Go to content

13 rzeczy, które musisz robić, aby związek trwał

fot. Vera Arsic/Pexels

Nie, nie chcemy ci sprzedać recepty na udany związek, ale przyznasz, że na tej liście jest wiele rzeczy, które naprawdę w życiu we dwoje są istotne. I są w gruncie rzeczy bardzo proste.

Spal swój plan.
Pozbądź się wszelkich fantazji, które żywisz na temat błogości życia w związku. Oni nie pomagają. Nie ma scenariusza, więc nie bądź rozczarowana, gdy twoja bajka się nie ziści.

Wybacz.
Już w Biblii przeczytać możemy o przebaczaniu komuś nie tylko siedem razy, ale siedemdziesiąt siedem. Każdy, kto żyje w związku, że 77 to mocno niedoszacowana liczba w kontekście przebaczeń. I zapomnij. Jeśli przebaczasz, ale nie zapominasz, czy naprawdę wybaczyłaś? Nie chodzi o to, żeby powiedzieć „wybaczam”, a potem przy każdej okazji wracać do tego temat i nadal ciosać sobie kołki na głowie.

Potraktuj związek jak drużynę, która walczy o to samo.
Życie może cię mocno doświadczyć. Jedną z miłych rzeczy w małżeństwie i związkach jest to, że masz kogoś, kto pomoże, gdy znajdziesz się w opałach.

Podróżuj z nim.
Podróże zmuszają pary do polegania na sobie w zupełnie nieprzewidywalny sposób. Poszerzy również twój światopogląd i sposób, w jaki cenisz swój związek. I podróżuj sama. Ja chcę jechać do Mediolanu, a ty chcesz jechać do Mielna? Fajne. Rób dużo zdjęć. Do zobaczenia za tydzień.

Ćwicz samoświadomość.
Często przeglądaj się w lustrze. Zastanów się, kim jesteś i jaki wkład wnosisz w swój związek. Czy jesteś osądzająca? Niesprawiedliwa? Szorstka? Hiperkrytyczna? Obronna?

Przyznaj, że się mylisz (nawet czasami, kiedy tak nie jest).
Jest to zarówno najłatwiejsza, jak i najtrudniejsza rzecz do zrobienia na tej liście. Ale ten prosty gest przyniesie niezmierzone korzyści.

Pielęgnuj swoje lepsze cechy.
Kiedy masz okazję naprawdę popracować nad cechami, które czynią cię lepszą osobą? W silnym związku możesz to robić każdego dnia. Ćwicz cechy takie jak cierpliwość, lojalność, współczucie, zaufanie.

fot. Anna Tarazevich/Pexels

Rozmawiaj o seksie (ale nie tylko tuż przed, w trakcie lub zaraz po).
Seks jest ważną częścią każdego związku. Ale z jakiegoś powodu pary nie chcą o tym rozmawiać, chyba że są w ferworze namiętności. Nie rób z seksu tematu tabu.

Motywuj.
Wszyscy mamy w sobie niepewność. Twój związek to miejsce, w którym powinnaś mieć całkowitą swobodę ujawnienia nurtujących cię spraw, a twój współmałżonek powinien pomóc ci je przezwyciężyć.

Oferuj rozwiązania, a nie krytykę.
Każdy może krytykować. Dobry kolega z drużyny (patrz zasada 4) zaproponuje wyjście z sytuacji.

Jesteś mu równa, a on tobie.
Nie ma znaczenia, które z was zarabia najwięcej. Nie ma znaczenia, które z was ma lepszą kolekcję winyli. Nie ma znaczenia, które z was ma najlepsze przezwisko. Nie ma nawet znaczenia, które z was ma najgorszą alergię pokarmową.

Pamiętaj, aby podziękować.
Nawet, a zwłaszcza wtedy, gdy wydaje się, że rzeczy nie wymagają uznania.

Adaptacja jest lepsza niż rezygnacja.
Będą chwile, kiedy będziesz chciała rzucić, wyjść, poddać się. Możesz to zrobić. Ale prawdopodobnie będziesz to robić bez należytego rozważenia nowego życia, które cię czeka. Czy będzie ci lepiej za sześć miesięcy? 10 lat?