Związek

Czy zazdrość o partnera może być objawem choroby?

Redakcja
Redakcja
21 października 2021
 

Delikatna zazdrość pojawia się w wielu związkach – to nic strasznego. Jednak gdy staje się ona obsesyjna i przybiera wręcz postać obłędu, może być sygnałem choroby. Ciągłe próby kontrolowania partnera oraz notoryczne oskarżenia o zdradę to objawy typowe dla Zespołu Otella. Skąd bierze się syndrom chorobliwej zazdrości? Kiedy warto pomyśleć o profesjonalnej terapii psychologicznej? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu!

Zespół Otella – choroba zazdrości?

W większości przypadków zazdrość to całkiem niezły impuls do rozwoju osobistego i zmiany nawyków myślowych. Niekiedy jednak staje się ona chorobą wymagającą terapii. Podobnie jak tytułowy bohater szekspirowskiej tragedii, pacjent z Zespołem Otella stale podejrzewa partnerkę o zdradę. Człowieka dotkniętego tym zaburzeniem bardzo trudno jest przekonać o tym, że jest inaczej, niż myśli. W skrajnych sytuacjach nieleczony obłęd zazdrości może skończyć się nawet tak jak w sztuce Szekspira – tragicznie. Chorobliwie zazdrosny o Desdemonę Otello zabija w końcu rzekomo niewierną małżonkę, po czym sam popełnia samobójstwo.

Jak więc rozpoznać zaburzenie, a także jak je leczyć? Sprawdź!

Czym objawia się Zespół Otella?

Mężczyzna dotknięty Zespołem Otella jest silnie przekonany o tym, że partnerka go zdradza, chociaż nie ma ku temu żadnych racjonalnych podstaw. Mimo to we wszystkim doszukuje się dowodów jej niewierności. Regularnie przeszukuje jej rzeczy osobiste, a nawet podejmuje własne śledztwa – instaluje w domu podsłuchy czy też wynajmuje detektywów. Co istotne, w oczach mężczyzny cierpiącego na obłęd zazdrości domniemanym kochankiem może być dosłownie każdy. W konsekwencji potrafi być on agresywny wobec zupełnie obcych mu ludzi. Często też snuje teorie spiskowe, podejrzewając inne osoby o ukrywanie przed nim prawdy.

Kto jest najbardziej podatny na to zaburzenie?

Syndrom Otella dotyka głównie mężczyzn z chorobą alkoholową, kobiety chorują znacznie rzadziej. Przypuszcza się, że u źródła obłędu leży nieprawidłowe funkcjonowanie pewnych struktur mózgu, jednak podłoże choroby nie jest dokładnie poznane.

Przyczynami mogą być m.in.:

  • urazy głowy,
  • przebyte zabiegi,
  • zatrucia neurotoksynami,
  • uzależnienie od substancji psychoaktywnych, w tym alkoholu.

Za jedną z głównych przyczyn uznaje się właśnie chorobę alkoholową. Oczywiście nie u każdego pijącego mężczyzny wykształci się Zespół Otella. Zdaniem części psychologów obłęd zazdrości może mieć głębsze podłoże, np. być wynikiem podświadomego lęku przed porzuceniem.

Konsekwencje chorobliwej zazdrości

Nieleczony Zespół Otella z czasem nasila się oraz bywa bardzo groźny w skutkach. W przebiegu choroby często pojawiają się niebezpieczne dla otoczenia zachowania agresywne. W skrajnych przypadkach takie incydenty mogą nawet skończyć się tragicznie. Dlatego też w razie zaobserwowania u osoby z najbliższego otoczenia niepokojących objawów, nie warto ich bagatelizować. Konieczna jest wtedy dokładna diagnostyka, a następnie odpowiednio dobrana terapia.

Jak zdiagnozować Zespół Otella?

Podstawą rozpoznania alkoholowego obłędu zazdrości jest szczegółowy wywiad lekarski. Lekarz pyta pacjenta m.in. o przeszłe doświadczenia życiowe, środowisko, w jakim dorastał, a także o to, czy przyjmuje on substancje psychoaktywne. Często zaleca się też dodatkową diagnostykę neurologiczną. Wprawdzie Zespół Otella najczęściej pojawia się u osób uzależnionych od alkoholu, ale w medycynie nic nie jest regułą. Niekiedy równolegle mogą występować też inne przyczyny.

Jak leczyć kogoś, kto cierpi na obłęd zazdrości?

Jeśli do obłędu doprowadziła choroba alkoholowa, pierwszym krokiem jest terapia odwykowa w ośrodku leczenia uzależnień. Jednak samo odstawienie alkoholu to za mało, aby pozbyć się urojeń. Pacjentom z Zespołem Otella proponuje się więc psychoterapię – najczęściej terapię psychodynamiczną lub poznawczo-behawioralną. W uzasadnionych przypadkach włącza się również farmakoterapię. Niekiedy wskazane jest szpitalne leczenie psychiatryczne. Alkoholowy obłęd zazdrości leczy się trudno. Często okresy częściowej remisji przeplatają się ze stanami zaostrzenia objawów. W związku z tym niektórzy pacjenci muszą korzystać z terapii nawet do końca życia.

