Związek

10 rzeczy, o których powinnaś pomyśleć, zanim wybaczysz mu zdradę

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
31 stycznia 2020
Fot. iStock / Talashow
 

Wybaczanie po zdradzie nigdy nie oznacza, że na pewno do siebie wrócimy i wszystko będzie jak dawniej. Wybaczyć a zapomnieć to dwie różne sprawy, a niewierność któregokolwiek z partnerów zawsze zostawia na związku swoje piętno. Rysę, która może w końcu doprowadzić do rozpady relacji. Lub zostać na zawsze, jak sygnał ostrzegawczy, czerwona flaga. Zanim wybaczysz i wrócisz, zadaj sobie koniecznie kilka pytań, które pomogą ci zrozumieć, czy naprawdę jesteś w stanie dalej być w tym związku.

Oczywiście, decyzja należy do ciebie. Nie podejmuj jej jednak pod wpływem chwili, lepszego momentu, słów, które od niego usłyszałaś. Dobrze to przemyśl. Zastanów się:

1. Czy już wcześniej zdradzał ciebie lub poprzednie partnerki?

Jeśli ma rozległą i bogatą historię ”oszukiwania” w związkach, zdecydowanie powinnaś być ostrożna i nie podejmować pochopnych decyzji. Jest mało prawdopodobne, że on zmieni się właśnie dla ciebie.

2. Czy przeprasza cię, czy żałuje tego, co się wydarzyło?

Musisz się dobrze przyjrzeć jego zachowaniu, obserwować. Jeśli twój partner zachowuje się, jakby nic się nie stało, nie rozumie swojego błędu, ani krzywdy, którą wyrządza innym – odpuść sobie. To boli, ale dasz radę przetrwać.

3. O jaki typ zdrady chodzi?

Jeśli w grę wchodzą uczucia, zdrada emocjonalna, a nie “tylko” seks, sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana – dla was trojga…

4. Jak on zareagowałby, gdybyś to ty zdradziła go w ten sam sposób?

Cz byłby skłonny wybaczyć? Czy chciałby cię wysłuchać, zrozumieć? Czy walczyłby o ciebie? Zastanów się dobrze, to może pomóc ci podjąć decyzję. 

5. Czy masz czas i cierpliwość, aby poradzić sobie z tym dramatem?

Musisz pomyśleć o wszystkich trudnych emocjach, z którymi będziesz musiała się zmierzyć, aby spróbować naprawić swój związek. Musisz zdecydować, czy jesteś w stanie dać z siebie tak wiele. Czy to “wytrzymasz”, czy wasz związek nie zamieni się w piekło dla obu stron?

6. Czy naprawdę wierzysz, że mogłabyś mu wybaczyć?

Wybaczenie musi płynąć z serca. Nie możesz się do niego zmusić, bo nigdy nie będziesz szczera. Musisz go rzeczywiście pragnąć, jeśli to ma się udać.

7. Czy uważasz, że zaufanie między wami może zostać odbudowane?

Zaufanie, raz złamane, nigdy już nie będzie takie samo. Musisz jednak zdecydować, czy masz szansę zaufać ponownie. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć na to pytanie, wstrzymaj się z deklaracjami o „zaczynaniu od początku”.

8. Jak bardzo osłabiona jest twoja pewność siebie i poczucie własnej wartości?

To bardzo ważny aspekt życia „po zdradzie”, zbyt rzadko o nim mówimy. Zdrada burzy nasze poczucie wartości. Głupio zastanawiamy się, co z nami jest nie tak, że on wybrał kogoś innego, obwiniamy się, szukamy w sobie deficytów. Zastanów się, czy nie pora teraz zadbać bardziej o siebie i o powrót do równowagi emocjonalnej.

9. Czy on stara się, aby to wszystko naprawić?

Jeśli robi wszystko, co w jego mocy, aby naprawić to, co zostało zerwane, złamane, zepsute przez zdradę, jeśli wierzysz, że mu na tobie zależy, pomyśl na poważnie o tym, czy naprawdę chcesz odejść.

