Związek

8 najbardziej niebezpiecznych rodzajów związków, które nie wiążą się z przemocą fizyczną

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
11 marca 2020
Fot. iStock/vadimguzhva
 

Początek twojego związku może jawić się jako magiczny. Wszystko wydaje ci się idealne, a ty snujesz marzenia o wspólnej przyszłości. Czasami jednak jest zbyt pięknie, by to okazało się prawdziwe. To, co kiedyś widziałaś jako bezpieczną przystań staje się koszmarem, z którego trudno się obudzić. Kiedy miłość staje się niebezpieczna, czas zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby się z relacji wydostać. Pamiętajmy, że przemoc fizyczna nie jest jedynym rodzajem zagrożenia w związku. Istnieje wiele różnych form przemocy, które mogą stanowić zagrożenie dla twojego fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Oto osiem najbardziej niebezpiecznych rodzajów relacji, które nie wiążą się z przemocą fizyczną:

1. Manipulacyjne

Jest to typ związku, w którym bardzo trudno dostrzec, że jest się w pułapce. Jeśli partner jest sprawnym manipulatorem, może przez wiele lat utrzymywać się w świadomości, że jesteś jedyną odpowiedzialną osobą za wszelkie niepowodzenia (również jego własne). Manipulator sprawia, że podejmujesz decyzje, które są najlepsze i wygodne dla niego, ale niekoniecznie dla ciebie. Oczernia w twoich oczach innych, sprawia, że tracisz przyjaciół i bliski kontakt z bliskimi dla ciebie osobami. Twoje życie kręci się teraz jedynie wokół niego i wokół waszego związku.

2. Psychopatyczne

Niebezpieczny typ relacji, w którym zagrożenie jest szczególnie niebezpieczne – ten związek powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Osoby o skłonnościach psychopatycznych jawią się nam jako… urocze. Ludzie z „antyspołecznym” zaburzeniem osobowości nie wierzą, że mają problem, dlatego nie będą poszukiwać pomocy, ani terapii. Mogą się nad tobą znęcać psychicznie, prześladować, śledzić, podrzucać sfingowane „dowody” zdrady, osaczać cię i szukać za twoimi plecami kontaktu z bliskimi ci osobami po to, by nimi manipulować.

3. Związki, w których występuje przemoc finansowa

Mają miejsce wtedy, gdy jeden z partnerów wykorzystuje środki finansowe by kontrolować drugą stronę, wydziela jej pieniądze, upokarza i uzależnia ją od siebie materialnie.

4. Związek „my przeciw całemu światu”

Relacja, w której oboje partnerzy jednoczą się tak mocno, że nie dopuszczają do siebie innych, bliskich osób i ustawiają się w opozycji do wszystkich, jest związkiem silnie toksycznym. Potrzebujemy innych, nie możemy zamykać się w relacji z partnerem przed całym światem.

5. Związek, w którym występuje przemoc emocjonalna

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów szkodliwych relacji i jednocześnie najtrudniejszy do jednoznacznego zdefiniowania, bo dotyczący bardzo osobistych odczuć i emocji.  Partner, który używa przemocy emocjonalnej, za pomocą słów, gestów i działań sprawia, że czujemy się gorsi, słabsi, winni sytuacji, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Odczuwamy wstyd, smutek, ogromny ciężar. Wydaje nam się, że musimy zasłużyć sobie na uwagę i uczucie partnera i czujnie obserwujemy jego reakcje, by natychmiast odpowiedzieć na jego potrzeby.

6. Związek, w którym występuje przemoc „duchowa”

Na czym polega taka relacja? W społecznościach, gdzie istnieje bardzo silna tradycja patriarchatu, kobiety uzasadniają całkowite zdanie się woli mężczyzny względami religijnymi. W najcięższych przypadkach akceptują, że Bóg chce, aby cierpiały, i ostatecznie poddają się jego woli (a bezpośrednio woli partnera), przyjmując swoją sytuację jako jego decyzję, co powoduje niesamowite uwikłanie emocjonalne, kompletny brak kontroli na związkiem i brak wpływu na swoje życie.

7. Obsesyjny

To typ relacji, w której emocjonalne i fizyczne uzależnienie od partnera jest tak silne, że wpływa na nasz dotąd racjonalny sposób myślenia i przeszkadza normalnie funkcjonować. Nie tylko nie możemy przestać myśleć o partnerze, ale też stajemy się dla niego i siebie samych niebezpieczni, obsesyjnie pragnąc jego stałej obecności i uwagi. Taka relacja wymaga terapii.