Interesujesz się psychologią i rozwojem osobistym?

Zagadki umysłu fascynują badaczy od dawna. Ciebie również? Więcej inspirujących artykułów na temat rozwoju osobistego, psychologii, uzależnień oraz zdrowego stylu życia znajdziesz na portalu Zdrowie i Życie – sprawdź!


Związek

Metoda OMO krok po kroku. Na czym polega i co daje ten sposób mycia włosów?

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
21 października 2021
Metoda OMO krok po kroku
Fot. iStock
 

Metoda OMO to jedna z cieszących się coraz większym powodzeniem metod pielęgnacji włosów. Polega na myciu w trzech etapach — odżywka, mycie, odżywka (OMO). Ważna jest nie tylko kolejność działań, ale również to, jakie kosmetyki zostaną do tego użyte. Dla kogo jest metoda OMO i jakie ma zalety? 

Na czym polega metoda OMO?

Metoda OMO (Odżywka-Mycie-Odżywka) zdobywa coraz więcej fanek. Ten sposób na piękne, zdrowe włosy nie wymaga wielkiego zachodu, choć trzeba poświęcić jej więcej czasu niż zwykłemu myciu włosów z szamponem i na końcu nakładaną odżywką. Metoda OMO polega na trzech krokach:

  1. Nałożeniu najpierw odżywki na włosy, z pominięciem skóry głowy. Ważne, by nie nakładać jej w tym momencie na skalp, ponieważ włosy staną się przetłuszczone u nasady. Odżywka na włosach powinna pozostać kilkanaście minut.
  2. Po upływie tego czasu odżywka nadal zostaje, za to na samą skórę głowy nakładany jest szampon, którym myje się skalp. Następnie  trzeba spłukać wszystko z włosów. Włosy odcisnąć w ręcznik.
  3. Trzeci etap polega na ponownym nałożeniu odżywki na włosy i zmyciu jej po kilku minutach.
Metoda OMO krok po kroku

Fot. iStock/Metoda OMO

To wszystko. Teraz można wysuszyć i ułożyć włosy. Znawcy tematu podpowiadają, by do metody OMO stosować dwie inne odżywki, aby do włosów uzupełniały wzajemnie cenne dla włosów substancje. Ważne jest również to, by sięgać po szampony łagodnie działające bez substancji typu SLS, SLES w składzie. Mycie głowy silnie oczyszczającymi szamponami (już bez odżywek) można wykonywać raz na 2-3 tygodnie, aby usunąć z włosów zanieczyszczenia.

Metoda OMO — dlaczego warto wprowadzić ją w życie?

Metoda OMO stosowana regularnie może przynieść włosom wiele dobrego. Trójetapowe mycie z wykorzystaniem odpowiednich kosmetyków świetnie odżywia i wygładza włosy, wyglądają one na zdrowsze, stają się piękniejsze. Ponadto ten sposób mycia pozwala na pozwala na delikatne oczyszczenie skóry głowy, bez naruszania jej bariery ochronnej.

Metoda OMO krok po kroku

Fot. iStock

Metoda OMO pozwala uniknąć szkodliwego wpływu detergentów na włosy, szczególnie tych z substancjami takimi jak SLS, SLES w składzie. Często zwykłe szampony zawierają silne substancje myjące, które drażnią skórę głowy. Metoda OMO świetnie sprawdzi się przy włosach przesuszonych, porowatych oraz kręconych. Z kolei kobiety mające cienkie, mocno przetłuszczające się, czy bardzo zniszczone włosy, mogą potrzebować innej pielęgnacji. W ich przypadku metoda OMO może za bardzo obciążać kosmyki, więc efekt może okazać się niezadowalający.

Czy są tu jakieś minusy?

Mimo wielu zalet metoda OMO ma także pewne minusy. Bez wątpienia trójetapowe mycie włosów zabiera o wiele więcej czasu, w porównaniu do zwykłego mycia włosów w dwóch etapach (szampon/odżywka). A to najczęściej właśnie brak czasu bywa największym problemem przy porannej toalecie. Ponadto dwukrotne nakładanie odżywki na skórę głowy powoduje zużywanie dużej ilości produktu, co nie należy od najbardziej ekologicznych i ekonomicznych opcji. Stosowanie wyłącznie tej metody może sprawić, że włosy nie będą dokładnie oczyszczone. Dlatego poleca się przynajmniej raz w tygodniu umyć włosy samym szamponem, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby blokować pory skóry głowy.

Metoda OMO krok po kroku

Fot. iStock/Metoda OMO krok po kroku

Metoda OMO to nie wszystko. O czym jeszcze należy pamiętać, by cieszyć się zdrowymi włosami?

