Go to content

4 najczęstsze przyczyny stresu w związku

Prawdziwa miłość jest dla realistów. Romantyzm potrafi być męczący...
Fot. iStock / AleksandarNakic

Niedawne badania nad tym, co sprawia, że ​​pary są ze sobą szczęśliwe lub nieszczęśliwe, pomaga nam lepiej zrozumieć jak zminimalizować stres i zmaksymalizować szczęście w związku. Kluczowe „stresogenne” sytuacje nie są niczym zaskakującym, to po prostu życiowa codzienność. Zobaczcie koniecznie, co jest najczęstszą przyczyną napięć w naszych związkach.

Stres związany z pracą

Największą trudnością związaną ze stresem w pracy jest umiejętność zidentyfikowania go jako takiego i postrzegania go jako to, czym naprawdę jest, a nie jako zło konieczne. Gdy przyjmiesz ten stres jako wyzwanie, z którym trzeba się uporać, możesz nabrać nawyku relaksowania się, gdy tylko wrócisz do domu z pracy. Innymi słowy – przestaniesz przynosić ten stres do domu.

Bycie zbyt zmęczonym na seks

Otwarta i szczera komunikacja jest ważna w radzeniu sobie z tym problemem. Jeśli głównym problemem jest rzeczywiście fizyczne zmęczenie lub wyczerpanie psychiczne, istnieje kilka prostych rozwiązań behawioralnych, takich jak wcześniejsze planowanie wspólnego czasu na fizyczną bliskość.

Niski popęd seksualny

Ponownie, ważne jest, aby rozpoznać podstawowy problem. Może nim być na przykład negatywny obraz własnego ciała lub lęk przed bólem czy dyskomfortem podczas bliskości seksualnej.  Istnieje wiele innych przyczyn niskiego popędu seksualnego, również depresja i spożywanie leków może wpłynąć na nasze libido, pamiętajmy o tym.

Kłótnie o pieniądze

Oczywistym, ale nie zawsze łatwym rozwiązaniem jest stworzenie obopólnie akceptowanego budżetu. Jeśli macie problemy z osiągnięciem kompromisu, warto uświadomić sobie, że na głębszym poziomie świadomości pieniądze równają się władzy, a władza oznacza kontrolę. Oceń swoje poczucie siły/równowagi w związku. Wykorzystywanie pieniędzy w celu zapewnienia kontroli nad partnerem jest bardzo niepokojącym sygnałem.


Na podstawie: psychologytoday.com