Randki Związek

Jak się odmłodziłam i co z tego wyniknęło…

Listy do redakcji
Listy do redakcji
15 stycznia 2020
Fot. iStock
 

Może jednak adekwatne do wieku uczuciowe otępienie i wyciszenie nie jest takie złe?

Nie ma bodaj kobiety (a i  mężczyzny), która, w chwili gdy zegar biologiczny, metryka i lustro nieubłaganie poświadczają, że nasz czas dobiega końca, nie chciałaby się odmłodzić – fizycznie i psychicznie.

Mnie się to w znacznym stopniu udało. Bez ingerencji medycyny estetycznej, choć nie bez wspomagania HTZ (Hormonalną Terapią Zastępczą).

Skutkiem ubocznym było zakochanie się, czy raczej może był to swoisty bonus od życia, w postaci romantycznego spotkania i rozkwitu uczuć po latach. Choć może i było na odwrót – może to miłość spowodowała odmłodzenie? Nie wnikając jednak w szczegóły co do przyczyny i skutku, stało się.

I tu pojawił się drobny problem. Bo owszem, stan euforii charakterystyczny zwłaszcza w pierwszej fazie uczucia nadawał nowy sens wydawałoby się już starczo-spokojnemu  życiu, a jednak psychika okazała się na to zupełnie nieprzygotowana. Wróciły bowiem lęki, wahania, ból niepewności znane dobrze z lat młodzieńczych. Istne „Cierpienia młodego Werthera”. Starego obecnie Werthera płci żeńskiej zaskoczonego całkowicie zalewającą go falą dawno zapomnianych uczuć. Nie przypuszczał bowiem i nawet nie marzył o tym, że dane mu (jej) będzie jeszcze się zakochać. I to w  obiekcie własnego młodzieńczego zauroczenia.

Czyżby więc prawdą było twierdzenie, że stara miłość nie rdzewieje?!

I czy starzejące się serce wytrzyma jeszcze takie napięcie? Bo choć nie jest to nieszczęśliwa miłość bez wzajemności, a na to przynajmniej wszystko wskazuje, to jednak pewne uwarunkowania, uwikłania i okoliczności, w tym znaczna odległość dzieląca zainteresowanych, (mimo dostępności skracających dystans technologii) sprawiają, że łatwo bynajmniej nie jest. Wieczna sinusoida wzlotów i upadków, radości kontaktu pośredniego bądź euforii bezpośredniego, na przemian z bólem tęsknoty i oczekiwania daje się we znaki. Przypomina stany sprzed kilkudziesięciu lat.

Powróciło też nieoczekiwanie wspomnienie z dzieciństwa i strach przed opuszczeniem przez ukochaną osobę, którą wówczas był ojciec.

Pojawiły się w związku z tym dziwne ataki paniki.  I bezsilność typowa dla związków na odległość.

Wniosek z tego jest taki, że wprawdzie cudownie jest poczuć się znowu młodo, wspaniale, gdy z oczu bije radosny blask, zaskakująco znowu poczuć sławetne motyle w brzuchu, lecz niepewność i brak perspektywy na wspólną przyszłość bolą bardziej niż kiedyś.

I właściwie pozostaje smutna konstatacja, że w dziedzinie uczuć lepiej może jednak być starszym niż młodszym. Że może nawet stare, oziębłe stosunki małżeńskie, czy nawet całkowity brak stosunków, mogą być łatwiejsze do zniesienia, niż uniesienia młodzieńczej miłości w starzejącym się bądź co bądź ciele.

Reasumując: odmłodzenie – tak, szaleństwo zakochania i huśtawka uczuć – niekoniecznie, chyba żeby  zakochać się na nowo we własnym mężu. Zawsze jest to jakaś opcja.

Autorka: D.Ś.S.

 


Randki Związek

Dzień Babci i Dziadka – podaruj im to, co najpiękniejsze

Redakcja
Redakcja
16 stycznia 2020
Fot. Materiały prasowe

Czego najczęściej brakuje naszym dziadkom? To pytanie zadajemy sobie niezwykle często, a już nagminnie w okolicach stycznia, kiedy to obchodzimy ich święto. Podpytujemy najbliższych, jaki upominek sprawiłby im radość, a oni i tak uparcie odpowiadają, że niczego nie potrzebują. Doskonale wiemy, że najważniejszy jest dla nich czas spędzony z rodziną. Jak więc odpowiednio uczcić ten dzień i co sprawić naszym dziadkom, aby podarunek zagościł w ich pamięci na długo?

Czas to prezent, który dla naszych najbliższych będzie zawsze najcenniejszy. Chwile, podczas których odkładamy telefony, codzienne sprawy i skupiamy się na wspólnych momentach z dziadkami – to najbardziej wartościowy podarunek. Jak jednak zorganizować ten dzień, aby wykorzystać go w pełni?

