębsze więzi społeczne i wyrażać się precyzyjniej. Eksperci uważają, że może to być również prognostyk długiego życia.

Najbardziej popularna koncepcja naukowa mówi, że długość naszego życia zależy od genów. Ostatnie badania sugerują, że nasza długowieczność nie zależy wyłącznie od genetyki, ale także od tego, ile mówimy.

Grupa naukowców z Albert Einstein College of Medicine i Yeshiva University w Stanach Zjednoczonych badała liczbę słów, które wypowiadamy oraz ich wpływ na długość życia. Odkryto, że towarzyscy, rozmowni ludzie, którzy reprezentują bardziej tolerancyjne, pozytywne i optymistyczne postawy i wartości, mają lepszą jakość życia, co zwiększa ich długowieczność.

Naukowcy przebadali osoby w wieku od 95 do 100 lat, koncentrując się na związku między ich osobowością a genetyką. Analiza osobowości dała ciekawe wyniki: ludzie, którzy uważali się za bardziej pozytywnych, lubili też dużo mówić.

Hiszpański psychiatra, Luis Rojas Marcos, wyjaśnia w swojej książce „We Are What We Speak”, że ludzie, którzy wypowiadają więcej niż 15 000 słów dziennie, żyją dłużej niż ci, którzy mówią mniej. Według dr Rojasa Marcosa „rozmowni” ludzie żyją w poczuciu spełnienia, są zdrowsi i cieszą się dłuższym życiem.

A dlaczego to kobiety zwykle mówią więcej? Dzieje się tak z powodu wysokiego poziomu białka FOXP2, znanego również jako „białko językowe”. Naukowcy uważają, że wyższy poziom FOXP2 sprawia, że ​​kobiety mówią średnio 20 000 słów dziennie, podczas gdy mężczyźni tylko około 7 000.

Także, moje drogie – pora umówić się na dłuższą pogawędkę. Trzeba przecież dbać o zdrowie!


Na podstawie: brightside.me


Zobacz także

Durne myślimy, że facet jest nam niezbędny do życia? Głowa do góry, cycki do przodu i powiedz sobie w końcu: „Jestem zajebista!”

Sprawdź, czy warto jeszcze ratować związek. Poukładaj myśli przed ważną decyzją

7 kroków, które pomogą odrzucić blokadę seksualną po zdradzie partnera