Psychologia Związek

Dlaczego boimy się odejść? 6 powodów, dla których zostajemy w złych związkach

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 grudnia 2016
Fot. iStock/1BSG
Następny

Może już zdecydowałaś, może wiesz, że tego chcesz, że tak będzie lepiej. Ciągle jednak przed tobą ten, najtrudniejszy krok. Spakować walizki, zakończyć to, wyjść. Zamknąć za sobą drzwi. Odejść „naprawdę”. Sama nie wiesz, dlaczego nadal trwasz, zawieszona w pół drogi między upragnionym poczuciem wolności, a związkiem, który nie przynosi ci nic, prócz łez, smutku, fizycznego i psychicznego cierpienia.

 


Źródło: thedatingdepartment.com

 

Psychologia Związek

6 prostych sposobów na złagodzenie problemów z żołądkiem

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
2 grudnia 2016
Fot. iStock / elenaleonova
 

Problemy z żołądkiem, spowodowane zbyt obfitymi posiłkami lub zjedzeniem czegoś, co zaszkodziło, nie są czymś szczególnym. Zgaga, ból żołądka, mdłości, nie należą do przyjemnych, ale o ile nie są konsekwencją poważniejszej choroby, poza dyskomfortem, nie narażają nas na większy szwank.

Mimo że większość żołądkowych problemów wynika z błahych przyczyn, nie warto się męczyć. Istnieją sprawdzone sposoby na to, by sobie ulżyć i uspokoić bolący żołądek.

6 pomysłów na wyciszenie kłopotów żołądkowych 

1. Banan kontra refluks

Refluks, czyli zarzucanie do przełyku z żołądka kwaśnej treści pokarmowej, jest bardzo nieprzyjemny. Można z nim walczyć farmakologicznie, można też wesprzeć się bananami. Te owoce są bogate w witaminę B6, która ma dobroczynny wpływ na tego rodzaju problemy. Osoby spożywające więcej owoców i warzyw, rzadziej cierpią z powodu objawów refluksu żołądkowego. W 2006 r. przeprowadzono badanie, podczas którego uczestników podzielono na 2 grupy. Grupa A przyjmowała suplement diety zawierający witaminy B-6, B-12, B-9 wraz z L-tryptofanem, metioniną, betainą i melatoniną, podczas gdy grupa B przyjmowała powszechnie zalecany omeprazol. W ciągu 40 dni wszystkie objawy refluksu kwasu zniknęły w grupie A, co było prawdziwym sukcesem.

2. Łagodząca owsianka

Owsianka jest delikatna i niskotłuszczowa, w dodatku bardzo łatwa do strawienia. Rozmiękłe płatki owsiane bezpiecznie przesuwają się żołądek. Frakcja nierozpuszczalna błonnika zawartego w owsiance m.in. wiąże nadmiar kwasu solnego w żołądku, pomagając przy nadkwasocie i zgadze.

płatki owsiane

Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain

3.Woda dla rozcieńczenia kwasu żołądkowego

Picie wody jest ważne dla utrzymania zdrowia organizmu, ma również znaczenie przy problemach żołądkowych. Kilka filiżanek wody może złagodzić zgagę, rozcieńczając kwasy żołądkowe. Niestety w przypadku silniejszych problemów, zwykła woda przynosi jedynie tymczasową ulgę. Najlepsza w tej materii jest woda lekko  zasadowa. Według badań,  pH 8,8 alkalicznej wody ma najlepsze korzyści dla chorych.

4. Soda oczyszczona

Soda neutralizuje kwasy żołądkowe i pomaga przy wzdęciach. Należy rozmieszać łyżeczkę sody w szklance wody i wypić. Dobrze jest dodać do szklanki kilku kropli soku cytrynowego, ponieważ zdarza się, że sama soda oczyszczona powoduje wytwarzanie nadmiaru gazów w żołądku. Można również rozpuścić pół łyżeczki proszku do pieczenia w szklance ciepłej wody i wypić taką miksturę. Osoby na diecie niskosodowej nie powinny stosować tego sposobu.

