Go to content

Fazy rozwodu i rzeczy, których nigdy rozwódka nie chciałaby słyszeć. A słyszy…

Fot. iStock/Dobino

Z rozwodem jest trochę jak z żałobą. Przechodzisz dokładnie takie same jego fazy. Być może tylko częściej rzucasz mięsem. „Z dwojga rzeczy, lepiej w tę stronę” – jak mawiał Shrek.

U mnie było dokładnie tak samo. W pierwszej fazie, kiedy odkryłam, że jestem ewidentnie robiona w konia, przeżyłam szok i otępienie. Z trudem docierały do mnie dowody, a ja sama zachowywałam się jak zahipnotyzowana. Potem spędziłam noce na tęsknocie za dawnymi czasami i zwyczajnie było mi żal, że wszystko, co dobre dawno już za mną. Niestety. To było przełomowe odkrycie, ale kiedy w pełni do mnie dotarło, zaczęła się faza dezorganizacji i rozpaczy. Nie mogłam spać, bałam się wyjść z domu, nasłuchiwałam jak królik szelestu orlich skrzydeł pod drzwiami i zalewałam się łzami ze strachu.

Po ciężkim okresie niezrównoważenia emocjonalnego, przyszedł czas na reorganizację. Zreorganizowałam się solidnie. Bezsilność zamieniłam we wściekłość, dzięki czemu miałam taki przypływ energii, że można było ją wykorzystać do skoszenia trawnika o powierzchni 5 hektarów. Co najmniej. Energia ta pozwoliła mi przeprowadzić się w ciągu kilku godzin do nowego mieszkania, przygotować stosowne papiery i spojrzeć „śmierci” w oczy.

Przefarbowałam włosy, wyjechałam na tydzień wakacji i założyłam firmę. Nawet zaczęłam się odchudzać. Zmotywowała mnie nowa kobieta byłego męża (no dobra, była po prostu chudsza ode mnie) i chęć wyjścia do ludzi. Stan odchudzania trwa do dzisiaj, ale ludzi poznaję ciągle nowych. I to jest największa frajda. Bo od nich słyszę zupełnie co innego, niż od „starych”. Przede wszystkim nie chcą mi pomagać za wszelką cenę i nie traktują jak ułomnej. I żeby niepotrzebnie się nie rozwijać, zrobiłam po prostu spis najczęstszych wyrażeń, które zdecydowanie popychały mnie w etap rozpaczy, niż reorganizacji. Nie żebym była złośliwa, umówmy się po prostu, że my rozwódki, wolałybyśmy tego nie słyszeć.

1. On nie był Ciebie wart

Na pierwszym miejscu zdanie, które słyszałam przynajmniej kilkaset razy. Że niby wyszłam za mąż za idiotę, idiota jest ojcem moich dzieci, a wszystko przez moje niskie poczucie wartości. Bo przecież, jeśli byłabym bardziej dowartościowana, nigdy w życiu za idiotę bym nie wyszła, prawda? Dodajmy jeszcze, że z reguły mówią to „przyjaciółki”, którym rzeczony idiota zawsze bardzo się podobał.

2. Czas leczy rany

Oskar dla tego nieśmiertelnego powiedzenia. Najbardziej znienawidzone zdanie wszystkich zdradzonych, porzuconych, którym świat właśnie się zwalił na głowę i w dupie mają fizyczne teorie na jego temat. Ale słyszymy je statystycznie rzecz biorąc 10 razy od pięciu przyjaciółek przez pierwsze dwa miesiące. Masakra.

3. Za dobra byłaś dla niego

To najbardziej kuriozalne stwierdzenie, które podejrzewam słyszy każda jedna kobieta, kiedy rozstaje się z facetem. Ma poprawić samopoczucie i utwierdzić w przekonaniu, że „mężczyźni wolą zołzy”. Nie wiem kto to wymyślił, ale wiem, że każdy jeden, który miał za dobrze i postanowił szukać lepszego, zawsze wracał. A tego umówmy się, nie chciałybyśmy.

4. Rozwód to nie koniec świata

Pewnie, że nie koniec, tylko dlaczego ciągle trzeba o tym przypominać?

5. Zawsze mogłaś trafić gorzej

– Słyszałaś? Mąż tej córki Kryśki, tej mojej koleżanki z biura, co ci mówiłam, no wiesz, ta, co u nas była, co jej matka wzięła kredyt na organizację wesela, pamiętasz, no! Powiem Ci, ta dopiero ma życie. Mąż ją leje, Kryśka spłaca wesele, rozwieźć się nie mogą, bo ta Kasia jest w ciąży… Ty ciesz się, że tak nie skończyłaś.

Tak. Moja mama zawsze wiedziała, jak mnie pocieszyć. I tylko wizja mojej hipotetycznie zakrwawionej twarzy pozwalała mi dziarsko wziąć się za siebie i dziękować Bogu za łaskawy los.

Każda przeżywa po swojemu. Takie ludzkie prawo. Targane po sądach, szantażowane przez ciągle jeszcze mężów, a te z większym szczęściem przez byłych, chwilowo nie nadają się do życia. Zwłaszcza towarzyskiego. Wracają do żywych zgodnie z własną potrzebą. Od czasu do czasu potrzebne są lekkie wstrząsy (na przykład świeżo doczepione rzęsy u nowej zdziry męża, czy zdjęcie „szczęśliwej pary” u niego na Facebooku). Każdy impuls jest dobry, oprócz poklepywania po ramionach. Czas wziąć się w garść. Szkoda go po prostu.