Idźcie do… teatru!

Wspólne wyjście do teatru, kina czy nawet na spacer może okazać się strzałem w dziesiątkę. Tego dnia organizowanych jest wiele wystaw czy gościnnych występów artystów. Z pewnością takie atrakcje umilą nam dzień oraz przysporzą dodatkowych tematów do rozmowy. Z tej okazji bardzo dobrym pomysłem będzie zaprojektowanie spersonalizowanego zaproszenia, które podkreśli wyjątkowość tego wydarzenia.  Możecie również wybrać spokojniejszą opcję i zaprosić dziadków do kawiarni lub na obiad.

Grunt, żebyście się dobrze bawili, bez codziennego pośpiechu. Pamiętajcie, aby atrakcję dobrać odpowiednio do stanu zdrowia dziadków, a także ich przyzwyczajeń i upodobań.

Voucher na… sesję zdjęciową!

Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie to pierwsza okazja dla dziadków do „profesjonalnego” pozowania we wspólnej sesji przed obiektywem. Za ich czasów nie były popularne sesje narzeczeńskie, a te ślubne diametralnie różniły się od tych dzisiejszych. Już samo spotkanie babci i dziadka (samych lub z wnukami) w nowych okolicznościach może być dla nich niesamowitą przygodą i niecodzienną niespodzianką. Co natomiast z efektami sesji?

Najlepiej zamienić je w obraz lub fotoksiążkę, która będzie najpiękniejszym wspomnieniem tego dnia. Dla przykładu – na stronie  Empik Foto możecie przygotować obraz ze zdjęcia na płótnie, drewnie lub aluminium. Podarunek będzie więc idealnie dopasowany do preferencji dziadków oraz wystroju ich mieszkania.

Fot. Materiały prasowe

Wspólny obiad

Jeśli nie macie okazji do wspólnego wyjścia lub dziadkowie wolą zostać w domu, to zaskoczcie ich obiadem, przygotowanym według receptury, której nauczyła was babcia. Z pewnością dziadkowie będą mile zaskoczeni, że niedzielne posiłki, które tak pieczołowicie przygotowywali, tak mocno zapadły wam w pamięć. Wspólne rozmowy i czas spędzony przy posiłku będzie najlepszym sposobem na spędzenie tego wyjątkowego dzień.

Jeśli jednak nadal zastanawiacie się, z jakim upominkiem pojawić się u dziadków, to z pewnością sprawicie im radość, przygotowując pamiątkę w postaci… ich własnej fotoksiążki kulinarnej. Książka z przepisami i zdjęciami potraw, a także kilkoma zdaniami wspomnień z rodzinnych świąt czy niedzielnych posiłków będzie piękną pamiątką.

Fot. Materiały prasowe

Prezent od wnuków

Jeśli, poza pomysłami na wspólne spędzenie czasu, nadal zastanawiacie się, co jeszcze możecie sprawić dziadkom, to postawcie na upominek sentymentalny od całej rodziny. Niech każdy wnuk odszuka zdjęcia (swoje i te wspólne z dziadkami oraz rodziną) i przygotujcie dla nich wyjątkowy kalendarz. Kolejną możliwością na stworzenie jedynego w swoim rodzaju prezentu jest stworzenie rodzinnej kroniki.

Zaopatrzcie się w drewniany album, na którym wygrawerujecie imiona dziadków czy datę wręczenia podarunku. W środku wklejcie wasze zdjęcia i dopiszecie kilka słów od siebie. Taka pamiątka i wspólny czas przy kubku herbaty sprawi, że ten dzień będzie jeszcze bardziej wyjątkowy!

Fot. Materiały prasowe

Więcej inspiracji na prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka znajdziecie na stronie Empik Foto.

Fot. Materiały prasowe


Artykuł powstał we współpracy z Empik Foto.


Randki Związek

Kosmetyki naturalne i ekologiczne – dlaczego warto je stosować?

Redakcja
Redakcja
15 stycznia 2020
Kosmetyki naturalne
Fot. Materiały prasowe

Ostatnie lata to wyraźny zwrot w kierunku pielęgnacji naturalnej. Jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne marki, których produkty bazują na surowcach pochodzenia mineralnego lub roślinnego. Dlaczego warto stosować kosmetyki naturalne i ekologiczne?

Kosmetyki naturalne i ekologiczne – dobro pochodzące z natury

Coraz uważniej przypatrujemy się produktom, które nakładamy na naszą skórę. Czytamy składy, analizujemy ich pochodzenie i niejednokrotnie wpadamy w szok, dowiadując się, co tak naprawdę kryje się w kosmetykach naszych ulubionych marek.