10. Czy jest tego wart?

Czy on naprawdę jest tego wart? Pewnie wielu z nas zdarza się popełniać błędy. Ale nie oznacza to, że jesteśmy złymi osobami. Może to, co się wydarzyło nie przekreśli dla ciebie całego dobra, które od swojego partnera otrzymałaś? Może warto dać mu szansę, ze względu na waszą przeszłość?

To twoje życie, twoja miłość. Twoje dalsze samopoczucie i twoja codzienna walka o to, żeby znów żyć normalnie. Czasem powroty są po prostu niemożliwe. Zaakceptuj to.

 


Związek

Solo Women Travelers – silny kobiecy trend w turystyce. Czym jest i na czym polega?

Redakcja travelduck.pl
Redakcja travelduck.pl
31 stycznia 2020
Fot. Materiały prasowe / Travelduck.pl
 

Turystyka na świecie już od jakiegoś czasu zaczęła się specjalizować. Coraz popularniejsze stają się oferty podróży dla dużych rodzin, wycieczki dla singli czy wczasy dla seniorów. Rynek turystyczny ogromny potencjał widzi również w kobietach, do których kieruje spersonalizowane propozycje wyjazdów, podróżowania lub noclegów. Solo Women Travelers już wkrótce będą silnym trendem na rynku turystycznym.

Solo Women Travelers – co to jest?

Solo Women Travelers to kobiety podróżujące w pojedynkę. Najczęściej samodzielnie organizują transport i nocleg, układają plan wyjazdu i zakres atrakcji. Część z nich swoje realizowanie marzeń dokumentuje w sieci w postaci blogów lub relacji vlogowych. Pokonują setki kilometrów rowerem, wspinają się na szczyty gór, wyruszają na wyprawy trekkingowe, pływają kajakami, skaczą ze spadochronem, surfują lub nurkują – po prostu doskonale się bawią!

Fot. Materiały prasowe / Travelduck.pl

Adventure Travel to jednak tylko jeden z nurtów w samotnym podróżowaniu. Panie, które nie czują się na siłach, aby uprawiać sporty ekstremalne, mogą po prostu zwiedzać, plażować lub relaksować się w kompleksie SPA, odcinając się od męskich spojrzeń i oceniających komentarzy innych kobiet.

Światowa turystyka w kobietach widzi coś więcej niż tylko doskonałe źródło zarobku. Panie kojarzone są z dużo większą odpowiedzialnością za swoje bezpieczeństwo oraz środowisko naturalne miejsca, w którym się znajdują. Fair Travel, czyli świadome i zrównoważone podróżowanie, jest dla nich zazwyczaj czymś oczywistym.

Kobiecy wyjazd, czyli w grupie siła

Nie dla wszystkich kobiet samotne wakacje są przekonujące i nie każda jest urodzoną Solo Woman Traveler. W grę często wchodzi brak poczucia bezpieczeństwa (choć doświadczone podróżniczki zapewniają, że kobieta podróżująca solo spotyka się z niecodzienną gościnnością i pomocą w każdym zakątku świata). Nic na siłę! Z pomocą nadciągają grupy na portalach społęcznościowych i biura podróży, które organizują wyjazdy tylko dla kobiet!

Do wyboru pań pozostają krajoznawcze wypady rowerowe po okolicy, warsztaty makijażu w innym mieście czy city break w jednej z europejskich stolic. Zdarza się, że z kobietami wyjeżdża psycholog, coach, fizjoterapeuta albo kosmetyczka, aby zapewnić im relaks lub wsparcie. Dłuższe wyjazdy dla kobiet to chociażby podróż do Azji z zajęciami jogi czy wizyta w gorących źródłach termalnych na Islandii albo na Azorach.

Solo na kobiece wakacje – dla kogo?

Kto może, a nawet powinien, wybrać się solo na wakacje? Pierwsze na myśl przychodzą kobiety niezamężne, rozwódki, wdowy, które najczęściej rezygnują z wakacji ze względu na brak partnera. Szkoda życia na czekanie na księcia z bajki albo opłakiwanie tego, co było!

