Lifestyle Psychologia Związek

Jak określić, czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
2 maja 2018
Następny

Dojrzałość emocjonalną trudno „zmierzyć”. Nie można jej określić ilościowo, z dokładnością opisać. To jedna z tych cech, o których wiemy, gdy jest i której często brakuje nam u naszych partnerów, niestety. Wielu twierdzi, że dojrzałość emocjonalna człowieka polega na jego reakcji na przeciwności losu, na cierpienie i na ważne, życiowe wyzwania (narodziny dziecka, choroba bliskiej osoby, potrzeba wprowadzenia istotnych zmian do swojego życia). Dojrzałość emocjonalna to również umiejętność radzenia sobie z własnymi emocjami. 

Rzadko zwracamy na nią uwagę na początku związku, kiedy jest pięknie, różowo, szczęśliwie. Ale, gdy relacja zaczyna mierzyć się z codziennością, brak dojrzałości emocjonalnej u partnera przesądza często o niepowodzeniu tej miłości.

Jak określić, czy twój partner jest dojrzały emocjonalnie

Zdolność do kochania

Otwarcie się na miłość, czy to romantyczną, platoniczną czy nawet „rodzinną”, jest aktem odwagi. Decyzja o tym, że oto nagle ryzykujesz zarówno odrzucenie, jak i wzajemność (tak, ona również może przerażać) jest pewnym znakiem dojrzałości. Nastolatki często zamykają się na miłość ze strachu przed utratą lub odrzuceniem. Gdy osiągamy dojrzałość, możemy „wreszcie”  zostać zranieni niezliczoną ilość razy.

Tylko człowiek dojrzały emocjonalnie będzie mógł zaakceptować odrzucenie i cierpienie jako rzeczywistość i nadal, mimo wszystko, otwierać się i zapraszać intymność i miłość do swojego życia. Większość ludzi nie jest tak dojrzała, a przez to staje się cyniczna. Postrzegają miłość i intymność wszelkiego rodzaju jako coś dziecinnego i naiwnego. Tymczasem to zamykanie się na miłość jest „dziecinadą”. To proste wyjście. Nie wymaga odwagi, wrażliwości ani dojrzałości emocjonalnej.

Gotowość wyznaczania granic

Nie jest łatwo ustawić granice.  Wybór granic może spowodować, że stracimy przyjaciół, dobre relacje z rodziną, ale da nam również ogromny szacunek do samego siebie.

Emocjonalnie niedojrzali ludzie nie są w stanie wyznaczyć granic. Zamiast niwelować problemy interpersonalne w zarodku, pozwalają im rozwinąć się w prawdziwe katastrofy. Dają się wykorzystywać innym, pozwalają się źle traktować. Wytwarzają napięcie, bywają wybuchowi, agresywni „bez powodu”, bo wewnątrz rozsadzają ich negatywne emocje.W przypadku związku – jeśli twój partner nie potrafi na przykład wyznaczyć granic swoim rodzicom, którzy stale ingerują w wasze życie – grozi to coraz większymi nieporozumieniami między wami. Osoba dojrzała emocjonalnie działa w przekonaniu, że jeśli relacja narusza jej osobistą integralność, nie warto jej kontynuować lub należy postawić jasne granice.

Lifestyle Psychologia Związek

5 błędów, które wiele z nas popełnia podczas golenia nóg

Redakcja
Redakcja
2 maja 2018
Fot. iStock/PeopleImages
 

Nie ma prostszego sposobu na usunięcie niechcianego owłosienia niż kilka szybkich ruchów maszynką do golenia. To prawda, jednak okazuje się, że przy okazji tej prostej czynności, popełniamy błędy, które mogą kosztować podrażnienia, zacięcia, a także niedokładne golenie.

Ten rodzaj usuwania owłosienia ma swoje zalety i choć często trzeba go powtarzać, wiele kobiet pozostaje mu wierna. Przecież te kilka chwil poświęconych na machnięcie maszynką to nie problem, porównując do bólu depilacji woskiem czy kosztu lasera. Po drodze jednak popełniamy błędy, które czasem wynikają z naszej niewiedzy lub lenistwa.