Na szczęście na rynku nie brakuje produktów kosmetycznych, stworzonych z naturalnych, bezpiecznych i nietoksycznych surowców. Kosmetyki naturalne i ekologiczne są nie tylko wolne od szkodliwych substancji chemicznych, ale i znacznie bardziej skuteczne w działaniu. Gdzie szukać tego typu produktów? Idealnym miejscem do zakupu naturalnych kosmetyków będzie drogeria ekologiczna.

Czym są kosmetyki naturalne i kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki naturalne to produkty, które stworzone zostały przede wszystkim z surowców pochodzenia mineralnego i roślinnego. Próżno tutaj szukać składników chemicznych, substancji ropopochodnych czy innych toksycznych elementów składowych. Tym, co jeszcze wyróżnia kosmetyki naturalne, jest proces produkcji. Składniki mogą być poddawane jedynie obróbce fizycznej, tj. suszeniu, tłoczeniu, destylacji, filtracji, a nie złożonym procedurom, eliminującym dobroczynne substancje.

Co natomiast mamy na myśli nazywając kosmetyk mianem ekologicznego? Proces wytwarzania kosmetyków ekologicznych musi spełniać rygorystyczne normy. Produkty należące do tej kategorii są monitorowane już na pierwszych, przedprodukcyjnych etapach ich powstawania. Kontrola dotyczy bowiem nie samego kosmetyku, ale warunków wzrostu jego składowych – mowa tutaj przede wszystkim o glebie i roślinach, z których produkt jest stworzony. Wykluczone jest stosowanie syntetycznych środków ochronnych i szkodliwych nawozów.

Jak wpływają na naszą skórę kosmetyki naturalne i ekologiczne?

Coraz więcej kobiet zdaje sobie sprawę z tego, że bardzo często to właśnie substancje zawarte w tradycyjnych kosmetykach, są odpowiedzialne za problemy skórne.

Zwolenniczek produktów bazujących na składnikach naturalnych nieustannie przybywa. Nic dziwnego – kosmetyki naturalne i ekologiczne mają zbawienny wpływ na skórę. W przeciwieństwie do produktów syntetycznych, które jedynie maskują problem, a niejednokrotnie nawet są jego przyczyną, kosmetyki o naturalnym składzie leczą, pielęgnują i stymulują skórę do odnowy.

Jakie składniki stosuje się w kosmetykach naturalnych? Przede wszystkim wykorzystywane są oleje organiczne, wyciągi z roślin, składniki mineralne, ekstrakty z owoców, glinki, hydrolaty, a także naturalne kwasy tłuszczowe nienasycone.

Naturalne i ekologiczne kosmetyki – dlaczego warto je stosować?

Dlaczego warto stosować naturalne i ekologiczne kosmetyki? To często zadawane pytanie. Otóż tradycyjne produkty, dzięki zawartości silikonów i wypełniaczy, tworzą jedynie iluzję poprawy. Działanie naturalnych i ekologicznych kosmetyków jest zgoła odmienne i po prostu skuteczne. Produkty wykorzystujące składniki mineralne, roślinne i substancje bioaktywne realnie poprawiają kondycję naszej skóry, odżywiają ją, pobudzają do odnowy oraz leczą zmiany.

Naturalne kosmetyki to brak naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, mniejsze ryzyko podrażnień, alergii oraz bezpieczeństwo dla organizmu. Chemikalia, substancje zapachowe, wypełniacze zawarte w tradycyjnych kosmetykach czy rakotwórczy formaldehyd, zatruwają naszą skórę. Sięgając po kosmetyki naturalne zyskujemy gwarancję bezpiecznych i przyjaznych składników, które nie są szkodliwe ani dla Twojej skóry, ani dla zdrowia.

Za co jeszcze powinniśmy pokochać kosmetyki naturalne? Czytelne składy i proste formuły sprawiają, że bez problemu rozszyfrujemy, co kryje się w danym produkcie. Ponadto, kosmetyki bazujące na surowcach roślinnych i mineralnych, są wysoce uniwersalne – może je stosować każdy, bez względu na płeć, wiek, czy kondycję skóry. Niewątpliwym atutem kosmetyków naturalnych i ekologicznych jest również fakt, że są one przyjazne dla zwierząt i środowiska – za co pokochały je miliony kobiet na całym świecie. Bycie odpowiedzialnym konsumentem jest bowiem na wagę złota!


Artykuł sponsorowany


Zobacz także

Drogi mężu, nie jestem tą samą dziewczyną, w której się zakochałeś. Czy mimo to, możemy być razem?

Zaufanie w związku

Zaufanie w związku to podstawa udanej relacji. Jak rozpoznać, że go brakuje?

Gdzie dzisiaj jesteście? Jak blisko siebie, jak bardzo wspólnie, jak szczerzy wobec siebie? Związek nie musi być smutkiem i rozczarowaniem