Psychologia

Czego dowiadujemy się w życiu zbyt późno. Gdybym wiedziała o tym wcześniej…

Redakcja
Redakcja
16 września 2019
Fot. Pixabay / freephotocc / CC0 Public Domain
 

Są takie momenty, kiedy uświadamiamy sobie proste prawdy o życiu, ale ta świadomość przychodzi zbyt późno. Może czegoś nie da się już naprawić, może czegoś nie da się wymazać z pamięci. Może ktoś zniknął z naszej codzienności na zawsze, jakieś relacje zakończyły się i nigdy już nie będzie szansy, by sobie coś wyjaśnić, pozbyć się wątpliwości, pogodzić się. Może chorujemy i zostało nam już niewiele czasu… Zostaje żal i ta jedna myśl: „Gdybym wiedziała o tym wcześniej, moje życie potoczyłoby się inaczej…”

1. To, jak postrzegasz świat staje się twoją rzeczywistością

To prawda. Sposób, w jaki interpretujesz i rozumiesz świat, bezpośrednio wpływa na twoje przekonania i sposób życia. Percepcja powoduje stronniczość tak samo, jak tworzy zrozumienie. Wywołuje strach i ciekawość. Czy chcesz, aby twoja rzeczywistość była wąska czy rozległa i przejrzysta? Czy święty spokój, jaki daje niewiedza rzeczywiście ci wystarczy, czy potrzebujesz czegoś więcej?

Prawda jest taka, że ​​większość ludzi chce więcej. Nawet jeśli jest to pragnienie zostaje na poziomie podświadomości.

2. Wszystko jest tymczasowe

I ten dobry czas w życiu i ten gorszy. Poczucie smutku i radość. Zachowuj więc w miarę możliwości równowagę emocjonalną i pamiętaj, że okoliczności mogą ulec zmianie. Że ten, kto jest przyjacielem, może stać się wrogiem.

3. Twoja obecność jest ważna

A jej brak boli bliskie ci osoby. Nic nie zastąpi twojego dotyku, twojej uważności, ciepłych słów i okazania uczuć tym, których kochamy. Szanuj emocje, szanuj miłość i zaufanie, którym cię obdarzono. W życiu najbardziej liczą się ludzie, którzy cię otaczają, a nie przedmioty.

4. Rób to, co kochasz, kochaj to, co robisz

Pewnie są takie momenty w naszym życiu, kiedy nie zawsze jest to możliwe. Ale staraj się, podejmuj takie decyzje, które pozwolą ci cieszyć się twoim życiem zawodowym. Nie zapominaj o tym, że powinnaś się rozwijać, uczyć nowych rzeczy – zainwestuj w siebie. Dotyczy to również Twojego życia pozazawodowego. Jakie nawyki i hobby chcesz rzucić? Które chcesz rozwijać?

5. Bycie szczęśliwym wymaga ciągłej pracy

Najszczęśliwsi ludzie to ci,  którzy najwięcej nad tym pracowali. Bycie szczęśliwym wymaga pracy. To tyle samo pracy – jeśli nie więcej – wymaga bycie nieszczęśliwym. Więc wybieraj mądrze. Bycie szczęśliwym oznacza, że ​​w pewnym momencie postanowiłaś przejąć kontrolę nad swoim życiem. Oznacza to, że zdecydowałaś się nie być ofiarą, ale kreować swoją rzeczywistość.

 

 

 


Psychologia

Dlaczego coraz częściej kupujemy polisy na życie?

Redakcja
Redakcja
16 września 2019
Fot. Materiały prasowe
 

Mimo postępu medycyny i coraz lepszych warunków do życia, wciąż potrzebujemy ochrony finansowej na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Choroby cywilizacyjne, kredyty, stres – to wszystko sprawia, że zainteresowanie polisami na życie nie słabnie.

Powodów zakupu polisy na życie może być tyle, ile ubezpieczonych. Jedni zostaną do tego niejako zmuszeni przez banku, który wymaga posiadania polisy do kredytu gotówkowego czy hipotecznego, inni będą mogli sobie pozwolić na dodatkowy wydatek w postaci składki, który zwróci im się z nawiązką w razie trudnej sytuacji, jak choroba, pobyt w szpitalu czy wypadek w drodze do pracy.