5 błędów, które wiele z nas popełnia goląc nogi

1. Golenie na sucho

Niektóre kobiety golą nogi jeszcze przed zamoczeniem skóry pod prysznicem. Najpierw maszynką golą suchą skórę, dopiero później wchodzą pod prysznic, by zmyć pozostałości po depilacji. Nie jest to najlepszy pomysł, bo poza tym, że golenie na sucho nie jest tak dokładne, ciepły prysznic pozwala rozgrzać się skórze, zmięknąć włoskom na nogach, aby w sposób bezbolesny je usunąć.

2. Golenie bez odpowiednich kosmetyków

Pianki do golenia czy żele są naprawdę pomocne podczas golenia. Używanie zwykłego mydła, szamponu czy żelu pod prysznic nie jest dobrym pomysłem, ponieważ takie środki mogą powodować podrażnienie skóry i jej przesuszenie. Po czymś takim skóra może nie zachwycać wyglądem.

3. Dociskanie ostrza do skóry

Może się wydawać, że dociśnięcie ostrza do skóry spowoduje dokładniejsze usunięcie włosków. Niestety efekt może być odwrotny, ponieważ przy nacisku mogą powstawać nierówności, a poza tym istnieje większe ryzyko zacięcia.

4. Rezygnujesz z peelingu

Peeling przed goleniem spełnia bardzo ważną funkcję, ponieważ pozwala złuszczać martwy naskórek i dzięki temu ostrze maszynki  nie będzie się zapychało. W efekcie skóra będzie lepiej wygolona, a po depilacji balsam nałożony na skórę znacznie lepiej się wchłonie.

5. Maszynkę zostawiasz pod prysznicem

Mało kto po użyciu maszynki wysusza ją i chowa do pudełeczka lub do szafki. Zostawiamy najczęściej na wierzchu, a trzeba pamiętać, że wilgoć przyspiesza rdzewienie ostrzy, pomaga rozwojowi groźnych bakterii i grzybów, przez co goląc się taką maszynką ryzykujemy infekcjami skóry.

źródło: wizaz.pl


Lifestyle Psychologia Związek

Ograniczenie węglowodanów może opóźnić menopauzę nawet o pięć lat – twierdzą naukowcy

Redakcja
Redakcja
2 maja 2018
Fot. Pexels / kaboompics.com / CC0 Public Domain

Na 14-tu tysiącach kobiet przeprowadzono badania, by móc stwierdzić, czy to, co jemy, ma wpływ na rozpoczęcie menopauzy. Okazało się, że menopauza dotknęła o pięć lat wcześniej kobiety, które uwielbiają makarony, ryże, kasze niż te, w których diecie było dużo tłustych ryb i fasoli. 

Ponadto wegetarianki przeszły menopauzę około 10 miesięcy wcześniej niż kobiety jedzące mięso. Naukowcy twierdzą, że tłuszcze zwierzęce podwyższają poziom hormonu estrogenowego, co może wpływać na naszą płodność. Zauważono również, że spożywanie tłustych ryb i fasoli opóźnia menopauzę o ponad trzy lata, dzięki wysokiej zawartości przeciwutleniaczy w tych właśnie produktach. Eksperci podają, że skoki insuliny wywołane spożyciem rafinowanych węglowodanów, takich jak makaron, przyspieszają miesiączkę kobiety i wcześniejszą menopauzę.

Badaczka, profesor Janet Cade ze Szkoły Nauk o Żywności i Żywienia na Uniwersytecie w Leeds, tłumaczy, że wiek, w którym rozpoczyna się menopauza, może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla niektórych kobiet, a dokładne zrozumienie, w jaki sposób dieta wpływa na początek naturalnej menopauzy może okazać się niezwykle korzystne dla tych kobiet, które narażone są na ryzyko powikłań związanych z menopauzą.  Profesor zwraca uwagą, że wyższe spożycie witaminy B6 i cynku również zdaje się opóźniać wystąpienie menopauzy.

Co wy na to?


źródło: The Sun


Zobacz także

Pułapki zależności finansowej. Czy nie jest szaleństwem nie mieć NIC?

Ratunku! Dopadł mnie overthinking! Szukam problemów tam, gdzie ich nie ma

Filozofia swobody, czyli dlaczego warto spędzić wakacje „bez ciśnienia”? Akcja „Kocham podróże, kocham swobodę”. Dzień #2 [17.05]