Trend Solo Women Travelers to też doskonały detoks dla kobiet po przejściach. To właśnie one zapominają o swojej kobiecości, obwiniają się niesłusznie za niepowodzenia i nie wierzą, że mogą być jeszcze szczęśliwe. Tymczasem kobiecy wyjazd w pojedynkę to szansa na odzyskanie wiary w siebie, swoją siłę i marzenia.

Idea Solo Women Travelers nie jest wyłącznie synonimem wakacji dla singli. W gronie innych kobiet lub na wyjeździe w pojedynkę świetnie poczują się również żony i matki, które w toku codziennych spraw rodzinnych zapomniały o swoich pasjach i marzeniach, potrzebują czasu dla siebie i świeżego spojrzenia na życie.

Fot. Materiały prasowe / Travelduck.pl

To również świetna okazja do oddechu, przewartościowania priorytetów i udowodnienia otoczeniu, że samodzielność nie kończy się wraz z przysięgą małżeńską, urodzeniem dzieci albo kredytem na kilkadziesiąt lat!

Co daje kobieca podróż?

Świat udowadnia nam, że rządzą nim konwenanse i niezachwiane role społeczne. Na odważne kobiety, które dążą do celu, patrzy się z rozbawieniem albo politowaniem. Singielka nie ma szansy dać sobie rady, rozwódka najpewniej nie była przykładną małżonką, a podstawowym obowiązkiem żony jest bycie opiekunką domowego ogniska 24 godziny na dobę. Nie zapominajmy o nienagannym wyglądzie, którego wymaga od nas otoczenie!

Solo Women Travelers to kobiety, które na konwenanse patrzą z przymrużeniem oka, choć nie zawsze są “silne i niezależne”. Kobiece wyjazdy uczą dystansu, pomagają znaleźć balans między wewnętrznym JA a rolą odgrywaną w społeczeństwie. Wakacje w gronie kobiet pozwalają poznać ciekawe osoby, które z ogromną dozą prawdopodobieństwa mają podobne problemy i motywacje.

Ileż z nich rezygnuje z pasji i życia towarzyskiego na rzecz pracy lub rodziny, a po kilku latach okazuje się, że nie mają żadnej odskoczni od codzienności? Ile z nich zapomina o sobie – fryzjera odwiedzają od święta, a masaż traktują jak nieosiągalny luksus? To właśnie one decydują się na wakacje dla kobiet!

Fot. Materiały prasowe / Travelduck.pl

Nie zapominajmy jednak o tych, które stają się Solo Women Travelers, bo szukają wrażeń, nowych pasji i… ogólnie trudno im usiedzieć w miejscu. To ważny typ turystek. Nie tylko udowadniają, że określenie “słaba płeć” nie ma racji bytu, ale też są dobrym przykładem dla innych kobiet będących dopiero na początku drogi do pewności siebie. Wczasy w pojedynkę pozwalają przekonać się o własnych siłach i słabościach, uczą radzenia sobie i na nowo definiują kobiecość.

Kobiece wakacje – detoks i relaks

Niezależnie od tego, co dzieje się na co dzień w życiu każdej kobiety, warto znaleźć czas dla siebie, posłuchać głosu serca i przede wszystkim własnych potrzeb. Niepowodzenia i problemy?  Życie jest tu i teraz, a za rogiem czeka kawał świata do eksplorowania! Przecież podróż jest kobietą!


Związek

Najlepsze sposoby na przeziębienie? Tych trików na pewno nie znacie

Wyższy Poziom Zdrowia
Wyższy Poziom Zdrowia
30 stycznia 2020
Fot. iStock / Izabela Habur

Brrr. Zimno. Masz wrażenie, że chłód wchodzi ci aż pod skórę. Dreszcze, lekki ból głowy, gardła. Próbujesz odegnać z głowy myśli, że właśnie “rozbiera” cię przeziębienie. Działasz na zasadzie: jak nie będę się tym skupiać, to może samo przejdzie.

Jeśli jednak nasze samopoczucie się pogarsza, zaczynamy myśleć, co nas szybko postawi na nogi. W tym jednak przypadku szybko, niekoniecznie znaczy dobrze, bo organizm daje nam sygnał, że coś jest nie tak, że z czymś nie daje sobie rady.