Polisa na życie do kredytu – na fali wznoszącej

Polacy zadłużają się coraz chętniej i na coraz większe kwoty. Szczególnie wzrosła sprzedaż kredytów hipotecznych – donosi portal money.pl, a dane te pochodzą z 2018 r. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy były wciąż niskie stopy procentowe. Średnia wartość kredytu hipotecznego w 2018 roku wyniosła 247,2 tys. zł, co było wartością przeszło 15% wyższą niż w roku poprzednim – dodaje portal powołując się na Biuro Informacji Kredytowej.

Do takiego kredytu trzeba wziąć nie tylko polisę mieszkaniową (przynajmniej w podstawowym wymiarze), ale także ubezpieczenie na życie (na wypadek śmierci kredytobiorcy). Obie polisy w wersji podstawowej nie są drogie i wynoszą znacznie mniej niż pojedyncza rata kredytu. Dodatkowo takie ubezpieczenie można kupić poza bankiem, oszczędzając na porównaniu składek, np. przez https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator.

W roku 2018 – jak informuje money.pl – wzrosła też liczba udzielanych kredytów gotówkowych. Banki oraz SKOK-i udzieliły Polakom ponad 7,5 mln kredytów gotówkowych na cele konsumpcyjne, na łączną sumę blisko 85 mld zł.

Powodem popularności kredytów jest też wzrost dochodów w gospodarstwach domowych. Przypomnijmy, że na koniec roku 2018 średnie wynagrodzenie wynosiło prawie 5300 zł brutto w skali całego kraju.

Jak dobrze skonstruować swoją polisę na życie?

Zanim zdecydujemy się na zakup ubezpieczenia – warto wiedzieć kilka cennych informacji, które pomogą wybrać nam dobrą polisę. Ubezpieczenie na życie może więc zapewnić nam podstawową ochronę – życia, jak również zdrowia. Przed zakupem zastanówmy się jednak nad kilkoma kwestiami.

Pierwszą z nich jest wysokość sumy ubezpieczenia – to na jaką kwotę się zabezpieczymy jest niezwykle ważne. Na wypadek naszej nagłej śmierci – taką kwotę otrzymają najbliżsi, czym się kierować w wyborze sumy ubezpieczenia?

Przede wszystkim – ważne jest to czy posiadamy jakieś zobowiązania finansowe, np. kredyt na mieszkanie. W sytuacji, gdy zostało nam do spłaty 100 000 zł kredytu – możemy wybrać taką kwotę lub większą. Możemy mieć wówczas pewność, że nasze dzieci czy parter lub partnerka nie zostaną bez wsparcia.

W sytuacji, gdy nie posiadamy żadnych zadłużeń – zastanówmy się, na jaką kwotę chcielibyśmy zabezpieczyć bliskich.

Suma ubezpieczenia wpływa również na wysokość otrzymanego odszkodowania np. z tytułu złamania lub pobytu w szpitalu – zatem im wyższą sumę wybierzemy, tym większego odszkodowania możemy później się spodziewać. Tutaj jednak nie należy przesadzać i wybrać kwotę na miarę swoich możliwości finansowych. Zbyt wysoka kwota sumy ubezpieczenia będzie generowała wysokie składki miesięczne, które przy pierwszych kłopotach finansowych mogą stać się na tyle uciążliwe, że zbyt pochopnie zdecydujemy się na rezygnację z ubezpieczenia, co zawsze odbywa się ze stratą na rzecz ubezpieczonego. Gdy chcemy sprawdzić, jak wysokość sumy ubezpieczenia wpływa na cenę składki.

Ubezpieczenie na życie – podstawa czy rozszerzenie?

Ważną kwestią naszej polisy na życie jest zakres jej ochrony. Możemy wybrać podstawową ochronę, jak i rozbudować według swoich potrzeb. Jeśli np. uprawiamy czynnie sport – sprawdźmy czy możemy liczyć na wsparcie finansowe na wypadek kontuzji lub pobytu w szpitalu, jeśli z kolei w naszej rodzinie często pojawiało się konkretne schorzenie – zabezpieczmy się.

W swojej podstawowej funkcji polisa na życie ma chronić życie ubezpieczonego, co oznacza, że jeśli w trakcie trwania umowy ubezpieczony umrze – ubezpieczyciel wypłaci ustaloną kwotę czyli sumę ubezpieczenia. Z kolei w przypadku, gdy ubezpieczony dożyje końca umowy – ubezpieczyciel wypłaca zgromadzoną sumę ubezpieczenia.

