Związek

Nie bądź dawczynią, jeśli w związku nic nie dostajesz w zamian. Utwierdzasz go w przekonaniu, że na to zasłużył

Listy do redakcji
Listy do redakcji
12 kwietnia 2018
Fot. iStock/Anchiy
 

Przeczytałam wczoraj tekst o byciu suką dla swojego męża. Wróciły wspomnienia, choć myślałam, że mam to za sobą to chciałam się z wami podzielić moją historią.

W domu byłam uczona, żeby być grzeczną, miłą i pomocną. Miałam dwóch braci wokół których moja mama robiła wszystko. Kanapki do szkoły, herbatka, sprzątanie pokoju. Wiele lat później dowiedziałam się, jakie piętno wycisnął na mojej psychice i zachowaniu pijący ojciec. Nie upijał się jakoś bardzo i często, ale lubił być na tak zwanym „lekkim gazie”. Mama upominała, żebym chodziła przy nim cicho, nie dyskutowała z nim i robiła, co mówi. Kiedy byłam grzeczna, brał mnie na kolana, przytulał, rozmawiał. Byłam w stanie zrobić wszystko, byleby tylko zaskarbić sobie jego uwagę.

Tak dla mnie wyglądała miłość. Więc, kiedy poznałam K., byłam w stanie nieba mu uchylić, żeby udowodnić swoją miłość. Z domu wyniosłam, że o mężczyznę trzeba dbać, trzeba się starać tak długo, aż on będzie zadowolony i szczęśliwy. To było dla mnie zupełnie naturalne. Poznaliśmy się na służbowej imprezie. Wcześniej w pracy go nie widziałam. Miałam za sobą kilkuletni związek, trudno mi było na nowo zaufać. Bo przecież ja tak się starałam, a tamten i tak odszedł do innej. Byłam po 30-tce bałam się, że zostanę sama.

K. był inny. Nie naciskał, nie był nachalny. Chociaż przegadaliśmy ze sobą niemal cały wieczór, nie miał zamiaru od razu zaciągnąć mnie do łóżka. Był czarujący. Tak, to odpowiednie słowo – czarujący. Kobiety się za nim oglądały, ale to ze mną on szedł do kina, czy do knajpy. Pierwszy raz czułam się tak wyjątkowo. Imponował mi swoją wiedzą, obyciem, tego, jak potrafił się znaleźć w różnych sytuacjach. Nie mieszkaliśmy razem. Taki układ nam odpowiadał – ja nie chciałam od razu się wiązać z deklaracjami, on – przyzwyczajony do kawalerskiego życia. Kiedy był chory jechałam z rosołkiem, lekami. Gdy potrzebował wsparcia, bo w pracy stres go chwilami przerastał, zawsze byłam na posterunku. Kiedy zachorowała jego mama – stawałam na głowie, żeby załatwić jej jak najlepszą opiekę, szpital, lekarzy. Sama po nią pojechałam, bo on pracował i nie mógł.

W końcu chciałam, żebyśmy razem zamieszkali. Po półtora roku można było podjąć jakieś wiążące decyzje. To ja szukałam mieszkania, wysyłałam mu zdjęcia, umawiałam się z różnych częściach miasta. W końcu usłyszałam, że mam sama zadecydować. To był błąd, długo słuchałam, że jak kran przecieka, okno się blokuje, wieszak trzeba mocniej dokręcić, to mój problem, bo w końcu ja wybrałam takie mieszkanie. Więc znowu wszystko organizowałam sama. Hydraulika, stolarza, pana „złotą rączkę”. Jednocześnie próbowałam sprostać roli pani domu. Nawet, gdy było mi przykro, bo on stwierdził, że moja pomidorówka jest zbyt pospolita i nie ma jak to krem z pomidorów w jakieś tam knajpie, nie dawałam po sobie poznać. Po prostu następnym razem próbowałam dorównac tamtym smakom. W pieczeniu sernika doszłam do perfekcji, nikt mnie nie mógł przebić i tu zawsze mogłam liczyć na słowo uznania. Byłam jak ta mała dziewczynka łaknąca pochwał i uwagi mężczyzny mojego życia.