Fakt, że już od wczesnej jesieni jesteśmy bombardowani przez wszelkiego rodzaju media reklamami leków, które tych, którzy je zażywają, błyskawicznie stawiają na nogi. Nie mówię, że to niemożliwe, ale zawsze zastanawiam się na jak długo.  

Szybko nie znaczy dobrze

Tak, jak wspominałam – szybka pomoc połączona z wizytą w aptece i zażyciem leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych nie zawsze musi być dobrym wyborem. Nim zdecydujemy się na taką formę wsparcia, warto pomyśleć nad innymi, bardziej naturalnymi. Pamiętam, gdy mój syn pierwszy raz się przeziębił, poszłam do lekarza. Usłyszałam wtedy, że najlepiej podać antybiotyk. Intuicja podpowiedziała mi, że może nim tak inwazyjnie wejdziemy w organizm, spróbować czegoś innego. Spytałam o to lekarza, który odpowiedział, że jest taka możliwość, tylko wychodzenie z przeziębienia będzie trwało dłużej niż wyzdrowienie przy pomocy anybiotyku. Zaryzykowałam mając jednak dziecko pod obserwacją pediatry. Zaczęliśmy inhalacje, syn pił ziołowe herbaty, dostał tylko syrop z naturalnych składników. I… doszedł do siebie. Co więcej, choć dziś jest nastolatkiem, nigdy nie chorował na grypę, nie miał zapalenie płuc i innych chorób. Za każdym razem, gdy przychodziło przeziębienie, pojawiał się katar, sięgałam najpierw po naturalne metody i wiem, że dzięki temu jego układ odpornościowy się wzmacniał.

Postanowiłam również podpytać Dorotę Mirską-Królikowską redaktor naczelną portalu “Naturalnie o zdrowiu”, która od lat rozmawia z ekspertami na temat naturalnego wspomagania organizmu, jakie naturalne metody warto zastosować od pierwszych objawów przeziębienia. I oto kilka skutecznych porad :

1. Rozgrzej organizm

Gorąca kąpiel lub prysznic zdziałają cuda. Najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych takich jak eukaliptusowy, lawendowy lub sosnowy. Wszystkie mają udowodnione naukowo działanie wirusobójcze. Gorąca, wonna para w dodatku zdezynfekuje drogi oddechowe (także zatoki) i pomoże lepiej oddychać. Nie ma szans na kąpiel? Znakomicie rozgrzeje cię także wymoczenie nóg w wywarze z imbiru. Kilka plastrów (ok 2 cm) korzenia imbiru gotuj przez ok 10 min, dolej potem chłodnej wody, ale tak, by płyn nadal był gorący i mocz nogi do czasu aż poczujesz rozchodzące się po ciele ciepło. Zaraz potem wytrzyj stopy do sucha i załóż ciepłe skarpety.

2. Wypij rozgrzewający napar ziołowy

Warto mieć w apteczce działające rozgrzewająco i wirusobójczo zioła takie jak np. lipa, macierzanka, krwawnik czy bez czarny. Picie bogatej w lecznicze składniki, flawonoidy lipowej herbatki działa silnie napotnie, warto więc popijać ją od razu gdy tylko pojawią się pierwsze objawy przeziębienia. Lecznicze działanie naparu wzmocnisz jeśli zaparzysz lipę razem z czarnym bzem – rośliny te zawierają wzajemnie uzupełniające się lecznicze składniki. Opcja dla dorosłych: błyskawicznie rozgrzeje także i zadziała leczniczo kieliszek nalewki sosnowej.

3. Zadbaj o mikrobiom jelitowy (czyli dobre bakterie żyjące w układzie pokarmowym)

Zimą najlepszym ich źródłem są kiszonki – warto więc zjeść kilka ogórków kiszonych, albo kapustę kiszoną (najlepiej domowej roboty) jako dodatek do obiadu czy kolacji. Świetnym źródłem probiotyków jest także zakwas buraczany – można zrobić samemu, ale jeśli nie mamy pod ręką, bez problemu dostaniemy go w sklepach ze zdrową żywnością. Najlepiej podgrzać go i pić kilka razy dziennie. Pamiętaj – im lepiej działa twój mikrobiom, tym szybciej organizm pokona infekcję.

