Psychologia Związek

„On jest bez serca” – myślisz i masz rację. Skąd wiedziałaś?

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 maja 2018
Następny

Co to znaczy mieć „nie mieć serca”, być „zimnym”? Zwykle takie wyrażenia opisują kogoś, kto jest emocjonalnie niedostępny. Osoby bez serca nie są ciepłe i nie potrafią wyrażać uczuć. Trudno czuć się z nimi bezpiecznie i komfortowo w związku. Łatwo dać sobie przez nich złamać serce. Jak je rozpoznać? Wbrew pozorom dość łatwo. Poniżej mała ściągawka.

8 sygnałów, że on jest „bez serca”

1. Nie interesuje się twoim życiem

Facet o zimnym sercu często nie okazuje zbyt dużego zainteresowania osobą, z którą jest. Jeśli pyta, to chyba tylko po to, by uzyskać informacje, które są dla niego w jakiś sposób użyteczne.

2. Jest „daleko”

Nie tylko fizycznie, ale emocjonalnie. Może się wydawać, że nigdy nie ma go tak naprawdę z tobą, gdy rozmawiacie. Zachowuje wiele swoich uczuć jedynie dla siebie. Ktoś, kto ma „zimne serce” rzadko będzie się otwierał na temat swoich emocjonalnych słabości. Po prostu zachowa dystans, bez względu na wszystko.

3. W tej relacji zawsze czegoś brakuje

Po prostu nie możesz tak naprawdę być z osobą, która ma zimne serce. Kiedy jesteście razem masz poczucie, że stale czegoś „brakuje”. Tym czymś jest połączenie na poziomie emocji. To on do niego nie dopuszcza.

4. Pojawia się manipulacja

Ktoś o „zimnym sercu” często będzie próbował kontrolować bliskich poprzez manipulację. Dzieje się tak dlatego, że często brakuje mu empatii dla innych ludzi. Nigdy nie wiesz, czy nie zbliżył się do ciebie tylko dlatego, że czegoś akurat po prostu potrzebuje.

5. Brak dobrych związków w przeszłości

Ludzie nieobecni emocjonalnie widzą związek jako źródło komfortu – coś, co zajmuje im czas, aż pojawi się coś lepszego. Kiedy wchodzą w nowe relacje, często opisują swoich „byłych” w bardzo negatywny sposób, starając się zrzucić na nich winę za rozstanie. Nie mają zbyt wielu bliskich przyjaciół ani dobrych relacji z rodziną. Nie przywiązują się na dłużej do jednej osoby.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Psychologia Związek

7 piosenek, które według naukowców pozytywnie wpływają na nasze życie

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
Fot. iStock/martin-dm
 

Muzyka towarzyszy nam od zawsze. Każdy bez wyjątku ma swoje ulubione utwory, które wprowadzają w dobry nastrój, dodają energę lub dla odmiany, przynoszą ukojenie, spokój. Naukowcy są zgodni, że rytmiczna muzyka naprawdę może wpływać na nasze życie i  regulować emocje, gdy coś dzieje się nie po naszej myśli.

Holenderski badacz Jacob Jolij zajmujący się psychologią poznawczą i neurologią na uniwersytecie w Groningen, zajął się tematyką wpływu muzyki na ludzkie życie. A dokładnie skoncentrował się na znalezieniu pewnych zależności stosując równania matematyczne. W efekcie swoich prac Jolij stwierdził, że jednak nie chodzi o słowny przekaz. Kompozycje, których tempo przekracza 150 uderzeń na minutę, dostarczają mózgowi więcej dobrej energii, co wpływa na nasze samopoczucie i chęć do podejmowania działań.