8. Związek, który jest zbyt cenny, by go stracić

Jeśli jesteś z kimś, kto wydaje ci się zbyt cudowny, zbyt niesamowity i idealny, możesz odczuwać stały lęk przed utratą tej osoby, przed tym, że związek się skończy. Jest to sytuacja, w której zazwyczaj z powodu jakiegoś osobistego deficytu wynikającego z poprzednich doświadczeń, nie jesteśmy w stanie cieszyć się związkiem i partnerem, bo za bardzo boimy się go stracić. Warto jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa, a także indywidualnie wzmacniać swoje poczucie wartości.


Na podstawie: www.cheatsheet.com


Związek

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji skóry

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
12 marca 2020
Fot. iStock/Anetlanda
 

Od dzisiaj drogie Panie – SZLABAN na powyższe. A do których z tych grzeszków się przyznajecie?

15 najczęstszych błędów w domowej pielęgnacji:

 1. Mycie twarzy mydłem

 2. Nie zmywanie makijażu

 3. Nie nakładanie kosmetyków pielęgnacyjnych (nawilżających) bezpośrednio po kąpieli/prysznicu (jak to wysusza skórę! zgroza)

 4. Zbyt krótkie trzymanie kosmetyków na skórze lub włosach (odżywki, maski, maseczki etc)

 5.  „Podsuszanie” maseczek (aaaaaaaa!)

 6. Namiętne i brutalne wyciskanie wyprysków/zaskórniaków

 7. Trzymanie perfum w łazience

 8. Zapominanie o skórze szyi i dekoltu

 9. Agresywne „darcie” skóry peelingiem

 10. Skrobanie pięt żyletka raz na jakiś czas – zamiast regularnej pielęgnacji nieinwazyjną tarką czy „pilnikiem”

 11. Wygryzanie skórek przy paznokciach lub ich zbyt mocne wycinanie

 12. Rezygnacja  z kosmetyku „po jednym razie” kontra używanie (szczególnie w makijażu) przeterminowanych kosmetyków (a, no bo co tam się może zepsuć w takim cieniu…)

 13. Korzystanie z źle dobranych kosmetyków (np. kremu dedykowanego dużo starszym paniom) w nadziei na „efekty”

 14. Nie korzystanie z toniku (lub zamiennika)

 15. Utrwalanie make-upu lakierem do włosów (serio! nie udawajcie, że nie wiecie o co chodzi 😉 )


Związek

Chcesz lepiej spać, schudnąć i mieć lepszy humor? Pomoże ci w tym kiwi

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 marca 2020
Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi
Fot. iStock

Kiwi określane jest mianem superfood, i nic w tym dziwnego. Ten włochaty owoc jest nie tylko smaczny, ale zawiera dużą ilość cennych dla zdrowia substancji. Pomoże nie tylko w procesie trawienia i odchudzania, ale i wesprze odporność. Jakie właściwości i ile kalorii ma kiwi? 

Śmiejemy się z niego, że to włochaty ziemniak, w dodatku denerwuje nas konieczność obierania go ze skóry, lub drążenia miąższu łyżeczką. Ale bez wątpienia uwielbiamy go za kwaskowy, orzeźwiający smak i docenić powinniśmy także za cenne dla zdrowia i urody właściwości.

Kiwi – witaminy i wartości odżywcze

Kiwi obfituje w witaminy i błonnik pokarmowy. Zawiera polifenole, karotenoidy, kwas foliowy, potas, witaminy z grupy B, witaminę A, C, K i E. Znajdziemy tu też magnez, miedź, wapń i mangan. Jadalne pestki tego owocu pełne są kwasu omega-3, który jest niezbędny, by zachować młody wygląd i zdrowe serce. Wystarczy zjeść jedno kiwi, by pokryć dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na witaminę C. Wybierając te owoce, warto sięgać po twardawe, z całą skórką, bez stłuczeń. Owoce powinny być intensywnie pachnące, ale jeśli trafi się jeszcze niedojrzały, pozostawiony w temperaturze pokojowej, dojrzeje w ciągu kilku dni.

Często pojawia się także pytanie, ile kiwi ma kalorii? Zdecydowanie jest niskokaloryczne- zawiera niewiele ponad 50 kcal, więc będzie dobrym elementem diety odchudzającej, a obecność błonnika dodatkowo przysłuży się szczupłej sylwetce.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Kiwi – właściwości dla zdrowia 

Dla zdrowego serca

Właściwości kiwi dla zdrowia układu krążenia są znane. Udowodniło to badanie przeprowadzone na  Uniwersytecie w Oslo. Wg. niego, spożywanie trzech owoców w ciągu dnia, dzięki dużej zawartości błonnika, zmniejsza ilość trójglicerydów w organizmie. Trzy owoce w codziennym menu skutecznie mogą obniżyć ciśnienie krwi, a pestki dostarczają kwasy omega-3, które są niezbędne, by zachować młody wygląd i zdrowe serce.

