Go to content

8 najbardziej niebezpiecznych rodzajów związków, które nie wiążą się z przemocą fizyczną

Fot. iStock/vadimguzhva

Początek twojego związku może jawić się jako magiczny. Wszystko wydaje ci się idealne, a ty snujesz marzenia o wspólnej przyszłości. Czasami jednak jest zbyt pięknie, by to okazało się prawdziwe. To, co kiedyś widziałaś jako bezpieczną przystań staje się koszmarem, z którego trudno się obudzić. Kiedy miłość staje się niebezpieczna, czas zrobić wszystko, co w twojej mocy, aby się z relacji wydostać. Pamiętajmy, że przemoc fizyczna nie jest jedynym rodzajem zagrożenia w związku. Istnieje wiele różnych form przemocy, które mogą stanowić zagrożenie dla twojego fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Oto osiem najbardziej niebezpiecznych rodzajów relacji, które nie wiążą się z przemocą fizyczną:

1. Manipulacyjne

Jest to typ związku, w którym bardzo trudno dostrzec, że jest się w pułapce. Jeśli partner jest sprawnym manipulatorem, może przez wiele lat utrzymywać się w świadomości, że jesteś jedyną odpowiedzialną osobą za wszelkie niepowodzenia (również jego własne). Manipulator sprawia, że podejmujesz decyzje, które są najlepsze i wygodne dla niego, ale niekoniecznie dla ciebie. Oczernia w twoich oczach innych, sprawia, że tracisz przyjaciół i bliski kontakt z bliskimi dla ciebie osobami. Twoje życie kręci się teraz jedynie wokół niego i wokół waszego związku.

2. Psychopatyczne

Niebezpieczny typ relacji, w którym zagrożenie jest szczególnie niebezpieczne – ten związek powoduje poważny uszczerbek na zdrowiu psychicznym. Osoby o skłonnościach psychopatycznych jawią się nam jako… urocze. Ludzie z „antyspołecznym” zaburzeniem osobowości nie wierzą, że mają problem, dlatego nie będą poszukiwać pomocy, ani terapii. Mogą się nad tobą znęcać psychicznie, prześladować, śledzić, podrzucać sfingowane „dowody” zdrady, osaczać cię i szukać za twoimi plecami kontaktu z bliskimi ci osobami po to, by nimi manipulować.

3. Związki, w których występuje przemoc finansowa

Mają miejsce wtedy, gdy jeden z partnerów wykorzystuje środki finansowe by kontrolować drugą stronę, wydziela jej pieniądze, upokarza i uzależnia ją od siebie materialnie.

4. Związek „my przeciw całemu światu”

Relacja, w której oboje partnerzy jednoczą się tak mocno, że nie dopuszczają do siebie innych, bliskich osób i ustawiają się w opozycji do wszystkich, jest związkiem silnie toksycznym. Potrzebujemy innych, nie możemy zamykać się w relacji z partnerem przed całym światem.

5. Związek, w którym występuje przemoc emocjonalna

Jest to jeden z najbardziej rozpowszechnionych typów szkodliwych relacji i jednocześnie najtrudniejszy do jednoznacznego zdefiniowania, bo dotyczący bardzo osobistych odczuć i emocji.  Partner, który używa przemocy emocjonalnej, za pomocą słów, gestów i działań sprawia, że czujemy się gorsi, słabsi, winni sytuacji, za które nie ponosimy odpowiedzialności. Odczuwamy wstyd, smutek, ogromny ciężar. Wydaje nam się, że musimy zasłużyć sobie na uwagę i uczucie partnera i czujnie obserwujemy jego reakcje, by natychmiast odpowiedzieć na jego potrzeby.

6. Związek, w którym występuje przemoc „duchowa”

Na czym polega taka relacja? W społecznościach, gdzie istnieje bardzo silna tradycja patriarchatu, kobiety uzasadniają całkowite zdanie się woli mężczyzny względami religijnymi. W najcięższych przypadkach akceptują, że Bóg chce, aby cierpiały, i ostatecznie poddają się jego woli (a bezpośrednio woli partnera), przyjmując swoją sytuację jako jego decyzję, co powoduje niesamowite uwikłanie emocjonalne, kompletny brak kontroli na związkiem i brak wpływu na swoje życie.

7. Obsesyjny

To typ relacji, w której emocjonalne i fizyczne uzależnienie od partnera jest tak silne, że wpływa na nasz dotąd racjonalny sposób myślenia i przeszkadza normalnie funkcjonować. Nie tylko nie możemy przestać myśleć o partnerze, ale też stajemy się dla niego i siebie samych niebezpieczni, obsesyjnie pragnąc jego stałej obecności i uwagi. Taka relacja wymaga terapii.

8. Związek, który jest zbyt cenny, by go stracić

Jeśli jesteś z kimś, kto wydaje ci się zbyt cudowny, zbyt niesamowity i idealny, możesz odczuwać stały lęk przed utratą tej osoby, przed tym, że związek się skończy. Jest to sytuacja, w której zazwyczaj z powodu jakiegoś osobistego deficytu wynikającego z poprzednich doświadczeń, nie jesteśmy w stanie cieszyć się związkiem i partnerem, bo za bardzo boimy się go stracić. Warto jak najszybciej skorzystać z pomocy psychologa, a także indywidualnie wzmacniać swoje poczucie wartości.


Na podstawie: www.cheatsheet.com