7 piosenek, które wpływają na nasze życie

Jesteście ciekawi, jakie piosenki znalazły się na tej chlubnej liście? Oto one:

1. Don’t stop me now, Queen

2. Dancing Queen, ABBA

3. Good Vibrations, The Beach Boys

4. Uptown Girl, Billy Joel

5. Eye of the Tiger, Survivor

6. I’m a Believer, The Monkeys

7. Girls Just Want to Have Fun, Cyndi Lauper

Oczywiście to nie są jedyne piosenki, które doskonale wpływają na nasze samopoczucie i dodają energii do działania. każda piosenka, która daje „dobrego kopa” warta jest uwagi.

Zgadzacie się powyższym zestawieniem?

źródło: pieknoumyslu.com

 

 


Psychologia Związek

10 zachowań, którymi okazujesz brak szacunku dla samej siebie

Redakcja
Redakcja
11 maja 2018
fot. istock / AOosthuizen
Następny

Rzeczy, które nas spotykają, wynikają nie tylko ze splotu okoliczności czy możliwości, ale także z tego, jak traktujemy samych siebie. Szacunek oraz samoakceptacja daje spokój i pozwala na harmonijne życie. Świadomość i zgoda na to, kim jesteśmy, nie pozwala tkwić w przyszłości, ani nie tracić kontroli nad życiem zapatrując się za bardzo w przyszłość.

To dodaje więcej odwagi do zmierzenia się z życiem.

Gdy ktoś rzeczywiście akceptuje i szanuje samego siebie i jest zadowolony ze swojego życia oraz widzi sens tego, co robi, jest szczęśliwy. Natomiast spychanie swojej osoby na dalszy plan i oznaki braku szacunku dla samego siebie uwidaczniają się w codzienności, którą tworzymy.

10 zachowań, którymi okazujesz brak szacunku dla samej siebie

1. Robisz coś, co nie jest dla ciebie ważne

Jeżeli zgadzasz się na wejście w jakieś działanie, a wcale nie masz na nie ochoty ani czasu, albo po prostu nie czujesz tego, co masz robić, marnujesz swój czas i energię.

2. Zakładasz maskę w kontaktach z innymi osobami

Szacunek do samego siebie to przede wszystkim akceptacja tego, kim się jest. Jeżeli odczuwasz potrzebę, aby podkoloryzować trochę swoje życie, pokazać je z lepszej strony, by zrobić na kimś wrażenie, ujmujesz sobie godności. Uważasz, że nie jesteś wystarczająco dobra i choć nie jest to prawda, nie przyjmujesz tego do wiadomości.

3. Potakujesz innym dla świętego spokoju

Często zgadzasz się z tym, co ktoś mówi tylko dlatego, że wolałabyś nikogo nie urazić. Chowasz swoje opinie i w zasadzie mówisz tylko to, co kto będzie chciał usłyszeć. Obawiasz się swoich szczerych przemyśleń, wolisz pozostawać niezauważalna.

4. Najważniejsze są dla ciebie potrzeby innych

Należy pomagać innym osobom, ale gdy robisz wszystko dla innych, a swoje potrzeby spychasz na dalszy plan, okazujesz brak szacunku dla samej siebie. Często pozwalasz siebie wykorzystywać, wcale nie odpoczywasz, nie relaksujesz się. Działasz non stop, przez co jesteś mniej wydajna i mniej stabilna emocjonalnie.

5. Gdy czujesz się winna bo nie słuchasz cudzych rad

Sama umiesz najlepiej pokierować swoim życiem, a ignorowanie cudzych rad wcale nie jest ciężkim grzechem. Słuchając swojej intuicji okazujesz szacunek sobie i swoim potrzebom.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Zobacz także

Dlaczego małżeństwa zawierane pózniej są bardziej szczęśliwe

STOP! To już koniec myślenia o sobie w kategorii kury domowej. Przekonaj się kim naprawdę jesteś!

Mówił: "Niedługo będę", wracał po kilku dniach. Ich światy nigdy się nie spotkają. Przynajmniej - nigdy nie spotkają się na dłużej

Mówił: „Niedługo będę”, wracał po kilku dniach. Ich światy nigdy się nie spotkają. Przynajmniej – nigdy nie spotkają się na dłużej