Im bardziej się starałam, im więcej z siebie dawałam, tym lepiej się w tym związku czułam. Byłam w końcu komuś potrzebna. To nic, że do wykupywania recept, kupowania prezentu, prasowania koszul, gotowania, sprzątania i usuwania się w cień, gdy K. był w złym humorze i nie miał ochoty na rozmowę. Bywało, że przez tydzień się nie odzywał, mówił półsłówkami, bo… Bo tak ma i nic mi do tego, wszystkiego wiedzieć nie muszę. Bałam się, że kiedy K. poczuje, że nie jestem mu potrzebna, zostawi mnie. Czekałam na jakiś gest, słowo, coś co da mi pewność, że on mnie kocha i nie chce mnie zostawić. Byłam dawcą idealnym, bo gotowym zatracić siebie, żeby tylko uszczęśliwić drugą osobę. Traciłam siebie, swoją pewność, kiedy pytał mnie o zdanie, najczęstszą odpowiedzią stało się: „Nie wiem”.

Trafiłam do szpitala z ostrym bólem brzucha. Nie wiedziałam, co się dzieje. K. nawet nie przyjechał, zadzwonił tylko po moim SMS-ie pytając czy wszystko w porządku, ale chyba nie bardzo go to interesowało, bo mówił o swoim nowym projekcie w pracy. To jego mama przyjechała z owocami, sokami, przywiozła mi książkę. Miałam napad lęku, przyszedł psycholog szpitalny. Nie mogłam się uspokoić, tak bardzo się bałam, że K. mnie zostawi, skoro mnie przy nim nie ma. Długo rozmawialiśmy. A właściwie ja mówiłam, o tym, jak go kocham, jak bardzo się staram, ale chyba cały czas za mało. Sama sobie odpowiadałam na pytanie, czy zasługuję na takie traktowanie. Psycholog poprosił, żebym zrobiła listę zysków i strat. Co daje mi ten związek, co ja mu daję, czy są jakieś deficyty. On był biorcą, nic nie dostawałam w zamian, bo niczym można nazwać chwilową uwagę. Nie było czułości, troski, bezpieczeństwa.

Nie odchodzi się łatwo z takich związków. Po wyjściu ze szpitala zaczęłam terapię, dzięki czemu zrozumiałam mechanizm własnego zachowania. K. nie chciał słyszeć o terapii, nie chciał, żebym mu opowiadała, czego dowiaduję się o sobie. Odsuwaliśmy się od siebie coraz bardziej. A ja małymi kroczkami zaczęłam dbać o siebie. Zajęcia fitness, spotkania z przyjaciółkami, wyjście na spacer. Nie było łatwo, strach, że on mnie zostawi, bo nie posprzątałam, nie ugotowałam, nie upiekłam sernika, nie odebrałam od niego telefonu, bo byłam na ćwiczeniach, a później on nie odbierał ode mnie.

Kiedyś siedząc z przyjaciółkami usłyszałam: „Czy ty myślisz, że to ile mu dajesz, świadczy o tym, że jesteś taka zajebista? Stara, to on jest przekonany, że skoro tyle dostaje, to musi być naprawdę zajebisty, ty go w tym utwierdzasz!”. Niby się śmiałyśmy, żartowałyśmy, ale te słowa we mnie zostały. Bo czy tak faktycznie jest? Każdy chciałby dostawać, a skoro dostaje, to znaczy, że na to zasłużył. K. nie zasłużył. Nie rozumiał, jak próbowałam mu tłumaczyć, coś zmienić. „Przecież nigdy się nie skarżyłaś, co się z tobą stało?” – pytał, ale nie słuchał już odpowiedzi.

Rozstaliśmy się rok później. Ja nie chciałam być z kimś, kto tylko czerpie korzyści ze związku ze mną, nic nie dając w zamian. Nie chciałam zastanawiać się, czy on się zmieni, czy zrozumie, czy pokaże, że kocha. Musiałam skupić się w końcu na sobie, o sobie zacząć myśleć. On podjął decyzję o rozstaniu, ale ja już byłam na gotowa na rozstanie.