Aby wzmocnić efekty metody OMO, warto wdrożyć w życie kilka innych dobrych nawyków. Ważny jest nie tylko sposób mycia i nakładania odżywki, ale także schnięcia. Włosy nie lubią nadużywania gorącego nawiewu suszarki, służyć im będzie natomiast schnięcie naturalne. Zdecydowanie nie posłuży im również nagminne używanie prostownicy czy lokówki. Zbyt wysokie temperatury uszkadzają strukturę włosa, co szybko sprawia, że pasma stają się matowe i bez życia. Gdy włosy są mokre, są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu nie należy ich zbyt energicznie pocierać i wyciskać. Wystarczy je odcisnąć z nadmiaru wody chłonnym ręcznikiem. Nie warto również próbować rozczesywać bardzo mokrych włosów. Najlepiej to robić, gdy nieco już podeschną i sięgnąć nie po szczotkę, a po grzebień z szeroko rozstawionymi zębami. Nie zapomnij o regularnym podcinaniu końcówek, co nie tylko poprawi wygląd fryzury, ale zapobiegnie ich  nadmiernemu rozdwajaniu się.

FB/ohmepl

 


Związek

Grecka kultura i klimat – musisz tego doświadczyć!

Redakcja
Redakcja
21 października 2021

Grecja to piękny kraj, który często staje się miejscem docelowym wakacyjnych podróży, niezależnie od pory roku. Doceniamy piękne widoki, niezwykłą architekturę, niemal idealny klimat i ciekawą kuchnię. Nie bez powodu śródziemnomorskie dania zaliczane są do najzdrowszych. Również lokalna kultura i przyjaźni mieszkańcy wpływają na to, że praktycznie każdy, kto raz odwiedził ten kraj, chce tu wrócić.

Grecja kojarzy się z idealnym wypoczynkiem, pięknymi plażami, czystą wodą, egzotyczną roślinnością, niezwykłymi aromatami i smakami. Jednak ma w sobie również pewną tajemnicę, którą staramy się odkryć, za każdym razem zwiedzając kolejne jej regiony. Duże miasta, w których nowoczesność miesza się z tradycją, lokalne zwyczaje i festiwale przyciągające turystów z całego świata, szybki rozwój i miejsca, gdzie technologia nie sięga, z pewnością ją wyróżniają.

Klimat i przyroda, której nie zobaczysz nigdzie indziej

Grecja ma długą linię brzegową i dostęp do czterech mórz – już to wystarczy, aby obudziło się w nas zaciekawienie tym krajem i tym, co może zaoferować. Jest też kolebką nauki i kultury, ale zachwyca przede wszystkim ukształtowaniem terenu. To, co wyróżnia Grecję i wpływa na jej wartość turystyczną, stanowi fakt, że duża część obszaru położona jest na ok. 2500 wysp. Otwiera to nowe możliwości i sprawia, że można zobaczyć, jak wygląda prawdziwe wyspiarskie życie, wraz z jego blaskami i cieniami. Koniecznie należy odwiedzić Rodos i Korfu, które przyciągają łagodnym i wilgotnym klimatem, wprost idealnym na wakacyjne wyjazdy i sprzyjającym egzotycznej roślinności: przepięknym orchideom, niezwykłym gatunkom krokusa czy dzikiej mięty. Szukając atrakcyjnych połączeń z wyspami, warto odwiedzić serwis FRU.PL, gdzie na stronie https://www.fru.pl/tanie-loty/do-Grecja-GR/ dostępne są najciekawsze promocje przelotów do największych miast kraju.

Zabytki, które wpływają na rozpoznawalność regionu

W Grecji dostępne dla turystów są również miejsca będące świadkami narodzenia filozofii, ważnych teorii naukowych czy najważniejszych dzieł artystycznych. Jeśli chcemy poznać najważniejsze dokonania i symbole kultury antycznej, zwiedzanie powinniśmy rozpocząć od Aten, stolicy kraju. Na własne oczy trzeba zobaczyć Akropol: Partenon, Propyleje czy świątynię Nike, teatr Dionizosa czy Forum Rzymskie. Miasto zadbało o właściwą ekspozycję licznych zabytków poprzez stworzenie pięknych tras spacerowych wzdłuż najważniejszych budowli. Miłośnicy historii docenią też bogate wystawy ponad 80 muzeów, przybliżające historię i rozwój kraju. W Salonikach warto udać się na spacer wokół Białej Wieży, ważnego symbolu miasta, na której szczycie znajduje się taras widokowy – możemy podziwiać z niego niezwykłą panoramę. Liczne obwarowania, bazyliki i świątynie sąsiadują z kościołami, podziemnymi katakumbami czy meczetami. Mieszanka kultur sprawia, że udając się w różne regiony kraju, można poczuć na własnej skórze energię zmian, rozwoju i łatwo zrozumieć, dlaczego Grecja wybierana była na dom przez myślicieli i filozofów.


Zobacz także

40 zakazów i nakazów, które powinny obowiązywać podczas rozwodu, według adwokata rozwodowego

8 sygnałów, które zdradzają, że twój mąż kłamie

Wiele może się zmienić?

Gdzie dzisiaj jesteś kobieto? Kochasz? Wierzysz, że jeszcze wiele może się zmienić?