4. Ssij olej

Brzmi dziwnie? Tymczasem jest to stara metoda polecana przez mistrzów tradycyjnej medycyny hinduskiej – Ajurwedy. To najlepszy sposób na oczyszczenie jamy ustnej z zarazków. Wystarczy łyżeczkę oleju kokosowego (bio, tłoczonego na zimno) wziąć do ust i płukać starannie każdy zakamarek. Po kilku minutach ciecz wypluj do toalety i umyj zęby. Olej oblepia zarazki, zawarty w nim kwas laurynowy dodatkowo je niszczy. Im mniej zarazków w ustach, tym mniej dostanie się ich do wnętrza organizmu i tym mniejsze ryzyko powstania infekcji gardła.

5. Pokochaj goździki

Po pierwsze mają znakomite działanie antyseptyczne – czyli ssanie goździków złagodzi stan zapalny powstający podczas infekcji w jamie ustnej i gardle. Po drugie w medycynie chińskiej goździki wchodzą w skład wielu mieszanek rozgrzewających organizm – usuwają z organizmu zimno i wilgoć. A więc wszystko to o co nam w zwalczaniu przeziębienia chodzi:-) Dodawaj więc goździki do naparu z imbiru, do rosołu, ssij jak tabletkę na ból gardła, dodawaj do rozgrzewającej porannej owsianki na mleku kokosowym. Wzmocnisz ich działanie, łącząc je z cynamonem. Cynamon w dodatku ma działanie antydepresyjne i poprawiające nastrój! Trudno utrzymać dobry humor, gdy walczymy z infekcją, ale uśmiech (to także udowodnili naukowcy!) to kolejny sprzymierzeniec układu odpornościowego. Im częściej się śmiejesz, tym szybciej wracasz do zdrowia 🙂

6. Weź leki homeopatyczne

Chcąc szybko zadziałać warto sięgnąć po lek homeopatyczny w granulkach od pierwszych objawach przeziębienie i grypy – ma działanie przeciwwirusowe i wzmacnia odporność. Jeśli masz dreszcze i czujesz, że przemarzłaś do szpiku kości zażyj Nux vomica. A jeśli przewiał cię suchy, zimny i przenikliwy wiatr i masz gorączkę – Aconitum napellus. Z kolei gdy zmarzłaś w wilgotną pogodę np. przemokły ci buty, albo cały dzień byłaś na nartach lepszym wyborem będzie Dulcamara. Jeśli masz stan podgorączkowy, dreszcze, uczucie ogólnego rozbicia, bóle mięśni i oczodołów przyjmij Gelsemium sempervirens razem z Eupatorium perfoliatum.

Czym jeszcze warto się wspomóc

Kiedy nie było jeszcze dostępnych leków, nasze babcie najczęściej robiły nam wodę z miodem. I to był i jest fantastyczny pomysł. Miód, zwłaszcza lipowy, ma działanie antybakteryjne, przeciwkaszlowe, a także przeciwgorączkowe. Do tego działa napotnie. Pamiętajmy jednak o tym, by nie dodawać go do gorącej wody, ponieważ wysoka temperatura niszczy jego zdrowotne właściwości.

Idealny na przeziębienia jest także czosnek. Nie od dziś wiadomo, że to naturalny antybiotyk zawierający allicynę i tiosulfinat. Nie ma co jednak przesadzać z jego ilością, wystarczą dwa – trzy ząbki na dobę. Czosnek najlepiej rozgnieść lub cienko pokroić i zjeść z chlebem z masłem. Nie można też zapomnieć o imbirze, który ma właściwości rozgrzewające, ale w przypadku gorączki potrafi świetnie balansować przywołując nasz organizm do równowagi. Imbir można  dodać do herbaty, naparów ziołowych.


Zobacz także

Ona kochać nie chciała, on chciał kochać za bardzo. Oboje po to, by nie czuć już strachu, niepewności i upokorzenia

Płacz, ale walcz ! Ot, samo życie. Nobody is perfect. Nawet kochanka

A ty? O jakiej miłości marzyłaś? A może nadal marzysz? Uwaga – obalamy mity