Go to content

Jak poznać, że druga osoba się oddala? 22 sygnały, które nie pozostawiają wątpliwości

Fot. Unsplash / Christian Spies / CC0 Public Domain

„ Dam mu jeszcze szansę” myślimy. „Może ten kryzys to moje czepialstwo?, „Może potrzeba czasu?” –  karmimy się nadzieją. Tymczasem zdaniem psychologów są symptomy wyraźnie świadczące o tym, że druga osoba się od nas oddala. Oto one:

1. On jest nieustannie tobą poirytowany.  „Co ty robisz?”, „po co tak?”. Masz poczucie, że stąpasz po rozżarzonych węglach. Czego byś nie zrobiła to i tak źle.

2. Krytykuje i czepia się twojego wyglądu chociaż wcześniej tego nie robił. „Ta sukienka? Nie sądzisz, że wyglądasz za grubo?”, „Co ty zrobiłaś z włosami?!”, „Wyglądasz jak  okrągły bałwan w tej kurtce” ( cytaty z życia wzięte).

3. Zapomina o większości rzeczy, które obiecał. „Kino? Kiedy ja to mówiłem?”, „Kolacja w mieście? Szkoda pieniędzy”.

4. Gdy próbujesz z nim o tym rozmawiać, słyszysz: „O co ci znowu chodzi?”, „ Oesu, czepiasz się”, „A ty znowu swoje, w koło Macieju”.

5. Bagatelizuje twoje problemy. „Rany, ile można o tej pracy gadać, nie mogę już tego słuchać”, „Czy ty nie masz poważniejszych spraw”.

6. Przestaje mu się chcieć czy pomagać. „Czy ja jestem twoim sługą? Nie umiesz sama wymienić opon/ oleju?”, „Nie przyjadę po ciebie, umówiłem się” (gdy wcześniej przyjeżdżał).

7. Unika kontaktu fizycznego. Nie łapie cię za rękę, nie przytula, kiedy ty podchodzisz do niego, wyraźnie czujesz jak się spina.

8. Unika seksu. Nawet jeśli wcześniej mieliście łóżkowe problem teraz masz poczucie, że jest gorzej. W łóżku nie dba o twoją przyjemność. On może i jest po seksie spełniony, ty nie.

9. Odwrotnie – sypiacie ze sobą, ale masz poczucie, że tylko to zostało między wami. Używasz seksu jako narzędzia, bo wiesz, że to jedyna szansa na to, by do niego się zbliżyć.

10. Przestał do ciebie dzwonić (oczywiście, tak też się zdarza po paru latach, ale wtedy nie ma mowy o pozostałych sygnałach), dzwoni dużo rzadziej i masz wrażenie, że to wymuszone.

11. W jego życiu pojawiają się nowi ludzie, co ciekawe ty ich nie znasz. Masz wrażenie, że powoli oddziela wasze światy.

12. Zaczyna wychodzić sam. I nie zaprasza cię do znajomych. „To taka imprezka w piątek, nie spodobałoby ci się” (to jest nagminne, nie mylić z naturalną rzeczą w związku, że ludzie czasem chcą pójść gdzieś sami)

13. Częściej puszczają mu przy tobie hamulce (przestał się starać, więc się nie kontroluje).

14. Zadaje dziwne pytania. „A wiesz, tamci się rozstali, kłócą się o każdą szklankę. Z nami by tak nie było, prawda?”, „A co byś zrobiła gdybyśmy nie byli razem?”.

15. Zaczyna zwracać uwagę na inne kobiety (to niekonieczny punkt, ale częsty), nagle opowiada ci o jakiejś Ance z pracy, Kaśce dawnej znajomej. Niby nic, a jednak….

16. Zaczyna cię z tymi kobietami porównywać. „Ja nie wiem dlaczego ty nie możesz mieć takich włosów?”, „Świetna jest ta żona Maćka, bosko jeździ na nartach, a ty? Tyle lat nie możesz się nauczyć”, „Powinnaś kupić sobie taką sukienkę jak ma Iks, a ty zawsze jak ten chłopak”.

17. Odnawia kontakty z przyjaciółmi i rodziną (oddala się od ciebie, tak naprawdę szykuje grunt pod nowe życie. Będzie przecież potrzebował wsparcia, usprawiedliwiających go bliskich).

18. Wyraźnie czujesz, że dzieli pieniądze na „moje” i „twoje”. Często nie wiesz co robi z pieniędzmi (to działa jeśli wcześniej nie było tego podziału).

19. Przestał mówić, że cię kocha ( jest możliwa też druga opcja – „kocham” powtarza zbyt często, ale masz wrażenie, że to znaczy tylko: „Odczep się”. Nie patrzy ci w oczy, mówi to machinalnie).

20. Nie akceptuje twoich życiowych wyborów. Ta praca? Hahahaha. Idziesz na hiszpański? Hahaahahha. Nurkowanie? Czegóż ty znowu nie wymyślisz. Ta kanapa? Totalne bezguście.

21. Gdy proponujesz terapię, seksuologa czy jakąś inną pomoc słyszysz: „Ty chyba zwariowałaś, leczą się tylko nienormalni” (nie usprawiedliwiaj go, znam facetów, którzy nienawidzili terapii, nie chcieli o sobie mówić, nie potrafią, ale widząc, że zależy na tym kobiecie szli do specjalisty).

22. Czujesz się przy nim nikim. Nieatrakcyjna, niefajna, odtrącona. To jest sygnał, którego nie możesz zbagatelizować. To intuicja. Ona ostrzega nas dużo wcześniej… Kobieta kochana nigdy nie czuje się nieatrakcyjna, niefajna i odtrącona. Chyba, że jest z psychopatą. Ale wtedy trzeba uciekać tym bardziej.