Go to content

5 niesamowitych rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, gdy się zakochujesz

Fot. iStock/shironosov

Czy to już miłość? A może przyjaźń? Ile razy zastanawiałaś się, czy motyle w brzuchu, które czujesz, to objaw prawdziwego uczucia? Tymczasem z naszym ciałem dzieją się niesamowite rzeczy, kiedy się zakochujemy.

Zwiększa się znacznie poziom adrenaliny

Zauważyłaś, że kiedy się zakochujesz, odczuwasz niepokój, może twoje serce bije w inny niż dotychczas sposób, gdy jesteś z tą wyjątkową osobą? To wszystko dzięki adrenalinie. Bez wątpienia zakochiwanie się jest mniej ryzykowne niż jazda motocyklem z maksymalną prędkością … ale ciało reaguje tak samo. Bywa to jednak zdradliwie, bo z czasem w związku adrenalina opada, a my szukając jej na nowo pakujemy się w kolejną relację, która nas uskrzydli. Tak można bez końca.

Lepiej radzisz sobie ze stresem

Czy twoje życie jest stresujące? Kogo nie jest, prawda? Kiedy zakochujesz się, twoje ciało uwalnia kortyzol – związek chemiczny, który pomaga nam radzić sobie ze stresem.

Najbardziej oczywistym objawem jest tothże nagle się uśmiechasz, choć normalnie byłabyś wściekła, sparaliżowana lub byś płakała. Dzieje się tak nie dlatego, że twój partner jest tutaj jakimś aniołem, ale dlatego, że twoje ciało jest nieco znieczulone przez kortyzol.

Masz większą ochotę na seks

Poczujesz się seksownie i będziesz mieć ochotę na seks. Podczas gdy pożądanie seksualne może pojawić się w każdej chwili, to kiedy się zakochujesz się, zwiększona dopamina nasila to uczucie.

Należy jednak pamiętać, że zmysłowość i pragnienie przygody nie będą trwać wiecznie. Wiele par skupia się wyłącznie na seksie i na nim kończy, gdy mija faza oczarowania.

Strach przestaje być barierą

Efektem ubocznym adrenaliny uwalnianej podczas zakochiwania się, jest budząca się w tobie odwaga na robienie rzeczy, które wcześniej były dla ciebie nie do pomyślenia. I tak, to wspaniale, że chcesz polecieć z nim balonem, o czym zawsze marzyłaś, ale zastanów się, nim wytatuujesz sobie jego imię na ramieniu.

Czujesz niepokój z powodu nieobecności partnera

W nowym związku tworzy się pewien rodzaj uzależnienia, więc rzeczą zupełnie normalną jest dyskomfort lub niepewność, gdy osoba, w której się zakochałaś jest daleko. Tylko uważaj, żeby nie zamieniło się to w niekontrolowaną zazdrość. Pamiętaj, że miłość ma ze sobą nieść bepieczeństwo i ufność.

I jak? Kto już teraz wie, że jest zakochany? Ręka do góry.


źródło: Step to health