Go to content

„On jest bez serca” – myślisz i masz rację. Skąd wiedziałaś?

Co to znaczy mieć „nie mieć serca”, być „zimnym”? Zwykle takie wyrażenia opisują kogoś, kto jest emocjonalnie niedostępny. Osoby bez serca nie są ciepłe i nie potrafią wyrażać uczuć. Trudno czuć się z nimi bezpiecznie i komfortowo w związku. Łatwo dać sobie przez nich złamać serce. Jak je rozpoznać? Wbrew pozorom dość łatwo. Poniżej mała ściągawka.

8 sygnałów, że on jest „bez serca”

1. Nie interesuje się twoim życiem

Facet o zimnym sercu często nie okazuje zbyt dużego zainteresowania osobą, z którą jest. Jeśli pyta, to chyba tylko po to, by uzyskać informacje, które są dla niego w jakiś sposób użyteczne.

2. Jest „daleko”

Nie tylko fizycznie, ale emocjonalnie. Może się wydawać, że nigdy nie ma go tak naprawdę z tobą, gdy rozmawiacie. Zachowuje wiele swoich uczuć jedynie dla siebie. Ktoś, kto ma „zimne serce” rzadko będzie się otwierał na temat swoich emocjonalnych słabości. Po prostu zachowa dystans, bez względu na wszystko.

3. W tej relacji zawsze czegoś brakuje

Po prostu nie możesz tak naprawdę być z osobą, która ma zimne serce. Kiedy jesteście razem masz poczucie, że stale czegoś „brakuje”. Tym czymś jest połączenie na poziomie emocji. To on do niego nie dopuszcza.

4. Pojawia się manipulacja

Ktoś o „zimnym sercu” często będzie próbował kontrolować bliskich poprzez manipulację. Dzieje się tak dlatego, że często brakuje mu empatii dla innych ludzi. Nigdy nie wiesz, czy nie zbliżył się do ciebie tylko dlatego, że czegoś akurat po prostu potrzebuje.

5. Brak dobrych związków w przeszłości

Ludzie nieobecni emocjonalnie widzą związek jako źródło komfortu – coś, co zajmuje im czas, aż pojawi się coś lepszego. Kiedy wchodzą w nowe relacje, często opisują swoich „byłych” w bardzo negatywny sposób, starając się zrzucić na nich winę za rozstanie. Nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół ani dobrych relacji z rodziną. Nie przywiązują się na dłużej do jednej osoby.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

1/1 Emocjonalnie niedostępny

6. Egocentryzm

„Ja, ja i ja…”  Osobom o „zimnym sercu” często wydaje się, że wszyscy mają na nich zły wpływ lub istnieją tylko po to, by zaspokajać ich potrzeby. Mają tendencję do niewiarygodnej egocentryczności. Ten typ zachowania przejawia się na przykład w graniu ofiary.

7. Kłamstwa

Kłamstwo jest częścią manipulacji, której używa osoba emocjonalnie niedostępna, aby kontrolować ludzi ze swojego otoczenia. Mogą to być kłamstwa na temat rzeczy, które tak naprawdę nie mają znaczenia, jak i „duże sprawy”. Zwykle ktoś o „zimnym sercu” będzie kłamał na temat swoich przeszłych związków lub złych doświadczeń z przyjaciółmi.

8. Złe traktowanie innych

Na przykład bezdomnych lub kasjerkę w sklepie. Brak empatii sprawia, że ludzie o zimnych sercach nie uważają tych osób za godne szacunku. I okazują im to w okrutny sposób.


Na podstawie: powerofpositivity.com