Go to content

5 powodów, dla których ludzie o wysokim IQ mają większy problem, żeby się zakochać

Fot. iStock /BraunS

Do zakochania jeden krok… Ponoć, bo są osoby, na które wcale nie spada miłość jak grom z jasnego nieba. Czym można sobie to tłumaczyć? Brakiem odpowiedniego kandydata, nadmiernymi wymaganiami czy może … wysokim ilorazem inteligencji? Bo okazuje się, że to właśnie ludzie inteligentni w miłości mają odrobinę bardziej pod górkę.

Jeśli czujesz się źle w związkach i nie do końca masz świadomość, co idzie nie tak, jak powinno, sprawdź, czy wysokie IQ ci w tym nie przeszkadza. Intelekt jest rzeczywiście odpowiedzialny za życie uczuciowe, ale w sposób bardziej skomplikowany, niż mogłoby się to wydawać.

Dlaczego wysokie IQ może przeszkadzać w znalezieniu miłości? Jest 5 powodów

1. Niezależność ponad wszystko 

Dla osób cechujących się ponadprzeciętnym IQ, niezależność to rzecz, o którą są w stanie walczyć niczym o niepodległość kraju. Potrzebują oni miłości, ale nie ograniczeń, które może nakładać na nich bycie z kimś w związku. To może się jednak udać, gdy ich partnerzy zrozumieją i uszanują ich potrzebę prywatnego czasu i posiadania własnej przestrzeni. To pomoże stworzyć silną i trwałą relację.

2. Nie spieszą się ze stawianiem następnego kroku 

Osoby z wysokim IQ częściej analizują sytuację w jakiej się znajdują, więc są bardziej ostrożni we wchodzeniu w kolejne etapy realizacji. Chętniej zastanawiają się nad wcześniejszymi relacjami, w których byli, szukają popełnionych błędów, aby dowiedzieć się więcej o sobie i rozwijać bardziej świadomie następny związek. Ta cecha sprawia, że ​​mogą oni wydawać się zdystansowanymi i chłodnymi ludźmi, jednak zwyczajnie nie spieszą się, by nie popełniać tych samych błędów.

3. Analizują, analizują, analizują…

Bynajmniej z nudów! Wysoki iloraz inteligencji powoduje dominację myślenia analitycznego, zastanawianie się nad plusami i minusami danej sytuacji. Ta cecha akurat nie pomaga w miłości, ponieważ to uczucie trudno jest racjonalizować. Emocje i chłodna analiza nie idą ze sobą w parze.

4. Cechują się szczególną ostrożnością 

Trudno im uwierzyć w założenia miłości od pierwszego wejrzenia, tym bardziej, im mocniej zostali dotychczas zranieni. Nadmierna ostrożność nie jest wyrachowaniem, ale zwykłą obawą przed kolejnym zranieniem.

5. Odkładają życie uczuciowe na później

Świadomie odkładają miłość na później, by najpierw osiągnąć satysfakcję w materii, na której zależy im najbardziej np. w pracy. Zazwyczaj przysięgę małżeńską składają nieco później niż rówieśnicy, ale to nie zawsze jest minusem. Takie podejście może zadziałać na ich korzyść, ponieważ działają tak, by ich związek był szczęśliwy i spełniony.


źródło: www.lifehack.org