Piszę, żeby pokazać, że nie zawsze eksperymenty się udają, że nie zawsze mężczyźni chcą się zmienić. Ale nie oglądajmy się na nich, dbajmy o siebie, nie bądźmy całe życie dawczyniami dla kogoś, kto nie chce tego wziąć i nic nie daje nam w zamian. Ja dzisiaj jestem szczęśliwa sama ze sobą. To najlepsze, co mogłam sobie dać.


Związek

W związku liczy się lojalność. O czym nigdy nie powinnaś opowiadać znajomym?

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
12 kwietnia 2018
Następny

„Nie zgadniecie, co mój stary wczoraj odwalił…” – rozpoczynała każdą pogawędkę przy korpo-ekspresie do kawy moja znajoma, a jej opowieści o tym, jak to mąż ZNOWU przyniósł jej wstyd na rodzinnej imprezie, albo jak to NIGDY nie pomaga jej przy dzieciach, wzbudzały wśród nas konsternację. Czasem czuliśmy zażenowanie, czasem ciekawość, bywało też tak, że śmialiśmy się do rozpuku. Nie znaliśmy gościa, ale każdy z nas miał jakiś wyrobiony obraz jego osoby. Czy słuszny i prawdziwy? Zapewne nie. Ale gdybym stanęła z nim oko w oko na jakimś spotkaniu, przed oczami zapewne miałabym jedną z tych żenujących lub wstydliwych historyjek, które słyszałam. 

Większość z nas w ogóle za dużo mówi. O sobie, o swoich bliskich, o problemach małżeńskich. Dobrze jest się wygadać, ale trzeba się zastanowić, CO i KOMU opowiadamy, a przede wszystkim „która koszula jest bliższa ciału”. Istnieją pewne tematy, których lepiej nie poruszać. Dlaczego? Ponieważ w związku najważniejsza jest lojalność wobec partnera.

Upodobania seksualne

Oczywiście, wszyscy rozmawiamy o seksie i jesteśmy w tych pogawędkach mniej lub bardziej otwarci. Trzeba jednak uważać na to, ile szczegółów z własnej sypialni się zdradza. Najlepiej w ogóle nie rozpoczynać zdań od „my nigdy…”, „my zawsze…”, a już na pewno nie od „a ty sobie wyobrażasz, że mój facet…”. Nie, nie! Żadnych intymnych szczegółów. To są wasze osobiste sprawy i nikt nie powinien wiedzieć, jaką bieliznę nosi twój facet, jakie ma upodobania/fetysze, co jest dla niego tematem tabu. Oczywiście, czasem szukam porady w niektórych kwestiach i tu powinnyśmy uważać kogo i o co pytamy. Inteligentny człowiek, szanujący swoją relację będzie potrafił zapytać tak, żeby nie ośmieszyć ani siebie, ani partnera.

Każda awantura

Przyjaciele są od tego, żeby nas wysłuchać, gdy mamy problem. Warto jednak zastanowić się, czy o wszystkich sprzeczkach i kłótniach powinniśmy opowiadać i czy aby na pewno konieczne są te wszystkie inwektywy i przejaskrawienia. Nieustanne stawianie swojego partnera w złym świetle spowoduje, że twoi znajomi zaczną mieć o nim złe zdanie i siłą rzeczy przestaną go lubić. Czy aby na pewno chcesz uzyskać taki efekt, wylewając nieustannie swoje żale?

Romanse i zdrady

Kiedy zostaniemy zranione, mamy ochotę opowiedzieć o tym całemu światu. Teraz. Już. Na gorąco. Zdrady i romanse to są jednak te tematy, które warto wcześniej przerobić w głowie choć po części. Czy aby na pewno znasz wszystkie fakty? Co zamierzasz dalej z tym zrobić? Wybaczyć? Rozstać się? Poczekaj chwilę, aż emocje nieco opadną lub gdy będziesz już potrafiła racjonalnie myśleć. Wyrzucanie jego rzeczy przez okno chwilę po przyłapaniu go na zdradzie i obdzwanianie wszystkich znajomych jest kuszące, ale i bardzo zgubne. Jeśli już musisz, wybierz jedną, ZAUFANĄ osobę do której zadzwonisz.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Związek

24. FESTIWAL FILMOWY WIOSNA FILMÓW startuje już 15 kwietnia w Warszawie. 65 filmów, w tym 20 premier i przedpremier!

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2018
fot. Materiały prasowe
Następny

W tym roku widzowie zobaczą w ciągu ośmiu dni 65 filmów, z których 20 to polskie premiery lub przedpremiery. Pokazy odbywać się będą w trzech miejscach: kinie PRAHA, kinie AMONDO oraz w sali kinowej „Pod Sowami”. 