Kiwi dba o wzrok

Kiwi obfituje w karotenoidy, luteinę i zeaksantynę. Substancje te zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, co następuje wraz z upływającym wiekiem. Pozwalają zminimalizować ryzyko wystąpienia jaskry i astmy.

Wspiera odchudzanie

Kiwi jest bogate w błonnik, który pęcznieje w żołądku i daje uczucie sytości. Odpowiednia ilość błonnika w diecie pozwala poprawić procesy trawienne, pomaga w regulacji metabolizmu. Zawiera także enzym o nazwie aktynidaina, który jest znany ze swoich właściwości trawienia białka, podobnie jak w przypadku papainy w papai. Ten owoc  świetnie sprawdzi się podczas diety odchudzającej.

Na dobry sen i lepszy humor

owoc zawiera duże ilości serotoniny, zwanej hormonem szczęścia, które wspierają lepszy sen i humor. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, którego niedobór podejrzewany jest o związek z występowaniem depresji i niskimi stanami samopoczucia. Serotonina jest również niezbędna dla spokojnego i regenerującego organizm snu w trakcie nocy.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Kiwi chroni przed nowotworami

Ten owoc zawiera w sobie moc witaminy C, która działa jako silny przeciwutleniacz, eliminujący wolne rodniki, które mogą powodować powstawanie stanów zapalnych oraz nowotworów. Glutation zapobiega mutacjom genów, które mogą zainicjować rozwój choroby. Obecność witaminy E wspiera regenerację uszkodzonych komórek. 

Wspiera układ nerwowy

Kwas foliowy obecny w kiwi wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, w tym pracę mózgu. Potas uczestniczy w przenoszeniu impulsów nerwowych, wpływa na lepsze dotlenienie mózgu, łagodzi nadmierną senność i zmęczenie.

Kiwi dla urody

Obecność wapnia, żelaza i magnezu oraz witamin z grupy B to doskonały zestaw dla zdrowej skóry. Obecność witamin C i E, przeciwutleniaczy, opóźnia procesy starzenia. Kiwi rozjaśnia skórę i nadaje jej blask, zmiękcza ją i wygładza, zmniejsza cienie pod oczami, złuszcza martwy naskórek, nawilża. Można nie tylko zajadać owoce, ale przygotować z nich domowe kosmetyki, jak np. odżywcza maseczka.

Aby przygotować maseczkę, potrzebujesz:

 • 1 kiwi
 • pół banana
 • 2 łyżki jogurtu naturalnego

Rozgnieć widelcem owoce i zmieszaj dokładnie z jogurtem. Nałóż na oczyszczoną twarz po 15 minutach spłucz ciepłą wodą.

Kiwi w kuchni

Ten orzeźwiający owoc smakuje nie tylko solo, ale również z innymi owocami w zdrowej sałatce. Należy jedynie pamiętać, że do sałatki dodajemy go tuż przed podaniem, ze względu na enzymy, które powodują utratę jędrności w owocach. Nie jest także najlepszym wyborem do galaretek, ponieważ enzymy uniemożliwiają im ścięcie się.  Za to można z niego tworzyć dowolne smoothie i koktajle, takie jak mleczny koktajl.

Kiwi - ile ma kalorii, właściwości, koktajl z kiwi

Fot. iStock

Mleczny koktajl z kiwi

 • 4 dojrzałe owoce
 • 1 szklanka mleka (może być roślinne)
 • 2 łyżeczki miodu lub innego zdrowego słodzika do smaku

Mleczny koktajl z kiwi jest śmiesznie prosty w przygotowaniu – wystarczy zblenować wszystkie składniki razem i tyle. Koktajl najlepiej smakuje schłodzony. W upalne dni świetnie sprawdzi się do niego kilka kostek lodu.

Alergia na kiwi

Mimo że kiwi ma wiele cennych właściwości dla zdrowia, nie każdemu ten owoc posłuży. U niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną. W przypadku alergii na ten owoc, mogą pojawić się objawy takie jak: swędzące gardło, pokrzywka w okolicy ust (zaczerwienienie skóry i silne pieczenie), obrzęk języka, problemy z połykaniem, wymioty.


źródło: www.healthline.com 

Zobacz także

A może w końcu przyszedł czas, żebyś była szczęśliwa w związku, zamiast czekać, aż ktoś inny cię uszczęśliwi?

Dlaczego faceci tracą zainteresowanie twoją osobą? Może być kilka powodów

Kiedy odchodzisz, musisz mieć plan. Wybierz dobry, słoneczny dzień, nie odchodź w deszczu