5. Poduszka podczas snu

Wyższe uniesienie korpusu na poduszce podczas snu sprawia, że siła grawitacji działa na korzyść żołądka. Uniesienie głowy i ramion utrudni przesuwanie się kwasu żołądkowego do przełyku, zmniejszając ryzyko wystąpienia zgagi.

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

Fot. iStock / Yuri_Arcurs

6. Spanie na lewej stronie

To kolejny, skuteczny pomysł na załagodzenie problemów żołądkowych. Według badań opublikowanych w Journal of Clinical Gastroenterology, spanie na lewym boku pomaga utrzymać treść pokarmową w żołądku, po jego lewej stronie. Szybciej zostanie strawiony zalegający pokarm i zmniejszone ryzyko zgagi czy refluksu.


źródło: www.lifehack.orgwww.poradnikzdrowie.pl


Psychologia Związek

Małżeństwo czy życie na kocią łapę? Co jest lepsze dla naszego zdrowia?

Karolina Krause
Karolina Krause
2 grudnia 2016
Małżeństwo czy życie na kocią łapę? Co jest lepsze dla naszego zdrowia?
Fot. iStock / vivanity

Dziś coraz częściej decydujemy się na bycie ze sobą bez obrączki. Okazuje się jednak, że te decyzje mogą mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Takie wnioski płyną z ostatnich analiz szeroko zakrojonych badań National Longitudinal Survey of Youth. Co zatem bardziej nam służy – małżeństwo czy życie na kocią łapę?

W projekcie wzięło udział 8,7 tys. Amerykanów urodzonych w latach 1980 -1984. Badania przeprowadzane były co dwa lata w okresie od 2000 do 2010 roku. W trakcie spotkań pary proszone były o odpowiedzenie na kilka pytań dotyczących statusu związku i ogólnej oceny poziomu stresu emocjonalnego. Analiza wypowiedzi wykazała, że małżeństwo i konkubinat mają różny wpłw na zdrowie psychiczne kobiet i mężczyzn.

Okazuje się bowiem, że kobiety, które nie mieszkały wcześniej ze swoimi partnerami, doznają takich samych pozytywnych emocji po zamieszkaniu razem. Niezależnie od tego czy taka decyzja została poprzedzona zalegalizowaniem związku. Z kolei u mężczyzn (paradoksalnie) znaczna poprawa zdrowia psychicznego następuje dopiero po ślubie. Naukowcy przypuszczają, że takie różnice mogą wynikać z tego, że przez mężczyzn, częscie niż przez kobiety, wspólne mieszkanie traktowane jest jako okres testowania związku. Różnice te zanikają jednak jeśli mamy doczynienia z ponownym wyjściem za mąż lub zamieszkniem z drugim partnerem.

Z przeprowadzonych analiz wynika także, że lepszym zdrowiem psychicznym miałyby cieszyć się te pary, którym urodziło się dziecko, w porównaniu z parami bezdzietnymi.

Wnioski płynące z badania komentuje ich współautorka dr Claire Kamp Dush z Ohio State University: „Dawniej małżeństwo było dla młodych ludzi sposobem uzyskania wsparcia społecznego oraz towarzysza, który jest bardzo istotnym warunkiem zdrowia emocjonalnego. Obecnie sytuacja się zmieniła i samo zamieszkanie z partnerem daje podobne korzyści emocjonalne”.


Źródło: focus.pl


Zobacz także

Jak się nie dać toksycznym relacjom. Miej swój własny kodeks postępowania

„On tobą manipuluje, grozi ci, krzywdzi? Nie wierz, że się zmieni, uciekaj". Wyznanie byłego alkoholika

„On tobą manipuluje, grozi ci, krzywdzi? Nie wierz, że się zmieni, uciekaj”. Wyznanie byłego alkoholika

Porcja gimnastyki dla twojej głowy