Bilety na każdy seans to koszt 12 złotych i będzie można je kupić już od 6 kwietnia – zarówno przez Internet, jak i w kasach obu kin.

Już na początku maja WIOSNA FILMÓW zagości w 35 kinach całej Polski.

Warszawska WIOSNA FILMÓW trwać będzie w tym roku w dniach 15–22 kwietnia. W ciągu ośmiu dni widzowie zobaczą najlepsze filmy z najważniejszych festiwali, m.in. z Cannes, Berlina, Wenecji, Toronto, Karlowych Warów, Locarno, Montrealu, San Sebastián czy Sundance. WIOSNA FILMÓW zaprezentuje także tytuły wskazane przez Europejską Akademię Filmową (Europejskie Nagrody Filmowe) oraz Amerykańską Akademię Filmową (Oscary) oraz przegląd uznanych polskich obrazów ostatniego sezonu.

W programie Festiwalu znalazły się m.in.: uhonorowany wieloma nagrodami francuski dramat „120 uderzeń serca”, głośny obraz z Diane Kruger w roli głównej – „W ułamku sekundy”, „Obietnica poranka” – porywająca adaptacja bestsellerowej autobiografii Romaina Gary’ego z Charlotte Gainsbourg w roli głównej. Na Festiwalu swoją premierę będzie mieć również prezentowany w Konkursie Głównym 68. MFF w Berlinie głośny dramat „Utoya, 22 lipca”, który opowiada o jednym z najczarniejszych dni współczesnej Norwegii. Wśród propozycji festiwalowych są także: „Wyspa psów”, najnowszy film Wesa Andersona, Nigdy Cię tu nie było” z Joaquinem Phoenixem w roli głównej czy obsypane nagrodami „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” oraz „The Florida Project”.

Filmem Otwarcia 24. WIOSNY FILMÓW będzie nagrodzony pięcioma Cezarami obraz „Do zobaczenia w zaświatach”, ekranizacja bestsellerowej powieści Pierre’a Lemaitre’a uhonorowanej Grand Prix Nagrody Goncourtów i określanej mianem „małego Nobla”. Będzie to polska premiera.

Jak co roku, projekcjom filmów będą towarzyszyć spotkania z twórcami. Podczas tej edycji Festiwalu odbędzie się ich 11, m.in. z Jakubem Gierszałem po seansie „Pomiędzy słowami”, aktorami z filmu „Twarz” Małgośki Szumowskiej, Dorotą Kobielą, reżyserką „Twojego Vincenta” oraz Bodo Koxem, reżyserem „Człowieka z magicznym pudełkiem”.

Już po raz trzeci organizatorzy WIOSNY FILMÓW nawiązali współpracę z platformą VoD.pl, gdzie będzie można zobaczyć wybrane tytuły. Wszystkie filmy dostępne online podczas tegorocznej edycji Festiwalu znajdą się w specjalnej zakładce serwisu VoD.pl. Wśród prezentowanych obrazów pojawią się przedpremierowo: „Paryż i dziewczyna”, „Kochankowie jednego dnia”, „Po latach”, „Uczciwy człowiek” oraz filmy sezonu: „Dusza i ciało”, „Blask” czy „Morderstwo w hotelu Hilton”.

Filmy na WIOŚNIE FILMÓW pokazywane będą w 8 pasmach:

czytaj dalej na następnej stronie

PROGRAM_wiosnafilmow2018

 

 

Zobacz także

Macron

Brigitte i Emmanuel Macron: historia miłości prezydenta Francji, który niezmiennie kocha kobietę starszą o 24 lata. Miłość wbrew wszystkiemu

„Oddałam ci wszystko” – mówisz. Właśnie. Nie chciałem

Stary, czasami najlepsze, co możesz zrobić dla kobiety twojego życia, to pozwolić jej odejść