Polisa na życie może mieć również bardziej rozbudowane możliwości – może chronić od wypadków, chorób, pobytu w szpitalu czy urazów. Dodatkowo – można otrzymać wsparcie finansowe z tytułu narodzin dziecka czy śmierci bliskiej osoby. Jednak, by takie wsparcie otrzymać – trzeba rozszerzyć zakres ochrony w swojej polisie poprzez zakup odpowiednich umów dodatkowych. Możemy je wybrać dowolnie, według własnych preferencji. Dzięki temu zwiększamy szansę na otrzymanie odszkodowania.

Ponadto można zyskać wsparcie assistance, które również bywa nieocenione w trudnych życiowych chwilach – ubezpieczyciel może zapewnić nam m.in.:

  • Transport medyczny,
  • Pomoc psychologa,
  • Pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji oraz potrzebnego sprzętu,
  • Pomoc domową po hospitalizacji,
  • Całodobową infolinię medyczną,
  • Wizytę domową lekarza lub pielęgniarki.

Istotny jest również czas ochrony i tutaj również możemy liczyć na pełną dowolność – polisa na życie może nas chronić zarówno przez 5 lat, jak i nawet 30 lat – w zależności od tego, w jakim wieku przystępujemy do zakupu ubezpieczenia. Część osób może oczekiwać długoterminowej ochrony, inni z kolei będą woleli krótkotrwałe zobowiązanie umową z możliwością kontynuacji.

Musimy pamiętać, że czas trwania umowy wpływa na cenę polisy – podpisanie umowy na 20 lat – będzie rzutowało na cenę składki w przeciwieństwie do ochrony na kilka najbliższych lat. Przekonać się możemy o tym, sprawdzając https://rankomat.pl/ile-kosztuje-polisa-na-zycie.

To, o czym warto pamiętać, to również fakt, że w polisę do życia możemy włączyć naszych bliskich. Dzięki temu nie tylko my zostaniemy objęci ochroną, ale również nasze dzieci czy małżonek lub małżonka. Jeśli chcielibyśmy wybrać ochronę dla kilku osób – warto zastanowić się na wyborem ubezpieczenia rodzinnego, które może zostać dowolnie rozbudowane w oparciu o potrzeby zarówno naszych dzieci, jak i osób starszych (np. rodziców lub teściów).

Przed zakupem porównajmy ubezpieczenia

Wydawać by się mogło, że większość firm ubezpieczeniowych oferuje to samo, jaki więc sens ma porównywanie kilku produktów ze sobą? Otóż – sens jest ogromny. Dzięki temu możemy zaoszczędzić, ale również znaleźć polisę, która będzie bardziej odpowiadać naszym potrzebom.

Zakup ubezpieczenia nie powinien różnić się od zakupu innych rzeczy jak np. butów czy samochodu – szukamy rozwiązania najtańszego i zarazem najbardziej wygodnego, dopasowanego do naszych potrzeb. Tak samo dzieje się w przypadku ubezpieczeń na życie. Liczba towarzystw ubezpieczeniowych jest tak duża, że wybór mamy naprawdę spory.

Przy porównaniu różnych ofert przydać się nam może strona prowadząca ranking ubezpieczeń – takie rozwiązanie przedstawia nam wiele ofert, gdzie specjaliści przyznają oceny w zakresie ceny, wysokości sumy ubezpieczenia, rodzaju ochrony czy możliwości modyfikacji umowy. Bardzo często dzięki rankingowi dowiadujemy się o ofertach, które przykuwają naszą uwagę, a których wcześniej nie znaliśmy. Nie ma co się dziwić – rynek ubezpieczeniowy ma obecnie naprawdę sporo do zaoferowania i nie sposób przejrzeć samodzielnie wszystkie dostępne oferty.

Dobrze wybrane ubezpieczenie na życie to nie tylko zabezpieczenie dla naszych najbliższych, ale również inwestycja na przyszłość. Warto więc wybrać je rozsądnie, uwzględniając wszystkie swoje oczekiwania i potrzeby.


Artykuł partnera


Psychologia

Otwarcie Smart Kids Planet

Redakcja
Redakcja
13 września 2019
Fot. Izabela Pruszyńska

14 września na PGE Narodowym otwarte zostanie pierwsze w Polsce Centrum Mądrej Zabawy – Smart Kids Planet.

