Go to content

12 (czasem dziwnych) powodów, dla których się zakochujemy. Spróbuj popatrzeć mu w oczy przez dwie minuty i tego nie poczuć

Fot. iStcok/Massonstock

Miłość nie jest aż taką tajemnicą, tak mistycznym uczuciem, jak wydaje się wielu z nas. Naukowcy twierdzą, że to nasze hormony, zainteresowania i sposób, w jaki nas wychowano mają największy wpływ na to, w kim się zakochamy i obiektem czyich uczuć się staniemy. W toku wieloletnich badań, wyłoniono kilka najczęściej powtarzających się, choć czasem naprawdę zaskakujących, powodów, dla których druga osoba staje się całym naszym światem.

12, czasem dziwnych, powodów, dla których się zakochujemy

Jesteście naprawdę do siebie podobni

Dziesięciolecia badań wykazały, że stereotyp, że „przeciwieństwa się przyciągają” ma niewiele wspólnego z rzeczywistością. Partnerzy, którzy są do siebie podobni, czyli mają podobną osobowość i w podobny sposób przeżywają emocje, o wiele lepiej się rozumieją w codziennych, życiowych kwestiach.

Widzisz w partnerze podobieństwo do swojego rodzica przeciwnej płci

Amerykański psycholog David Perrett i jego współpracownicy odkryli, że niektórzy ludzie mają tendencję do zakochiwania się w osobach o tym samym kolorze włosów i oczu, co ich rodzice przeciwnej płci. Dodatkowo, okazało się, kobiety urodzone przez matki po 30-tce rzadziej zakochują się w młodszych mężczyznach. Mężczyźni wychowywani przez „starszych rodziców”, często zakochiwali się w kobietach podobnych do ich mam.

Pachniesz tak, jak trzeba

Niektóre kobiety w trakcie owulacji przyciąga zapach koszulek noszonych przez mężczyzn z wysokim poziomem testosteronu lub… wydatna żuchwa.

Masz „otwarte”ciało

 Eksperci od mowy ciała są zgodni, że postawa jaką przyjmujemy w obecności ukochanej osoby mówi o naszych uczuciach więcej niż słowa.  Jeśli trzymasz ręce w kieszeniach i ramiona w pozycji do wewnątrz, wysyłasz sygnał, że nie jesteś zainteresowany. Otwarta postawa zachęca do miłości :).

Spojrzenie w oczy trwające dwie minuty

Psycholog Joan Kellerman z Uniwersytetu w Massachusetts poprosiła 72 osoby, które wcześniej się nie znały, o to, by przez dwie minuty spacerowały ze sobą patrząc sobie w oczy. Wynik był zaskakujący – okazało się, że długotrwały kontakt wzrokowy wskrzesił między dwójką nieznajomych uczucie porozumienia, bliskości, a nawet miłości i namiętności.

Ciepło

Psycholog z Uniwersytetu w Yale, John Bargh, przeprowadził eksperyment, podczas którego uczestnicy spożywali ciepłe lub zimne napoje, a następnie oceniali, czy czyjaś osobowość była ciepła lub na zimna. Uczestnicy, którzy napili się czegoś ciepłego, częściej oceniali nieznajomego jako kogoś ciepłego i pozytywnego. Wniosek – jeśli zaprosisz partnerkę na kawę, a nie na lody – będziecie wobec siebie bardziej serdeczni J.

Jesteś właścicielem psa

Mężczyźni spacerujący z psem wydają nam się o wiele bardziej atrakcyjni. Zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że posiadanie zwierząt domowych sygnalizuje naszą skłonność do pielęgnowania związku, lub zaangażowania. Dodatkowo, właściciele psów wydają się nam bardziej zrelaksowani, przystępni i szczęśliwi.

Twój partner wygląda równie dobrze co ty

W 1996 roku przeprowadzono badania, w trakcie których uczestnikom o podobnym poziomie atrakcyjności fizycznej przydzielono losowo innego uczestnika do pary. Ci, którzy uznali się za bardziej atrakcyjnych, nie byli zadowoleni z zaproponowanego przez naukowców połączenia.

Grasz na jakimś instrumencie

Naukowcy z Francji przeprowadzili eksperyment, w trakcie którego okazało się, że mężczyźni grający na gitarze nie mają większych problemów z otrzymaniem numeru telefonu kobiety, którą są zainteresowani.

Nosisz kolor czerwony

Ponieważ ta barwa podświadomie kojarzy nam się z miłością i namiętnością.

Nosisz pewien rodzaj zarostu

Australijscy naukowcy odkryli, że kobiety uważają, że męskie twarze z widocznym zarostem są bardziej atrakcyjne niż długie brody, lekki zarost lub twarz ogolona.


Na podstawie: www.independent.co.uk