 Smart Kids Planet to innowacyjne, interaktywne Centrum Mądrej Zabawy dla dzieci w przedziale wiekowym 0-12 lat. Inwestycja powstała w oparciu o trend edutainment, czyli edukację poprzez rozrywkę. Na powierzchni 2400 mkw. PGE Narodowego powstało 6 stref tematycznych podzielonych na kategorie wiekowe oraz 5 sal warsztatowych. Eksponaty, multimedia oraz atrakcje zapewniają trening percepcji, małej i dużej motoryki, rozwijają zdolności strategiczne, wyobraźnię, kreatywność i umiejętności cyfrowe. Dzieci – bawiąc się zarówno w sposób tradycyjny, jak i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań multimedialnych – zgłębią wiedzę z zakresu m.in. ekologii, technologii, nowych mediów i sportu.

Fot. Izabela Pruszyńska

Przestrzenią dla najmłodszych dzieci do 3. roku życia jest Strefa Tuptaj – wypełniona piankowymi krajobrazami ruchu zabezpieczającymi przed upadkiem; Strefa Twórz to miejsce strategicznych rozterek i szkolenia kreatywnych zdolności na Placu Budowy; w Strefie Odkrywaj dzieci odbędą międzygalaktyczną podróż w wielkiej rakiecie, zgłębiając przy okazji kosmiczne tajemnice; Strefa Segreguj uwrażliwia na ważne ekologiczne kwestie i kształtuje w dzieciach dobre nawyki, a Strefa Fantazjuj to wyciemniona sala multimedialna skrywająca zaskakujące interaktywne niespodzianki. Z racji lokalizacji, nie zabraknie również okazji do podszkolenia piłkarskich umiejętności w Strefie Trenuj.

Fot. Izabela Pruszyńska

Oferta Smart Kids Planet przygotowana została z myślą o klientach indywidualnych i grupowych, takich jak przedszkola, szkoły, instytucje kultury i wycieczki zorganizowane. W Centrum prowadzone będą zajęcia edukacyjne dla dzieci z zakresu kodowania, ekologii czy bezpieczeństwa w sieci. Organizowane będą również urodziny i imprezy okolicznościowe oraz specjalne wydarzenia firmowe.

Fot. Izabela Pruszyńska

Smart Kids Planet to przestrzeń dla całej rodziny, dlatego na terenie obiektu nie zabrakło kawiarni, w której rodzice mogą się zrelaksować lub popracować, oraz sklepu z unikalnymi rzeczami dla dzieci, pamiątkami i zabawkami edukacyjnymi. Smart Shop x Baby by Ann to pierwszy w Polsce stacjonarny sklep z wybranymi rzeczami z asortymentu Baby by Ann. Partnerem Smart Cafe jest z kolei marka Foods by Ann, oferująca naturalne, zdrowie i smaczne przekąski. W kawiarni pojawi się również wyjątkowa strefa przygotowana przez Storytel, w której dzieci i opiekunowie będą mogli odpocząć, słuchając niezwykłych historii w formie audiobooków.

Fot. Izabela Pruszyńska

Centrum Mądrej Zabawy to prywatna inwestycja, w której wszystkie elementy zaprojektowano i wykonano w Polsce. Za projekt architektoniczny i scenografię odpowiadają architekci z biura Q+B.ARCHITEKCI – Jakub Kornecki i Beata Tokarska-Kornecka. Projektantem koncepcji eksponatów i zabawek jest Martyna Majk, natomiast projekt loga i wszystkich elementów graficznych w Smart Kids Planet wykonała dyrektor artystyczny Katarzyna Ruszkiewicz. Project Managerem projektu była Weronika Bobrowska.

Tydzień otwarcia Smart Kids Planet rozpocznie się 14 września o godz. 14.00. i potrwa do 20 września. W programie nie zabraknie atrakcji dodatkowych i interesujących warsztatów. Centrum Mądrej Zabawy otwarte będzie dla opiekunów z dziećmi codziennie od 10.00 do 21.00.


Zobacz także

Czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

Potwór z szafy, czyli czego boją się dzieci i jak radzić sobie z ich lękami?

4 cechy, które świadczą o silnej osobowości, ale mogą odstraszać niektórych ludzi

4 cechy, które świadczą o silnej osobowości, ale mogą odstraszać niektórych ludzi

Zaburzenia psychiczne - leczenie, test, rodzaje

Zaburzenia psychiczne. Na czym polegają i jak je leczyć?